Видавець: Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Od chwili powstania Politechnika Lubelska kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby naszego regionu. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii.
25
Eлектронна книга

Zarządcze determinanty funkcjonowania podmiotów gospodarczych

Magdalena Miszczuk, Małgorzata Sosińska-Wit

Monografia składa się z ośmiu artykułów. Niezwykle ważnym instrumentem w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest informacja finansowa. Jej wykorzystanie w zarządzaniu mikro i małymi przedsiębiorstwami jest treścią pierwszego artykułu. Znaczącą rolę w opracowaniu pełnią opracowania dotyczące podmiotów niezwykle ważnych dla społeczności lokalnej, regionalnej i krajowej. Publikacja zawiera artykuły poświęcone badaniu efektywności przedsiębiorstw komunalnych w wybranych miastach Polski, a także podmiotów leczniczych. Szczególnie ważnym jest ten traktujący o wyzwaniach stojących przed systemem zarządzania finansami podmiotów świadczących usługi medyczne.

26
Eлектронна книга

Logistyka w jednostkach gospodarczych

Anna Rudawska, Arkadiusz Gola

Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie zagadnień związanych z wybranymi zagadnieniami logistyki w jednostkach gospodarczych, w tym m.in.: zagadnień związanych z systemami informacyjnymi w przedsiębiorstwie, zasadami gospodarki opakowaniami, regulacjami prawnymi dotyczącymi przepływu, przechowania i ochrony informacji, a także zasadami sporządzania dokumentów w jednostkach gospodarczych.

27
Eлектронна книга

Proces produkcyjny wyrobu w ujęciu systemowym. Skrypt do ćwiczeń projektowych

Kazimierz Szatkowski

Celem prezentowanego skryptu ćwiczeniowego jest ułatwienie zrozumienia złożonego procesu produkcyjnego. Student na przykładzie, wybranego przez siebie, prostego wyrobu ma możliwość prześledzenia i zrozumienia kolejnych faz powstawania wyrobu, tj. począwszy od projektowania konstrukcyjnego i technologicznego, fazy produkcji, aż do projektowania procesów obsługowych. Ma także możliwość poznania wpływu dokonywanych przez siebie wyborów (założenia projektowe) na ogólną pracochłonność tych prac, a także na długość cyklu produkcyjnego, kosztów produkcji, doboru środków transportowych, czy też wielkości struktury produkcyjnej.

28
Eлектронна книга

Rynek energii elektrycznej. Rozwój, polityka, ekonomia

Paulina Hendel

Immanentną cechą rozwoju gospodarczego jest zwiększone zapotrzebowanie na energię. Podobna sytuacja występuję obecnie w Polsce, gdzie równolegle z poprawiającymi się wskaźnikami koniunktury gospodarczej wzrasta zużycie energii elektrycznej. Z uwagi na to, iż tendencja ta, w świetle większości prognoz, będzie kontynuowana, kluczowym problemem w najbliższych latach stanie się znalezienie źródeł finansowania procesów inwestycyjnych, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

29
Eлектронна книга

Optymalne sterowanie dyskretnymi systemami stochastycznymi

Edward Kozłowski

Teoria sterowania jest to nauka o zasadach i metodach sterowania systemami (obiektami, urządzeniami, procesami). Zadania z teorii sterowania polegają na analizie i modelowaniu matematycznym pewnych systemów oraz konstrukcji algorytmu (regulatora) dla realizacji określonego celu. Do modelowania systemu wykorzystujemy wiedzę z różnych dziedzin nauki: fizyki, techniki, chemii, medycyny, socjologii itp., natomiast do konstrukcji optymalnych sterowań wykorzystywane są narzędzia z matematyki, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa.

30
Eлектронна книга

Czynniki i pomiar wwrtości biznesu

Wiesław Janik, Artur Paździor (red.)

W niniejszej monografii autorzy prezentują swoje poglądy dotyczące metod pomiaru oraz elementów systemu zarządzania wartością przedsiębiorstw. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy czynników wartości biznesu. Druga z kolei zawiera przemyślenia autorów odnośnie pomiaru wyników i identyfikacji elementów rozwojowych przedsiębiorstwa.  

31
Eлектронна книга

Współdziałanie nauk humanistycznych i nauk ścisłych

Halina Rarot (red.)

Naszej pracy, jak pokazuje jej tytuł, przyświeca właśnie idea szukania zbieżności między naukami ścisłymi i naukami humanistycznymi, choć nie tak źródłowo pojętej. Chodzi raczej o współdziałanie na wyższych poziomach, czyli o współpracę w rozstrzyganiu różnych problemów (łącznie z zapożyczaniem metod i narzędzi).

32
Eлектронна книга

Studium doboru pojazdu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej

Grzegorz Szyszko, Marek Opielak

Monografia podejmuje problematykę doboru pojazdu pożarniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Zagadnienie sprawia duży problem strażakom ochotnikom w sytuacji zakupu pojazdów na potrzeby jednostki. Proces doboru pojazdu jest dość skomplikowany i nie występują określone normy prawne wskazujące dokładnie, jaki pojazd należy nabyć.