Видавець: W drodze
Wydawnictwo "W drodze" założyli dominikanie, których dewizą jest "głosić wszystkim, wszędzie i na wszelkie możliwe sposoby". Jednym z tych sposobów głoszenia jest oficyna wydawnicza oraz miesięcznik. Powstały one w czasach "głębokiej komuny", reglamentacji wolnego słowa i szalejącej cenzury. "W drodze" stwarzało wówczas jedną z niewielu możliwości wymiany myśli i publikacji dzieł nie tylko z zakresu duchowości i teologii, ale także filozofii, spraw społecznych, kultury, literatury. Obecnie wydawnictwo publikuje około 30 tytułów rocznie.
161
Eлектронна книга

Odnowiona nadzieja. Eseje o misji Kościoła

Robert Barron

Bp Robert Barron lokuje katolicyzm na mapie współczesnej kultury intelektualnej Zachodu. Konfrontuje myśli wielkich współczesnych teologów (m.in. Hansa Ursa von Balthasara, Guardiniego, Ratzingera) z najważniejszymi postaciami nowożytności (m.in. Foucaultem, Habermasem). Wychodzi poza ramy suchego dyskursu akademickiego i dzieli się osobistym doświadczeniem wiary. Wnikliwie komentuje zmagania współczesnego Kościoła, w tym skandale seksualne, problemy liberalizmu i relatywizmu. Przygląda się obecności chrześcijaństwa w kulturze masowej.

162
Eлектронна книга

Odpoczynek i kult

Josef Pieper

Faktem jest, że częściej zastanawiamy się nad sensem pracy niż nad znaczeniem odpoczynku. W świecie, w którym wszystko jest skalkulowane, gdy chcemy być wydajni i sprawczy, odpoczywanie wydaje się marnowaniem czasu. Josef Pieper przywraca znaczenie odpoczynkowi jako chwilom, w których mamy możliwość świętowania, a najuroczystszym, jaki w ogóle istnieje, sposobem obchodzenia święta, jest kult.

163
Eлектронна книга

Nowa duchowość

Robert T. Ptaszek

Ważny głos w dyskusji nad przemianami religijności we współczesnym świecie. Chrześcijaństwo i duchowość katolicka nie są już podstawą dla kultury europejskiej. Co więcej, postrzega się je jako czynnik ograniczający, wręcz zagrożenie. W zamian proponuje się nam tak zwaną nową duchowość, duchowość laicką ateistyczną. Autor stawia tu jasną tezę: New Age ani żaden inny nurt nie zastąpią chrześcijaństwa. To książka dla tych, którzy chcą pogłębić wiarę, którzy poszukują, próbując odnaleźć się w dzisiejszych realiach, kiedy chrześcijaństwo usiłuje się usunąć w cień.

164
Eлектронна книга

Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi

Mike Aquilina

Do czego potrzebny jest nam rytuał mszy? Czy nie możemy czcić Boga własnymi słowami? Kto może sprawować mszę? Jak często muszę uczestniczyć we mszy? Czym są obrzędy komunii świętej? Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi to lektura obowiązkowa dla każdego. Mike Aquilina nie tylko odpowiada na pytania dotyczące mszy świętej, ale także przeprowadza nas przez ten obrządek krok po kroku, wyjaśniając znaczenie modlitw, gestów i praktyk.

165
Eлектронна книга

Drugi List do Koryntian

Thomas D Stegman SJ

Kolejnym, ósmym już tomem seriiKatolicki Komentarz do Pisma ŚwiętegojestDrugi List do KoryntianThomasa D. Stegmana SJ, w którym czytamy: Drugi List do Koryntian przedstawia wciąż aktualną wizję jednej z podstawowych posług Kościoła mianowicie posługi jednania (5,1819). (...) W kontekście sytuacji panującej na początku XXI wieku w Kościele cierpiącym wskutek utraty wiarygodności spowodowanej występkami części duchownych, nieufności między niektórymi przedstawicielami hierarchii i wiernymi świeckimi, a także braku konstruktywnego dialogu między tak zwanymi tradycjonalistami i progresistami przedstawiona przez apostoła wizja pojednania wewnątrz samej wspólnoty kościelnej jest szczególnie aktualna.

166
Eлектронна книга

Czy pierwszy milion trzeba ukraść? Praktyczne zastosowanie wartości chrześcijańskich w biznesie

Brian Engelland

Czy pierwszy milion trzeba ukraść? to kontynuacja i rozwinięcie książki Ethics Essentials for Business Leaders (Podstawy etyki dla liderów biznesu) oraz lektura obowiązkowa dla każdego, kto uważa, że udany biznes to nie tylko zysk, bo sukcesu firmy nie przelicza się jedynie na pieniądze, ale też na liczbę zadowolonych klientów i pracowników. Autor, przytaczając wiele przykładów i pisząc o ekonomii językiem zrozumiałym nawet dla laika, pokazuje, że ten, kto prowadzi własne przedsiębiorstwo, wciąż może i musi pozostać człowiekiem uczciwym, moralnym, działającym w zgodzie z nauką Kościoła katolickiego.

167
Eлектронна книга

Pierwszy i Drugi List do Tesaloniczan

Nathan Eubank

Pierwszy List do Tesaloniczan jest najprawdopodobniej najstarszym zachowanym listem i w istocie najstarszym zachowanym tekstem chrześcijańskim, ale św. Paweł, którego spotykamy na jego kartach, jest już doświadczonym apostołem. () Drugi List do Tesaloniczan może być najpewniej drugim najstarszym tekstem. () Paweł stara się dopełnić wszystkich tych rzeczy, których dokonałby osobiście, gdyby mógł przyjść do Tesaloniki: ponownie nawiązać przyjaźnie, podnieść na duchu załamanych, nawoływać ich do większej wierności w określonych obszarach i dawać nowe wskazówki odnośnie do losu tych, którzy zmarli przed powrotem Pana. (fragment książki)

168
Eлектронна книга

Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik

Annie Beauducel, Claude Beauducel

Kiedy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi, każda rodzina musi wypracować własną drogę. Autorzy dzielą się doświadczeniem, a także świadectwami wielu innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady pokazane w książce dalekie są od idealistycznej wizji; niejednokrotnie opowiedziane historie bywają dramatyczne.