Verleger: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna
Działamy od 1997 r. Wydaliśmy ponad 500 publikacji (książek i czasopism). Naszym celem jest promowanie rozwoju naukowo-badawczego oraz dokonań środowiska akademickiego związanego z naszą Uczelnią. Publikacje Wydawnictwa AHE wyróżniają się wysokim poziomem edycyjnym. Wśród najlepiej sprzedających się książek naszego wydawnictwa są publikacje dla arteterapeutów oraz dla nauczycieli, szczególnie pracujących z dziećmi z trudnościami w uczeniu się oraz różnego rodzaju dysfunkcjami, a także pierwszy na polskim rynku wydawniczym podręcznik do nauki języka angielskiego ROUTE A1 i ROUTE A2, przygotowujący do egzaminu TELC.

Ponadto jesteśmy wydawcą czasopism naukowych: Civitas Hominibus, Homo Politicus, Językoznawstwo, Literaturoznawstwo, Media – Kultura – Społeczeństwo, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie. Autorami naszych książek są m.in.: Makary K. Stasiak , Wiesław Karolak i Olga Handford, Violetta Florkiewicz, Dorota Miązek i Joanna Wojciechowska, Marcin Jaźwiec i Mariusz Andryszczyk.
65
E-book

Zarys ustroju sądów i trybunałów

Ryszard Szałowski

Podręcznik przeznaczony jest jako materiał pomocniczy, dla studentów takich kierunków jak: prawo, administracja, zarządzanie, politologia czy dziennikarstwo. Książka stanowi prezentację ustroju sądów i trybunałów Rzeczypospolitej Polskiej w wymiarze normatywnym. Autor przedstawił konstytucyjne oraz ustawowe podstawy organizacji i zadań organów ochrony prawnej według stanu prawnego na dzień 1 czerwca 2009 r.

66
E-book

Arteterapia. Od rozważań nad teorią do zastosowań praktycznych

Barbara Kaczorowska, Wiesław Karolak

Prace i dorobek zespołu współpracującego z prof. Karolakiem są dobrze znane w Polsce i poza granicami kraju. Kolejne konferencje i spotkania oraz inicjatywy wspierające ruch związany z arteterapią pozwalają mieć nadzieję, że uzyskiwać ona będzie coraz większe znaczenie w Polsce. Świadczy o tym oryginalność formułowanych projektów badawczych oraz intensywność i zaangażowanie, z jaką są one realizowane. (z recenzji prof. W. Limont)

67
E-book

Zarys ustroju administracji publicznej Rzeczypospolitej Polskiej

Ryszard Szałowski

Zamiarem Autora była prezentacja ustroju administracji publicznej Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie w wymiarze normatywnym, a więc przedstawienie konstytucyjnych oraz ustawowych podstaw organizacji oraz zadań administracji według stanu prawnego na dzień 31 marca 2008 roku.

68
E-book

Literatura w łagrze. Lager w literaturze. Fakt - temat - metafora

Arkadiusz Morawiec

Problemy najistotniejsze dla Arkadiusza Morawca to problemy stricte literaturoznawcze: formy opisu doświadczenia, problem konwencji literackiej oraz języka i jego kwestionowanych możliwości (niewyrażalność lagrowego doświadczenia). Wybór centralnej kategorii problemowej - bezpośredniego doświadczenia - i historycznoliteracki układ pracy wyraziście porządkują omawiany materiał, świadczą o rygorze intelektualnym, któremu podporządkowany jest dyskurs naukowy, a przede wszystkim prowadzą do bardzo ciekawych wniosków, dotyczących ewolucji tematu lagrowego w literaturze. Chronologiczna segmentacja materiału doskonale eksponuje różnice pokoleniowe, inny stosunek do przeszłości i związaną z tym zmianę literackich konwencji. Uświadamia także, że Holokaust jako problem zarysował się stosunkowo późno i zagarnął literaturę lagrową. Z recenzji prof. dr hab. Seweryny Wysłouch

69
E-book

Frazeologia gwarowa Wielkopolski północno-wschodniej

Józef Chojnacki

W słowniku zamieszczono frazeologizmy funkcjonujące w komunikacji językowej mieszkańców (w tym w większej części chłopów) Wielkopolski północno-wschodniej - dotyczy głównie terenu gmin Kleczew, Ślesin, Kazimierz Biskupi, Wilczyn i Ostrowite. Zgromadzony materiał frazeologiczny obejmuje okres od początku XX wieku do chwili obecnej. Wiedzę o języku chłopów dwudziestolecia międzywojennego autor zaczerpnął z kontaktów z osobami, które pamiętały tamten okres; okupację hitlerowską - z własnych przeżyć. Zbiór frazeologizmów z okresu PRL i Polski po 1989 roku pochodzi z rejestrowania przez autora bieżących zjawisk językowych.

70
E-book

Konceptualizacja profesjonalizacji kreatywności

Woźnicka E., Witerska K., Kuras L. (red)

Kreatywność z pewnej niszy naukowej powoli przedostaje się do głównego nurtu badań w naukach społecznych i humanistycznych. Przykładem tego jest praca zbiorowa "Konceptualizacja p0rofesjonalizacji kreatywności". Gromadzi ona, jak każda tego rodzaju publikacja, teksty autorów uprawiających różnorodne dziedziny wiedzy, od psychologii, filozofii i pedagogiki, po teorię zarządzania i projektowania systemów. Rdzeniem, wokół którego koncentrują się rozważania autorów, jest tytułowa profesjonalizacja kreatywności, ujmowana w różnych kontekstach edukacji, biznesu, rozwoju osobistego, tworzenia wiedzy itp. Czym jest to różnie rozumiane "uzawodowienie" twórczości, o tym czytelnik może się dowiedzieć z lektury tej interesującej książki.

71
E-book

Holizm znaczeniowy Kazimierza Ajdukiewicza

Janusz Maciaszek

Znaczenie słowa można wyjaśnić, szukając w słowniku jego synonimu. Czym jest jednak samo znaczenie? Na pytanie to udzielano wielu różnych odpowiedzi. Znaczenia utożsamiano z wyobrażeniami rzeczy oznaczanych przez słowo, wiązkami cech owych rzeczy, sposobami użycia wyrażeń lub bytami idealnymi. W książce omawia się holistyczną teorię znaczenia Kazimierza Ajdukiewicza, wybitnego polskiego logika i filozofa. Teoria znaczenia Ajdukiewicza nie utożsamia znaczeń wyrażeń języka z żadnymi bytami, lecz opiera je na całości wiedzy wyrażanej w tym języku, antycypując wiele teorii współczesnych. Okazuje się, że rezygnacja ze znaczeń jako bytów pozwala wyjaśnić wiele problemów związanych z funkcjonowaniem języka.

72
E-book

Drama na różnych poziomach kształcenia

Kamila Witerska

Drama często postrzegana jest jako metoda, która polega na tworzeniu inscenizacji, podczas której aktywność werbalna i niewerbalna ucznia nakierowana jest na kreację i prezentację ról. Utożsamiana jest ze spektaklem teatralnym, z tą tylko różnicą, że w dramie nie ma podziału na widza i aktora. Nauczyciele nie stosują dramy, wyrażając obawę, że po takiej lekcji uczniom nie zostanie nic w zeszytach. Abstrahując od tego, że ważniejszy jest ślad w pamięci ucznia, rozwój myślenia i odczuwania emocji, niż ślad w jego zeszycie, należy zaprzeczyć przedstawionemu powyżej mitowi, traktującemu dramę jako odegranie ról, czyli swego rodzaju doświadczenie pozbawione refleksji.