Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
65
Eлектронна книга

Wpływ pandemii COVID-19 na finanse osobiste

Anna M. Korzeniowska, Joanna Rutecka-Góra, Magdalena Swacha-Lech, Krzysztof Waliszewski

W monografii przeprowadzono szczegółową analizę finansów osobistych gospodarstw domowych w Polsce w okresie pandemii COVID-19. W pracy zwrócono uwagę szczególnie na zmiany w dochodach i wydatkach, strukturze oszczędności, poziomie i celach zadłużenia oraz w dostępie do instrumentów płatniczych i ich stosowaniu, zbadano także wpływ nowoczesnych technologii, w tym technologii finansowych (FinTech), na zarządzanie finansami osobistymi. W czterech rozdziałach omówiono kolejno m.in. programy rządowe zastosowane podczas pandemii, strukturę aktywów finansowych posiadanych przez gospodarstwa domowe przed kryzysem pandemicznym i w trakcie jego trwania, zagadnienia związane z finansowaniem potrzeb przez gospodarstwa domowe w dobie pandemii COVID-19 oraz wpływ pandemii na rozwój nowoczesnych technologii w finansach osobistych.

66
Eлектронна книга

Instytucjonalna Teoria Przedsiębiorstw(a). Paradygmat (?) czy Wstęp (?) do Instytucjonalnej(?) Teorii(?) Przedsiębiorstw(a)(?)

Wojciech Misiński

Autor podjął, z perspektywy instytucjonalnej, próbę odpowiedzi na wiele pytań nurtujących badaczy fenomenu istnienia, organizacji i funkcjonowania przedsiębiorstw(a) – abstrakcyjnego bytu wymyślonego przez i dla człowieka. W odpowiedzi na nie autor stworzył wielopoziomową metaforyczną architektoniczną budowlę instytucjonalnej teorii przedsiębiorstwa. Za pomocą metafor „cegieł” i „spoiw” zaprezentował metafory wyższego rzędu opisujące cztery teorie (nurty) wchodzące w skład nowej ekonomii instytucjonalnej,  starające się poznać przedsiębiorstwa z czterech perspektyw badawczych: metafory systemu (teoria wyboru publicznego), metafory teatru/dramatu (teoria praw własności), metafory dramatu/teatru (teoria agencji), metafory mechanizmu (teoria kosztów transakcyjnych).

67
Eлектронна книга

Gospodarka nieruchomościami 2023 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Aleksandra Łakomiak red.

Niniejszy numer "Debiutów Studenckich" poświęcony gospodarce nieruchomościami rozpatruje je w trzech obszarach tematycznych, które stanowią: nieruchomości jako przedmiot podatku, kosztów ponoszonych na utrzymanie nieruchomości oraz finansowanie ich. W zeszycie omówiono takie zagadnienia, jak: koszty wspólne i zasady ich rozliczania we wspólnocie mieszkaniowej, polityka podatkowa gmin w zakresie podatku od nieruchomości, podatek od infrastruktury w gminie, optymalizacja podatkowa kosztów wytworzenia i utrzymania nieruchomości w podmiocie produkcyjnym, finansowanie remiz strażackich jako środków trwałych i nieruchomości, administracyjne postępowanie egzekucyjne z majątku dłużnika, w tym z nieruchomości, rachunek przepływów pieniężnych w ocenie sytuacji finansowej i majątkowej podmiotów gospodarczych na przykładzie nieruchomości z perspektywy biegłego rewidenta i innych zawodów, aspekty podatkowe działalności deweloperskiej

68
Eлектронна книга

Migracje pomaturalne w województwie dolnośląskim wobec depopulacji regionu i wymogów zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego

Alicja Dolińska, Romuald Jończy, Przemysław Śleszyński

Monografia zawiera analizę migracji odbywających się w województwie dolnośląskim – z Wrocławiem, będącym ośrodkiem metropolitalnym silnie przyciągającym ludność z regionu. Przedmiot analizy stanowiły skala, kierunki i struktura oraz determinanty i skutki migracji wewnętrznych. Szczególnie skupiono się na dominującej w tych migracjach młodzieży oraz skutkach tych migracji wywołanych w sferze rozwoju demograficznego i gospodarczo-społecznego województwa. Podstawowy kontekst badawczy stanowiły procesy depopulacji, uwarunkowania edukacyjne i rynku pracy oraz dysharmonia rozwoju społeczno-gospodarczego w układzie centra – peryferie. Zawarte w monografii wnioski stanowią próbę zobrazowania zjawisk i prawidłowości obserwowalnych poza tym obszarem i wskazują w dużej mierze uniwersalne prawidłowości, które odnieść można do innych części Polski oraz innych państw o podobnej specyfice demograficzno-społecznej i sytuacji w sferze edukacji, a także analogicznych warunkach na rynku pracy.

69
Eлектронна книга

Shaping Employee Experience in the Changing Social and Organisation Conditions

Dorota Molek-Winiarska (red.)

W publikacji zawarto refleksje nad kształtowaniem doświadczeń pracowników i zdobywaniem unikalnych kompetencji w obliczu zmian, których jesteśmy świadkami i w których uczestniczymy. Książka prezentuje tematy dotyczące analizy doświadczeń pracowników w środowisku organizacyjnym i społecznym, będące efektem zmian kulturowych, społecznych, gospodarczych i technologicznych. Uwzględniono w niej perspektywę krajową i międzynarodową w celu przedstawienia sposobów wpływania na doświadczenia pracowników. Wielowątkowość dociekań teoretycznych i przeprowadzonych badań empirycznych odzwierciedla szybkość i intensywność zmian społecznych oraz zawodowych na rynkach krajowym i międzynarodowym. Książka może być inspiracją dla zarówno naukowców, jak i praktyków zarządzania w procesie podejmowania działań w różnych obszarach organizacyjnych i społecznych.

70
Eлектронна книга

Gospodarowanie potencjałem pracy zorientowane na interesy pracobiorców

Anna Cierniak-Emerych, Małgorzata Gableta

W książce podjęto próbę poszerzenia, a zarazem zespolenia wiedzy o gospodarowaniu potencjałem pracy z perspektywy stosunków pracy w przedsiębiorstwie. Znalazło to wyraz m.in. w określeniu wytycznych dotyczących "budowania pomostów" pomiędzy pracobiorcami i pracodawcą. Ukazując skomplikowaną materię gospodarowania potencjałem pracy, uwypuklono przede wszystkim zasadność uwzględniania interesów pracobiorców.

71
Eлектронна книга

Jakość życia a nierówności ekonomiczne. Zagadnienia pomiaru

Marek Biernacki, Katarzyna Ostasiewicz

Jakość życia oraz czynniki, które wpływają na nią pozytywnie i negatywnie, w dużej mierze są kwestiami nieuchwytnymi. Współcześnie, gdy jakość życia stała się przedmiotem debaty politycznej oraz kierunkowskazem przy podejmowaniu decyzji społecznych i politycznych, konieczne stało się jej skwantyfikowanie. W pierwszej części monografii zawarto zagadnienia teorii pomiaru, przedstawiono podstawowe narzędzia pomiaru jakości życia oraz konkretne analizy zarówno poszczególnych sfer, jak i mierników syntetycznych. Jako że jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość życia są nierówności społeczno-ekonomiczne, w drugiej części monografii skupiono się na kwestii pomiaru nierówności – wyborze odpowiedniej miary, a także na różnych aspektach pomiaru, które wciąż są dyskutowane.

72
Eлектронна книга

Zrównoważony rozwój personelu poprzez szkolenia

Katarzyna Piwowar-Sulej

Nie da się wdrożyć w organizacji założeń zrównoważonego rozwoju bez kompetentnych pracowników, dlatego kluczowym działaniem pracodawców powinien być zrównoważony rozwój personelu poprzez szkolenia. Rozwój taki nie tylko promuje idee sustainablity w treściach edukacyjnych, ale sam jest realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania zasobami ludzkimi. Monografia odpowiada na pytanie, jak realizować rozwój personelu, by móc go nazwać zrównoważonym, operacjonalizuje analizowany konstrukt i przedstawia wyniki badań empirycznych nad realizacją poszczególnych zasad zrównoważonego rozwoju personelu poprzez szkolenia.