Konfiguracja sieci

1
Ebook

Active Directory w systemach wolnego oprogramowania

Zbigniew Góra

Serwer Samba 4 jako kontroler domeny. Szczypta teorii i historii, czyli co to jest Active Directory i jak działa w różnych systemach operacyjnych Samba 4 a Active Directory, czyli jak uruchomić usługę katalogową pod Linuksem Współdziałanie elementów sieci, czyli jak podłączyć komputery klienckie i skonfigurować sieć Podstawą działania każdej sieci komputerowej jest hierarchiczna struktura, której wewnętrzna logika decyduje o miejscu i roli elementów składowych oraz o relacjach między nimi. Tę strukturę zapewnia usługa katalogowa Active Directory, pozwalająca uporządkować wszystkie obiekty w sieci firmowej i wygodnie nimi zarządzać. Ponieważ jest to rozwiązanie kosztowne, warto postawić na równie funkcjonalną darmową alternatywę — serwer Samba 4. Świetnie sprawdzi się w roli kontrolera domeny Active Directory w systemach wolnego oprogramowania. Jeśli chcesz zaoszczędzić, a przy okazji poszerzyć swoją wiedzę, to książka dla Ciebie! Ten poradnik zawiera praktyczne i konkretne wskazówki dotyczące konfiguracji kontrolera domeny w systemie Linux oraz dopasowania usług do oczekiwań administratora i użytkowników. Dowiesz się stąd, co to jest Samba 4 i jak przygotować środowisko testowe dla Twojej sieci. Posłużysz się jasnymi instrukcjami instalacyjnymi i konfiguracyjnymi, by uruchomić Active Directory. Znajdziesz tu także opisy podłączania do tego środowiska komputerów klienckich działających w różnych systemach operacyjnych. Administratorze sieci, sprawdź, jak bardzo ta książka może ułatwić Ci życie! Podstawy działania Active Directory Przygotowanie laboratorium testowego Linux jako kontroler domeny Active Directory Serwer pełniący role punktu dostępowego i serwera DHCP Podłączanie komputerów klienckich do domeny Zarządzanie Active Directory i serwerem Samba 4 poprzez konsolę Linux Samba 4 jako serwer drukarek Serwer czasu NTP Samba 4 jako dodatkowy kontroler istniejącej domeny „Replikacja” SysVol na linuksowych kontrolerach Samba 4 Instalacja serwera Apache i konfiguracja foldera stron użytkowników domeny Active Directory, Linux i Samba 4 — filary Twojej sieci!  Bezbłędnie skonfiguruj kontroler domeny w Linuksie!  

2
Ebook

Administrowanie sieciowymi protokołami komunikacyjnymi

Stanisław Wszelak

Poznaj sieci komputerowe i sprawnie nimi zarządzaj! Kable, światłowody i bezprzewodowe tory transmisyjne, czyli realna podstawa wirtualnej sieci Kolejne odsłony protokołów sieciowych, czyli warstwy łącza danych, sieci, transportowa, routingu i aplikacji Integracja i koegzystencja protokołów, czyli efektywne łączenie IPv4 i IPv6 Sieci komputerowe w szybkim tempie oplatają świat. Bez nich niemożliwe byłoby mnóstwo rzeczy, które robimy na co dzień: przesyłanie danych, komunikowanie się, wykorzystywanie zwielokrotnionej mocy obliczeniowej komputerów. Administrowanie tymi sieciami wymaga bardzo dobrego przygotowania — w tym zdobycia dogłębnej wiedzy na temat protokołów komunikacyjnych. Jeśli chcesz zostać administratorem lub już wykonujesz tę pracę, jesteś inżynierem sieciowym, projektantem sieci albo studentem informatyki, ta książka z pewnością Ci się przyda. Znajdziesz w niej najbardziej istotne zagadnienia z technologii NT, z którymi każdy administrator sieci i systemów komputerowych ma do czynienia na co dzień. Dowiesz się więcej o fizycznych właściwościach mediów transmisyjnych, strukturze warstw sieciowych i sposobie ich uporządkowania, a także o podstawach teoretycznych i działaniu protokołów komunikacyjnych na wielu poziomach. Zrozumiesz, dlaczego jest ich tak dużo, i nauczysz się je łączyć w sposób świadomy, a nie mechaniczny. Zobaczysz, na czym polegają różnice między protokołem IPv4 oraz IPv6 i jak rozwiązać kwestię integracji tych protokołów. Zdobędziesz także większą wiedzę na temat routingu i protokołów warstwy aplikacji. Czytaj i ucz się! Wprowadzenie do stosu protokołów komunikacyjnych Media transmisyjne Protokoły warstwy łącza danych Protokół IPv4 a protokół IPv6 Protokół ICMP Protokoły komunikacyjne TCP i UDP Routing w sieciach IPv4 a routing w sieciach IPv6 Integracja i koegzystencja IPv4 i IPv6 Protokoły warstwy aplikacji Zarzuć sieci!

3
Ebook

Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi Windows Serwer i Linux Serwer

Bartosz Mrosek, Krzysztof Chrobok

Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi Windows Serwer i Linux Serwer dla każdego Technika i studenta IT to podręcznik przygotowany z myślą o każdym uczniu oraz studencie związanym z kierunkami informatycznymi. Główną tematyką jest konfiguracja i zarządzanie sieciowymi systemami operacyjnymi Windows i Linux, dlatego książka będzie niezastąpioną pomocą podczas przygotowywania się do egzaminów zawodowych, jak i zaliczenia semestru. Zagadnienia opisane w książce zostały odpowiednio ułożone i podzielone na odrębne tematy, gdzie każda usługa to jeden, odrębny rozdział, kolejno omawiający krok po kroku konfigurację usług zarówno w środowiskach Linux jak i Windows. Podręcznik przygotuje użytkownika do instalacji systemu i konfiguracji kluczowych usług, czyli: SSH, Active Directory, Samba SMB, FTP, RDP, e-mail, HTTP oraz NAT.

4
Ebook

Ansible Playbook Essentials. Design automation blueprints to manage your multitier infrastructure

Gourav Shah, GOURAV JAWAHAR SHAH

Ansible Playbook Essentials will show you how to write a blueprint of your infrastructure, encompassing multitier applications using Ansible's playbooks. Beginning with basic concepts such as plays, tasks, handlers, inventory, and YAML Ain't Markup Language (YAML) syntax that Ansible uses, you'll understand how to organize your code into a modular structure. Building on this, you will study techniques to create data-driven playbooks with variables, templates, logical constructs, and encrypted data, which will further strengthen your application skills in Ansible. Adding to this, the book will also take you through advanced clustering concepts, such as discovering topology information about other nodes in the cluster and managing multiple environments with isolated configurations. As you approach the concluding chapters, you can expect to learn about orchestrating infrastructure and deploying applications in a coordinated manner.By the end of this book, you will be able to design solutions to your automation and orchestration problems using playbooks quickly and efficiently.

5
Ebook

Ansible w praktyce. Automatyzacja konfiguracji i proste instalowanie systemów. Wydanie II

Lorin Hochstein, Rene Moser

Automatyzacja zarządzania konfiguracją i proste instalowanie systemów Zarządzanie konfiguracją oprogramowania w systemach sieciowych jest niebanalnym zadaniem. Nawet zwykła aktualizacja czy wdrożenie nowego oprogramowania mogą się skończyć katastrofą, zwłaszcza w przypadku serwerów pracujących pod kontrolą systemów Linux czy Unix. Konieczność pilnowania ustawień w wielu różnych plikach konfiguracyjnych, z których każdy służy innemu elementowi, sprawia, że problemy mogą sprawiać nawet zasadniczo nieskomplikowane czynności - chyba że konfiguracja i wdrażanie oprogramowania w systemie zostaną zautomatyzowane za pomocą odpowiedniego narzędzia, na przykład Ansible. Istnieje wiele narzędzi do zarządzania konfiguracją oprogramowania. Spośród nich Ansible wyróżnia się szczególnymi zaletami: ma minimalne rozmiary, nie wymaga instalowania czegokolwiek na serwerach i jest proste w użyciu. Dzięki tej książce szybko nauczysz się korzystać z najnowszej wersji Ansible do instalowania nowego kodu aplikacji w środowisku produkcyjnym czy też do lepszego i prostszego zarządzania rozbudowanymi systemami. Zapoznasz się między innymi z oprogramowaniem Ansible Tower, a także dowiesz się, jak skutecznie zarządzać komputerami z systemem Windows i sprzętem sieciowym. Ten niezwykle praktyczny podręcznik powinien stale być pod ręką każdego administratora systemu, wdrożeniowca i programisty! W tej książce między innymi: Ansible a inne narzędzia do zarządzania konfiguracją systemów Scenariusze w języku YAML Testowanie i skalowanie scenariuszy Techniki wdrażania aplikacji w systemie Automatyzacja konfigurowania urządzeń sieciowych Wdrażanie aplikacji w chmurze Ansible: skuteczne narzędzie najlepszych adminów! Lorin Hochstein jest starszym inżynierem oprogramowania w Netfliksie, w zespole zajmującym się inżynierią chaosu. Wcześniej pracował jako inżynier w SendGrid Labs, główny architekt usług chmurowych w Nimbis Services. Obronił doktorat w dziedzinie informatyki na Uniwersytecie Maryland. Rene Moser jest inżynierem systemów. Od lat angażuje się w projekty open source takie jak ASF CloudStack. Od 2016 roku jest członkiem projektu Ansible Core. Ceni sobie proste systemy, które łatwo skalować. Mieszka w Szwajcarii z rodziną.

6
Ebook

Ansible w praktyce. Automatyzacja konfiguracji i proste instalowanie systemów. Wydanie III

Bas Meijer, Lorin Hochstein, René Moser

Ansible służy do automatyzacji wdrożeń oprogramowania i zarządzania jego konfiguracjami. Inżynierowie cenią ten framework za minimalne rozmiary, brak konieczności instalowania czegokolwiek na serwerach i prostotę użytkowania. Oferuje on proste i bardzo przydatne funkcje przeznaczone do automatyzacji wielowarstwowych środowisk, przydaje się też do obsługi ciągłej integracji i ciągłego wdrażania oprogramowania (CI/CD) bez żadnego przestoju. Może służyć do różnych celów: przygotowania infrastruktury jako kodu, wdrożeń aplikacji czy automatyzacji codziennych, czasochłonnych zadań administracyjnych. Ta książka jest przeznaczona dla programistów i administratorów, którzy poszukują wydajnej metody zarządzania systemami. Pokazano w niej, w jaki sposób działa Ansible i jak należy przygotować go do pracy. Omówiono sposoby tworzenia scenariuszy (są to skrypty do zarządzania konfiguracją), zasady zarządzania zewnętrznymi serwerami, a także zaprezentowano najciekawsze funkcjonalności tego oprogramowania: wbudowane deklaratywne moduły . W tym wydaniu uwzględniono zmiany wynikające z dynamicznego rozwoju Ansible, dodano też kilka rozdziałów poświęconych kontenerom, platformie Molecule, kolekcjom Ansible, obrazom i infrastrukturze chmurowej. Wszystkie kody zostały zaktualizowane, a całość została wzbogacona o praktyczne wskazówki dotyczące dobrych praktyk programistycznych na platformach do weryfikowania kodu. W książce: zarządzanie konfiguracją i wdrożeniami systemów za pomocą Ansible dobre praktyki pracy z Ansible formaty kolekcji, moduły i wtyczki generowanie obrazów kontenerów i instancji chmurowych tworzenie infrastruktury chmurowej automatyzacja procesów CI/CD w środowisku programistycznym platforma Ansible Automation w metodyce DevOps Minimalne rozmiary, prostota i wyjątkowa skuteczność — poznaj Ansible!

7
Ebook
8
Ebook

Bezpieczeństwo sieci komputerowych - Praktyczne przykłady i ćwiczenia w symulatorze Cisco Packet Tracer

Jerzy Kluczewski

Książka Bezpieczeństwo sieci komputerowych - Praktyczne przykłady i ćwiczenia w symulatorze Cisco Packet Tracer, kierowana jest do szerokiego grona osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego wykorzystania sieci komputerowych w codziennym życiu. Nauczyć się od podstaw projektować i wdrażać zasady bezpieczeństwa. Nie jest to jednak materiał uczący bezpiecznego korzystania z usług sieciowych od strony standardowego użytkownika Internetu. Pozycja ta, to również idealny podręcznik dopełniający wiedzę praktyczną podczas nauki w techniku informatycznym, technikum teleinformatycznym i Akademiach CISCO CCNA. To materiał uzupełniający, dzięki któremu w prosty sposób można poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę i przygotować się do uzyskania kwalifikacji potwierdzających kompetencje zawodowe. Książka zawiera materiał poświęcony klasyfikowaniu zagrożeń w sieciach, zasadom pozwalającym na unikanie cyber-ataków, założeniom polityki bezpieczeństwa, protokołom SSH, NTP, SYSLOG, RADIUS, TACACS+, GRE, IPsec, usługom AAA a także problemom związanym z prawem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych RODO (GDRP). Istotną zaletą książki są załączone gotowe rozwiązania w postaci plików PKT oraz PKA, zawierających prawidłowe rozwiązania przykładów i ćwiczeń. Wszystkie opisane pliki, są dostępne poprzez witrynę naszego wydawnictwa pod adresem http://security.itstart.pl Autorem tej książki jest Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii CISCO CCNA, wykładowca akademicki a zarazem nauczyciel dyplomowany. Pan Jerzy, w swoim dorobku autorskim posiada już kilka publikacji książkowych na temat symulatora Packet Tracer. Jest osobą zaangażowaną w proces tłumaczenia materiałów edukacyjnych CCNA Routing & Switching na język polski. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy w przemyśle, obecnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.