Ebooki
33233
Ebook

Podstawy fizyczne energetyki jądrowej

Bronisław Słowiński

W prezentowanym skrypcie przedstawiono zarys podstaw fizycznych obecnej energetyki jądrowej i jej trendy rozwojowe. Opracowanie powstało na podstawie materiału do wykładów, które autor prowadził w ciągu ostatnich dziewięciu lat dla studentów drugiego stopnia edukacji na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, a także dla doktorantów wydziałów fizyki Politechniki i Uniwersytetu Warszawskiego, magistrantów Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW, studentów trzeciego roku Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie. Skrypt może być również pomocny dla studentów studiów podyplomowych odpowiednich specjalności, na których autor prowadził wykłady dla inżynierów, pragnących zapoznać się od podstaw z tą fascynującą dziedziną o ogromnych implikacjach technologicznych i społecznych.   Podana na końcu literatura zawiera tylko kilka pozycji, spośród sporej liczby monografii i publikacji w danej problematyce, które są najbardziej zbliżone do profilu niniejszego skryptu lub też są praktycznie dostępne. W tych publikacjach można znaleźć odnośniki do innych materiałów źródłowych. Bardzo przydatny jest również Internet i wymienione strony informacyjne.

33234
Ebook

Podstawy fizyki

Władysław Bogusz, Jerzy Garbarczyk, Franciszek Krok

Podręcznik powstał na podstawie wykładów fizyki ogólnej prowadzonych przez autorów dla studentów różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej, a przede wszystkim studentów Wydziału Fizyki, dlatego treść dostosowana jest głównie do wymagań programowych tego właśnie wydziału. Podręcznik może być również przydatny dla studentów innych wydziałów (także innych szkół technicznych), a także wydziałów uniwersyteckich. Zrozumienie przedstawionego w podręczniku materiału wymaga znajomości (początkowo w niewielkim stopniu) analizy matematycznej i algebry. Ponieważ zazwyczaj przedmioty te są wykładane na pierwszych semestrach studiów (równolegle z fizyką) starano się, aby bardziej zaawansowany aparat matematyczny wprowadzany był stopniowo i aby nowym pojęciom matematycznym nadawać interpretację fizyczną. Większość materiału wyłożono w sposób tradycyjny, bowiem ograniczona objętość podręcznika nie pozwalała na eksperymentowanie w tym zakresie. W obecnym wydaniu dokonano wielu zmian. Przede wszystkim wprowadzono nowe definicje i siedem podstawowych jednostek miar, które obowiązują od 20 maja 2019 roku. Do treści poszczególnych rozdziałów (zwłaszcza 11-14) wprowadzono szereg zmian merytorycznych. Dla wygody Czytelnika poszerzono indeks przedmiotowy, dodano tablicę stałych fizycznych, tablicę pochodnych podstawowych funkcji oraz kilka ważniejszych wzorów trygonometrycznych.

33235
Ebook

Podstawy geodezyjnego wyznaczania przemieszczeń. Pojęcia i elementy metodyki

Witold Prószyński, Mieczysław Kwaśnik

Niniejszy podręcznik poświęcony jest warstwie pojęciowej i terminologicznej wyznaczania przemieszczeń budowli inżynierskich i ich otoczenia na podstawie pomiarów geodezyjnych. Omówione są pojęcia odnoszące się do podstawowych metod opracowywania wyników tego typu pomiarów. Zasygnalizowano jedynie na poziomie definicyjnym specjalistyczne przetworzenia wyników pomiaru, takie jak na przykład aproksymacja wektorowego pola przemieszczeń. Szczególna uwaga poświęcona jest pojęciu układu odniesienia i sposobom operowania nim w obliczaniu przemieszczeń. Podstawy teoretyczne ilustrowane są na przykładach liczbowych, opatrzonych szczegółowymi wyjaśnieniami. Zastosowanie wariantowości treści zadań w tych przykładach umożliwiło pokazanie różnych opcji rozwiązań.

33236
Ebook

Podstawy geografii ludności

Dobiesław Jędrzejczyk

Geografia ludności analizuje oraz interpretuje zjawiska zmieniające się w czasie i przestrzeni, a także procesy ludnościowe na powierzchni Ziemi. Dyscyplina ta zajmuje szczególne miejsce wśród nauk geograficznych. Wynika to przede wszystkim z roli, jaką odgrywa ludność jako część badanej rzeczywistości kraju, regionu, miasta lub wsi, rozpatrywana w sensie kolektywnym i indywidualnym. Człowiek świadomie kieruje swoją egzystencją i określa swoje miejsce w przestrzeni i czasie. Status egzystencjalny człowieka jest zatem wyjątkowy, gdyż żyje on, pracuje i tworzy na styku środowiska naturalnego i społeczno-gospodarczego. Geografia ludności musi zatem uwzględniać szerokie tło procesów historycznych i opierać się na naukowych przesłankach rozwoju społecznego. Tym samym staje się dyscypliną integrującą nauki humanistyczne, nadając im szerszy wymiar poznawczy. Niniejsza książka jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów geografii, ekonomii, zarządzania i marketingu, ale także dla wszystkich interesujących się problematyką geografii ludności.

33237
Ebook

Podstawy geografii usług

Franciszek Kłosowski

Monografia Podstawy geografii usług złożona jest z dwu części – teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej, na którą składają się trzy rozdziały, rozpatrywane są definicje, klasyfikacje i cechy usług, mierniki i wskaźniki wykorzystywane w badaniach usług, ich jakość, koncepcje teoretyczne dotyczące usług, czynniki rozwoju i lokalizacji usług oraz ich finansowanie. Z kolei część empiryczna, dotycząca usług w Polsce, składa się z sześciu rozdziałów, obejmujących historię rozwoju usług na świecie i w Polsce, strukturę własnościową usług, poziom, rozmieszczenie i strukturę usług w Polsce w 2019 r., usługi w przestrzeni miasta oraz e-usługi. Ostatni rozdział stanowi podsumowanie pracy.

33238
Ebook

Podstawy geotechniki. Zadania według Eurokodu 7

Agnieszka Dąbska

Wprowadzenie w Polsce nowych norm w dziedzinie geotechniki – Eurokodu 7 oraz norm PN-EN ISO – wpłynęło na konieczność opracowania nowego skryptu obejmującego klasyfikację gruntów oraz obliczenia nośności i osiadań konstrukcji obiektów budowlanych. Przykłady zadań dotyczące klasyfikacji gruntów i ich charakterystyk, przedstawione w pierwszej części skryptu, opracowane zostały na podstawie norm: PN-EN ISO 14688-1:2006 Badania geotechniczne. Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów. – Część 1: Oznaczanie i opis oraz PN-EN ISO 14688-2:2006 Badania geotechniczne. Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów. – Część 2: Zasady klasyfikowania. W drugiej części skryptu przedstawiono przykłady obliczeń stanów granicznych nośności i stanu granicznego użytkowalności dla obiektów budowlanych posadawianych bezpośrednio w gruncie według zasad obowiązujących w normie PN-EN 1997-1:2008 Eurokod 7. Projektowanie geotechniczne. – Część 1: Zasady ogólne.   Niniejszy skrypt powstał z myślą o studentach Wydziałów Inżynierii Środowiska i Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej jako pomoc dydaktyczna do przedmiotów: „podstawy geologii i geotechniki”, „geotechnika I”, „geotechnika II” oraz „mechanika gruntów i fundamentowanie”. Ze skryptu mogą też korzystać studenci wydziałów budownictwa i inżynierii środowiska innych politechnik oraz wydziałów technicznych akademii rolniczych i SGGW, jak również inżynierowie specjalizujący się w projektowaniu posadowień obiektów budowlanych.

33239
Ebook

Podstawy histologii. Część 1. Tkanki i ich charakterystyka

Wiktor Dżygóra

W skrypcie przedstawiono w przystępny sposób zależności pomiędzy strukturą, organizacją budowy a funkcjami komórek, tkanek i narządów w powiazaniu z osiągnięciami dyscyplin pokrewnych.

33240
Ebook

Podstawy histologii. Część 2. Histologia wybranych narządów

Wiktor Dżygóra

W skrypcje przedstawiono występujące zależności pomiędzy strukturą, organizacją budowy narządów określonych układów, w powiązaniu z osiągnięciami dyscyplin pokrewnych.

33241
Ebook

Podstawy infrastruktury transportu

Henryk Karbowiak

Książka zawiera podstawowe wiadomości z przedmiotu infrastruktura transportu dla studentów stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunku transport. . W przedstawionym zbiorze wiadomości szczególnie podkreślono funkcjonalność oraz kolizyjność i bezpieczeństwo infrastruktury transportu w tym także tematykę metra. Skrypt może być również przydatny dla studentów specjalności, w których infrastruktura transportu spełnia istotną rolę.

33242
Ebook

Podstawy inżynierii środowiska

Danuta Lipińska

Podręcznik zawiera bogaty i ciekawy przegląd zagadnień z szerokiego zakresu inżynierii środowiska, poczynając od technik membranowych po technologie środowiskowe, ekoinnowacje technologiczne, obiekty budowlane służące ochronie środowiska, ochronę powietrza, litosfery, rekultywację gleb, ujęcia wód i uzdatnianie wody, systemy wodociągowe i kanalizacyjne, ochronę wód i oczyszczania ścieków i kończąc na infrastrukturze energetycznej. Zaprezentowaną w sposób nowatorski tematykę można uznać za bardzo ważną w aktualnej sytuacji rozwoju inżynierii środowiska, w zmieniających się warunkach klimatycznych i społeczno-gospodarczych. Jako podręcznik dydaktyczny książka jest wartościowym źródłem wiedzy i inspiracji dla studentów różnych kierunków kształcenia: ochrona środowiska, inżynieria środowiska, ekonomia ochrony środowiska, gospodarka przestrzenna, architektura krajobrazu i innych. Zainteresowani podręcznikiem mogą być również inżynierowie z szerokiego zakresu inżynierii środowiska, pracujący nad planowaniem przestrzennym, projektowaniem i realizacją inwestycji przyjaznych środowisku naturalnemu. Podręcznik wypełnia także lukę, jaka występuje zarówno w szkoleniu kadr, jak i doskonaleniu zawodowym projektantów i samorządowców w zakresie wdrażania do praktyki gospodarczej innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologie środowiskowe.  

33243
Ebook

Podstawy języka T-SQL Microsoft SQL Server 2016 i Azure SQL Database

Itzik Ben-Gan

Skuteczne zapytania i modyfikowanie danych przy użyciu Transact-SQL Opanuj podstawy języka T-SQL i pisz niezawodny kod dla Microsoft SQL Server i Azure SQL Database. Itzik Ben-Gan wyjaśnia kluczowe koncepcje języka T-SQL i pomaga w wykorzystaniu tej wiedzy w praktycznych zastosowaniach. Książka przedstawia zasady działania T-SQL i logikę działającą w tle. Następnie prowadzi czytelnika poprzez kluczowe zagadnienia, takie jak zapytania jednotabelowe, złączenia, podzapytania, wyrażenia tablicowe i operatory zbiorów. Dalej książka przedstawia bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak funkcje okna, tworzenie tabel przestawnych i grupowanie zbiorów. Wyjaśnione zostaną również techniki modyfikowania danych, pracy z tabelami tymczasowymi i obsługa transakcji, a także przegląd obiektów programowalnych. Itzik Ben-Gan, MVP w dziedzinie Microsoft Data Platform, przedstawia: Podstawowe koncepcje SQL i jego matematyczne korzenie Tworzenie tabel i wymuszanie integralności danych Wykonywanie efektywnych zapytań przy użyciu wyrażenia SELECT Odpytywanie wielu tabel przy użyciu złączeń, podzapytań, wyrażeń tablicowych i operatorów zbiorów Stosowanie zaawansowanych technik, takich jak funkcje okna, tabele przestawne i grupowanie zbiorów Wstawianie, aktualizowanie, usuwanie i scalanie danych Korzystanie z transakcji w wielodostępnym środowisku Wprowadzenie do obiektów programowalnych od zmiennych i plików wsadowych po funkcje definiowane przez użytkownika, procedury składowane, wyzwalacze i dynamiczny kod SQL

33244
Ebook

Podstawy języka T-SQL: Microsoft SQL Server 2022 i Azure SQL Database

Itzik Ben-Gan

Zapytania i modyfikowanie danych przy użyciu T-SQL Opanuj podstawy języka T-SQL i pisz poprawny niezawodny kod dla odpytywania i modyfikowania danych w Microsoft SQL Server 2022 i Azure SQL Database i Azure SQL Managed Instance. Itzik Ben-Gan, wieloletni MVP w dziedzinie Microsoft Data Platform, wyjaśnia kluczowe koncepcje języka T-SQL i pomaga w wykorzystaniu tej wiedzy w praktycznych zastosowaniach. Książka przedstawia zasady działania T-SQL i logikę działającą w tle. Następnie prowadzi czytelnika poprzez kluczowe zagadnienia, takie jak zapytania jednotabelowe, złączenia, podzapytania, wyrażenia tablicowe i operatory zbiorów. Przedstawiono również bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak funkcje okna, tworzenie tabel przestawnych i grupowanie zbiorów. Wyjaśnione zostaną techniki modyfikowania danych, tabele temporalne i obsługa transakcji oraz współbieżności. Opierając się na tych podstawach można ulepszyć swoje możliwości kodowania, od konstrukcji programistycznych po potężne nowe narzędzie SQL Graph. Jednocześnie Ben-Gan prezentuje przykładowy kod T-SQL, który niezawodnie działa w środowisku chmurowym, w siedzibie lub hybrydowym. Ta książka pomoże Ci: Zrozumieć działanie T-SQL, dzięki czemu można pisać lepszy kod Odświeżyć informacje o teorii relacyjnej i architekturze SQL Server Tworzyć tabele i definiować integralność danych Budować zapytania, złączenia wielotabelowe i podzapytania Korzystać z tabel pochodnych, wyrażeń CTE, widoków, włamywanych funkcji tablicowych oraz klauzuli APPLY Skutecznie wykorzystywać operatory UNION, INTERSECT i EXCEPT Analizować dane za pomocą funkcji okna, przestawiania danych, zbiorów grupujących i serii czasowych Posługiwać się systemowo wersjonowanymi tabelami temporalnymi Poznać i stosować mechanizmy transakcji i współbieżności, w tym równoległe połączenia użytkowników, blokady, rozwiązywanie zakleszczeń, poziomy izolacji i jeszcze więcej Używać SQL Graph do modelowania, tworzenia, modyfikowania i odpytywania danych opartych na grafach Poznawać obiekty programowalne SQL Server i możliwości programistyczne tego środowiska Konfigurować środowisko robocze, instalować przykładowe bazy danych i znajdować jeszcze więcej pomocy Dla profesjonalistów i konsultantów IT Dla programistów T-SQL, administratorów baz danych, praktyków BI, danetyków, twórców raportów, analityków, architektów danych i innych zaawansowanych użytkowników SQL Server Dla każdego, kto chciałby umieć pisać zapytania lub tworzyć kod dla SQL Server, Azure SQL Database albo Azure SQL Managed Instance O autorze Itzik Ben-Gan jest czołowym autorytetem w zakresie języka T-SQL, stale piszącym, nauczającym i prowadzącym wykłady na ten temat. Jest autorem licznych szkoleń koncentrujących się na takich zagadnieniach, jak zapytania w języku T-SQL, dostrajanie zapytań i programowanie. Jest też autorem wielu książek, w tym Podstawy języka T-SQL, Zapytania w języku T-SQL oraz Funkcje okna w języku T-SQL. Od roku 1999 ma tytuł Microsoft Data Platform MVP (Most Valuable Professional). Kod źródłowy i ćwiczenia są dostępne na stronie: MicrosoftPressStore.com/TSQLFund4e/downloads

33245
Ebook

Podstawy komunikacji społecznej w edukacji

Aleksander Sztejnberg

E-book – "Podstawy komunikacji społecznej w edukacji". Seria kreatywność. Seria książek naukowych i popularnonaukowych Komunikacja społeczna w edukacji od wielu lat jest obiektem różnego rodzaju dydaktycznych badań eksperymentalnych. "Podstawy komunikacji społecznej w edukacji" jest jednak jedną z pierwszych na polskim rynku księgarskim publikacji prezentujących dorobek badawczy w tej dziedzinie. Książka ta ma charakter interdyscyplinarny - przeznaczona jest dla osób interesujących się zagadnieniami komunikacji społecznej, dla nauczycieli różnych typów szkół zreformowanego systemu edukacji, a także dla studentów i wykładowców akademickich. Autor zwięźle i przejrzyście omówił w niej istotę komunikacji społecznej, scharakteryzował różne jej modele, przedstawił metodę programowania neurolingwistycznego (NLP), różne style komunikacyjne nauczycieli, komunikację werbalną i niewerbalną w klasie szkolnej itp. Materiał zaprezentowany w tej książce z powodzeniem można wykorzystać w procesie efektywnego przygotowywania się do zajęć edukacyjnych. Pozycja ta jest zatem wręcz niezbędna w bibliotekach i biblioteczkach domowych nauczycieli wszystkich przedmiotów we wszystkich typach szkół.

33246
Ebook

Podstawy konfiguracji IPv6 dla technika i studenta IT z przykładami i ćwiczeniami w Packet Tracer

Jerzy Kluczewski

Książka „Podstawy konfiguracji IPv6 dla technika i studenta IT z przykładami i ćwiczeniami w Packet Tracer” w pierwszej kolejności kierowana jest do uczniów i studentów kierunków IT oraz uczestników kursów Cisco CCNA. Jednak będzie interesująca również dla każdego kto chce być na bieżąco z rozwojem technologii sieciowych. Jest to pozycja zawierająca teoretyczne podstawy i praktyczne przykłady, dzięki czemu czytelnik powinien łatwo zrozumieć i wykorzystać nowoczesny protokół komunikacji urządzeń pracujących w sieci. Przygotowane ćwiczenia pomogą utrwalić wiedzę i praktycznie ją wykorzystać do konfiguracji i modernizacji sieci. Zamieszczone treści, ćwiczenia, zadania i rozwiązania jednak nie wyczerpuje całości zagadnień związanych z protokołem IPv6 stanowiąc gruntowne i szerokie podstawy. Autorem książki jest Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii CISCO CCNA. W swoim dorobku autorskim posiada już wiele publikacji książkowych i zbiory zadań o tematyce związanej z sieciami komputerowymi. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy w przemyśle, obecnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

33247
Ebook

Podstawy konstrukcji maszyn. Zbiór zadań

Arkadiusz Kądziela, Przemysław Kubiak, Maciej Kuchar, Andrzej Maciejczyk, ...

Wstęp    Zbiór zadań jest przeznaczony dla studentów Wydziału Mechanicznego dowolnego kierunku. Ma służyć pomocą podczas zajęć laboratoryjnych. Zawarto w nim metodykę postępowania w trakcie rozwiązywania typowych zadań konstrukcyjnych uzupełnioną teoretycznym wprowadzeniem. Obok przykładowych rozwiązań przedstawiono szereg tematów do samodzielnego opracowania. W zbiorze zadań uwzględniono zakres tematyczny zgodny z programem naucza-nia przedmiotu Podstawy konstrukcji Maszyn w Politechnice Łódzkiej.      Niniejsza publikacja powstała wysiłkiem zespołu pracowników Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej zaangażowanych bezpośrednio w proces kształcenia w zakresie przedmiotu Podstawy Konstrukcji Maszyn.  dr inż. Andrzej Maciejczyk

33248
Ebook

Podstawy konstrukcji maszyn. Zbiór zadań. Elementy podatne. Sprzęgła i hamulce. Przekładnie zębate

Tadeusz Szopa

Celem autora prezentowanego zbioru zadań jest wskazanie studentom możliwości zastosowania w praktyce zasad i procedur prowadzenia podstawowych obliczeń inżynerskich wspomagających projektowanie urządzeń mechanicznych oraz typowych modeli obliczeniowych, charakterystycznych dla wybranych zespołów mechanicznych i ich elementów. Pod względem merytorycznym układ zbioru zadań jest w dużej mierze zgodny z układem skryptów teoretycznych tego samego autora, wydawanych pod wspólnym tytułem Podstawy konstrukcji maszyn. Prezentowane opracowanie stanowi drugą część zbioru zadań i zawiera przykłady oraz zadania nawiązujące do obliczeń towarzyszących projektowaniu różnego rodzaju elementów podatnych oraz sprzęgieł, hamulców i przekładni zębatych traktowanych jako części większych całości, czyli układów przenoszenia napędu i innych urządzeń mechanicznych. W opracowaniu dużo miejsca poświęcono zagadnieniom modelowania i podejmowania decyzji dotyczących stopnia zaawansowania modeli, doboru wartości współczynników bezpieczeństwa itp. Na przykładach pokazano sposób uwzględniania czynnika losowego, w tym niezawodności, często pomijanego w innych krajowych publikacjach dydaktycznych. Uwzględnienie tego czynnika zazwyczaj zmniejsza stopień niepewnoći obliczeń.   Przedstawione przykłady są bogato ilustrowane rysunkami (w tym rysunkami technicznymi), schematami i wykresami, co ułatwia zrozumienie stosowanych metod obliczeń.