Wydawca: Wydawnictwo cojanato
Wydawnictwo CoJaNaTo powstało spontanicznie, w 2010 roku, z mojej osobistej potrzeby podjęcia pracy dającej poczucie sensu, celu i przepływu. Decyzja o wydaniu pierwszych książek przyszła wraz z doświadczeniami, które przewartościowały w moim życiu niemal wszystko, a także wraz z ludźmi, którzy pojawili się wtedy wokół, by pomóc mi przejść przez te ważne zmiany. Jestem im za to bardzo wdzięczna. A także sobie, za odwagę i upór. Zaczęło się od książek związanych z kobiecością – bo przecież głębokie zmiany w życiu kobiety prawie zawsze wymagają od niej pochylenia się nad tym aspektem. W moim przypadku były to aspekty macierzyństwa i duchowości. Stąd pierwszymi tytułami, jakie ukazały się w księgarniach z logo CoJaNaTo były „Poród naturalny” Iny May Gaskin i „13 Pierwotych Matek Klanowych” Jamie Sams. Rozwój osobisty jest w centrum zainteresowań CoJaNaTo do dziś, ale od 2014 roku wydawnictwo skupia się głównie na rodzicach i dzieciach, podejmując między innymi tematy alternatywnej edukacji, wychowania nowych pokoleń w empatii i z uważnością, w zrozumieniu siebie i drugiego człowieka, na ludzi kierujących się szacunkiem do innych i do Ziemi, żyjących w zgodzie z prawami naturalnymi rządzącymi naszymi ciałami, umysłami i relacjami. Zgodnie z tezą, że jeśli chcemy lepszego świata, musimy wychować dzieci na lepszych dorosłych.
17
Ebook

Uważność w jedzeniu

Jan Chozen Bays

Jak odzyskać zdrową i radosną relację z jedzeniem Kiedy zastosujemy uważność do czynności jedzenia, ujawni się nam świat odkryć i przyjemności. Świat, który dotąd pozostawał ukryty, mimo że mieliśmy go - dosłownie - tuż przed nosem. Jedzenie utrzymuje nas przy życiu i jest źródłem przyjemności. Jego zdobywanie, przygotowywanie, wymyślanie i konsumowanie mocno nas angażuje. Ma też jednak ciemniejsze strony - na odżywianiu się nabudowują się złożone problemy emocjonalne i psychiczne, towarzyszy mu wstyd i stres, a także niepewność i poczucie winy związane z niejasnymi i często sprzecznymi zaleceniami naukowców, dietetyków i mediów. Dzieci wiedzą, czego potrzebują, bez wahania reagują na potrzeby swojego ciała. Uważne jedzenie to powrót do korzeni - do naturalnej zdolności wyczuwania, czego w danej chwili potrzebuje nasz organizm,. Ucząc się jeść z uważnością, nawiązujemy kontakt ze sobą, a także zbliżamy się do świata i łączymy się z nim, odkrywamy ciągle na nowo, że wszystko jest połączone i współzależne. Jan Chozen Bays nauczy cię: - rozróżniania siedmiu rodzajów głodu - z których tylko dwa są związane z odżywieniem organizmu... - rozpoznawania potrzeb twojego ciała i obdarzania ich nieosądzającą uwagą - budowania spokojnej, zrównoważonej relacji z jedzeniem - łagodnego zmieniania swoich nawyków żywieniowych - nawigowania w świecie sprzecznych zaleceń dietetycznych - stosowania w odniesieniu do jedzenia buddyjskiej idei drogi środka - otwierania się na radości, przyjemności i bogactwo prostych czynności jedzenia i picia Uważność w jedzeniu to pełen życzliwości przewodnik po odbudowie swojej relacji z jedzeniem. Jan Chozen Bays, lekarka i nauczycielka zen, proponuje ponad pięćdziesiąt ćwiczeń i medytacji - sprawdzonych przez lata prowadzenia warsztatów uważnego jedzenia - dzięki którym najpierw zanalizujesz swoje podejście do jedzenia, towarzyszące ci wzorce i przyzwyczajenia, a następnie nauczysz się zmieniać codzienne posiłki w momenty kontaktu ze sobą, troski dla siebie i praktyki pełnej obecności tu i teraz. "W naszym społeczeństwie panuje stan, który można nazwać endemiczną bezmyślnością. Możemy jej zaradzić, przyjmując osobistą odpowiedzialność. Ta książka doskonale opisuje, jak to zrobić w odniesieniu do czynności jedzenia i żywności we wszystkich jej formach. A któż może lepiej wskazać drogę do osiągnięcia psychicznego zdrowia i równowagi niż Jan Chozen Bays, która jest doświadczoną pediatrą specjalizującą się w psychologii dziecięcej, wieloletnią liderką grup uważnego jedzenia i niezwykłą nauczycielką uważności, doświadczoną w wielowiekowej i wzniosłej tradycji mądrości i współczucia?" - Jon Kabat-Zinn we wstępie do książki Uważność w jedzeniu

18
Ebook

Uważność małej żabki. Ćwiczenia uważności dla rodziców i ich maluchów

Eline Snel

Najnowsza książka Eline Snel, autorki „Uważności i spokoju żabki” i „Mojej supermocy”, tym razem dla rodziców dzieci od 18 miesięcy do 4 lat. Oczywiście z nagraniami dla rodziców i ich maluchów. Dziecko w wieku od 18 miesięcy do 4 lat nie nauczy się jeszcze medytować. Można jednak nauczyć je: zauważać to, co dzieje się w jego ciele, zauważać to, co dzieje się w jego głowie, relaksować się, lepiej spać. Od 3 roku życia można zacząć pierwsze ćwiczenia wprowadzające w uważność (jak test spaghetti i zwracanie uwagi na oddech). Jak wiadomo, dziecko uczy się przez naśladowanie. Nie ma innej możliwości, jeśli pragniemy nauczyć dziecko uważności – sami musimy ją praktykować, to znaczy umieć wracać uwagą do tu i teraz oraz do ciała i oddechu. Nie zawsze jest to łatwe, bo rola rodzica bywa stresująca, a porady i wytyczne, jakie otrzymują młodzi rodzice, często sprzeczne ze sobą. To dlatego ta książka uczy rodziców i dzieci świadomości ich emocji i praktyki uważności. Uczy trudnej sztuki bycia uważnym rodzicem i proponuje ćwiczenia takie jak masaże i zabawy z najmłodszymi. „Uważność małej żabki” to książka, która uczy dzieci i rodziców uważności, harmonii i zaufania. Nagrania MEDYTACJE DLA DZIECI 1. Orzeźwiający masaż: Ćwiczenie na pobudzenie, od 2 roku życia (3,5 min.) 2. Domek pluszaków: Ćwiczenie wyobraźni, by poczuć się bezpiecznie, od 3 roku życia (3 min.) 3. Dobranoc, od 3 roku życia (3 min.) OPOWIADANIA MEDYTACYJNE DLA DZIECI 4. Oddech małej żabki. Opowieść o świadomości oddechu, od 3 roku życia (3 min. 15 s) 5. Specjalne miejsce w moim sercu. Opowieść dodająca pewności siebie, od 3 roku życia (2 min.) 6. Tajemnica śpiącego zwierzątka. Opowieść na lepszy sen, od 2 roku życia (3 min.) MEDYTACJE DLA DOROSŁYCH 7. Świadomy oddech (11 min. 30 s) 8. Zatrzymaj się i usłysz siebie (9 min.) 9. Pomoc w rodzicielskim stresie (12 min. 30 s) 10. Dbam o swoje ciało (9 min. 30 s) 11. Być życzliwym dla siebie i dla innych (10 min.) Głosu użyczyła Agnieszka Marszałek (Akademia Uważności) Eline Snel (ur. 1954) od 1980 roku pracuje jako samodzielna terapeutka i trenerka. Od 1990 roku rozwija kursy medytacji i mindfulness. Jako certyfikowana trenerka uważności od lat szkoli dorosłych, młodzież i dzieci. Jest założycielką i właścicielką Academy for Mindful Teaching. Tam szkoli dzieci (metoda „Uwaga, to działa!”), wykwalifikowanych nauczycieli  i przedstawicieli służby zdrowia. Uczy w Holandii, wielu krajach Europy, Ameryki Południowej i w Hongkongu. Pracuje wraz z córką i wspaniałym zespołem profesjonalnych trenerów pasjonatów. Stworzyła dla dzieci i młodzieży w wieku 5–19 lat cztery podręczniki, które są stale wykorzystywane w szkołach, ośrodkach zdrowia i prywatnych gabinetach. Do dzisiaj ponad 6 tysięcy dzieci ukończyło program „Uwaga, to działa!”. Jej książka Uważność i spokój żabki. Mindfulness dla dzieci w wieku 5–12 lat i ich rodziców (CoJaNaTo 2015) została przetłumaczona na kilkanaście języków i jest prawdziwym bestsellerem.

19
Audiobook

13 Pierwotnych Matek Klanowych wyd. 2

Jamie Sams

Nowe, odświeżone wydanie kultowej książki Jamie Sams, w przekładzie Marii Eli Ziemkiewicz Tym razem w twardej, solidnej oprawie, z większym fontem, o który prosiło wiele czytelniczek, oraz tasiemką-zakładką. W obecnych czasach przemian na Ziemi istnieje wielka potrzeba sięgnięcia do korzeni, do mądrości przodków, do czegoś stabilnego. Jamie Sams pobierała nauki u Starszyzny różnych Narodów Rdzennych mieszkańców Ameryki. Swoje wieloletnie doświadczenie przekazała w formie książki, która może stać się towarzyszką życia, przewodniczką uzdrowienia i rozwoju osobistego. Wypełniona jest mądrością i naukami, które przez setki pokoleń przekazywane były w tradycji ustnej. 13 Pierwotnych Matek Klanowych to książka lecząca duszę, gdyż słowa, które czytamy, i obrazy, które one w nas wywołują, docierają prosto w głąb naszej istoty, karmiąc duszę spragnioną poezji, piękna, kreatywności, miłości i świętości - siebie i świata, który nas otacza i przenika.

20
Ebook

Szaman

Ya’Acov Darling Khan

Szaman. Odnajdź w sobie moc, obecność i cel Szamanka lub szaman to ktoś, kto przypomina nam o rytmie w jakim tańczy w nas życie, kto zachęca nas, byśmy za nim podążali, kto pokazuje nam, jak sprawić, by lepszy świat naszych snów stał się rzeczywistością. Szamanki i szamani to dziś nie tylko uzdrowicielki i uzdrowiciele, żyjący gdzieś w odległych zakątkach świata. Ich duch powrócił i przepełnia pracę nauczycieli, artystek, aktywistów, liderek biznesu i ludzi we wszystkich obszarach życia naszych społeczności. W każdej i każdym z nas mieszka wewnętrzna szamanka lub wewnętrzny szaman. Ta książka jest dla ciebie, jeśli: widzisz, że masz w sobie niewykorzystaną moc i chcesz się nauczyć nią posługiwać pragniesz głębszego związku z własną naturą, przodkami, społecznością i inteligencją samego życia troszczysz się o przyszłość naszej planety i chcesz, by wróciła równowaga między ludźmi a przyrodą wiesz, że istniejesz, by współtworzyć świat oparty na sprawiedliwości i zrównoważonym rozwoju YA'ACOV DARLING KHAN jest współczesnym szamanem (tradycyjnym uzdrowicielem), który uczył się i praktykował u wielu wybitnych szamanów na całym świecie. Jest jednym z czołowych nauczycieli ucieleśnionej świadomości i współzałożycielem Movement Medicine Contemporary Shamanism, którego naucza na całym świecie. (www.darlingkhan.com).

21
Ebook

Ewka, co cię ugryzło? Jak się zrozumieć i porozumieć w związku

Ewa Tyralik-Kulpa

Każdy kontakt z drugą osobą może przynieść radość i porozumienie, może jednak również zwieść nas na manowce. Czasami, gdy się komunikujemy, zamiast zrozumienia i bliskości pojawia się żal i poczucie osamotnienia. Chociaż tak bardzo chcemy się usłyszeć i zostać usłyszanymi, oddalamy się od siebie. To książka dla osób, które czują potrzebę poprawienia komunikacji z bliskimi – w szczególności z partnerką lub partnerem, ale też rodzicami, dorastającymi dziećmi, przyjaciółmi i bliskimi. Dzięki niej nauczysz się rozpoznawać własne mechanizmy komunikacyjne i reagować z empatią na innych ludzi. Jeżeli… masz w życiu relację, na której bardzo ci zależy; zdarza ci się czasami, że choć bardzo się starasz, rozmowy nie zawsze idą w stronę, w którą powinny; ciekawi cię, jakie blokady mogą pojawiać się w twojej komunikacji, a jakie blokady twoich rozmówców działają na ciebie jak płachta na byka; chcesz, aby twoje rozmowy z ważną dla ciebie osobą miały w sobie więcej luzu i jeszcze bardziej was zbliżały; to w książce Ewka, co cię ugryzło znajdziesz wiele praktycznych wskazówek, jak krok po kroku sprawiać, by komunikacja stawała się głęboka, szczera, skuteczna i satysfakcjonująca dla wszystkich stron. „Impulsem do napisania tej książki było moje marzenie. Mam w życiu pewną relację, która jest dla mnie szczególnie cenna. Ale choć jest to jeden z najważniejszych dla mnie związków, rozmowy nie zawsze nam wychodzą. A ponieważ relacja ta jest dla mnie aż tak ważna, jeśli coś się nie udaje, boli to bardziej niż w innych przypadkach. Niczym uparty śledczy sprawdzam każdy trop, który prowadzi do porozumienia. Szukam magicznego składnika, który powoduje, że nasz przekaz trafia do odbiorcy, zostaje zrozumiany i życzliwie przyjęty, a następnie zamienia się w przepływ – działań lub słów, dzięki którym nasze relacje stają się trwalsze i bardziej satysfakcjonujące. Napisałam ten poradnik, aby każda osoba mająca w swoim życiu kogoś, z kim naprawdę chce się dogadać, otrzymała podpowiedzi, które pomogą jej zrozumieć, dlaczego czasami, pomimo najlepszych chęci, nie udaje nam się tego osiągnąć. Proponuję także praktyczne i sprawdzone narzędzia, które pomogą lepiej poznać siebie i innych i po prostu się porozumieć”. – Ewa Tyralik-Kulpa, autorka książki Ewka, co cię ugryzło

22
Audiobook

Dogadać się z nastolatkiem

Agnieszka Kozak, Joanna Berendt

Nowa książka dla tych, którzy odnaleźli wsparcie w Dogadać się z dzieckiem albo szukają sposobów na bardziej harmonijne porozumienie ze swoim nastolatkiem lub nastolatką. Kolejne pokolenie młodych ludzi przechodzi ze świata dzieci do świata dorosłych. To trudna droga zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców, którzy im towarzyszymy. Chcemy cię zaprosić do podróży, która jest towarzyszeniem młodemu człowiekowi w jego odkrywaniu swojej wolności, godności i wartości. Świat młodych osób wyłania się z różnorodności pragnień, oczekiwań oraz samodzielnego budowania Ja, które możliwe jest wtedy, gdy dziecko ma wsparcie w silnym, rozumiejącym, akceptującym i towarzyszącym mu w tej drodze dorosłym. Nastolatek jak mało kto potrzebuje empatycznego i cierpliwego towarzysza. Dlatego w każdym rozdziale wskazujemy, jak rodzic może zadbać o siebie, by znajdować w sobie siłę, empatię i wyrozumiałość w tej kilkuletniej, pełnej wyzwań przygodzie. W oczywisty sposób rodzice chcą dać swoim dzieciom wszystko, co najlepsze, zadbać o ich przyszłość, wyposażyć w niezbędne kompetencje, wiedzę, zapewnić bezpieczeństwo i dobre życie. Obecnie, w dobie szybkich przemian społecznych i technologicznych oraz w konsekwencji różnych czynników, na przykład zmian klimatycznych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, do jakiej przyszłości wychowujemy swoje dzieci. Powstają nowe zawody, a inne odchodzą w zapomnienie. Coraz trudniej jest określić, co tak naprawdę będzie potrzebne i pomocne nastolatkom w dorosłości. Dlatego dobrym pomysłem jest położenie nacisku na pewne uniwersalne kompetencje. Przyszli dorośli wychowani w przestrzeni wzajemnego szacunku i otwartości na rozmowy o tym, co czują i czego potrzebują, doświadczający jak najczęściej bezpiecznego stylu budowania więzi, mający poczucie, że są ważni, że ich głos i potrzeby mają znaczenie, wejdą w dorosłość ze stabilnymi fundamentami - pewnością siebie, znajomością siebie, umiejętnością rozwijania świadomości innych, zarządzania sobą i zarządzania relacjami. Okres dorastania to czas eksperymentów życiowych, sprawdzania, przyglądania się, kształtowania się nowego człowieka. Darem, który możemy dać na ten czas naszym nastolatkom, jest przejrzystość naszych wartości, mówienie o tym, co dla nas i dla nich jest ważne, dialog i szukanie rozwiązań dbających o obie strony. Dlatego podkreślamy wagę komunikacji, która daje szansę na porozumienie z nastolatkiem. W każdym rozdziale pokazujemy możliwe do wdrożenia sposoby reagowania i rozmawiania, być może inne niż te, które znałeś/aś do tej pory. Jest to komunikacja oparta na Porozumieniu bez Przemocy i to właśnie porozumienie jest w niej kluczem. Chcemy zaprosić cię do tego, by w towarzyszeniu nastolatkowi każdego dnia zwracać uwagę na siebie w relacji z nim i na niego w jego trudzie relacji z samym sobą. Wierzymy, a doświadczenie wielu lat pracy to potwierdza, że to rozumienie siebie nawzajem pozwala dojrzewać obu stronom do budowania satysfakcjonującej więzi opartej na szacunku, bliskości i akceptacji. Zależy nam na dialogu, w którym młody człowiek jest uwzględniany w swojej indywidualności i wyłaniającej się z dzieciństwa tożsamości. Jesteśmy przekonane, że obecnie nastolatki wyjątkowo potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie mogą odetchnąć, doświadczać bezpieczeństwa i akceptacji, by w tych warunkach móc wzrastać.

23
Ebook

Zaproszenie

Oriah Mountain Dreamer

Pewnej nocy, po powrocie z przyjęcia wypełnionego płytkimi rozmowami, Oriah usiadła przy biurku i napisała wiersz zatytułowany "Zaproszenie", który szybko stał się jednym z najczęściej cytowanych tekstów ostatnich trzydziestu lat. Nie interesuje mnie, jak zarabiasz na życie. Chcę wiedzieć, za czym tęsknisz i czy masz odwagę marzyć o spełnieniu pragnień swojego serca. Nie interesuje mnie, ile masz lat. Chcę wiedzieć, czy pozwolisz, by świat uznał cię za głupca za sprawą twojej miłości, marzeń i przygody, jaką jest twoje życie. Chcę wiedzieć, czy umiesz znieść porażkę, moją oraz swoją, i nadal stanąć nad brzegiem jeziora, w srebrnej poświacie Księżyca w pełni, i krzyknąć "tak!". Nie interesuje mnie, gdzie mieszkasz ani ile masz pieniędzy. Chcę wiedzieć, czy potrafisz wstać po nocy pełnej grozy i rozpaczy, poturbowany i zmęczony aż do szpiku kości, i nadal zrobić wszystko, co należy, by nakarmić swoje dzieci. Nie interesuje mnie, co, gdzie ani z kim studiowałeś. Chcę wiedzieć, co jest twoim wewnętrznym źródłem siły, gdy wszystko inne zawodzi. Chcę wiedzieć, czy potrafisz być sama ze sobą i czy w chwilach pustki naprawdę lubisz własne towarzystwo W trafiającej prosto do serca i duszy książce "Zaproszenie" autorka rozwinęła idee zawarte w wierszu. Przetłumaczona na kilkanaście języków, stała się światowym bestsellerem, książką-przewodnikiem ku pełnemu, świadomemu, żywemu i czującemu życiu. Czytając "Zaproszenie", odkryłam to, co moje ciało, serce i dusza wiedziały od zawsze. Blanka Łyszkowska ORIAH MOUNTAIN DREAMER jest autorką wiersza i międzynarodowego bestsellera Zaproszenie, a także książek The Dance i The Call. Jej książki opisują szczegółowo, jak podążać za pragnieniem naszego serca, by osiągnąć życie wypełnione znaczeniem. Jej ostatnia książka, What We Ache For: Creativity and the Unfolding of Your Soul, omawia kreatywność jako sposób na dotarcie do życia wypełnionego duchowością. Oriah jest matką dwóch dorosłych synów. Mieszka z mężem Jeffem kilka godzin na północ od Toronto, w domu otoczonym lasem. Odwiedź stronę autorki: www.oriah.org

24
Ebook

Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji

Agnieszka Kozak, Joanna Berendt

Nowa książka dla tych, którzy odnaleźli wsparcie w Dogadać się z dzieckiem albo szukają sposobów na bardziej harmonijne porozumienie ze swoim nastolatkiem lub nastolatką. Kolejne pokolenie młodych ludzi przechodzi ze świata dzieci do świata dorosłych. To trudna droga zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców, którzy im towarzyszymy. Chcemy cię zaprosić do podróży, która jest towarzyszeniem młodemu człowiekowi w jego odkrywaniu swojej wolności, godności i wartości. Świat młodych osób wyłania się z różnorodności pragnień, oczekiwań oraz samodzielnego budowania Ja, które możliwe jest wtedy, gdy dziecko ma wsparcie w silnym, rozumiejącym, akceptującym i towarzyszącym mu w tej drodze dorosłym. Nastolatek jak mało kto potrzebuje empatycznego i cierpliwego towarzysza. Dlatego w każdym rozdziale wskazujemy, jak rodzic może zadbać o siebie, by znajdować w sobie siłę, empatię i wyrozumiałość w tej kilkuletniej, pełnej wyzwań przygodzie. W oczywisty sposób rodzice chcą dać swoim dzieciom wszystko, co najlepsze, zadbać o ich przyszłość, wyposażyć w niezbędne kompetencje, wiedzę, zapewnić bezpieczeństwo i dobre życie. Obecnie, w dobie szybkich przemian społecznych i technologicznych oraz w konsekwencji różnych czynników, na przykład zmian klimatycznych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, do jakiej przyszłości wychowujemy swoje dzieci. Powstają nowe zawody, a inne odchodzą w zapomnienie. Coraz trudniej jest określić, co tak naprawdę będzie potrzebne i pomocne nastolatkom w dorosłości. Dlatego dobrym pomysłem jest położenie nacisku na pewne uniwersalne kompetencje. Przyszli dorośli wychowani w przestrzeni wzajemnego szacunku i otwartości na rozmowy o tym, co czują i czego potrzebują, doświadczający jak najczęściej bezpiecznego stylu budowania więzi, mający poczucie, że są ważni, że ich głos i potrzeby mają znaczenie, wejdą w dorosłość ze stabilnymi fundamentami – pewnością siebie, znajomością siebie, umiejętnością rozwijania świadomości innych, zarządzania sobą i zarządzania relacjami. Okres dorastania to czas eksperymentów życiowych, sprawdzania, przyglądania się, kształtowania się nowego człowieka. Darem, który możemy dać na ten czas naszym nastolatkom, jest przejrzystość naszych wartości, mówienie o tym, co dla nas i dla nich jest ważne, dialog i szukanie rozwiązań dbających o obie strony. Dlatego podkreślamy wagę komunikacji, która daje szansę na porozumienie z nastolatkiem. W każdym rozdziale pokazujemy możliwe do wdrożenia sposoby reagowania i rozmawiania, być może inne niż te, które znałeś/aś do tej pory. Jest to komunikacja oparta na Porozumieniu bez Przemocy i to właśnie porozumienie jest w niej kluczem. Chcemy zaprosić cię do tego, by w towarzyszeniu nastolatkowi każdego dnia zwracać uwagę na siebie w relacji z nim i na niego w jego trudzie relacji z samym sobą. Wierzymy, a doświadczenie wielu lat pracy to potwierdza, że to rozumienie siebie nawzajem pozwala dojrzewać obu stronom do budowania satysfakcjonującej więzi opartej na szacunku, bliskości i akceptacji. Zależy nam na dialogu, w którym młody człowiek jest uwzględniany w swojej indywidualności i wyłaniającej się z  dzieciństwa tożsamości. Jesteśmy przekonane, że obecnie nastolatki wyjątkowo potrzebują bezpiecznej przestrzeni, gdzie mogą odetchnąć, doświadczać bezpieczeństwa i akceptacji, by w tych warunkach móc wzrastać.