Budowa sieci

49
Ebook

Preparing for the Certified OpenStack Administrator Exam. A complete guide for developers taking tests conducted by the OpenStack Foundation

Matt Dorn

This book provides you with a specific strategy to pass the OpenStack Foundation’s first professional certification: the Certified OpenStack Administrator. In a recent survey, 78% of respondents said the OpenStack skills shortage had deterred them from adopting OpenStack. Consider this an opportunity to increase employer and customer confidence by proving you have the skills required to administrate real-world OpenStack clouds.You will begin your journey by getting well-versed with the OpenStack environment, understanding the benefits of taking the exam, and installing an included OpenStack All-in-One Virtual Appliance to work through objectives covered throughout the book. After exploring the basics of the individual services, you will be introduced to strategies to accomplish the exam objectives relevant to Keystone, Glance, Nova, Neutron, Cinder, Swift, Heat, and troubleshooting.Finally, you’ll benefit from the special tips section and a practice exam to put your knowledge to the test. By the end of the journey, you will be ready to become a Certified OpenStack Administrator!

50
Ebook

Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce

Paweł Zaręba

Praktycznie rzecz ujmując… o sieciach Paweł Zaręba, autor Praktycznych projektów sieciowych, od wielu lat związany z branżą IT i ICT, za namową swoich wiernych czytelników napisał drugą książkę. Tę wcześniejszą można traktować jako kompendium wiedzy na temat sieci komputerowych - Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce są niejako kontynuacją tamtej publikacji. Podczas lektury tej książki, wymagającej znajomości zagadnień sieciowych, przyswoisz podstawowe pojęcia z zakresu sieci (takie jak router, przełącznik), odkryjesz niespodzianki w sieci LAN i zasady funkcjonowania internetu, zrozumiesz, czym jest i do czego służy DNS, zapoznasz się z chmurą i jej działaniem, spojrzysz na sieci od kuchni, czyli od serwerowni. Dzięki przemyślanym przykładom dowiesz się między innymi, jak używać narzędzia Postman, samodzielnie wykonasz projekt sieci związany z automatyzacją i przeprowadzisz własne eksperymenty w języku skryptowym Python. Ten przewodnik, skierowany do poszukujących praktycznych aspektów sieci i do zaawansowanych sieciowców, ma jeden cel: jak najprzystępniej przedstawić skomplikowane zagadnienia sieciowe, a jednocześnie ugruntować podstawowe informacje. Komponenty sieciowe i architektura modelu TCP/IP Projektowanie adresacji IP Narzędzia do diagnostyki sieci Metody dostępu do internetu Niezależne wirtualne instancje routingu VRF Konfiguracja sieci za pomocą routera Mikrotik Tajniki Cisco Modeling Lab Przenoszenie tablic routingu OSPF za pomocą BGP Utworzenie sieci wirtualnej w GNS3 Mapowanie maszyn wirtualnych NAT i CGNAT Działanie sieci od strony ISP (MPLS L3VPN i MPBGP) Korzystanie z REST API Wirtualizacja sieci w chmurze Azure Cisco DNA Center Spójrz na sieci od strony praktycznej!

51
Ebook

Routing i switching. Praktyczny przewodnik

Bruce Hartpence

Gwarancja niezawodności Twojej sieci! Bez zaawansowanych mechanizmów trasowania i przełączania sieć - taka, jaką znamy - nie miałaby szans zaistnieć. To właśnie te mechanizmy gwarantują, że nasze dane docierają w odpowiednie miejsce. Niezwykle istotne jest więc ich zrozumienie i wykorzystanie w praktyce. Dzięki temu Twoja sieć będzie bardziej niezawodna, a użytkownicy bardziej zadowoleni. W trakcie lektury tej wspaniałej książki zdobędziesz bezcenne informacje na temat strategii trasowania i przełączania, protokołu drzewa rozpinającego oraz sieci VLAN. Poznasz dogłębnie protokół RIP w wersji 1 i 2 oraz protokół OSPF. Autor na każdym kroku stara się uwypuklić zagadnienia związane z bezpieczeństwem tych rozwiązań, a przygotowane ćwiczenia laboratoryjne pozwolą Ci jeszcze lepiej zrozumieć poruszane problemy. Jeżeli Twoje codzienne zadania związane są z sieciami komputerowymi, ten przewodnik jest Twoją obowiązkową lekturą na najbliższe dni! Dzięki tej książce: poznasz strategie trasowania i przełączania zobaczysz różnice pomiędzy wersją 1 i 2 protokołu RIP sprawdzisz atuty protokołu OSPF poprawisz bezpieczeństwo w Twojej sieci Opanuj zagadnienia sieciowe dzięki uniwersalnym zasadom!

52
Ebook

Rozwiązania zadań z sieci komputerowych

Jerzy Kluczewski

ROZWIĄZANIA ZADAŃ Z SIECI KOMPUTEROWYCH jest uzupełnieniem książki pt. ZBIÓR ZADAŃ Z SIECI KOMPUTEROWYCH. Stanowi ona kompletny zestaw rozwiązań zagadnień problemowych przedstawionych w powiązanej pozycji. Wśród rozwiązań możemy znaleźć, wypełnione karty pracy ucznia/studenta wraz z przykładowymi wnioskami. Książka przeznaczona jest dla nauczycieli szkół średnich na kierunku: TECHNIK INFORMATYK oraz wykładowców uczelni kierunków IT o specjalizacji SIECI KOMPUTEROWE. Wszystkie proponowane rozwiązania w postaci gotowych kart pracy oraz rozwiązanych problemów symulacyjnych w programie Packet Tracer stanowią dodatek, dla każdego posiadacza książki, które można pobrać wprost z serwera naszego wydawnictwa. ROZWIĄZANIA ZADAŃ Z SIECI KOMPUTEROWYCH, zgodnie z zawartością bliźniaczej pozycji, która mieści zbiór scenariuszy zadań do wykonania, zawiera następujące zagadnienia: - tworzenie różnych rodzajów topologii sieci, - konfigurowanie i badanie adresacji IPV4 i IPV6, - bezklasowa metoda przydzielania adresów statycznych adresacji IPV4, - tworzenie prostej sieci bezprzewodowej oraz przewodowej, - badanie procesu enkapsulacji i dekapsulacji, - badanie protokołów ARP, ICMP, CDP, DNS, - badania struktur ramek Ethernet 802.3, Ethernet II, 802.1Q, - konfigurowanie tras statycznych IPV4 i IPV6, - konfigurowanie i badanie statycznych tras zapasowych, - konfigurowanie wymiany tras między obszarami routingu EIGRP, OSPF, RIP, - konfigurowanie DHCP na routerze bezprzewodowym, kilku serwerów DHCP, - przyporządkowanie adresów IP na podstawie adresów MAC, - konfigurowanie dwóch routerów DHCP dla dwóch sieci, - konfigurowanie protokołu DHCP SNOOPING, - konfigurowanie i badanie protokołów RADIUS, NTP, NETFLOW, VTP, - tworzenie wielopoziomowej topologii fizycznej, elementy sieci strukturalnej, - tworzenie VLANów oraz ich konfigurowania, - badanie statycznej i dynamicznej translacji adresów IP, - filtrowanie ruchu FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IP, DNS, za pomocą ACL, - konfigurowanie wirtualnej sieci prywatnej VPN. Autorem książki jest Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii CISCO CCNA. W swoim dorobku autorskim posiada już kilka publikacji książkowych na temat symulatora Packet Tracer. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy w przemyśle, obecnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.  

53
Ebook

Security CCNA 210-260. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco

Adam Józefiok

Nie pozwól, by sieć wymknęła Ci się z rąk! Uwierzytelnianie i hasła, czyli jak wstępnie zabezpieczyć sieć i urządzenia Systemy IPS i szyfrowanie danych, czyli jak wytoczyć cięższe działa Zapory ogniowe i listy ACL, czyli jak bezwzględnie walczyć z intruzami Bezpieczeństwo sieci komputerowych to temat, którego nie da się zgłębić do końca. Systemy informatyczne bezustannie ewoluują, a utalentowany haker złamie najbardziej wyrafinowane zabezpieczenia. Jednak nie ma co załamywać rąk. Ta książka powstała po to, by pomóc Ci zabezpieczyć Twoją sieć tak dokładnie, jak to możliwe. Na tym etapie powinieneś wiedzieć, jak działają podstawowe technologie wykorzystywane w sieciach. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, warto zapoznać się najpierw z pozycją CCNA 200-120. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco. W opisanej tu historii odegrasz kolejno rolę obserwatora, włamywacza i administratora bezpieczeństwa. Poznasz teorię, potem zastosujesz ją, by włamać się do sieci, a na końcu zabezpieczysz tę sieć. Dowiesz się stąd, jak ochronić całą sieć wraz z urządzeniami peryferyjnymi. Zobaczysz, jak wykorzystać różne protokoły uwierzytelniania, listy kontroli dostępu, firewalle systemowe i zewnętrzne oraz systemy IPS. Odkryjesz, na czym polega dobre szyfrowanie i jak zabezpieczyć komunikację przez skonfigurowanie sieci VPN. Zapoznasz się także bliżej z kwestią rejestrowania i raportowania niepożądanych zdarzeń. Wiedza zawarta w tej książce pozwoli Ci zdać egzamin na certyfikat Cisco CCNA Security, ale przede wszystkim zabezpieczyć Twoją sieć na mistrzowskim poziomie! Podstawy bezpieczeństwa sieci Lokalne zabezpieczanie urządzeń Działanie i wykorzystanie RADIUS i TACACS+ Sposoby zabezpieczania warstwy 2 modelu ISO OSI Listy ACL IPv4 ACL w sieci IPv6 Zapora i jej zastosowanie w oparciu o IOS Zapora ogniowa oparta na urządzeniu Cisco ASA Systemy IPS (Intrusion Prevention System) Konfiguracja szyfrowania i sieci VPN Logowanie zdarzeń, raportowanie i zarządzanie bezpieczeństwem sieci za pomocą 802.1x Administrowanie przez zabezpieczanie!    

54
Ebook

Sieci komputerowe. Kurs

Witold Wrotek

Poznaj tajniki budowy sieci komputerowych Jak skonfigurować protokół sieciowy? Jak zarządzać użytkownikami i grupami? Jak wykorzystać zaporę sieciową? Sieć komputerowa to medium, które pozwala na połączenie komputerów lub urządzeń zewnętrznych tak, aby mogły się wzajemnie komunikować i korzystać ze swoich zasobów. Istnieje wiele sposobów wzajemnego rozmieszczania urządzeń sieciowych. Różnią się one kosztami budowy, możliwością rozbudowy i niezawodnością. Prawidłowe zaprojektowanie, wykonanie i skonfigurowanie sieci wpływa na oszczędność, usprawnienie pracy i podniesienie wydajności. O tym, jak wybrać i wykonać optymalny rodzaj sieci, dowiesz się z tego podręcznika. Książka "Sieci komputerowe. Kurs" przeznaczona jest dla wszystkich, którzy mają więcej niż jeden komputer lub prowadzą firmę z kilkoma stanowiskami komputerowymi. Nie musisz dysponować zaawansowaną wiedzą informatyczną ani umiejętnościami, aby stworzyć własną sieć, korzystając z tego podręcznika. Wystarczy, że potrafisz obsługiwać urządzenia biurowe i znasz pracę w środowisku Windows. W tej książce znajdziesz bogato ilustrowane informacje dotyczące projektowania, montażu i konfigurowania sieci. Dowiesz się, co to jest medium transmisyjne, magistrala, pierścień i gwiazda. Na koniec poczujesz satysfakcję ze zbudowania własnej, sprawnie działającej sieci. Projektowanie sieci komputerowej Wykonanie okablowania Instalacja i sprawdzanie karty sieciowej Połączenie urządzeń sieciowych Uruchamianie i zabezpieczanie routera Wykrywanie i usuwanie uszkodzeń sieci Udostępnianie plików i folderów Konfigurowanie zabezpieczeń systemowych Blokowanie wyświetlania reklam Teraz także i Ty możesz zbudować niezawodną sieć komputerową!

55
Ebook

Sieci komputerowe. Kurs. Wydanie II

Witold Wrotek

Zbuduj swoją własną sieć — to naprawdę proste! Jak utworzyć i skonfigurować własną sieć komputerową? Jak udostępniać zasoby i kontrolować dostęp do sieci? Jak zabezpieczyć sieć przed zagrożeniami i blokować niewłaściwe treści? W sieci jest wszystko, a sieć jest wszędzie, dlatego trudno obecnie wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez dostępu do sieci. O ile podpięcie do internetu pojedynczego urządzenia nie stanowi już problemu, o tyle w przypadku konieczności połączenia kilku urządzeń często stajemy przed sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. A któż nie ma w tej chwili komputera, tabletu, smartfona, odbiornika Smart TV i... rodziny lub współpracowników, z których każdy używa jednego lub nawet kilku takich sprzętów naraz i nie chce podjąć się zadania utworzenia i skonfigurowania sieci? Jeśli należysz do tego grona, sięgnij po książkę Sieci komputerowe. Kurs. Wydanie II. Krok po kroku dowiesz się z niej, jak zaprojektować i zbudować własną sieć w domu lub biurze, podłączyć i skonfigurować odpowiednie urządzenia oraz oprogramowanie, reagować na błędy i uszkodzenia oraz zabezpieczyć swoją sieć przed włamaniami , a podłączone do niej komputery przed działaniem wirusów. Poznasz też sposoby udostępniania drukarek i danych, metody kontroli dostępu do zasobów i zarządzania użytkownikami oraz ich grupami, a także narzędzia umożliwiające blokowanie niechcianych treści i reklam. Co najważniejsze, przyswojenie całej tej wiedzy nie będzie wymagało doktoratu z nauk ścisłych, ponieważ książka napisana jest przystępnym i zrozumiałym językiem, który przemówi nawet do osób pozbawionych szczególnych zdolności technicznych. Do dzieła! Projektowanie sieci komputerowej Wykonanie okablowania sieciowego Wybór, instalacja i sprawdzanie karty sieciowej Łączenie urządzeń sieciowych Uruchamianie, konfigurowanie i zabezpieczanie routera Konfiguracja protokołu sieciowego Wykrywanie i usuwanie uszkodzeń sieci Zarządzanie użytkownikami i grupami Udostępnianie plików, folderów i urządzeń Zabezpieczenia systemowe i ochrona przeciwwirusowa Blokowanie wyświetlania reklam i niewłaściwych treści Nie takie straszne sieci, jak je malują!

56
Ebook

Sieci komputerowe. Najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Russ White, Ethan Banks

Zrozumienie budowy i działania sieci komputerowych nie jest łatwe. Trzeba przyswoić wiele pojęć, zrozumieć bardzo zawiłe mechanizmy, a także przygotować się na gwałtowny rozwój technologii sieciowych. Mimo dostępności licznych podręczników i wypracowania różnych podejść do nauczania podstaw sieci komputerowych wciąż wielu inżynierów nie rozumie tych zagadnień. Te braki w wiedzy i w umiejętnościach należy traktować jako istotny problem: w przyszłości będą się pojawiać coraz to nowsze rozwiązania sieciowe, a ich znaczenie dla niemal każdego przedsiębiorstwa będzie rosło. W książce zastosowano podejście problemowe, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć budowę oraz działanie współczesnych sieci komputerowych i protokołów, jak również wyzwania, z jakimi mierzą się dzisiejsze systemy. W praktyczny sposób opisano zagadnienia transportu danych i sterowania pracą sieci, przeanalizowano też kilka typowych projektów i architektur sieci, w tym sieci szkieletowe centrów danych i nowoczesne sieci rozległe definiowane programowo (SD-WAN). Szczegółowo zaprezentowano takie technologie jak sieci definiowane programowo (SDN). Każdemu zagadnieniu towarzyszy omówienie typowych problemów i ich rozwiązań, a także sposobów ich implementacji w protokołach oraz metod wdrożenia. W tej książce między innymi: protokoły transportu w warstwach sieci i komunikacja międzywarstwowa pakiety, usługi, topologia sieci zabezpieczanie sieci, redundancja i odporność wzorce projektowe w sieciach automatyzacja zarządzania siecią internet rzeczy oraz inne nowości w sieciach Czy rozumiesz już działanie swojej sieci?