Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
65
Eлектронна книга

Bezpieczeństwo ekonomiczne osób starszych - wyzwania dla rynku ubezpieczeń w Polsce

Ilona Kwiecień, Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska red.

Monografia stanowi zbiór tekstów autorstwa polskich ekonomistek i finansistek. Książka prezentuje rozważania poświęcone bezpieczeństwu ekonomicznemu osób starszych w kontekście zmian demograficznych i kryzysów systemów powszechnych systemów ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych w Polsce. Przedstawiono w niej przegląd rozwiązań podejmowanych systemowo, mających na celu poszukiwanie bezpieczeństwa socjalnego, a także ocenę bezpieczeństwa socjalnego w polskim systemie emerytalnym. W pracy zaprezentowano analizę polskiego systemu emerytalnego i adekwatności emerytur oraz sposoby zapobiegania ubóstwu wśród ludzi starszych i problemy finansowania opieki zdrowotnej osób starszych. W publikacji zarówno wskazano możliwości rozwoju prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych dedykowanych seniorom, jak i przeprowadzono analizę możliwości wykorzystania instrumentu ubezpieczenia prywatnego dla finansowania ryzyka opieki długoterminowej osób starszych na polskim rynku. Autorki monografii omówiły w niej również zasady funkcjonowania renty hipotecznej i wyniki badań postaw polskich seniorów wobec wykorzystania tej renty w uzupełnianiu luki emerytalnej

66
Eлектронна книга

Współczesne wyzwania zarządzania projektami 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Renata Brajer-Marczak, Anna Marciszewska, Marek Wąsowicz red.

Zeszyt jest poświęcony aktualnej problematyce związanej z zagadnieniami zarządzania projektami. Publikacja składa się z siedmiu artykułów, w których poruszono takie zagadnienia, jak: wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji w pracy kierownika projektu, migrację projektów do chmury obliczeniowej, dojrzałość projektową małego przedsiębiorstwa, studenckie zespoły projektowe, aktywność projektową organizacji non-profit oraz znaczenie parametrów i wskaźników finansowych w zarządzaniu projektami. Autorami wszystkich artykułów są studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

67
Eлектронна книга

Zagrożenia utraty bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstw

Bartłomiej Nita, Angelika Kaczmarczyk, Piotr Oleksyk

W monografii w przystępny sposób wyjaśniono kryteria i metody pomiaru bezpieczeństwa finansowego, a ponadto wskazano możliwości zastosowania w praktyce instrumentów umożliwiających poprawę bezpieczeństwa finansowego. Podstawowe obszary stanowiące przedmiot opisanych w książce badań obejmowały płynność finansową, wypłacalność, sprawność działania i zadłużenie podmiotów gospodarczych. Każdy problem zilustrowano analitycznym studium przypadku sprawozdań finansowych publikowanych przez przedsiębiorstwa działające w różnych sektorach oraz wynikami badań własnych dotyczących instrumentów zarządzania płynnością finansową w małych i średnich podmiotach.

68
Eлектронна книга

Wyzwania implementacji controllingu w praktyce gospodarczej 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Tomasz Dyczkowski red.

W prezentowanym zeszycie znaleźć można efekty badań przeprowadzonych przez dziesięcioro studentów, którzy przygotowali prace dyplomowe, szukając odpowiedzi na współczesne wyzwania implementacji controllingu w praktyce gospodarczej takie, jak: controlling w banku, controlling sprzedaży w sieci aptek, controlling projektów w jednostce samorządu terytorialnego oraz kompetencje i zadania controllerów w przedsiębiorstwach. Poruszane zagadnienia ukazują spektrum uwarunkowań projektowania, wprowadzania, realizacji i doskonalenia controllingu w organizacjach dużych, średnich i małych, komercyjnych i tych działających non-profit, w sektorze finansowym, produkcyjnym, usługowym oraz publicznym.

69
Eлектронна книга

Wpływ pandemii COVID-19 na finanse osobiste

Anna M. Korzeniowska, Joanna Rutecka-Góra, Magdalena Swacha-Lech, Krzysztof Waliszewski

W monografii przeprowadzono szczegółową analizę finansów osobistych gospodarstw domowych w Polsce w okresie pandemii COVID-19. W pracy zwrócono uwagę szczególnie na zmiany w dochodach i wydatkach, strukturze oszczędności, poziomie i celach zadłużenia oraz w dostępie do instrumentów płatniczych i ich stosowaniu, zbadano także wpływ nowoczesnych technologii, w tym technologii finansowych (FinTech), na zarządzanie finansami osobistymi. W czterech rozdziałach omówiono kolejno m.in. programy rządowe zastosowane podczas pandemii, strukturę aktywów finansowych posiadanych przez gospodarstwa domowe przed kryzysem pandemicznym i w trakcie jego trwania, zagadnienia związane z finansowaniem potrzeb przez gospodarstwa domowe w dobie pandemii COVID-19 oraz wpływ pandemii na rozwój nowoczesnych technologii w finansach osobistych.

70
Eлектронна книга

Zastosowanie metod ilościowych w ekonomii i finansach 2024 [DEBIUTY STUDENCKIE]

red. Alicja Grześkowiak, Piotr Peternek

Najnowszy zeszyt pt. Zastosowanie metod ilościowych w ekonomii i finansach składa się z 12 artykułów autorstwa studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przedstawiających wyniki bardzo różnorodnych obszarowo badań, lecz mających wspólny element, którym jest wykorzystanie metod ilościowych. Użyte metodyki sięgają od klasycznych analiz obejmujących statystyki opisowe poprzez podejścia wielowymiarowe, takie jak analiza skupień czy modele ekonometryczne, aż po zastosowanie metod uczenia maszynowego. Autorzy zastosowali te metody w analizie różnych aspektów życia społecznego i gospodarczego - rozpatrywano aktywność turystyczną, zaufanie społeczne, styl życia, jakość służby zdrowia czy dostępność transportu. Trzy prace poświęcone zostały rynkowi nieruchomości, a dziewięć opracowań bardziej szczegółowym zagadnieniom, takim jak notowania kryptowalut, jakość zarządzania funduszami unijnymi, rynek książki w Polsce czy wycena piłkarzy.

71
Eлектронна книга

Instytucjonalna Teoria Przedsiębiorstw(a). Paradygmat (?) czy Wstęp (?) do Instytucjonalnej(?) Teorii(?) Przedsiębiorstw(a)(?)

Wojciech Misiński

Autor podjął, z perspektywy instytucjonalnej, próbę odpowiedzi na wiele pytań nurtujących badaczy fenomenu istnienia, organizacji i funkcjonowania przedsiębiorstw(a) – abstrakcyjnego bytu wymyślonego przez i dla człowieka. W odpowiedzi na nie autor stworzył wielopoziomową metaforyczną architektoniczną budowlę instytucjonalnej teorii przedsiębiorstwa. Za pomocą metafor „cegieł” i „spoiw” zaprezentował metafory wyższego rzędu opisujące cztery teorie (nurty) wchodzące w skład nowej ekonomii instytucjonalnej,  starające się poznać przedsiębiorstwa z czterech perspektyw badawczych: metafory systemu (teoria wyboru publicznego), metafory teatru/dramatu (teoria praw własności), metafory dramatu/teatru (teoria agencji), metafory mechanizmu (teoria kosztów transakcyjnych).

72
Eлектронна книга

Gospodarka nieruchomościami 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Aleksandra Łakomiak red.

Niniejszy numer "Debiutów Studenckich" poświęcony gospodarce nieruchomościami rozpatruje je w trzech obszarach tematycznych, które stanowią: nieruchomości jako przedmiot podatku, kosztów ponoszonych na utrzymanie nieruchomości oraz finansowanie ich. W zeszycie omówiono takie zagadnienia, jak: koszty wspólne i zasady ich rozliczania we wspólnocie mieszkaniowej, polityka podatkowa gmin w zakresie podatku od nieruchomości, podatek od infrastruktury w gminie, optymalizacja podatkowa kosztów wytworzenia i utrzymania nieruchomości w podmiocie produkcyjnym, finansowanie remiz strażackich jako środków trwałych i nieruchomości, administracyjne postępowanie egzekucyjne z majątku dłużnika, w tym z nieruchomości, rachunek przepływów pieniężnych w ocenie sytuacji finansowej i majątkowej podmiotów gospodarczych na przykładzie nieruchomości z perspektywy biegłego rewidenta i innych zawodów, aspekty podatkowe działalności deweloperskiej