Verleger: Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Od chwili powstania Politechnika Lubelska kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby naszego regionu. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii.
33
E-book

Ilościowa analiza rynku

Tomasz Warowny, Agnieszka Surowiec

Mamy nadzieje, ze ta ksiazka choc troche przyblizy czytelnikowi niektóre zagadnienia dotyczace modelowania zjawisk ekonomicznych wbrew temu, co napisał o ekonomii Milton Friedman: „To, co sprawia, ze jest ona najbardziej fascynujaca z nauk, to jej fundamentalne zasady. Sa tak proste, ze kazdy jest w stanie je zrozumiec – a jednak niewielu je rozumie.” [20]

34
E-book

Wpływ modyfikacji ciepłym kauczukiem na właściwości światłoutwardzalnych kompozytów stomatologicznych

Krzysztof Pałka

Światłoutwardzalne kompozyty polimerowo-ceramiczne, stosowane w stomatologii do wypełnień i odbudowy tkanek zębów, dzięki korzystnym właściwościom użytkowym należą do najczęściej stosowanych biomateriałów w organizmie ludzkim. Ze względu na głęboko zakorzenione nawyki żywieniowe i zachowania społeczne, próchnica, jako choroba cywilizacyjna, ma nadal możliwość rozwoju i wymaga leczenia.

35
E-book

Statystyczne modele w procesach zarządzania ochroną środowiska przed hałasem

Bartosz Przysucha

W monografii przedstawiona została metoda wyznaczania niepewności wskaźników hałasu wykorzystywanych w procesach zarządzania akustyczną ochroną środowiska. Jej realizacja sprowadziła się do wyznaczenia funkcji gęstości rozkładu prawdopodobieństwa kontrolowanych wskaźników hałasu w oparciu o metodę propagacji rozkładów, umożliwiającą estymację niepewności ocen kontrolnych.

36
E-book

Wpływ nieosiowości obciążenia na stateczność ściskanych cienkościennych słupów kompozytowych

Paweł Wysmulski

Głównym tematem niniejszej monografii jest opis pracy ściskanych osiowo i mimośrodowo cienkościennych krótkich słupów o złożonych kształtach przekroju poprzecznego wykonanych z kompozytu węglowo-epoksydowego. Badaniom poddano słupy o przekroju ceowym i zetowym, wykonane techniką autoklawową, złożone z 8 warstw kompozytu w symetrycznym układzie względem płaszczyzny środkowej laminatu.

37
E-book

Zarządzanie portfelem marek w koncernie motoryzacyjnym na przykładzie Stellantis N.V

Jacek Dziwulski, Radosław Piątek

Obecność marek jako jednego z głównych narzędzi marketingowych jest cechą charakterystyczną dla rynku motoryzacyjnego. Samochody, części jak również usługi motoryzacyjne posiadają swoje marki i inne specjalne oznaczenia. W niniejszej monografii poruszono problem zarzadzania zbiorem marek wewnątrz przedsiębiorstwa motoryzacyjnego w formie koncernu. W wyniku przeprowadzonej analizy danych rynkowych jak i samych przypadków marek przedstawiono wnioski dotyczące funkcjonowania rozbudowanego portfela marek. Poruszane zagadnienia zostały przedstawione w czterech rozdziałach.

38
E-book

Kształtowanie stanu powierzchni rozdziału metal-kompozyt w laminatach metalowo-włóknistych z włóknami węglowymi

Jarosław Bieniaś

Niniejsza monografia wzbogaca istniejący stan wiedzy w zakresie zaawansowanych materiałów jakimi są laminaty metalowo-włókniste włączając charakterystykę powierzchni rozdziału metal-kompozyt. Przedstawione opracowanie, określające rolę powierzchni rozdziału metal-kompozyt w procesie zniszczenia laminatów może stanowić podstawę do dalszych prac badawczo-rozwojowych w zakresie kształtowania powierzchni rozdziału metal-kompozyt celem otrzymania połączenia adhezyjnego o odpowiednich właściwościach wytrzymałościowych i trwałości.

39
E-book

Badanie wpływu wybranych nastaw jednocylindrowego silnika o zapłonie samoczynnym na parametry jego rozruchu

Jacek Caban, Paweł Droździel

Niniejsza monografia dotyczy wybranych aspektów rozruchu silnika o zapłonie samoczynnym. Wykorzystano w niej częściowo fragmenty rozprawy doktorskiej uzupełnionej o sugestie i uwagi recenzentów pt.: Wpływ parametrów wtrysk u paliwa na przebieg procesu rozruchu silnik a o zapłonie samoczynnym zrealizowanej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej w 2018 r. W monografii przedstawiono rezultaty badań laboratoryjnych procesu rozruchu jednocylindrowego silnika spalinowego o ZS w temperaturach otoczenia, metodykę prowadzonych badań stanowiskowych oraz analizę statystyczną uzyskanych wyników badań.

40
E-book

Metodyka obliczeń, analiza wad technologicznych i synteza uszkodzeń eksploatacyjnych śrub

Aleksander Nieoczym, Kazimierz Drozd

Celem pracy było przedstawienie metod analizy wad srub, mających swe zródło w procesie wytwarzania elementów złącznych, oraz syntezy rozważań, analitycznych i wynikających z symulowanych obciążen, odpowiadajacych warunkom ich eksploatacji. Montaż złączy zawierajacych błędy geometryczne również analizowano jako wade.