Wydawca: 5
64129
Ebook

Історія архітектурних стилів, великих і не дуже

Катерина Липа, Катерина Липа, Катерина Липа, Катерина Липа

Жоден архітектурний стиль не зʼявився на світ «дорослим». Усі вони проходять ті чи інші стадії розвитку, які у своїй книжці описує історикиня архітектури Катерина Липа. Бароко, готика, ренесанс, модерн2026 Ця книжка про те, як виникали й занепадали архітектурні стилі, а також про те, як вони розвивалися на українських землях 2014 від Камʼянця-Подільського до Білгород-Дністровського, від Чернігова до Львова, від Києва до Бахчисарая, від Ізюма до Жовкви. Катерина розповість про найвидатніші будівлі свого часу, пояснить, як розрізняти ключові архітектурні стилі, що таке вімперг, десюдепорт і каріатида. Від храму Амон-Ра, Пантеону, Стоунхенджу й італійських палаців до міських ратуш, соборів, катедр і хрущовок.

64130
Ebook

Matylda. Droga ku miłości

Aneta Krasińska

Ucieczka z Łodzi miała stanowić dla Matyldy i Wojtka przepustkę do nowego życia. Tymczasem nic nie układa się po myśli Daszkowskich i w nowym miejscu napotykają na liczne przeszkody. Brak zatrudnienia, niezrozumiała polityka władz i wrogość Klinsmanów powodują, że Matylda wątpi w słuszność podjętej decyzji. Upór Wojtka sprawia, że Matylda krok po kroku pokonuje kolejne przeszkody i uczy się żyć w Berlinie. Wreszcie obydwoje znajdują zatrudnienie i starają się uporządkować swoje sprawy. Wtedy też pojawiają się porywy serca i nadzieja na prawdziwy związek. Los jednak bywa przewrotny i lubi zaskakiwać w najmniej odpowiednich momentach...

64131
Ebook

Rewolucja rocka. Semiotyczne wymiary elektrycznej ekstazy

Marcin Rychlewski

„To tylko rock’n’roll. Ale ja go lubię”. „Rewolucja rocka pozwala lepiej zrozumieć muzykę popularną, ale przede wszystkim – nas wszystkich, będących nieuchronnie spadkobiercami wydarzeń i tekstów kultury, które nadal rezonują we współczesności, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Warto zapoznać się z alternatywną historią modernizmu w kulturze – rock to jedna z jego ostatnich autentycznych emanacji”.  Prof. Wojciech J. Burszta „Książka Marcina Rychlewskiego jest samodzielnym, cennym i pomysłowym interdyscyplinarnym osiągnięciem badawczym, ale zarazem fascynującą lekturą, która urzeka swoją prostotą i dyscypliną. Jest to pierwsza tego rodzaju monografia rocka, odtwarzająca nie poszczególne aspekty zjawiska, na które dotąd kładziono akcent: jego niszowość czy rzekome przesłania ideologiczne, ale pewną – holistycznie ujętą – całość jego uwikłań w kulturę głównych nurtów XX wieku”. Prof. Krzysztof Kłosiński Marcin Rychlewski (ur. 1972) - pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się związkami pomiędzy literaturą a sztuką awangardową, kulturą rocka oraz mechanizmami współczesnego rynku wydawniczego. Autor książki Walka na słowa. Polemiki literackie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych (2004), współautor i współredaktor książek zbiorowych: Po co nam rock? Między duszą a ciałem (2003) i Kontrkultura. Co nam z tamtych lat? (2005). Publikował między innymi w „Tekstach Drugich”, „Przestrzeniach Teorii”, „Kulturze Współczesnej” i „Kulturze Popularnej”. Wyróżniony w konkursie K. i M. Górskich (2005). Wkrótce ukaże się jego kolejna książka - Literatura i sztuka nowoczesna.

64132
Audiobook

Busz tuż tuż

Małgorzata Przytuła-Sawicka

Australia to kraina przyrodniczych cudów, niezwykłych roślin i osobliwych stworzeń. Właśnie one psotne oposy, dziwaczne dziobaki i kolczatki, uprawiające boks kangury i wiele innych zabiorą nas w urzekającą podróż po swoich norach i zakamarkach buszu, w którym żyją. Poznamy ich zwyczaje, upodobania, radości i troski. Dowiemy się, co trapi tatę emu, czym szczycą się czarne łabędzie, jak ucztują latające lisy, gdzie składa jaja morska żółwica i dlaczego małą quokkę rozbolał brzuch po kolacji. Małgorzata Przytuła-Sawicka autorka książki dla dzieci pod tytułem Busz tuż tuż po raz pierwszy wydanej w 2016 roku.

64133
Ebook

Nic prostszego. Od obwodu elektrycznego do pierwszego robota

Wiesław Rychlicki

Twój pierwszy robot? Z tą książką błyskawicznie wejdziesz w świat elektrotechniki! Zastanawiało Cię kiedyś, jak działają latarka, toster i samochodzik na baterie? Jeśli każdą elektroniczną zabawkę, którą miałeś w zasięgu ręki, rozbierałeś na części, a Twoim marzeniem był własny robot, bierz się do roboty i razem z wesołym Lutkiem wkrocz w niezwykły świat elektrotechniki! Dowiedz się, czym jest prąd elektryczny oraz jak czytać schematy prostych obwodów. Poznaj zasadę działania baterii oraz silnika i naucz się wykorzystywać tę wiedzę w praktyce. Zmierz i oblicz parametry pracy elementów elektrycznych w układzie. Odkryj związek między przełącznikami, logiką matematyczną i podstawą działania urządzeń cyfrowych. Stosuj elementarne rozwiązania z zakresu mechaniki. Sprawdź, jak z niewielką pomocą zbudować swojego własnego robota. Odkryj, jak wiele możliwości oferuje elektryczność! Baw się nauką! Podążaj za instrukcjami zawartymi w tej książce, a w mig zbudujesz konstrukcje na różnych poziomach zaawansowania: od prostego obwodu elektrycznego z bateryjką i żarówką, poprzez wszelkie możliwe pstryczki, wtyczki i przełączniczki, aż po prostego robota ze szczotki albo trójkołowca. Młody Czytelniku! Tę książkę możesz studiować samodzielnie. Nie ograniczaj się do czytania - eksperymentuj i buduj modele. Nie wszystko zrobisz od razu. Zbieraj potrzebne materiały, kompletuj narzędzia i ucz się nimi bezpiecznie posługiwać. Poznawaj właściwości materiałów i technologie ich obróbki. W miarę potrzeb korzystaj z pomocy doświadczonych majsterkowiczów. Zainteresuj swoimi pracami kolegów, rodziców i nauczycieli w szkole. Wymiana doświadczeń i odrobina rywalizacji wpłyną korzystnie na efekty Twojej pracy. Rodzicu, Dziadku, Nauczycielu! Tę książkę możesz wykorzystać do zorganizowania ciekawych zajęć dla swoich podopiecznych. To ciekawa propozycja na weekendową zabawę z Twoimi dziećmi, wnukami lub uczniami w szkolnej pracowni. Takie zajęcia dają wielką satysfakcję prowadzącemu i cieszą uczestników. Nie przegap okazji! Książka w dłoń i cała naprzód ku wielkiej przygodzie!

64134
Audiobook

Angielski dla średnio zaawansowanych. Część 1 (Lekcje 1-13)

Dorota Guzik

Jak dobrze umiesz mówić po angielsku?  Z naszym audio kursem nauczysz się jeszcze więcej. Ucz się tam, gdzie Ci wygodnie, wykorzystując każdą wolną chwilę. Przez cały czas nauki towarzyszy Ci lektor, który stopniowo wprowadza nowy materiał, w przejrzysty sposób wyjaśnia zasady gramatyczne oraz uczy, jak stosować słownictwo i tworzyć zdania. Aby łatwiej było się uczyć, wszystkie słowa i zdania słyszysz z tłumaczeniami, a w ćwiczeniach konwersacyjnych poznajesz przykładowe odpowiedzi. Nie martw się, jeśli nie nadążasz za lektorem – w każdym ćwiczeniu masz dość czasu na powtarzanie i udzielanie odpowiedzi. Możesz uczyć się tylko ze słuchu, ale jeżeli wolisz zaglądać do tekstu, możesz korzystać z załączonego pliku PDF z pełnym tekstem kursu. Dlaczego warto wybrać „Angielski dla średnio zaawansowanych. Część 1 i 2”? To nie jest typowy kurs, w którym do znudzenia powtarzasz słówka i zdania. W każdej lekcji: osłuchasz się z autentycznym językiem i utrwalisz słownictwo w kontekście, słuchając dialogów i tekstów; poznasz nowe słowa i zwroty oraz opanujesz poprawną wymowę dzięki specjalnemu systemowi powtórek;  zrozumiesz zasady gramatyki i nauczysz się układać zdania; sprawdzisz się, samodzielnie tworząc wypowiedzi w specjalnych ćwiczeniach konwersacyjnych z lektorem. Nawet kilka minut dziennie z naszym kursem pozwoli Ci pokonać „barierę językową” i swobodnie porozumiewać się w różnych sytuacjach. To łatwa i skuteczna nauka dla każdego! Kurs jest kontynuacją kursu „Angielski dla początkujących. Część 1 i 2”.

64135
Audiobook

Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby

Ewa Chalimoniuk, Elżbieta Sobkowiak, Krzysztof Popławski OP

Ta książka daje nadzieję i realne wsparcie w żałobie! Śmierć dotyka nie tylko osoby najbardziej związane ze zmarłym, ale także ich bliskich. Szok, rozpacz, cierpienie, gniew, bezradność, a jednocześnie konieczność zorganizowania najpierw pogrzebu, a potem życia na nowo. Jak to wszystko udźwignąć? W formule Q&A, zwięzłych pytań i nieco bardziej rozbudowanych odpowiedzi, z tematem zmierzyły się dwie doświadczone psychoterapeutki oraz ceniony dominikański duszpasterz. Dzięki kompetencjom autorów wymiar psychologiczny przeplata się z teologicznym i w efekcie lektura Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby stanie się pomocą w trudnym doświadczeniu straty. Całość podzielona jest na trzy części, w których autorzy odpowiadają na najczęściej zadawane pytania związane z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania; m.in. Jak po chrześcijańsku podejść do śmierci i straty? Jak o nich rozmawiać? Jak je przeżyć? Jak pomóc tym, którzy odeszli, a jak tym, którzy pozostali pogrążeni w rozpaczy i uczuciu pustki? Czy żałoba ma cel? Jakie są jej fazy? Dodatkowo w publikacji znaleźć można rekomendowaną literaturę związaną z tematem oraz przydatne adresy organizacji niosących pomoc osobom znajdujących się w żałobie. Wiele osób dotkniętych nagłą śmiercią bliskich, szczególnie śmiercią tragiczną lub przedwczesną zadaje sobie fundamentalne pytanie Czy Bóg jest dobry, skoro dopuszcza taki rodzaj śmierci? Dominikanin Krzysztof Popławski OP odpowiada na nie tak: Często w tego rodzaju pytaniach jest ukryte założenie, że śmierć jest czymś najgorszym, co nas spotyka. Oczywiście znamy przykłady tragicznych, okrutnych śmierci. (). A z drugiej strony, dla kogoś, kto jest blisko Boga, każdy czas jest odpowiedni, by spotkać się ze śmiercią, czyli z Bogiem w nowym życiu. Nie wiem, czy Bóg chce tych tragicznych śmierci. Nie mógłbym powiedzieć ze spokojem, jak niektórym się to zdarza: Bóg tak chciał. Czasem myślę, że Bóg wcale tak nie chciał, i nie wiem, dlaczego do tego wszystkiego dopuścił. Inni pytają: Czy można się użalać nad sobą, gdy odchodzą bliscy? Ewa Chalimoniuk odpowiada: Oczywiście, bo śmierć jest aktem nieodwracalnym. Nie można sprawdzić empirycznie, co się dzieje po śmierci. Czujemy się osieroceni, doświadczamy nagle bardzo dużej zmiany i musimy się jakoś zmierzyć z tym, co nas czeka bez osoby, która zmarła. Jeszcze inni głowią się na tym, w jaki sposób wspierać bliskich, szczególnie na początku żałoby? Elżbieta Sobkowiak radzi: To, co możemy zrobić w pierwszym etapie żałoby, w szoku, to być. Dla wielu osób wydaje się to za mało, ale z mojego doświadczenia terapeuty wiem, że to najbardziej pomaga żałobnikom. Bardzo doceniają to, że w obliczu tragedii nie byli sami, mieli na czyim ramieniu płakać, zostali wysłuchani. Nie musimy szukać górnolotnych słów czy też gestów, wystarczy być blisko i słuchać. Pacjenci za to są najbardziej wdzięczni i tego najbardziej im brakuje.

64136
Audiobook

Srebrne szpony chciwości

Rafał Dębski

Do Tarnowskich Gór przybywa tajemniczy nieznajomy spowity w płaszcz z kapturem. Jeździec udaje się do karczmy Pod Wisielcem", dokąd został wezwany przez wojewodę. Przybyły jest katem, ma zostać zaangażowany w sprawę zaginionego srebrnego skarbu, historię powiązaną z księciem Jerzym Fryderykiem i jego majątkiem. Niedługo po przyjeździe kat zostaje zaatakowany przez nieznanego mężczyznę, którego uśmierca.