Видавець: Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Od chwili powstania Politechnika Lubelska kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby naszego regionu. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii.
25
Eлектронна книга

BIM in General Construction

Maciej Szeląg, Andrzej Szewczak, Przemysław Brzyski

Technologia BIM (ang. Building Information Modeling) jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się metod projektowania budynków. Kreowanie obiektu budowlanego z wykorzystaniem tej technologii obejmuje cały proces inwestycyjny, poczynając od koncepcji, przez proces projektowania i ewaluacji, wykonawstwo, aż do oddania obiektu do użytku. Głównym założeniem technologii BIM jest projektowanie obiektu w 3D, a następnie na podstawie stworzonego trójwymiarowego modelu – generacja całej dokumentacji projektowej. W pracy autorzy zawarli obszerny przegląd literatury z zakresu wykorzystania technologii BIM w budownictwie. We wstępie wyjaśniono podstawowe założenia i koncepcje związane z BIM. Omówiono metodykę projektowania, począwszy od zasad tworzenia obiektów w środowisku BIM, zasady klasyfikacji tych obiektów, oraz narzędzia jakie są wykorzystywane podczas projektowania 3D. Przedstawiono charakterystykę środowiska BIM, omówiono tematykę zarządzania parametrami modelu, i problematykę tworzenia dokumentacji rysunkowej.

26
Eлектронна книга

Decision-making in construction project management. Problems and methods

Sławomir Biruk, Robert Bucoń, Agata Czarnigowska, Piotr Jaśkowski, ...

Budowa obiektów inżynieryjnych jest złożonym przedsięwzięciem i wiele czynników wpływa na jego wynik. Publikacja napisana jest w języku angielskim.

27
Eлектронна книга

Rynek energii elektrycznej. Aktualne problemy energetyki

Paweł Pijarski, Zbigniew Połecki (red.)

Rynek energii w Polsce podlega ciągłemu procesowi zmian ukierunkowanych jednocześnie na budowę jednego rynku w wymiarze wspólnotowym oraz na decentralizację rynków krajowych na korzyść wzmocnienia i rozwoju inicjatyw na poziomie lokalnym i regionalnym.

28
Eлектронна книга

Wpływ modyfikacji ciepłym kauczukiem na właściwości światłoutwardzalnych kompozytów stomatologicznych

Krzysztof Pałka

Światłoutwardzalne kompozyty polimerowo-ceramiczne, stosowane w stomatologii do wypełnień i odbudowy tkanek zębów, dzięki korzystnym właściwościom użytkowym należą do najczęściej stosowanych biomateriałów w organizmie ludzkim. Ze względu na głęboko zakorzenione nawyki żywieniowe i zachowania społeczne, próchnica, jako choroba cywilizacyjna, ma nadal możliwość rozwoju i wymaga leczenia.

29
Eлектронна книга

Możliwość podwyższania wytrzymałości połączeń klejowych blach ze stopu aluminium w aspekcie modyfikacji klejów epoksydowych

Izabela Miturska-Barańska, Anna Rudawska

W niniejszej pracy opisano wyniki badań doświadczalnych, których celem było określenie wpływu fizycznej modyfikacji kompozycji epoksydowych napełniaczami na ich wybrane właściwości fizyczne, technologiczne i użytkowe, a także na wybrane właściwości mechaniczne połączeń klejowych blach ze stopu aluminium, wykonanych przy użyciu zmodyfikowanych kompozycji klejowych. Celem pracy było również określenie korelacji pomiędzy właściwościami zmodyfikowanych kompozycji klejowych w stanie utwardzonym, a wytrzymałością połączeń klejowych wykonanych tymi kompozycjami.

30
Eлектронна книга

Proces produkcyjny wyrobu w ujęciu systemowym. Skrypt do ćwiczeń projektowych

Kazimierz Szatkowski

Celem prezentowanego skryptu ćwiczeniowego jest ułatwienie zrozumienia złożonego procesu produkcyjnego. Student na przykładzie, wybranego przez siebie, prostego wyrobu ma możliwość prześledzenia i zrozumienia kolejnych faz powstawania wyrobu, tj. począwszy od projektowania konstrukcyjnego i technologicznego, fazy produkcji, aż do projektowania procesów obsługowych. Ma także możliwość poznania wpływu dokonywanych przez siebie wyborów (założenia projektowe) na ogólną pracochłonność tych prac, a także na długość cyklu produkcyjnego, kosztów produkcji, doboru środków transportowych, czy też wielkości struktury produkcyjnej.

31
Eлектронна книга

Nałęczów. Kształtowanie i rozwój uzrowiska

Natalia Przesmycka

Historia Nałęczowa w oczywisty sposób splata się z architekturą, która z pewnością jest czymś więcej niż tylko jej tłem. Grono miłośników Nałęczowa już od pierwszych chwil istnienia uzdrowiska zdawało sobie sprawę z unikatowości miejsca i wagi jakości architektonicznej istniejących, przebudowywanych i powstających budynków.

32
Eлектронна книга

Tożsamość cyfrowa pracowników MSP w Polsce. Kwantyfikacja modelu DIAM

Marta Juszczyk

W pracy zbadano praktykę stosowania tożsamości cyfrowych w przedsiębiorstwach oraz skwantyfikowano autorski model DIAM (Digital Identity Acceptance Model) zaproponowany w monografii pt. Rozbudowa modelu akceptacji technologii dla potrzeb bezpiecznego wykorzystania tożsamości cyfrowej w małych i średnich przedsiębiorstwach. W tym celu przebadano 202 respondentów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Analiza odpowiedzi umożliwiła zbadanie, jak w przedsiębiorstwach respondentów wygląda organizacja dostępu do zasobów, wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz jakie są stosowane narzędzia uwierzytelniające.