Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
217
Eлектронна книга

Liderzy lokalni jako przywódcy organizacyjni w społeczeństwie obywatelskim

Łukasz Haromszeki

W monografii dokonano szczegółowej analizy zagadnień z zakresu przywództwa organizacyjnego, władzy, wpływu społecznego i społeczeństwa obywatelskiego. Starano się w niej połączyć wiedzę z różnych dyscyplin i subdyscyplin naukowych, choć jest ona osadzona w naukach o zarządzaniu i jakości. Główne cele pracy to identyfikacja i interpretacja kluczowych wartości i kompetencji liderów lokalnych oraz uwarunkowań wewnątrz- i zewnątrzorganizacyjnych w społeczeństwie obywatelskim w Polsce, a także zaproponowanie własnych rozwiązań koncepcyjnych, szczególnie wypracowanie autorskiego modelu przywództwa organizacyjnego lidera lokalnego. Wielozakresowe jakościowo-ilościowe badania empiryczne liderów lokalnych przeprowadzono w organizacjach z trzech sektorów gospodarki – publicznego (samorządowego), prywatnego i pozarządowego. Uzyskane wyniki poddano analizie opisowej i korelacyjnej. Monografia zawiera pierwszą tak dogłębną analizę omawianej problematyki i stanowi ważną pozycję dla osób, których zainteresowania naukowe oscylują wokół obszaru przywództwa.

218
Eлектронна книга

Bezpieczeństwo ekonomiczne osób starszych - wyzwania dla rynku ubezpieczeń w Polsce

Ilona Kwiecień, Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska red.

Monografia stanowi zbiór tekstów autorstwa polskich ekonomistek i finansistek. Książka prezentuje rozważania poświęcone bezpieczeństwu ekonomicznemu osób starszych w kontekście zmian demograficznych i kryzysów systemów powszechnych systemów ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych w Polsce. Przedstawiono w niej przegląd rozwiązań podejmowanych systemowo, mających na celu poszukiwanie bezpieczeństwa socjalnego, a także ocenę bezpieczeństwa socjalnego w polskim systemie emerytalnym. W pracy zaprezentowano analizę polskiego systemu emerytalnego i adekwatności emerytur oraz sposoby zapobiegania ubóstwu wśród ludzi starszych i problemy finansowania opieki zdrowotnej osób starszych. W publikacji zarówno wskazano możliwości rozwoju prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych dedykowanych seniorom, jak i przeprowadzono analizę możliwości wykorzystania instrumentu ubezpieczenia prywatnego dla finansowania ryzyka opieki długoterminowej osób starszych na polskim rynku. Autorki monografii omówiły w niej również zasady funkcjonowania renty hipotecznej i wyniki badań postaw polskich seniorów wobec wykorzystania tej renty w uzupełnianiu luki emerytalnej

219
Eлектронна книга

Współczesne wyzwania zarządzania projektami 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Renata Brajer-Marczak, Anna Marciszewska, Marek Wąsowicz red.

Zeszyt jest poświęcony aktualnej problematyce związanej z zagadnieniami zarządzania projektami. Publikacja składa się z siedmiu artykułów, w których poruszono takie zagadnienia, jak: wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji w pracy kierownika projektu, migrację projektów do chmury obliczeniowej, dojrzałość projektową małego przedsiębiorstwa, studenckie zespoły projektowe, aktywność projektową organizacji non-profit oraz znaczenie parametrów i wskaźników finansowych w zarządzaniu projektami. Autorami wszystkich artykułów są studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

220
Eлектронна книга

Organizacje w obliczu wyzwań społeczno-technologicznych. Wybrane problemy praktyk HR

Dorota Molek-Winiarska

Celem monografii jest ukazanie wybranych problemów i wyzwań, które stają przed ZZL, a dotyczą oczekiwań obecnych i przyszłych pracowników wobec organizacji i samych siebie, a także zagrożeń, jakie niosą rozwój w zakresie technologii informatycznych i zmiany w relacjach międzyludzkich. Zagadnienia te rozważano zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i empirycznym, prezentując wyniki przeprowadzonych badań oraz ukazując możliwości narzędzi i metod badawczych.

221
Eлектронна книга

Informatyka w biznesie 2022 [DEBIUTY STUDENCKI]

Helena Dudycz

Niniejszy zeszyt stanowi pierwszy zbiór tekstów przygotowanych przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, którego tematem przewodnim jest informatyka w biznesie. Artykuły mają wysoki poziom merytoryczny. Zawierają one, co należy podkreślić, dobrze metodycznie opisane badania empiryczne. Na uwagę zasługuje aktualność podejmowanych przez studentów różnych wątków i zagadnień badawczych, interesujących z punktu widzenia zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Dotyczą one różnorodnych obszarów związanych z zastosowaniem metod, technologii i rozwiązań z szeroko rozumianej informatyki w biznesie.

222
Eлектронна книга

Narracje w sprawozdawczości finansowej i niefinansowej

Melania Bąk, Marzena Strojek-Filus, Katarzyna Kobiela-Pionnier, Marek Masztalerz

Monografia jest efektem współpracy badaczy z czterech ośrodków akademickich, zainteresowanych problematyką rosnącej roli języka i narracji w rachunkowości. W książce dokonano syntezy stanu badań nad narracjami w sprawozdawczości finansowej i niefinansowej, a także przedstawiono wyniki własnych badań empirycznych nad wybranymi aspektami narracyjnego raportowania informacji finansowych i niefinansowych.

223
Eлектронна книга

Gospodarka nieruchomościami 2022 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Aleksandra Łakomiak

Zeszyt powstał jako efekt pracy młodych naukowców z UEW. Autorzy podjęli się trudu opisania problematyki zarządzania specyficznymi podmiotami, których działalność nie mogłaby być prowadzona bez wykorzystania nieruchomości. Są to obiekty, których powstanie, budowa, użytkowanie i likwidacja są uregulowane wieloma aktami prawnymi, nie wyłączając kodeksu cywilnego czy prawa budowlanego. W prezentowanych artykułach poruszono problematykę zarządzania podmiotami dysponującymi nieruchomościami stanowiącymi grunty, budynki trwale z nimi związane lub ich części. Autorzy odnoszą się do pojęcia nieruchomości - uregulowanego w kodeksie cywilnym - i na tym tle uwagę swą skupiają na szczególnych, specyficznych ze względu na przedmiot wykorzystania, cechach obiektów. Wśród omawianych nieruchomości przedmiotem zainteresowania stały się: stadiony, lasy, nieruchomości komercyjne, a pośród nich - centra handlowe, mosty i kopalnie. W artykułach zwrócono również uwagę na problematykę kosztów związanych z nieruchomościami i z ich aspektem podatkowym.