Ebooks
28825
Ebook

O czasie i wodzie

Andri Snær Magnason

Rozpisana na wiele głosów książka, która łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej. Czas to przeszłość, ale i przyszłość, w której będziemy żyli w pamięci naszych dzieci i wnuków. Woda topniejące islandzkie i himalajskie lodowce, coraz bardziej zakwaszone oceany. Chcąc zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej relacji z naturą, autor proponuje nowy język, taki, który przemówi wreszcie do naszej wyobraźni i uczuć. Wciąga nas więc w czułą, intymną opowieść pisze o swojej babci, pionierce turystyki lodowcowej, która w 1947 roku z samolotu obserwowała erupcję wulkanu Hekla, o dziadku, który operował wynalazcę bomby jądrowej, o wuju, który uratował od wyginięcia pewien gatunek krokodyli, i o swojej córce, która jeśli dożyje wieku prababci będzie mogła znać ludzi żyjących łącznie w ciągu 260 lat. Cytuje islandzkich poetów, rozmawia z bliskimi, ale też z biologami, klimatologami i z Dalajlamą. Zastanawia się nad korelacją staroislandzkiego mitu o Auhumli, krowie ze szronu dającej początek wszelkiemu stworzeniu, z kultem świętych krów u podnóży Himalajów. Z morza tych niezwykłych opowieści wyłania się obraz pięknego, ginącego na naszych oczach świata świata, który wciąż jeszcze możemy ocalić.

28826
Ebook

O czem ptaszek śpiewa

Maria Konopnicka

Maria Konopnicka O czem ptaszek śpiewa A wiecie wy, dzieci, O czem ptaszek śpiewa, Kiedy wiosną leci Między nasze drzewa? Oj, śpiewa on wtedy Piosenkę radosną: Przeminęły biedy, Gaj się okrył wiosną! Oj, śpiewa on sobie Z tej wielkiej uciechy, Że do gniazda wraca, Do swej miłej strzechy. Latał on za góry, Latał on za morza Za nim ciężkie chmury, Prz... Maria Konopnicka Ur. 23 maja 1842 r. w Suwałkach Zm. 8 października 1910 r. we Lwowie Najważniejsze dzieła: O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Nasza szkapa, Miłosierdzie gminy, Rota, Dym, Mendel Gdański Poetka, publicystka, nowelistka, tłumaczka. Zajmowała się krytyką literacką. Pisała liryki stylizowane na ludowe i realistyczne obrazki (W piwnicznej izbie). Wydawała cykle nowel (Moi znajomi, Nowele, Na drodze). W otoczeniu ośmiorga swoich dzieci tworzyła bajki (Na jagody). Jako poetka, inspiracji szukała w naturze (Zimowy poranek). Swoje wiersze publikowała głównie w prasie. Wiersz patriotyczny Rota konkurował z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu Polski. Wiele jej utworów powstało podczas podróży po Europie (Italia). Ostatnie lata życia poświęciła poematowi Pan Balcer w Brazylii. autor: Bartłomiej Chwil Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

28827
Ebook

O człowieku, który chciał być królem

Rudyard Kipling

“O człowieku, który chciał być królem” to nowela Rudyarda Kiplinga, angielskiego prozaika i poety, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.   „O człowiek, który chciał być królem” to opowieść Rudyarda Kiplinga o dwóch brytyjskich poszukiwaczach przygód w Indiach Brytyjskich, którzy stają się królami Kafiristanu, odległej części Afganistanu.  

28828
Ebook

O czterech muzykantach z Bremy

Jacob i Wilhelm Grimm

Jacob i Wilhelm Grimm O czterech muzykantach z Bremy tłum. Marceli Tarnowski ISBN 978-83-288-2280-1 Pewien wieśniak miał osła, który przez długie lata dźwigał worki do młyna, wreszcie jednak siły jego wyczerpały się i nie był już zdolny do pracy. Pan jego począł więc przemyśliwać nad tym, jak by się go pozbyć, ale osioł zmiarkował, skąd wiatr wieje, i uciekł w stronę miasta Bremy. Tam, myślał, będzie mógł zostać muzykantem. Kiedy już uszedł spory kęs drogi, ujrzał p... Jacob i Wilhelm Grimm Jacob Grimm ur. 4 stycznia 1785 w Hanau, zm. 20 września 1863 w Berlinie oraz Wilhelm Grimm ur. 24 lutego 1786 w Hanau, zm. 16 grudnia 1859 w Berlinie Najważniejsze dzieła: kolekcjonowany od roku 1806 a publikowany od 1812 zbiór baśni, bajek ludowych, podań i opowieści Bracia Grimm jako pierwsi zapisywali ludowe baśnie i podania w formie bliskiej tej, w jakiej zostały one opowiedziane, powstrzymując się od literackiego upiększania materiału. Można ich zatem uznać za pionierów badań etnograficznych, mimo że nie prowadzili badań terenowych, lecz zapraszali do swojego mieszkania osoby opowiadające baśnie. Zbieraniem materiału zajmował się głównie Jacob, natomiast Wilhelm nadawał tekstom ostateczny kształt literacki. Najbardziej znane utwory ze zbioru to Królewna Śnieżka, Kopciuszek czy Piękna i Bestia. Bracia Grimm są również autorami wielotomowego słownika języka niemieckiego (Deutsches Wörterbuch). Jacob jest odkrywcą "prawa Grimma" w językoznawstwie, dotyczącego rozwoju praindoeuropejskich spółgłosek w językach germańskich i sąsiednich. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

28829
Ebook

O czułej nocy

Jerzy Liebert

Jerzy Liebert Kołysanka jodłowa O czułej nocy Pamięci Jana Kochanowskiego Błogosławione pieśni kalinowe, Błogosławione kalinowe dzieło Może ptakiem, może drzewem albo miłosnym słowem, W czułą jakąś noc się poczęło. Niespodzianie ścisnęła ci się krtań, Gdyś może sobie, ot tak, przy oknie stanął! Wyszeptałeś nad słowem: Stań się, stań, Stań się drzewem, ptakiem, dziewką ukochaną Ach, od tęskności lubej, od szeptu tego... Jerzy Liebert Ur. ur. 24 lipca 1904 w Częstochowie Zm. zm. 19 czerwca 1931 w Warszawie Najważniejsze dzieła: tomiki poezji Druga ojczyzna (1925), Gusła (1930), Kołysanka jodłowa (1932); zbiór korespondencji Listy do Agnieszki Poezja Lieberta stanowi zapis jego poszukiwań metafizycznych. Tematyka religijno-filozoficzna przejawia się już w debiutanckim wierszu Zmartwychwstanie. Modlitwa młodego poety, opublikowanym w chrześcijańskim Czynie. Związany ze środowiskiem Skamandrytów, przyjaźnił się Liebert z Jarosławem Iwaszkiewiczem, publikował w Skamandrze i Wiadomościach literackich. Ważną relacją była dla poety przyjaźń z Bronisławą Wajngold, która przyjęła chrzest jako Agnieszka, a następnie wstąpiła do zakonu franciszkanek. Za jej przyczyną Liebert znalazł się w kręgu inteligencji katolickiej, związanym z ośrodkiem zakonnym w podwarszawskich Laskach, czytał filozofów chrześcijańskich i brał udział w dyskusjach na temat tych lektur. Dziennikiem tych przeżyć są Listy do Agnieszki. Studiował polonistykę na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, ale ukończenie studiów uniemożliwiła mu gruźlica i kłopoty materialne. Dzięki wsparciu przyjaciół wyjeżdżał na kuracje do Worochty. Zmarł w Warszawie w wieku 27 lat. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

28830
Ebook

O czym Darwin nie wiedział

Geoffrey Simmons

Kiedy Karol Darwin opublikował w 1859 roku O powstawaniu gatunków, spotkał się z różnymi reakcjami - od sceptycyzmu po całkowitą akceptację i entuzjazm dalece przekraczający oczekiwania samego autora. Jednak od tego czasu nasza wiedza naukowa znacznie się rozwinęła i zweryfikowała wiele podstawowych twierdzeń zawartych w tej przełomowej pracy. Rozwój aparatury badawczej i nauk, takich jak biochemia, fizjologia czy immunologia, sprawił, że wyjaśnienia, które w drugiej połowie XIX w. wydawały się wiarygodne, dzisiaj już takie nie są. Niebywała złożoność struktur biologicznych i ich wzajemne powiązania wskazują, że należy spojrzeć w kierunku nowych wyjaśnień. Amerykański lekarz Geoffrey Simmons podczas wielu lat pracy klinicznej odkrył, że coraz trudniej pogodzić neodarwinizm z wiedzą o tym, jak działa organizm ludzki. Opierając się na najnowszych odkryciach medycyny, w książce O czym Darwin nie wiedział Simmons przedstawił spójny obraz zdumiewającej złożoności biologicznej człowieka. Dr Geoffrey Simmons przez 40 lat badał anatomię człowieka i teorię ewolucji. W 1969 roku został doktorem medycyny i pracował jako lekarz w Eugene w stanie Oregon. O czym Darwin nie wiedział to jego najbardziej znana książka. Seria Perspektywy Nauki Jeszcze sto lat temu uczeni uważali, że nauka to przedsięwzięcie obiektywne, oparte na gromadzeniu danych empirycznych i wyciąganiu na tej podstawie wniosków, które przeradzają się w teorie. Dziś jednak wiemy, że to nie fakty, ale przede wszystkim ich interpretacje prowadzą do rozwoju nauki. Największe rewolucje w historii nauki zaszły dzięki wybitnym jednostkom, które wykazały się postawą krytyczną wobec powszechnie obowiązujących poglądów. Kopernik nie przyjął geocentryzmu Ptolemeusza, Einstein odrzucił to, co dzisiaj określamy mianem fizyki klasycznej, a Darwin nie zgodził się z tym, co w jego czasach nazywano biblijnym poglądem o niezmienności gatunków. Seria Perspektywy Nauki pokazuje, że nauka nie jest przedsięwzięciem jednolitym, że to raczej kolaż rozmaitych poglądów, hipotez i idei. Będziemy w niej przedstawiać oryginalne poglądy uczonych, którzy wykraczają poza utarte szlaki i przedstawiają czytelnikowi zupełnie nowe perspektywy w nauce. Odkrycie w nauce polega na tym, że widząc to, co wszyscy inni, dostrzega się to, czego nikt nie zauważył. - Albert Szent-GyOrgyi, laureat Nagrody Nobla Doktor Geoffrey Simmons zabiera nas w ekscytującą podróż po ludzkiej anatomii, a więc rozsiądźcie się wygodnie i bawcie się dobrze. Czy wiecie, że kubki smakowe znajdują się też w gardle? Czy znacie przebieg procesu reprodukcji i cudu narodzin? A czym właściwie różni się człowiek od małpy człekokształtnej? Książka Simmonsa dostarcza odpowiedzi na te i inne pytania, a także przedstawia niepozostawiające wątpliwości dowody naukowe przeciwko darwinowskiemu wyjaśnieniu naszej egzystencji. - dr Jed Macosko, profesor Uniwersytetu Nowego Meksyku i biolog molekularny O czym Darwin nie wiedział doktora Simmonsa to wspaniały, zabawny obraz funkcjonowania skomplikowanego ciała człowieka z punktu widzenia lekarza. Szczegółowe opisy biologicznego piękna i złożoności obalają powierzchowne darwinowskie historyjki niczym wielka fala zalewająca plażę. - dr Michael J. Behe, profesor biochemii na Uniwersytecie Lehigh i autor bestselera Czarna skrzynka Darwina Kilka lat temu w prestiżowym, recenzowanym czasopiśmie "Science" ukazał się artykuł naukowy pod tytułem Did Darwin Get It All Right? (Czy Darwin miał rację?). Odpowiedź w podtytule brzmiała "Nie". Coraz więcej danych przemawia przeciwko darwinowskiej (acz niekoniecznie sformułowanej przez Darwina) koncepcji, jakoby losowość mogła wyjaśnić cud życia. W książce O czym Darwin nie wiedział Geoffrey Simmons dzieli się z nami szacunkiem do złożoności życia, którego nabrał jako lekarz z 35-letnim stażem. Dzięki swojej pracy zyskał wiedzę, którą nie mogą się pochwalić fotelowi i laboratoryjni biolodzy. - dr Gerald Schroeder, fizyk jądrowy, absolwent MIT, badacz Ziemi, autor The Science of God

28831
Ebook

O czym dudni woda w studni

Joanna Papuzińska

Joanna Papuzińska O czym dudni woda w studni Opracowano na podstawie bajki ludowej Czemu w studni woda dudni opowiedzianej przez Stefanię Budę ISBN 978-83-288-5442-0 Pewien wdowiec miał córkę, Hanusię. Żona mu zmarła, więc sami tylko byli na świecie. Troszczył się ojciec o Hanusię, doglądał jej czule, aż wyrosła na piękną i mądrą pannę. Teraz już i ona potrafiła zatroszczyć się o ojca, pomagała mu w gospodarstwie, jak umiała. Izbę do czysta zamiotła, wodę ze studni p... Joanna Papuzińska Ur. 1939 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Nasza mama czarodziejka, Asiunia, Rokiś, Czarna jama Profesor zwyczajny, wykładała literaturę na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się problemami bibliotekarstwa i czytelnictwa dzieci i młodzieży. Jest również poetką, autorką licznych książek dla dzieci (m.in. Nasza mama czarodziejka), krytykiem literackim, autorką prac z zakresu historii i teorii literatury dziecięcej jak Zatopione królestwo, Dziecko w świecie emocji literackich, Drukowaną ścieżką. Przez wiele lat była redaktorem naczelnym dwumiesięcznika o literaturze dziecięcej Guliwer. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także damą Orderu Uśmiechu przyznawanego przez dzieci, co bardzo sobie ceni. W roku 2011 otrzymała nagrodę literacką m.st. Warszawy za książkę dla dzieci Asiunia opublikowaną w wydawnictwie Literatura. W roku 2014 została laureatką Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w 25-leciu polskiej wolności. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

28832
Ebook

O czym Iza całe życie pamięta ?

Iwona Żytkowiak

Ta opowieść to dowód na istnienie kobiecej solidarności i siły przyjaźni. To historia rodziny, która pomimo trosk, konfliktów i odmiennych oczekiwań stanowi jedność i siłę. To doskonale stworzony portret psychologiczny kobiety walczącej o szczęśliwe życie. W Koszykowym Dworze, siedlisku na obrzeżach niewielkiego miasta, Gertruda Pankiewicz i jej mąż wychowują piątkę swoich dzieci, w tym Izę - główną bohaterkę opowieści. Jej życie pełne jest codziennych radości i rodzinnych trosk, pierwszych miłości i przyjaźni na całe życie, ale to dom, z którego pochodzi, jest jej najtrwalszym oparciem. Kiedy umiera pierwszy mąż Izy, wydaje się jej, że cały świat legł w gruzach. Czy młoda dziewczyna odnajdzie jeszcze spokój w życiu? Czy pozwoli ranom się zabliźnić? Czy odważy się pokochać jeszcze raz? I czy pomogą jej w tym przyjaciółki, z których każda prowadzi własną walkę? Iwona Żytkowiak (ur. 1963) - absolwentka polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN. Członek Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Czas dzieli w miarę równo pomiędzy rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa). Matka czterech synów. W wolnych chwilach uwielbia długie spacery po Bieszczadach i grę na pianinie z najmłodszym synem. Autorka powieści: "Tonia" (2011 i 2016), "Spotkania przy lustrze" (2012), "Kobiety z sąsiedztwa" (2013), "Tam, gdzie twój dom" (2014), "Dokąd teraz?" (2015), "Świat Ruty" (2016), "Matka swojej matki" (2017), "Wszystkie moje zmartwychwstania" (2017), "Czas Łucji" (2017) i "Zamknij oczy" (2019), oraz tomu wierszy "Żywot jętki" (2016).

28833
Ebook

O czym kłamią myśli. Jak przerwać cykl destrukcyjnego myślenia

Iza Maliszewska

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego czasem reagujesz w sposób, którego sama nie rozumiesz? Jak to się dzieje, że twoje emocje biorą górę nad racjonalnością, wpływając na zachowanie i podejmowane decyzje? Czy istnieje sposób, aby lepiej zrozumieć siebie i odnaleźć równowagę w szalonym tańcu życia? Wybierz się wraz z autorką tej książki w niezapomnianą podróż, dzięki której: poznasz niezdrowe tendencje w myśleniu i częste błędy poznawcze, by móc je przezwyciężyć, zrozumiesz, czym są myśli automatyczne i ruminacje, by móc ograniczyć ich wpływ na własne życie, pokonasz bariery, które często niepotrzebnie same sobie narzucamy, i zaczniesz podejmować bardziej świadome decyzje, wykształcisz u siebie odporność psychiczną, odkryjesz uzdrawiającą moc wdzięczności, dowiesz się, jak dbać o swój dobrostan i skąd czerpać siłę. Twoje emocje, myśli i pragnienia są ważne. Gdy dobrze je poznasz i zrozumiesz, osiągniesz równowagę psychiczną, zdobędziesz siłę do mierzenia się z przeciwnościami losu i odnajdziesz swoje miejsce w świecie. Najpierw jednak rozpoznaj kłamstwa, które podsuwa ci twój własny mózg, by nie dać mu się zwieść na manowce. Iza Maliszewska psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej. Pracuje z osobami zmagającymi się z depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami osobowości, traumą, żałobą i kryzysami życiowymi. Autorka bloga i profilu na Instagramie @psyche_et_soma, gdzie zamieszcza wartościowe materiały psychoedukacyjne i promuje zdrowie psychiczne. Wierzy, że potencjał do pozytywnej zmiany drzemie w każdym z nas. Aby go wykorzystać, trzeba przede wszystkim zrozumieć swoje myśli i przekonania oraz świadomie kierować swoim życiem.

28834
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 10/2022

Wydawnictwo AVT

Czy tony plastiku, które co roku lądują na wysypiskach i w oceanach ostatecznie nas wykończą? Mikroplastik znaleziono w małżach, rybach, wodach butelkowanych, kranówce, cukrze, miodzie i piwie. Naukowcy odkryli spore jego ilości w kale niemowląt. Tymczasem kolejne badania wskazują na jego destrukcyjny wpływ na układ hormonalny i wiążą go np. z otyłością. Jak naukowcy chcą temu zaradzić i jak my sami możemy się przed tym chronić? O tym, wszystkim przeczytacie w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru październikowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy wschodnim metodom leczenia RZS i reumatyzmu. Co ciekawe, wiele leczniczych substancji możemy znaleźć w popularnych przyprawach. Warto też przeczytać teksty o blaskach i cieniach HTZ oraz uciążliwych jesiennych alergiach. W tym numerze piszemy także o tym, jak przygotować układ odpornościowy na zbliżający się wielkimi krokami sezon przeziębień oraz podajemy kompletny protokół leczenia covid-19 opracowany w trakcie pandemii przez 2 amerykańskich specjalistów w dziedzinie chorób wirusowych. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania pajączkom i żylakom oraz leczenia rozmaitych ciążowych dolegliwości. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stwardnieniem zanikowym bocznym oraz wyczerpaniem, a Detektyw Medyczny podpowiada, które rośliny wspomagają leczenie migreny. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28835
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 10/2023

Wydawnictwo AVT

Jak rozpoznać pierwsze symptomy, że nasza wątroba choruje? Jak wspomóc jej oczyszczanie, by odzyskała swoją zdolność do regeneracji? Piszemy o tym w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru poświęciliśmy dwóm pierwiastkom, które - obecne w naszej wodzie pitej (i nie tylko) - dewastują tarczycę. Rzecz jasna piszemy w nim również, jak chronić ten gruczoł. Czasem wstyd zamyka nam usta nawet podczas wizyty u lekarza. Tymczasem wiele krępujących przypadłości nie jest efektem zaniedbań, ale naturalną konsekwencją bycia kobietą i urodzenia dzieci. Dlatego w październikowym wydaniu magazynu O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczynamy nowy cykl artykułów - Bez wstydu o zdrowiu. Zaczynamy od żylaków sromu. W tym numerze piszemy również o antydepresantach w leczeniu bólu oraz jednym z najważniejszych markerów nerkowych - kreatyninie. Przyjrzeliśmy się także wielu urządzeniom oddziałującym na ludzki organizm za pomocą częstotliwości oraz dowodom na ich skuteczność lub jej brak. Ponadto, jak zwykle, w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące radzenia sobie z reumatyzmem oraz zgagą. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby na szorstką skórę, a Medyczny Detektyw wskazuje, które rośliny pomogą rozwiać mgłę mózgową. Tym razem szczególnie polecam tekst dr Leigh Erin Connealy pt. "Jama ustna źródłem raka?". Okazuje się, że problemy z zębami i niezdrowe dziąsła mogą prowadzić do rozwoju nowotworów oraz innych zaburzeń w całym organizmie. Zapraszam do lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28836
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 11/2021

Wydawnictwo AVT

Niedostatki hormonów tarczycy oraz testosteronu mogą powodować uczucie wyczerpania. Jak ustabilizować gospodarkę hormonalną i odzyskać energię, przeczytacie w Temacie Numeru. Natomiast Raport Specjalny listopadowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy zębom. Dane Ministerstwa Zdrowia mówią o tym, że aż 98% Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę. Brak troski o higienę zębów i jamy ustnej przekłada się na ryzyko rozwoju innych, poważnych chorób, jak: udar mózgu, zawał, zapalenie nerek, a nawet reumatoidalne zapalenie stawów. W tym numerze piszemy też, o problemach z różnymi rwami (jest ich kilka!), a także jak uprzedzić i/lub wygasić stany zapalne toczące się w stawach i powodujące ich ból oraz postępującą niesprawność. Tym razem szczególnie polecam tekst o tańcu antyoksydantów i wolnych rodników. Dopóki trwa, dopóty jesteśmy zdrowi i młodzi. Na szczęście są już sposoby, by go przedłużać. Ponadto w tym numerze Stary Doktor podaje zalecenia dotyczące przeciwdziałania przerostowi flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO) oraz leukopenii, czyli niedoborowi białych krwinek, który jest istotny dla naszej odporności. Detektyw Medyczny radzi, które rośliny pomogą goić rany, a nasza Naturopatka podpowiada, jak wprowadzić do domu nawyki, które ochronią rodzinę przed wirusami. Miłej lektury!

28837
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 11/2022

Wydawnictwo AVT

Ciągle nie wiemy, skąd się bierze depresja, a przez to ciągle trudno nam skutecznie ją leczyć. Ostatnio jednak pojawiły się dowody, że odpowiednia suplementacja w połączeniu ze zmianą nawyków mogą przynieść lepsze rezultaty niż leki, którymi dysponujemy. Co więcej, ze Wschodu, płyną doniesienia, że post przerywany może złagodzić depresję. O tym, wszystkim przeczytacie w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru listopadowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy mikrobom (zarówno bakteriom, jak i wirusom), które pomagają nam utrzymać odporność na wysokim poziomie. Okazuje się, że najlepszą metodą wsparcia ich w bojach z chorobotwórczymi ustrojami jest odpowiednia dieta. Szczególnie polecam tekst dr Anny Kordali, o tym, jakie postępy poczyniła nauka w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W tym numerze piszemy także o tym, że ból barku może mieć swój początek w napięciach umiejscowionych w... jamie brzusznej. Jak sobie z tym poradzić, przeczytacie w tekście pt. „Kłopoty z barkiem”. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące leczenia łuszczycy i przeciążonej wątroby. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie przeziębieniami oraz problemami z miesiączką, a Detektyw Medyczny podpowiada, które rośliny wspomagają regenerację trzustki, chroniąc nas przed insulinoopornością i cukrzycą.

28838
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 1/2023

Wydawnictwo AVT

Czy można cofnąć raka prostaty? Czy to prawda, że ta męska choroba ma związek z zaburzeniami pracy jelit? O tym, wszystkim przeczytacie w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru styczniowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy spaniu. Sen nie tylko pomaga nam wypocząć, ale również dba o mózg, trzewia i… urodę. Warto też przeczytać tekst o powrocie do zdrowia po urazach kręgosłupa – wbrew pozorom, by do nich doszło, nie trzeba wypadku samochodowego oraz dlaczego należy unikać odświeżaczy powietrza, W tym numerze piszemy także o tym, jak przygotować zdrowe i smaczne dania, które mogą stać się ozdobą każdej imprezy karnawałowej. A skoro już o zapustach mowa, to podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie utrwalić fryzurę. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania osłabieniu nerek oraz chromaniu przestankowemu. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z trądzikiem różowatym oraz wrzodami żołądka, a Detektyw Medyczny podpowiada, które rośliny wspomagają leczenie kaszlu. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28839
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 12/2022

Wydawnictwo AVT

Chore zęby i dziąsła sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. Jednak czasem zdarza się na odwrót i zwykła grypa może przyczynić się do utraty zęba. Kiedy tak się dzieje i jak się przed tym bronić piszemy w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru grudniowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy najczęstszej na świecie chorobie autoimmunologicznej – zapaleniu tarczycy typu Hashimoto. Dotyka ona 13,4-38% ludzi. Ostrożnie licząc, taki los spotyka 1 na 5 kobiet w Polsce. Na szczęście nasza rodaczka dr Izabella Wentz opracowała skuteczny program prowadzący do remisji choroby! Warto też przeczytać tekst o tym, jak zachować równowagę (dosłownie i w przenośni) w okresie przymrozków i uchronić się przed urazami kości oraz stawów. Polecam także fantastyczne przepisy na zdrowe chleby bez glutenu oraz artykuł pt. Najprostsze lekarstwo dla serca? Medycynie trudno wyjaśnić, dlaczego kuracje w saunie na podczerwień mogą być korzystne dla pacjentów z niewydolnością serca lub nadciśnieniem tętniczym. Jak twierdzi dr Stephen Hussey, może to tłumaczyć nowa teoria dotycząca wody i centrum układu krążenia. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania i leczenia szumów usznych oraz cellulitu. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z bielactwem oraz wzdęciami, a Detektyw Medyczny podpowiada, które rośliny wspomagają diurezę (czyli oddawanie moczu). Miłej lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28840
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 2/2023

Wydawnictwo AVT

Przed nami walentynki. Nie mogło więc zabraknąć tematu oscylującego wokół miłości… Jak mimo odpływu estrogenów i dokuczliwych dolegliwości związanych z menopauzą cieszyć się życiem intymnym? Piszemy o tym w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru lutowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy regeneracji mózgu. Okazuje się, że śpiew i muzykoterapia mogą pomóc nie tylko poprawić koncentrację, ale wręcz przywrócić mowę osobom cierpiącym na afazję po udarach lub innych urazach mózgu. Co więcej, światowej sławy specjalista dr Daniel G. Amen dzieli się z nami prostymi a skutecznymi sposobami na naprawę i poprawę funkcjonowania komórek nerwowych. Warto też przeczytać tekst o dotrzymywaniu postanowień noworocznych. O tym, jak w nich wytrwać i poprawić swoje zdrowie oraz życie, mówią fachowcy mentalny mistrzów świata i olimpijczyków Jakub B. Bączek i life coach Aneta Matejczyk-Milczanowska. W tym numerze piszemy także o tym, jak uniknąć groźnych powikłań poinfekcyjnych oraz zwyrodnienia stawu biodrowego. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania niepłodności oraz insulinooporności. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z kamieniami nerkowymi, a Detektyw Medyczny podpowiada, które rośliny zwalczą halitozę. Czasami, gdy przeglądam kolejne teksty, zauważam, że przewija się w nich jakaś roślina lub suplement. Jest to całkowicie losowe, bo przecież artykuły piszą różni ludzie, mieszkający niejednokrotnie setki kilometrów od siebie i władający różnymi językami. Tym razem gwiazdą numeru jest to rokitnik zwyczajny – zwróćcie uwagę na jego wszechstronne działanie. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28841
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 3/2023

Wydawnictwo AVT

Ponoć 60% Polaków czuje się wyczerpanych. Jak nie dać się wykończyć przewlekłemu zmęczeniu? Którym typem osobowości jesteś i co to ma wspólnego ze zmęczeniem? Piszemy o tym w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru marcowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy sercu. Jak się okazuje, całkiem sporo rzeczy może je obciążać, przyczyniając się do rozwoju jego chorób. Jednak na szczęście większości z nich możemy zapobiec. W tym numerze piszemy także o tym, co tak naprawdę znajduje się w zmodyfikowanej genetycznie żywności – wiecie, że gdy wprowadzono oceaniczny związek chemiczny, z którym owady nigdy nie miały kontaktu, do rzepaku – jakby nie patrzeć – rośliny lądowej – doprowadziło do deformacji ciał i skrzydeł pewnych motyli?! Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania astmie oraz podwyższonemu fibrynogenowi. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z zespołem suchego oka, a w receptularzu podajemy metody na gościec. W tym numerze szczególnie chciałabym polecić tekst o tym, jak zaburzenia hormonów głodu i sytości mogą prowadzić do cukrzycy. Oczywiście, jako że w marcu jak w garncu – nie zabrakło też tekstu o wpływie pogody na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28842
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 4/2022

Wydawnictwo AVT

Wiosna! Wszystko budzi się do życia…, a alergicy zaczynają kichać. Dlatego Raport Specjalny poświeciliśmy sposobom łagodzenia objawów uczuleń. Celeste McGovern przedstawia w nim przekonujące dowody przemawiające za naturalnymi rozwiązaniami w leczeniu alergicznego upośledzenia układu odpornościowego. Temat Numeru kwietniowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy przewlekłemu zmęczeniu. Przedstawiamy w nim sposoby oparte zarówno o najnowszą wiedzę medyczną i doniesienia naukowe, jak i opracowane przez największe systemy medyczne południowo-wschodniej Azji. Chcąc pozbyć się kłopotów zdrowotnych, przede wszystkim należy zmienić sposób odżywiania, dlatego na podstawie zeszłorocznych badań naukowych opracowaliśmy też zestawienie najzdrowszych pokarmów i diet. Trudno zapomnieć o toczącej się tuż obok wojnie w Ukrainie i związanemu z nią zagrożeniu wojną globalną. Dlatego przygotowaliśmy krótki kurs pierwszej pomocy oraz duży tekst dotyczący obrony radiologicznej. Warto też przeczytać tekst o tym, jak ochronić się przed drugim zabójcą w krajach Zachodu – rakiem jelita grubego. Jest to naprawdę dużo prostsze, niż mogłoby się wydawać. Szczególnie polecam artykuł pt. „Borelioza kąsa stawy” – okazuje się, że często to, co bierzemy za reumatyzm, w rzeczywistości jest chorobą z Lyme. Ponadto nie zabraknie zaleceń Starego Doktora dotyczących przeciwdziałania podwyższonemu poziomowi hormonu stresu (kortyzolu) oraz problemom w nauce. Przedstawiamy też sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stanem przedrzucawkowym i endometriozą. Detektyw Medyczny podpowie, które rośliny przeciwdziałają anemii, natomiast naturoterapeutka poradzi, jak poradzić sobie z narastającym na skutek wojny stresem.

28843
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 4/2023

Wydawnictwo AVT

Toksyny środowiskowe to jedna z głównych przyczyn raka. Dr Leigh Erin Connealy przedstawia sposoby na ochronę przed ich szkodliwym wpływem. Piszemy o tym w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru kwietniowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy chodzeniu. Jak się okazuje, różne formy spacerowania mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, począwszy od poprawy nastroju, przez ochronę przed osteoporozą, po prewencję chorób naczyniowo-sercowych. To niesamowite, ale zwykłe regularne chodzenie w wybranym przez siebie tempie może zmniejszyć śmiertelność i ryzyko chorób nawet o 50%! W tym numerze piszemy także o tym, jak wyszło na jaw, że teoria zakładająca, iż blaszki amyloidowe powodują chorobę Alzheimera, nie jest do końca prawdziwa oraz co kryje się za nazwą „zespół nagłej śmierci dorosłych”. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania ubytkom kolagenu oraz osłabieniu śledziony. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, a w receptularzu podajemy metody na katar sienny. Na koniec szczególnie chciałabym polecić rozmowę z Surową Iloną, która opowiada, jak zmiana stylu żywienia, pomogła jej odzyskać radość życia, balans i zdrowie. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28844
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 5/2022

Wydawnictwo AVT

Zakwaszenie to powszechny problem, tam, gdzie hołduje się zasadom zachodniej diety obfitującej w wysoko przetworzone jedzenie. Tymczasem naukowcy coraz częściej dostrzegają związek między różnymi chorobami a dietą zakwaszającą. Na naszych łamach Ross Bridgeford proponuje przepis na odzyskanie równowagi. My natomiast w Raporcie Specjalnym zwracamy również uwagę na drugą stronę medalu – choroby z niedoborów żywieniowych. Z kolei Temat Numeru majowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy układowi krążenia. To, co jemy, odżywia nie tylko nas. Gdy spożywamy dużo czerwonego mięsa, używanie ma kilka szczepów bakterii. Niestety ubocznym produktem ich przemiany materii jest TMAO – związek, który zdaniem naukowców odpowiada za rozwój miażdżycy i dewastację układu krążenia. Na szczęście mamy sporo możliwości, by wzmocnić i ochronić serce oraz naczynia krwionośne. Warto też przeczytać tekst o tym, jak odzyskać energię, po walce z nowotworem. Zdaniem Carolyn Garritt, specjalistki w dziedzinie ćwiczeń, która sama pokonała raka, po leczeniu onkologicznym lepiej postawić na aktywność fizyczną niż odpoczynek. Szczególnie polecam artykuł pt. „Dym dusi Twoje stawy” Jak wykazują badania, palenie papierosów to główny środowiskowy czynnik reumatoidalnego zapalenia stawów, który odpowiada za co trzeci przypadek najostrzejszej postaci tej choroby. Piszemy też o wciąż mało poznanym układzie endokannabinoidowym, próbując wyjaśnić, dlaczego CBD i marihuana lecznicza mają tak silne działanie na nasz organizm. Ponadto, jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania infekcjom intymnym i upławom, a także leczenia odleżyn i trudno gojących się ran, takich jak owrzodzenia żylne. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z trądzikiem i objawem Raynauda, a Detektyw Medyczny podpowiada, które rośliny pomagają na pęcherzyk żółciowy. Wprowadzamy też nową rubrykę – „Receptularz” – korzystamy w niej z mądrości i doświadczeń uznanych zielarzy i przedstawiamy ich sprawdzone i uznane sposoby na leczenie rozmaitych schorzeń.

28845
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 5/2023

Wydawnictwo AVT

Czy da się zatrzymać czas i żyć długo bez oznak starzenia oraz chorób, będąc sprawnym mentalnie i fizycznie? Piszemy o tym w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru majowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy zapobieganiu nowotworom. Dr Leigh Erin Connealy wskazuje produkty spożywcze i przepisy na potrawy najlepiej działające w leczeniu onkologicznym i profilaktyce raka. Z kolei w drugim tekście przedstawiamy protokoły lecznicze, w których prócz konwencjonalnych leków znalazły się zioła i pochodzące z nich fito związki. W tym numerze piszemy także o tym, co robić, gdy tarczyca (a my z nią) goni resztką sił, jak pomóc chorym na POChP oraz przytaczamy niesamowitą historię Eriki. Kobieta wbrew lekarskim prognozom błyskawicznie pokonała niepełnosprawności będące pokłosiem udaru krwotocznego. Wspominamy też o tajemniczym środku DMSO, który mimo licznych zastosowań, nie doczekał się zainteresowania Big Pharmy. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania otyłości i zaćmie. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z fibromialgią, a w receptularzu podajemy skuteczne metody na arteriosklerozę. Na koniec szczególnie chciałabym polecić rozmowę z Agatą Wypiór, która opowiada, jak sprząta pola magnetyczne swoich pacjentów i uzupełnia ich energię. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28846
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 6/2022

Wydawnictwo AVT

Co robić, by zachować dobry wzrok na długie lata? Jak zapobiegać chorobom siatkówki? O tym wszystkim przeczytacie w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru czerwcowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy wpływowi stresu na jelita. Nadmiar kortyzolu uruchamia liczne mechanizmy modyfikujące funkcjonowanie osi mózgowo-jelitowej, co ostatecznie prowadzi do rozwoju lub nasilenia zapaleń jelit, refluksu czy wrzodów. Na szczęście wiemy, jak poskromić stres, a holistyczne podejście Cary Wheatley-McGrain pozwala pokonać stany zapalne trzewi. Warto też przeczytać, jak wyregulować progesteron. Niedobór tego hormon jest jedną z 4 przyczyn PMS oraz niepłodności. W tym numerze sporo miejsca poświęcamy chorobom dziecięcym – tym razem na łamach przedstawiamy opracowany przez dr Sarah Myhill reżim świstaka, czyli program profilaktyki oraz wspomagania leczenia przeziębień, biegunek oraz innych dolegliwości. Szczególnie polecam artykuł pt. „Wygładzić zmarszczki”. Jak wykazują badania, nawet bez botoksu i wypełniaczy możemy znacząco spowolnić starzenie się skóry oraz spłycić już widoczne bruzdy. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania osteoporozie i przedwczesnemu siwieniu. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z katarem siennym oraz migrenami, a Detektyw Medyczny podpowiada, które rośliny pomagają uniknąć kamieni nerkowych. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka

28847
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 6/2023

Wydawnictwo AVT

Jak pozbyć się lęków i odzyskać spokój w tych niestabilnych czasach, gdy dostęp do opieki psychologicznej jest tak dramatycznie trudny? Są na to zaskakująco proste sposoby. Piszemy o tym w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru majowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy enzymom - te niesamowite białka są w stanie leczyć stany zapalne, zaburzenia układu krążenia, kłopoty oddechowe, a nawet nowotwory! W tym numerze piszemy także o tym, co robić, aby oczyścić nerki, płuca, wątrobę i mózg za pomocą powszechnie dostępnych ziół. Dr Jenny Goodman dzieli się historią pacjentów, którym udało się pokonać niepłodność (a przy okazji podpowiada, jak poprawić słabej jakości męskie nasienie). Sprawdzamy też, co można zrobić, aby poradzić sobie z alergią na pyłki. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania migrenom i nadciśnieniu. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z łuszczycą, ukąszeniami i użądleniami a w receptularzu podajemy skuteczne metody na nadkwasotę. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka Redaktor naczelna

28848
Ebook

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. 7/2022

Wydawnictwo AVT

Zdaniem uczonych błękitna dieta może nie tylko zapobiec głodowi na świecie, ale również pomóc przywrócić jego sporej części prawidłową wagę i uniknąć rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak demencja, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca czy nowotwory. Ponadto bogate w cenne składniki odżywcze organizmy wodne nie tylko stanowią interesującą alternatywę dla mięsa. O tym, dlaczego warto jeść algi, skorupiaki, mięczaki i ryby przeczytacie w Raporcie Specjalnym. Z kolei Temat Numeru lipcowego wydania O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy słonecznym pułapkom. Kiedy słońce nam szkodzi? Dlaczego przy niektórych lekach i ziołach należy pozostać w cieniu. Jak chronić się przed kłopotami, jednocześnie ciesząc się słonecznymi kąpielami?. Warto też przeczytać, które pierwiastki służą tarczycy oraz jak poradzić sobie z zespołem jajników policystycznych. W tym numerze piszemy także o tym, jak wibroterapia pomaga złagodzić ból pleców i nie tylko. Ponadto jak zwykle w numerze zalecenia Starego Doktora dotyczące zapobiegania nieświeżemu oddechowi i fibromialgii. Przedstawiamy również sprawdzone sposoby radzenia sobie z dusznicą bolesną i nudnościami, a Detektyw Medyczny podpowiada, które rośliny pomagają wygasić stany zapalne w organizmie. Miłej lektury! Marta Borek-Białecka