Видавець: 3
62873
Eлектронна книга

Esencja sukcesji

Tomasz Budziak

    Zapraszamy na stronę autora: www.sukcesjabiznesu.pl. Znajdziesz tu treści stanowiące rozszerzenie publikacji.       Firmę w dobre ręce przekażę To nie przypadek, że średni wiek życia firmy na świecie waha się pomiędzy 25 a 30 lat, niewiele mniej niż okres biznesowej aktywności jednego pokolenia. Andrzej Blikle w słowie wstępnym do niniejszej książki Mija ćwierć wieku od transformacji ustrojowej, w wyniku której polska gospodarka socjalistyczna zmieniła się w rynkową. W tym czasie powstało i dojrzało wiele rodzimych firm. Dziś niejeden właściciel zadaje sobie pytanie — jak i komu przekazać swój biznes, by wciąż się rozwijał i przynosił zyski? Tomasz Budziak nie daje gotowej odpowiedzi. Nie ma bowiem jednej, absolutnie słusznej metody przekazania firmy kolejnemu pokoleniu. Istnieją jednak problemy, z którymi boryka się większość rodzinnych przedsiębiorstw — autor, dzięki swojej długoletniej praktyce doradczej, umie je zidentyfikować. Omawia te problemy zwięźle i konkretnie, skupiając się na istocie analizowanych zagadnień — to pozwala błyskawicznie się zorientować, na co zwrócić uwagę, gdzie czyhają pułapki, w jakim kierunku podążać, nad czym się zastanowić. Podchodzi do tematu sukcesji biznesowej w ten właśnie sposób, ponieważ wie, że przedsiębiorcy nie mają zbyt wiele czasu na czytanie, za to powinni mieć go jak najwięcej na przemyślenie tego, czego się dowiedzą z tej książki. I na postawienie właściwych pytań, aby łatwiej znaleźć dobrą odpowiedź.

62874
Eлектронна книга

Dziewczyna z bagniska

Selma Lagerlöf

Dziewczyna z bagniska (Tösen z Stormyrtorpet) to krótka powieść autorstwa szwedzkiej piarki Selmy Lagerlöf. Akcja powieści obraca się wokół młodej Helgi, której pracodawca nie chce się przyznać, że jest ojcem jej dziecka. Powieść zaczyna się tak: Rzecz dzieje się w sali sądowej na prowincji. Przy stole, w głębi, siedzi stary sędzia, wysoki, siwy, o twarzy surowej i energicznej. Kilka godzin z rzędu rozpatrywał bez przerwy różnorodne sprawy, które go napełniły posępnym niesmakiem. Trudno zaiste odgadnąć, co go bardziej dręczy: czy upalny zaduch, panujący na sali, czy też to mnóstwo drobnych sporów, świadczących o pieniactwie, braku miłosierdzia i chciwości ludzkiej. Przystąpił właśnie do rozbioru ostatniej z wyznaczonych na dzisiaj sprawy. Chodziło o alimenta. Aferę tę rozpatrywano już na posiedzeniu poprzednim. Z protokółu odczytywanego przez pisarza, okazuje się przede wszystkim, iż powódką jest córka ubogiego najemnika, a oskarżonym człowiek żonaty. Oskarżony (według protokółu) nie poczuwa się do winy. Twierdzi, że pociągnięto go do odpowiedzialności jedynie z chęci wyzysku. Przyznaje, że dziewczyna czas jakiś u niego służyła. Wypiera się jednak bliższych z nią stosunków. Zaprzecza jej praw do żądania od niego wsparcia. Powódka natomiast obstawała przy oskarżeniu. Po wysłuchaniu kilku świadków trybunał postanowił, że oskarżony musi zaprzysiąc swoją a niewinność pod karą zapłacenia alimentów. Ale to zaledwie początek intrygującej opowieści. Powieść wzrusza i wzbudza podziw dla bohaterki, która, choć zbłądziła w swej młodości, to poprzez wrodzoną uczciwość i dobroć zdobyła miłość uczciwego człowieka i szacunek i innych.

62875
Eлектронна книга

Trzy szesnastowieczne edycje Księgi Tobiasza (1539, 1540, 1545)

Anna Lenartowicz-Zagrodna

Wiedza o dawnych przekładach biblijnych jest nadal niepełna mimo podejmowania licznych inicjatyw badawczych w tym zakresie. Jedną z ksiąg starotestamentowych, której staropolskie przekłady nie stanowiły dotąd centrum zainteresowania, jest anonimowe tłumaczenie Księgi Tobiasza z 1539 roku i jej wznowienia z lat 1540 i 1545. Rok ukazania się editio princeps tej księgi wskazuje, że po księgach Eklezjastesa (1522), Psalmów (1532) i Syracha (1535) jest ona czwartą samodzielnie drukowaną księgą biblijną. Prezentowana książka zawiera edycję krytyczną trzech szesnastowiecznych wydań Księgi Tobiasza wraz z zasadami transkrypcji, komentarzami edytorskimi oraz objaśnieniami językowymi; poprzedza ją wstęp, w którym w przekrojowy sposób omówiono obecność tej księgi w dziejach polskiego piśmiennictwa. Publikacja stanowi kontynuację prowadzonych przez łódzkich językoznawców badań nad językiem przekładów biblijnych.

62876
Eлектронна книга

Rozbitki

Juliusz Verne

“Rozbitki” to powieść Juliusza Verne’a, uznanego za jednego z pionierów gatunku science fiction.   Ogólnym tematem powieści jest rozwój autonomicznej społeczności ludzkiej, nie podlegającej żadnej władzy. Powieść opowiada historię tajemniczego człowieka imieniem Kaw-dier który mieszkał na ziemiach w owym czasie nietkniętej jeszcze przez cywilizację i nie należącej do żadnego państwa. Pewnej nocy w 1891 w pobliżu wyspy Hoste rozbija się statek Jonathan, z liczną grupą osadników na pokładzie, płynących w kierunku Afryki. Kaw-Dier spieszy na ratunek i pomaga im wydostać się na brzeg, a potem w założeniu na wyspie kolonii; nie chce jednak nad nimi panować lub ich w jakikolwiek inny sposób kontrolować. Gdy jednak nowa kolonia staje się polem walki o władzę, Kaw-Dier jest zmuszony do czasowego zawieszenia swych anarchistycznych zasad. Staje na czele krzywdzonych osadników.  

62877
Aудіокнига

Wszechświat w skorupce orzecha

Stephen Hawking

STEPHEN HAWKING jest jednym z najbardziej wpływowych myślicieli naszych czasów; słynie nie tylko ze śmiałości swych koncepcji, ale również z jasności, z jaką potrafi je przedstawić. Dzięki Krótkiej historii czasu jego fenomenalnemu bestsellerowi (sprzedano wiele milionów egzemplarzy) czytelnicy na całym świecie zapoznali się z fascynującymi koncepcjami fizyki teoretycznej. Teraz, w nowej, bogato ilustrowanej książce, Hawking opowiada o najważniejszych odkryciach teoretycznych dokonanych od czasu opublikowania Krótkiej historii czasu. Zapoznaje czytelników z aktualnymi badaniami w dziedzinie fizyki teoretycznej, w której prawda jest często dziwniejsza niż fikcja, oraz wyjaśnia w prosty sposób zasady rządzące wszechświatem. Podobnie jak wielu innych uczonych profesor Hawking dąży do poznania świętego Graala fizyki teorii wszystkiego, która decyduje o losach kosmosu. W książce Wszechświat w skorupce orzecha opowiada o swoich próbach rozwikłania tajemnic kosmosu od supergrawitacji do supersymetrii, od teorii kwantów do teorii M, od holografii do dualności. Jego fascynująca intelektualna przygoda polega na próbie połączenia ogólnej teorii względności Einsteina z ideą Feynmana wielu możliwych historii wszechświata, tak by otrzymać jednolitą teorię opisującą wszystkie zdarzenia we wszechświecie". Wraz z Hawkingiem docieramy do frontu nauki, by sprawdzić, czy superstruny i p-brany stanowią ostateczne rozwiązanie zagadki wszechświata. Wszechświat w skorupce orzecha jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wszechświat, w którym żyjemy.

62878
Eлектронна книга

Mazepa

Juliusz Słowacki

Ma­ze­paTra­ge­dia w 5 ak­tach. OSO­BY: KRÓL JAN KA­ZI­MIERZ.  MA­ZE­PA, dwo­rza­nin Kró­la.  WO­JE­WO­DA.  AME­LIA, żo­na Wo­je­wo­dy.  ZBI­GNIEW, syn Wo­je­wo­dy z pierw­sze­go mał­żeń­stwa.  CHMA­RA, dwo­rza­nin Wo­je­wo­dy.  CHRZĄST­KA, dwo­rza­nin Wo­je­wo­dy.  KASZ­TE­LA­NO­WA.  Po­ko­jo­wi kró­lew­scy, Szlach­ta, lu­dzie Wo­je­wo­dy, Ksiądz, itd.  Sce­na w zam­ku Wo­je­wo­dy. [...]Juliusz SłowackiUr. 4 września 1809 r. w Krzemieńcu Zm. 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu Najważniejsze dzieła: Kordian (1834), Anhelli (1838), Balladyna (1839), Lilla Weneda (1840), Beniowski (1840-46), Sen srebrny Salomei (1844), Król-Duch (1845-49); wiersze: Grób Agamemnona (1839), Hymn o zachodzie słońca (1839), Odpowiedź na ?Psalmy przyszłości? (1848) Polski poeta okresu romantyzmu, epistolograf, dramaturg. W swoich utworach (zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją Polaków) podejmował problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, przeszłością narodu i przyczynami niewoli. Jego twórczość cechuje kunsztowność języka poetyckiego. W późniejszym, mistycznym okresie stworzył własną odmianę romant. mesjanizmu i kosmogonii (system genezyjski). Studiował prawo w Wilnie, krótko pracował w Warszawie w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu oraz w Biurze Dyplomatycznym Rządu powstańczego 1831 r. Podróżował po Szwajcarii, Włoszech, Grecji, Egipcie i Palestynie. Osiadł w Paryżu, gdzie zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Montmartre. W 1927 r. jego prochy złożono w katedrze na Wawelu. autor: Katarzyna Starzycka Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

62879
Eлектронна книга

Babunia

Eliza Orzeszkowa

"Babunia" to nowela jednej z najwybitniejszych polskich powieściopisarek Elizy Orzeszkowej. Była nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku, kiedy to członkowie Komitetu Noblowskiego uznali iż: "O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to w twórczości Elizy Orzeszkowej bije serce człowieka". "Babunia" to piękna nowela Elizy Orzeszkowej opowiadająca o babci, która zamieszkała ze swoim synem, synową oraz wnukami. Na starość kobieta stała się nieśmiała i zaczęła schodzić wszystkim z drogi. Jej synowa jest w stosunku do niej oschła i zabrania jej opiekować się wnukami. Tytułowa bohaterka ma najbliższą relację ze swoim wnukiem Tadziem, który jako jedyny szczerze odwzajemnia jej miłość. Jednego dnia, gdy syn Babuni znajduje stary zegar, ukazuje się jej zmarły mąż proszący tytułową bohaterkę, aby z nim poszła.

62880
Eлектронна книга

Malachitowe ostrze

Aleksandra Pisarska

Vio­let Silver­hunt i jej przy­ja­ciel, cza­ro­dziej Logan Fal­l­kryon, prze­mie­rzają Mal­kho­len bro­niąc jego miesz­kań­ców przed naj­gor­szymi potwo­rami i złymi mocami. Życie w dro­dze jest trudne, ale pro­ste. Przy­naj­mniej do dnia, w któ­rym spo­ty­kają księ­cia Nastilli. Roz­po­czyna się wyścig z cza­sem i nie­sa­mo­wita podróż od Kniei Mroku po Góry Argen­tum Lunae. Demo­niczne siły budzą się do życia z głę­bo­kiego snu, a losy kró­le­stwa wiszą na wło­sku. Vio­let musi prze­zwy­cię­żyć swoje lęki i zro­bić wszystko, aby oca­lić ojczy­znę. W cza­sie wyprawy powoli jed­nak zdaje sobie sprawę, że nie wszystko jest takim jakim się wydaje. Wro­go­wie i sojusz­nicy skry­wają tajem­nice, któ­rych roz­wi­kła­nie może zade­cy­do­wać o suk­ce­sie całej misji.   Jeśli pra­gniesz zanu­rzyć się w świe­cie bez żad­nych gra­nic dla Two­jej wyobraźni, gdzie przo­duje silna postać kobieca, to koniecz­nie się­gnij po tę książkę. „Mala­chi­towe ostrze” na nowo roz­bu­dziło we mnie zami­ło­wa­nie do fan­ta­styki, gorąco je pole­cam! Kata­rzyna Śliwa @sie­dzewk­siaz­kach „Mala­chi­towe ostrze” autor­stwa Alek­san­dry Pisar­skiej to fan­ta­styczna książka, która wzbu­dza w czy­tel­niku wiele reflek­sji. To debiut, który pochło­nął mnie do głębi, nie mogłam się ode­rwać od przed­sta­wio­nego świata, który chcia­łam zwie­dzić wzdłuż i wszerz. Zjed­no­czy­łam się z głów­nymi boha­te­rami w wiel­kiej walce dobra ze złem, które rośnie w siłę. Mroczne tajem­nice zdają się nawar­stwiać, a zwy­cię­stwo staje coraz odle­glej­sze. Kto prze­trwa osta­teczną walkę? Czy masz dość odwagi, aby to spraw­dzić? Agata Wró­blew­ska @Snie­zno­oka Fan­ta­styczna przy­goda okra­szona szczyptą humoru. Prze­szłość, która nie daje o sobie zapo­mnieć i przy­szłość, która nie­sie ze sobą kolejne nie­spo­dzianki. Wraz z Vio­let i Loga­nem wkrocz na ścieżkę łowcy potwo­rów i prze­ko­naj się co świat stwo­rzony przez Alek­san­drę Pisar­ską ma do zaofe­ro­wa­nia. Pole­cam! Kata­rzyna Wąso­wicz, Strefa Booki Co to za debiut. Jestem ogrom­nym pod wra­że­niem!! To histo­ria, która momen­tami roz­czula serce. Czy­ta­jąc tę książkę, wręcz nie mogłam się od niej ode­rwać. Wraz z boha­te­rami mia­łam oka­zję podró­żo­wać od Knei Mroku, aż do Gór Argen­tum Lunae. Była to podróż pełna przy­gód, gdzie można było spo­tkać wiele istot, a także trzeba było sto­czyć wiele walk i poko­nać wiele prze­szkód. Rów­nież każda miło­śniczka lite­ra­tury miło­snej znaj­dzie coś dla sie­bie. Monika Mości­brocka, @ zaczy­tana. monia „Mala­chi­towe ostrze” to książka, któ­rej lek­tury nie da się prze­rwać. Histo­ria ta ma naprawdę dużo do zaofe­ro­wa­nia czy­tel­ni­kowi. Nie­po­dwa­żal­nie można się dobrze bawić, czy­ta­jąc i nie żało­wać spę­dzo­nego nad nią czasu. Jeśli szu­ka­cie cze­goś, co nie raz Was zasko­czy, a losy boha­te­rów nie będą Wam obo­jętne. To już wie­cie, po co się­gnąć. Ania Kouba, @za­ka­z_czy­ta­ania