Publisher: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

161
Ebook

ABC diety roślinnej. Jak zacząć zdrowiej się odżywiać?

praca zbiorowa

Zależy Ci na dobrym zdrowiu? Chcesz jeść mniej mięsa albo całkowicie przejść na dietę wegetariańską? Dowiedz się, jak produkty roślinne mogą poprawić Twoje samopoczucie wraz z pracą jelit oraz wątroby. Skorzystaj z gotowych jadłospisów ułożonych przez doświadczonych dietetyków. Prawidłowo zbilansuj wartości odżywcze i pozbądź się z organizmu niepotrzebnych tłuszczy. Krok po kroku pokażemy Ci, jak w przyjemny sposób odstawić na bok mięso. Zadbaj o zdrowie i odbierz te jadłospisy! Przekonaj się, że dieta roślinna może być smaczna i pełnowartościowa.

162
Ebook

Odpady numer specjalny 53

Praca zbiorowa

Wydanie specjalne nr 53 magazynu "Odpady" to kompendium wiedzy, które przygotowałam, aby pomóc Ci odnaleźć się w tym dynamicznym świecie i skutecznie wdrożyć nowe zasady postępowania. W tym numerze znajdziesz analizy ekspertów, którzy omawiają obowiązkową zbiórkę odpadów, hierarchię postępowania z odpadami oraz obowiązki gmin w zakresie sprawozdawczości. Specjaliści wyjaśniają również, jak poprawnie prowadzić ewidencję i rozliczenia w systemie BDO oraz jakie zmiany czekają rejestr działalności regulowanej (RDR). Ponadto w numerze przeczytasz o instalacjach komunalnych, ich obowiązkach i zasadach działania, a także o finansowaniu gospodarki odpadami oraz wyzwaniach związanych z recyklingiem i poziomem odzysku surowców.

163
Ebook

Ustawa o rachunkowości 2023

Katarzyna Trzpioła

Do ustawy o rachunkowości zmiany nie są wprowadzane tak często jak w przypadku ustaw podatkowych, jednak co roku ustawodawca dokonuje wprowadza do niej nowelizacje. W roku 2023 największe planowane zmiany związane z implementacją przepisów unijnych dyrektyw jeszcze przed nami, jednak warto pamiętać także o zmianach, które choć weszły w życie w 2022 r., mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych w tym roku. O nich oraz planowanych zmianach, a także dwóch ważnych stanowiskach KSR przeczytasz w komentarzu eksperta poprzedzającym aktualną treść ustawy.

164
Ebook

Zamówienia publiczne w pytaniach i odpowiedziach nr 245

Praca zbiorowa

Wydanie publikacji omawia szczegółowo komunikację w przetargach. Poza tym omówione zostały m.in. tematy związane z komunikacją w postępowaniu, kryteriami oceny ofert czy odwołaniami do KIO

165
Ebook

Jak konstruować umowy o pracę, by ograniczyć do minimum konieczność wypowiedzeń zmieniających

Rafał Krawczyk

Im bardziej ogólnie określone zostaną warunki umowy o pracę, tym większą swobodę ma pracodawca w zakresie możliwości skierowania pracownika do innej pracy niż ta, którą ten aktualnie wykonuje. W przypadku zaś poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę, ustalenia te stają się z woli stron istotnymi jej elementami; podobnie jak wskazanie w niej wprost stanowiska, które pracownik ma zajmować. Sprawdź 11 wskazówek naszego eksperta, jak konstruować umowy o pracę, by ograniczyć do minimum konieczność wypowiedzeń zmieniających.

166
Ebook

Baza BDO w pigułce. Kompendium użytkownika

Praca zbiorowa

Baza BDO podlega ciągłym zmianom. Co chwila dodawane są kolejne zmiany mające na celu ulepszyć i ułatwić pracę w systemie, a także zapewnić skrupulatną ewidencję odpadów. Od 2023 roku pojawiło się kilka istotnych zmian dla użytkowników. Od 1 stycznia 2020 roku wpisy do rejestru dokonuje się tylko na wniosek elektroniczny. Wszystkie papierowe wnioski są odrzucane. Podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie BDO jest właściwy miejscowo marszałek województwa.

167
Ebook

Gospodarowanie wodą i ściekami, numer specjalny 17

Praca zbiorowa

To wydanie specjalne magazynu poświęcamy ostatnim powodziom, które dotknęły południowe i zachodnie regiony Polski. Intensywne opady deszczu doprowadziły do wylania rzek i znacznych strat materialnych. W tym numerze analizujemy wpływ ostatnich powodzi na systemy wodno-ściekowe oraz środowisko naturalne. Przyglądamy się przyczynom i konsekwencjom tych wydarzeń. Omawiamy znaczenie układu rzek i hydrologii dla powstawania powodzi, a także sposobu, w jaki planowanie przestrzenne może zmniejszyć ryzyko takich zjawisk. Podkreślamy również znaczenie małej retencji w zatrzymywaniu wody w obszarach zlewni i opisujemy praktyczne metody jej wdrażania. Zajmujemy się także odzyskiwaniem i renowacją systemów wodno-ściekowych po przejściu żywiołu, w tym nowoczesnymi metodami napraw oraz działaniami prawnymi wspierającymi proces odbudowy. W numerze znajdują się również informacje dotyczące roli firm i organów państwowych w zarządzaniu wodą i ściekami podczas kryzysów, a także szczegółowa analiza powodzi jako siły wyższej, jej wpływu na stosowanie Prawa zamówień publicznych, realizację umów oraz gospodarkę odpadami.

168
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 19 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." omówione są właśnie metody pomiarowe pozwalające na wykrycie uszkodzeń albo degradacji izolacji. W pierwszym tekście przedstawiamy najpowszechniejsze sposoby sprawdzenia izolacji. To oczywiście przede wszystkim pomiar jej rezystancji - opisujemy m.in. jego wykonanie w przypadkach narzędzia ręcznego i zasilacza energoelektronicznego. (Przypominam, że w numerach 58-60 "Pomiarów" prezentowaliśmy sprawdzanie rezystancji izolacji wielu innych urządzeń elektrycznych). W tekście omówione są także badania materiałowe izolacji oraz test wysokonapięciowy. W następnym artykule przedstawiamy badania prądów upływu w sieciach typu uziemionego TN. Sprawdzenia te służą do oceny izolacji w pracującym obiekcie. Tekst opisuje użycie w tym celu urządzeń przenośnych, takich jaki multimetry czy analizatory jakości energii elektrycznej. Numer kończymy omówieniem urządzeń do monitorowania prądów różnicowych (czyli prądów upływu) stosowanych w sieciach z uziemionym punktem neutralnym oraz urządzeń do monitorowania doziemień używanych w sieciach z izolowanym punktem neutralnym. Te ostatnie systemy są preferowaną metodą kontroli doziemień w rozdzielniach sieci IT.