Видавець: 5
409
Eлектронна книга

Współpraca regionalna państw Grupy Wyszehradzkiej. Doświadczenia i perspektywy

Anna Czyż

Celem książki jest ocena dorobku i osiągnięć Grupy Wyszehradzkiej po dwudziestu pięciu latach jej istnienia. Praca obejmuje zatem okres od 1991 roku, kiedy powstał początkowo Trójkąt Wyszehradzki, a następnie w użycie weszła nazwa Grupa Wyszehradzka jako ugrupowanie czterech państw Europy Środkowej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier, aż do 2016 roku, kiedy przypadała dwudziesta piąta rocznica Grupy Wyszehradzkiej. Stało się to istotną przesłanką do podsumowania współpracy, jej znaczenia i roli, pokazania sukcesów i porażek i przedstawienia współpracy wyszehradzkiej w ujęciu wielowymiarowym, w czym autorka upatruje atutu pracy – nie skupia się bowiem wyłącznie na sferze politycznej współpracy, ale opisuje także współpracę sektorową w różnych dziedzinach oraz wymiar obywatelski, społeczny, realizowany w dużej mierze przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. W pracy znalazły rozwinięcie zagadnienia dotyczące genezy i mechanizmów funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej, przedmiotu jej działania i najważniejszych tematów podejmowanej współpracy, czynników, które wpływały i wpływają na przebieg i charakter współpracy, celów, jakie przyświecały państwom wyszehradzkim w okresie przedakcesyjnym oraz po ich wejściu do Unii Europejskiej i NATO oraz perspektyw rozwoju Grupy Wyszehradzkiej w zmieniającej się dynamicznie Europie.   Praca jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców, w tym do studentów kierunku politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo międzynarodowe i narodowe, a także politologów, specjalistów od stosunków międzynarodowych.

410
Eлектронна книга

Skarb Atanaryka

Zbigniew Nienacki

Książka ta jest kontynuacją przygód opisanych w Uroczysku. Zabawne perypetie redaktora, który udaje się na inną wyprawę archeologiczną. Razem ze swoim bratem Pawłem, oraz Babim Latem, szukają zaginionego skarbu Gotów. Przy okazji przeżywają wspaniałą przygodę w otoczeniu przepięknej przyrody. Pływają kajakiem po jeziorze, nocują pod namoptem i spotykają ciekawe osoby. Czy ich trud się opłaci i uda im się znaleźć skarb? Powieść Zbigniewa Nienackiego Skarb Atanaryka została po raz pierwszy wydana w 1960 roku i nie była pomyślana jako książka o Panu Samochodziku. Autor zdecydował się jednak na zmianę głównego bohatera i rysu fabuły. Powieść już pod nowym tytułem Pan Samochodzik i skarb Atanaryka została opublikowana jako część cyklu i stanowiła prequel do opowieści o przygodach detektywa-amatora.

411
Eлектронна книга

Atlas muszli

Maja Prusińska

Zainteresowanie naturą jest dobrym pretekstem do zatrzymania się choć na chwilę w pędzie życia. Warto dostrzec piękno jego detali, których różnorodność obrazują odnajdywane na wybrzeżach muszle. Książka zawiera blisko 200 opisów tych wapiennych szkieletów morskich stworzeń. Ich kształty, barwy, wielkości zachwycą każdego i być może zainspirują do bardziej świadomego kolekcjonowania tych skarbów natury.

412
Eлектронна книга

Czytaj książki tak szybko, jak myślisz

Robert Buszta

Czytaj książki szybciej, mądrzej i kreatywnie... >> PRZECZYTAJ Co to znaczy szybko czytać >> POSŁUCHAJ By czytać szybciej, mądrzej i bardziej kreatywnie... Żyjemy w czasach przesytu - rzeczy, idei i książek. Wydawcy zalewają księgarnie nowościami. Wiele z nich to wartościowe lektury, niejedną chciałoby się przytulić do czytelniczego serca. Kupujemy je więc, kładziemy na półce i... biegniemy do innych zadań. Bo praca, bo szkoła, bo obowiązki. A ponieważ i żyć trzeba, to czasu na lekturę wiele nie zostaje. Ot, może półtorej godziny, i to maksymalnie raz w tygodniu. Ale zaraz, zaraz... 90 minut to dokładnie tyle, ile potrzebujesz, by przeczytać 200 - 300 stron. Naprawdę! W półtorej godziny jesteś w stanie przyswoić zawartość praktycznie dowolnej książki, również popularnonaukowej. Jeśli skorzystasz ze wskazówek i z instrukcji zawartych w tym poradniku, staniesz się mistrzem wychwytywania istotnych treści z zalewu słów stanowiących jedynie stylistyczne ozdobniki albo literackie wypełniacze. Prawdziwa treść publikacji bowiem kryje się w twardych danych! Rzecz w tym, by nauczyć się skutecznie je wyłuskiwać. Poznaj Organiczną Technikę Studiowania i czytaj tak szybko, by nie umknęła Ci żadna ważna informacja ani premiera nowej książki.

413
Eлектронна книга

Zamkowe opowieści duszka Bogusia

Monika Wilczyńska

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie kryje w sobie wiele tajemnic i ma swojego ducha, a właściwie małego duszka o imieniu Boguś.  Można go czasem spotkać w trakcie zwiedzania zamkowych komnat i wcale nie jest to straszne, bo Boguś jest niezwykle przyjazny i towarzyski. Przekonał się o tym Adaś, który wysłuchał wielu opowieści o dziejach zamku i o tym, co zdarzyło się w Szczecinie przed wiekami.

414
Eлектронна книга

Wanderer of the Wasteland

Zane Grey

Wanderer of the Wasteland, Zane Greys 1923 novel of two brothers, one an honest cowpoke, the other a gambler. Adam Larey was betrayed by his older brother, Guerd, a gambler and wastrel, so he ran away to a mining town. Guerd, in the company of a vicious and unscrupulous sheriff, tracked him down, and in a confrontation, Adam shot his brother and assaulted the sheriff. A distraught Adam, believing he has killed his own brother. Adam seeks refuge in the desert, where life is unrelentingly hard and every day brings a battle against the alkali sands, scorching heat, lonely nights, no-account highway men, and tempting yet treacherous women. After wandering the deserts for fourteen years he decides to return to the town he fled to accept his punishment.

415
Eлектронна книга

Czy można mnożyć pieniądze? Zdrowy rozsądek w nauczaniu matematyki

Danuta Zaremba

Przekonaj uczniów, że matma wcale nie musi być nudna i niezrozumiała! Poznaj sposoby skutecznego przekazywania wiedzy Naucz się wzbudzać zainteresowanie matematyką Dowiedz się, czego unikać na swoich lekcjach Matematyka jest najlepszym przykładem przedmiotu, który zupełnie niesłusznie ma opinię trudnego, nudnego i nieprzydatnego w codziennym życiu. Tę złą sławę zawdzięcza głównie przestarzałym metodom edukacyjnym, niepodzielnie panującym w większości polskich szkół, oraz nieinteresującym, z punktu widzenia uczniów, przykładom i zadaniom, które są zmuszeni rozwiązywać. Tymczasem matematyka to pasjonująca dziedzina, która znajduje zastosowanie dosłownie wszędzie i której zawdzięczamy rozwój wielu innych nauk i tysiące wynalazków technicznych. Wyjdź poza schemat i zerwij z tradycją złego nauczania matematyki! Dowiedz się, jak prowadzić interesujące lekcje i zachęcać uczniów do aktywności, poznaj sposoby, dzięki którym dostrzegą zastosowanie zdobytej wiedzy poza murami szkoły, i spraw, aby nauka stałą się dla nich prawdziwą przygodą. Zebrane w tej książce felietony pomogą Ci przygotowywać ciekawe zajęcia, zrozumieć młodych ludzi i wzbudzić w nich pasję do matematyki. Autorka dzieli się swoim bogatym doświadczeniem i nieszablonowym podejściem do tematu, a także pokazuje, jak w pracy nauczyciela stosować dobre praktyki i korzystać z przykładów, które uczą logicznego myślenia, zamiast powielać schematy. Pasja i pomysłowość Nauka przez zabawę Myślenie ponad schematy Nieszablonowe metody Obalanie starych mitów Radość ze zdobywania wiedzy Eksperymenty, które uczą Samodzielne wyciąganie wniosków Błędy jako okazja do nauki Zastosowanie wiedzy w praktyce Przykłady z życia wzięte Spraw, aby lekcje matematyki były niezapomnianą przygodą!

416
Eлектронна книга

A Pulpit in the Grill Room

E. Phillips Oppenheim

In 1914, after seven years of service in the most famous room in the Grill Room in London, he dropped his very favorable position and went to France. In 1919, he came from a war with two crutches and many medals. He came to Paris and looked enviously at the funny scenes in the cafe, and thought that it was all over for him.