Verleger: Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Od chwili powstania Politechnika Lubelska kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby naszego regionu. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii.
25
E-book

Zarządcze determinanty funkcjonowania podmiotów gospodarczych

Magdalena Miszczuk, Małgorzata Sosińska-Wit

Monografia składa się z ośmiu artykułów. Niezwykle ważnym instrumentem w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest informacja finansowa. Jej wykorzystanie w zarządzaniu mikro i małymi przedsiębiorstwami jest treścią pierwszego artykułu. Znaczącą rolę w opracowaniu pełnią opracowania dotyczące podmiotów niezwykle ważnych dla społeczności lokalnej, regionalnej i krajowej. Publikacja zawiera artykuły poświęcone badaniu efektywności przedsiębiorstw komunalnych w wybranych miastach Polski, a także podmiotów leczniczych. Szczególnie ważnym jest ten traktujący o wyzwaniach stojących przed systemem zarządzania finansami podmiotów świadczących usługi medyczne.

26
E-book

Logistyka w jednostkach gospodarczych

Anna Rudawska, Arkadiusz Gola

Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie zagadnień związanych z wybranymi zagadnieniami logistyki w jednostkach gospodarczych, w tym m.in.: zagadnień związanych z systemami informacyjnymi w przedsiębiorstwie, zasadami gospodarki opakowaniami, regulacjami prawnymi dotyczącymi przepływu, przechowania i ochrony informacji, a także zasadami sporządzania dokumentów w jednostkach gospodarczych.

27
E-book

Proces produkcyjny wyrobu w ujęciu systemowym. Skrypt do ćwiczeń projektowych

Kazimierz Szatkowski

Celem prezentowanego skryptu ćwiczeniowego jest ułatwienie zrozumienia złożonego procesu produkcyjnego. Student na przykładzie, wybranego przez siebie, prostego wyrobu ma możliwość prześledzenia i zrozumienia kolejnych faz powstawania wyrobu, tj. począwszy od projektowania konstrukcyjnego i technologicznego, fazy produkcji, aż do projektowania procesów obsługowych. Ma także możliwość poznania wpływu dokonywanych przez siebie wyborów (założenia projektowe) na ogólną pracochłonność tych prac, a także na długość cyklu produkcyjnego, kosztów produkcji, doboru środków transportowych, czy też wielkości struktury produkcyjnej.

28
E-book

Rynek energii elektrycznej. Rozwój, polityka, ekonomia

Paulina Hendel

Immanentną cechą rozwoju gospodarczego jest zwiększone zapotrzebowanie na energię. Podobna sytuacja występuję obecnie w Polsce, gdzie równolegle z poprawiającymi się wskaźnikami koniunktury gospodarczej wzrasta zużycie energii elektrycznej. Z uwagi na to, iż tendencja ta, w świetle większości prognoz, będzie kontynuowana, kluczowym problemem w najbliższych latach stanie się znalezienie źródeł finansowania procesów inwestycyjnych, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

29
E-book

Optymalne sterowanie dyskretnymi systemami stochastycznymi

Edward Kozłowski

Teoria sterowania jest to nauka o zasadach i metodach sterowania systemami (obiektami, urządzeniami, procesami). Zadania z teorii sterowania polegają na analizie i modelowaniu matematycznym pewnych systemów oraz konstrukcji algorytmu (regulatora) dla realizacji określonego celu. Do modelowania systemu wykorzystujemy wiedzę z różnych dziedzin nauki: fizyki, techniki, chemii, medycyny, socjologii itp., natomiast do konstrukcji optymalnych sterowań wykorzystywane są narzędzia z matematyki, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa.

30
E-book

Technologia przyrządów półprzewodnikowych w optycznych pomiarach właściwości cieczy

Andrzej Kociubiński

Niniejsza monografia jest wynikiem prac autora związanych z konstrukcją, technologią oraz zastosowaniem przyrządów mikroelektronicznych i mikroelektromechanicznych w optycznych pomiarach właściwości cieczy. Opracowane urządzenia umożliwiają badania cieczy o mikrolitrowych objętościach przy wykorzystaniu metody z przełączaniem sygnału optycznego w światłowodzie kapilarnym. Prace własne skupiają się na dwóch głównych nurtach badawczych obejmujących:  opracowanie niestandardowych konstrukcji i technologii półprzewodnikowych do wykonania podzespołów mikroelektronicznych i optoelektronicznych wykorzystywanych w mikrosystemowej głowicy kapilarnej – rozdział 4,  opracowanie dwuzakresowych detektorów promieniowania z zakresu UV–VIS (ultrafioletowego i widzialnego) oraz UV–IR (ultrafioletowego i podczerwonego) – rozdział 5.  

31
E-book

Tożsamość cyfrowa pracowników MSP w Polsce. Kwantyfikacja modelu DIAM

Marta Juszczyk

W pracy zbadano praktykę stosowania tożsamości cyfrowych w przedsiębiorstwach oraz skwantyfikowano autorski model DIAM (Digital Identity Acceptance Model) zaproponowany w monografii pt. Rozbudowa modelu akceptacji technologii dla potrzeb bezpiecznego wykorzystania tożsamości cyfrowej w małych i średnich przedsiębiorstwach. W tym celu przebadano 202 respondentów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Analiza odpowiedzi umożliwiła zbadanie, jak w przedsiębiorstwach respondentów wygląda organizacja dostępu do zasobów, wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz jakie są stosowane narzędzia uwierzytelniające.

32
E-book

Projektowanie harmonogramów odpornych w środowisku Job-Shop z wykorzystaniem narzędzi predykcji

Łukasz Sobaszek, Antoni Świć, Arkadiusz Gola

Monografia podejmuje problematykę harmonogramowania produkcji z uwzględnieniem zakłóceń procesu produkcyjnego. W publikacji przedstawiono nową metodę projektowania harmonogramów odpornych z wykorzystaniem narzędzi predykcji, która umożliwia uwzględnienie dwuczynnikowej niepewności procesu produkcyjnego w postaci awarii maszyn oraz zmienności czasów operacji technologicznych. Omówiono zagadnienie harmonogramowania zadań w typowych środowiskach produkcyjnych, metody opracowywania harmonogramów oraz problemy związane z tym procesem. Ponadto scharakteryzowano odporne harmonogramowanie produkcji, dokonując analizy dotychczasowych rozwiązań w tym zakresie, a także w obszarze predykcji czynników niepewności.