Wydawca: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

33
Ebook

Orzecznictwo dla zarządzających nieruchomościami. Wyroki ważne dla zarządców, geodetów i inwestorów

Praca zbiorowa

Publikacja zawiera omówienia wybranych orzeczeń z zakresu prawa nieruchomości. Znajdziesz w nich m.in. odpowiedzi na pytania: - Co może zrobić inwestor gdy ma uzasadnione wątpliwości związane ze sposobem prowadzenia postępowania przez organ administracji publicznej? Jakie działania podjąć gdy organ niedokładnie analizuje jego sprawę? - Dlaczego zaniechania organu administracji publicznej mogą skutkować wadliwością decyzji? - Czy w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej można zainstalować monitoring z opcją nagrywania dźwięku?

34
Ebook

Bezpieczna praca w narażeniu na substancje reprotoksyczne - 5 pytań i odpowiedzi

Praca zbiorowa

Praktyczny przewodnik dla pracodawców i specjalistów ds. BHP. E-book zawiera szczegółowe omówienie przepisów, które weszły w życie 29 czerwca 2024 roku, wprowadzających do Kodeksu pracy obowiązki związane z ochroną pracowników przed substancjami wpływającymi na zdrowie reprodukcyjne. E-book przedstawia m.in. listę sektorów szczególnie narażonych na kontakt z tymi substancjami, wytyczne dotyczące oceny ryzyka oraz wdrażania środków ochronnych, a także wskazówki dotyczące dokumentacji i raportowania zgodnego z nowymi regulacjami.

35
Ebook

Jak poprawnie ustalić zasiłek opiekuńczy na dziecko - 11 praktycznych przykładów

Marek Styczeń

Zasiłek opiekuńczy to jedno z kluczowych świadczeń, które przysługuje pracownikowi w razie konieczności zapewnienia opieki choremu dziecku, a czasem także zdrowemu. Jak uniknąć błędów przy ustalaniu prawa i podstawy wymiaru tego świadczenia? Na co zwrócić uwagę, analizując zgromadzoną dokumentację. Jakie warunki muszą być spełnione, aby pracownik mógł otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko? Jak uniknąć błędów przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego? Jakie są konsekwencje finansowe niewłaściwego ustalenia lub niewypłacenia zasiłku opiekuńczego?

36
Ebook

Aktualności ochrony środowiska, nr specjalny 122

Praca zbiorowa

Odpady komunalne to odpady bytowe, powstające w gospodarstwach domowych oraz odpady pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych. Jaki zakres sprawozdawczości obejmuje te odpady? Na podstawie prowadzonej ewidencji odpadów odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy, za pośrednictwem systemu BDO. Jakie działy składają się na ten dokument? Które z nich musisz uzupełnić? O czym należy pamiętać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na str. 4. Także prowadzący PSZOK, z wyłączeniem gminy, ma obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań. Sprawozdanie również jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy za pośrednictwem systemu BDO. Więcej informacji na temat tego rodzaju sprawozdań znajdziesz na str. 6. Natomiast gminy na podstawie sprawozdań złożonych przez podmioty odbierające i zbierające odpady komunalne oraz prowadzące PSZOK sporządzają sprawozdanie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Przedmiotowe sprawozdanie jest przekazywane za pośrednictwem systemu BDO marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska do 31 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Jeżeli interesują Cię te zagadnienia, koniecznie zajrzyj na str. 9.

37
Ebook

Standardy ochrony małoletnich w bibliotece - instrukcja dla dyrektora i przykładowe dokumenty

Maciej Karpiński

Standardy ochrony małoletnich mają przeciwdziałać krzywdzeniu osób poniżej 18. roku życia, czyli wszelkim zachowaniom względem dziecka, które stanowią wobec niego czyn zabroniony, a także zaniedbanie, oraz każdy rezultat takich zachowań, skutkujący naruszeniem praw, swobody, dóbr osobistych dziecka lub zakłóceniem jego rozwoju. Wyróżnia się kilka podstawowych form krzywdzenia: - przemoc fizyczna wobec dziecka, - przemoc psychiczna wobec dziecka, - przemoc seksualna wobec dziecka (wykorzystywanie seksualne dziecka), - przemoc rówieśnicza (nękanie rówieśnicze, bullying).

38
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 14 numer specjalny

Praca zbiorowa

Błędy w wykonaniu i eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych są niestety bardzo częstą przyczyną pożarów. I nie zmienia się to od lat. Większość zagrożeń pożarowych pochodzących od instalacji jest spowodowany przez zły stan izolacji przewodów i kabli elektrycznych, wynikający z uszkodzeń mechanicznych lub procesów starzeniowych. Kolejne to zły dobór przewodów czy niewłaściwe ich łączenie. Takie błędy powinny być wykryte podczas okresowych sprawdzeń instalacji. O najczęstszych, grożących pożarem wadach instalacji piszemy na stronie 3. Tam też przedstawiamy najważniejsze zapisy prawa mówiące o obowiązkach związanych z ochroną przeciwpożarową. W kolejnych tekstach omawiamy, jak przekroje przewodów muszą być dostosowane do przewidywanego obciążenia prądowego, przedstawiamy podatność poszczególnych materiałów izolacyjnych na zapalenie się. Prezentujemy też porady dotyczące przepustów oprzewodowania przez ściany i stropy. Są to ważne elementy zamknięć otworów w oddzieleniach przeciwpożarowych. W numerze specjalnym opisujemy też instalacje elektryczne zasilające urządzenia gaśnicze czy oświetlenie ewakuacyjne, które muszą pracować w czasie pożaru. Piszemy też, jak bada się zagrożenie pożarowe, które mogą stwarzać wyroby elektrotechniczne.

39
Ebook

Praca zdalna po zmianach z 2023 r. - zasady wprowadzania i stosowania, przykłady wzory zapisów. Stan prawny lipiec 2023

Praca zbiorowa pod nadzorem merytorycznym: Katarzyny Wrońskiej-Zblewskiej

Jakie obowiązki ma pracodawca, który chce obecnie zdrożyć i stosować pracę zdalną? Jak uregulować zasady takiej pracy w porozumieniu ze związkami lub regulaminie pracy zdalnej - albo ewentualnie w indywidualnych porozumieniach z pracownikami czy poleceniach (tu warto poznać wzory konkretnych zapisów)? Jak przygotować inne dokumenty związane z pracą zdalną? Jak zorganizować podział pracy i bieżącą współpracę z pracownikiem zdalnym? Jak zwracać pracownikowi koszty pracy zdalnej (i w jakim zakresie)? Jak można kontrolować pracę pracownika zdalnego?

40
Ebook

W jakich terminach i jakimi metodami badać sprzęt ochronny dla elektryków

mgr inż. Fryderyk Łasak

Dielektryczny sprzęt ochronny użytkowany podczas eksploatacji urządzeń elektrycznych powinien być odpowiedniej jakości i musi być okresowo poddawany oględzinom i próbom wytrzymałości elektrycznej. W ebooku opisano badania: gumowego sprzętu ochronnego, dywaników i chodników, drążków i kleszczy izolacyjnych, wskaźników napięcia, uzgadniaczy faz, pomostów izolacyjnych, uziemiaczy przenośnych, uchwytów izolacyjnych do wkładek bezpiecznikowych mocy. A także przedstawiono terminy badań sprzętu dielektrycznego, zasady jego eksploatacji oraz metody badań.