Moda

1
Ebook

Barbara Hoff. Królowa kreatywności

Joanna Dobkowska-Kubacka, Aneta Pawłowska

Barbara Hoff - legenda polskiej mody, twórczyni marki Hoffland. Projektowała nowoczesną i funkcjonalną odzież, która w PRL odbierana była przez społeczeństwo jako upragniony powiew Zachodu. Spektakularne powodzenie kolekcji Hoff to jeden z najciekawszych fenomenów społecznych lat 70. i 80. XX wieku. Prezentowana książka zaprasza do fascynującej podróży w czasie, odkrywania na nowo epoki, w której modę próbowała kształtować ideologia, choć zdecydowanie większy wpływ wywierały na nią braki i niedobory wynikające z socjalistycznej gospodarki. Barbara Hoff podjęła się wyzwania i rozpoczęła bój na wielu frontach. Zaoferowała Polakom ubrania zgodne z najnowszymi tendencjami mody zachodniej, z pełną świadomością, że tworzy modę, na którą czekały miliony ludzi w PRL.

2
Ebook

Biżuteria arabska. Amulety, talizmany i ozdoby

Jolanta Mikołajczyk

Podążając tropem ewolucji biżuterii arabskiej od czasów Beduinów, możemy zobaczyć, jak zmieniała się na przestrzeni wieków i jakie trendy miały wpływ na jej dzisiejszy kształt i znaczenie. Biżuteria to manifestacja osobowości, identyfikator kulturowy, zabezpieczenie finansowe, sposób podkreślania statusu, przekazywania wiadomości, a nawet ochrony przed złymi mocami. Filigranowe wzory, zawiłe arabeski, roślinne motywy oplatające drogocenne perły od wieków wydobywane z morza z narażeniem życia... Biżuteria arabska przykuwa uwagę i zachwyca pięknem i tajemniczością. Naszyjnik manthura, pierścień al shadad, amulet taswir czy koraliki modlitewne misbaha – te tajemniczo brzmiące nazwy to zaledwie kilka przykładów spośród ogromnego bogactwa bliskowschodniej biżuterii. Świat kosztowności to opowieść o artystach-rzemieślnikach, bogatej symbolice, kontaktach międzykulturowych, magicznej mocy kamieni, talizmanach oraz enigmatycznych przesłaniach niesionych przez dźwięczne bransolety czy kunsztowne opaski na włosy.   Jolanta Mikołajczyk ukończyła studia na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo na UW ze specjalizacją biblioterapia. W czasie pracy w warszawskich bibliotekach i czytelniach naukowych pisała artykuły do „Poradnika bibliotekarza”. Należała do polskiej sekcji IBBY. Od 17 lat mieszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie zajmuje się odkrywaniem tajników tradycyjnej kultury i sztuki użytkowej. Była m.in. autorką artykułów do czasopisma „Psychologia Sukcesu” i korespondentką Informacyjnej Studenckiej Agencji (ISA). Jej hobby to szeroko rozumiana kultura świata arabskiego, celtyckiego i genealogia.

3
Ebook

Co za szycie!

Anna Maksymiuk-Szymańska

Szycie jest proste jak... ścieg! Chociaż na ulicach wciąż jeszcze królują identyczne stylizacje ze sklepów sieciowych, powoli wraca moda na oryginalność. Jeśli masz już dość mundurków z sieciówek i szukasz swojego stylu, ta książka stanie się Twoim pierwszym krokiem do zmian. Skąd wziąć niepowtarzalne stroje? Możesz kupić je od młodych projektantów, znaleźć w maleńkich stylowych butikach, wyrastających jak grzyby po deszczu na ulicach polskich miast, ale możesz też... po prostu je sobie uszyć! Zwłaszcza że oferta materiałów, nici, dodatków krawieckich i maszyn do szycia także jest ogromna. Swoją przygodę z nową garderobą rozpocznij z dobrym przewodnikiem — przygotowała go dla Ciebie Ruda, autorka popularnego vloga Cozaszycie.pl. Moja książka to skrócone i uproszczone porady dotyczące szycia, które pozwolą Ci bez znajomości zaawansowanych technik zasiąść do maszyny i samodzielnie wykreować piękną bluzę, sukienkę, torbę czy spódniczkę. Mam nadzieję, że pomoże Ci ona nauczyć się podstaw szycia, pokaże, jak stworzyć własne projekty, a przede wszystkim sprawi, że zakochasz się w szyciu tak jak ja i będziesz chciał dalej zgłębiać ten temat. Miłego szycia! Ruda   Do książki została dołączona płyta DVD z tutorialami video. Z tym przewodnikiem: nauczysz się podstaw szycia, wybierzesz odpowiednią maszynę, dowiesz się, jak przygotować wykrój, samodzielnie uszyjesz wymarzoną część garderoby. Siadaj do maszyny! Podobno lepiej lub gorzej, ale śpiewać każdy może. Dzięki tej książce śmiało można powiedzieć, że również szyć może każdy. To jasny i czytelny, pięknie wydany przewodnik dla  wszystkich, którzy chcą się nauczyć szycia od podstaw. Z tą książką nie  ma się czego bać! Gorąco polecam.  Alicja Janosz W dobie, w której indywidualizm liczy się bardzo, tak samo ważne jest rękodzieło, zatem ta książka będzie pozycją wzbogacającą rynek i pomoże Wam w samodoskonaleniu krawieckim, a co za tym idzie, w rozwoju wyobraźni. Polecam! Tomasz Jacyków Patronat medialny:             Partnerzy wydania:                KLIKNIJ TU, by wysłuchać wywiadu z Autorką w     Relacja ze spotkania z Autorką w Poznaniu 21.11.:   Ania Maksymiuk-Szymańska w "Pytaniu na śniadanie" w TVP 2 - 3.12.2015   Autorka w "Dzień dobry TVN" - 1.12.2015

4
Ebook

Francuzki dojrzewają najpiękniej. Jak wraz z wiekiem stawać się coraz piękniejszą, bardziej świadomą i szczęśliwszą?

Mylene Desclaux

Między nami dziewczynami. Kobiecość, związki i szczęśliwe życie po francusku. W KAŻDYM WIEKU! Dzieci wyfruwają z gniazda, mężowie wolą młodsze, w pracy ścieżka kariery zamieniła się w ślepy zaułek, a postarzali rodzice wymagają opieki Ale one tym się nie przejmują. Francuzki w średnim wieku dobrze wiedzą, że jesień piękniejsza jest od lata. Nest pas? Jak dbają o siebie i jak układają relacje w domu i damsko-męskie? Czy chodzą do wróżki? Co robią w wolnym czasie i ile godzin przeznaczają na seks? Czy odkładają rzeczy na jutro, a pieniądze na konto? W jaki sposób walczą ze zbędnymi kilogramami, kurzymi łapkami, pierwszymi siwymi włosami i pajączkami? A co z używkami i sukienkami, które hmmm lekko się skurczyły ? Jesteś ciekawa, w czym tkwi tajemnica ponadczasowej elegancji i urody, która rozkwita wraz z wiekiem? Poznaj sekret Francuzek, czuj się młodo i ciesz się życiem jak one. Mam pięćdziesiąt lat. W ciągu mojego życia zebrałam wspaniały bagaż bezcennych doświadczeń, które uczyniły mnie młodą! Dzisiaj czuję się młodsza niż 20 czy 30 lat temu. Jesteśmy inne niż nasze mamy i babcie. Wiemy już, że wiek, numer, cyfra to pojęcia abstrakcyjne. Wiemy już, że mamy tyle lat, na ile się czujemy. Istnieją jednak w kobiecych głowach i sercach przekonania, wzorce i stereotypy, które podcinają skrzydła i poczucie własnej wartości. Mylene Desclaux z rozbrajającą szczerością i otwartością demaskuje je, obnaża, aby w lekki, porywający i zabawny sposób opowiedzieć, jakie rozterki i lęki przeżywają dojrzałe kobiety. Autorka, która została nazwana przez francuską prasę pięćdzienastolatką zdradza nam kilka swoich sekretów, jak sobie z nimi poradzić. Chociaż jej doświadczenia są zupełnie inne niż moje, obie jesteśmy ciekawe życia, pełne pasji i otwarte na poszukiwania. Niezależnie od tego, ile masz lat, pamiętaj to, co najlepsze, jest jeszcze przed Tobą. Jestem o tym przekonana! Agnieszka Maciąg

5
Ebook

Historia mody

Irma Kozina

Autorka proponuje nowe spojrzenie na dzieje mody. Oprócz analizy zmieniających się trendów sięga do społecznych kontekstów tych procesów. Zaprezentowany zostanie zupełnie innowacyjny rozdział o ewolucji poszczególnych części garderoby. Interesujące relacje z kultowych pokazów mody, motywacje projektantów, opis ich procesów twórczych opatrzone komentarzem historyka sztuki będą fascynującą opowieścią, która wciągnie zarówno osoby, dla których temat mody jest codziennością, jak i chcących poszerzyć swoje horyzonty w tej dziedzinie. Album zawiera około 700 ilustracji: fotografii agencyjnych, archiwaliów, reprodukcji, szkiców i ciekawostek.

6
Ebook

Hygge. Klucz do szczęścia

Meik Wiking

Bądź hygge! bądź szczęśliwy! Wyobraź sobie, że jest deszczowy dzień, a ty siedzisz w fotelu pod kocem i czytasz książkę. Wyobraź sobie, że jesz kolację przy świecach z przyjaciółmi i świetnie się bawisz. Wyobraź sobie, że siedzisz przed kominkiem z ukochaną osobą, a na zewnątrz szaleje zamieć. To, co właśnie odczuwasz, to hygge. Hygge jest pojęciem, którego nie da się dosłownie przetłumaczyć na język polski, a które jest jednym z najpiękniejszych duńskich słów. To określenie na uczucie szczęścia, ciepła, komfortu i bezpieczeństwa. Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Meik Wiking, autor książki i dyrektor Instytutu Szczęścia w Kopenhadze, przybliża nam duński przepis na szczęście, którym jest właśnie filozofia hygge. Duńczycy cieszą się z drobnostek, żyją wolniej i spędzają dużo czasu z bliskimi. Bo w końcu szczęście to radość z małych rzeczy!

7
Ebook

Moda: model(ka) i czytelnicy. O ikonicznych reprezentacjach w kulturze

Mariusz Gołąb, Natalia Schiller

Tytuł monografii Moda: model(ka) i czytelnicy. O ikonicznych reprezentacjach w kulturze wskazuje na ścisłą relację pomiędzy modą jako fenomenem kulturowym a modelem jako kulturowym wzorcem poznawczym. Dzięki temu Czytelnik otrzymuje bogate, „gęste” opracowanie ukazujące swoisty splot wątków tworzonych w obrębie omawianego zagadnienia, a także może spojrzeć na modę jako „całościowe zjawisko społeczne” w rozumieniu M. Maussa, przekraczając tym samym wąską definicję kultury, w ramach której moda zazwyczaj jest określana. Monografia stanowi oryginalne ujęcie problemu, proponuje też ciekawą i zróżnicowaną perspektywę poznawczą. Z pewnością dużym atutem książki jest zestawienie tekstów autorów zagranicznych i polskich, co pozwala przy okazji na przekrojowy ogląd współczesnej humanistyki. Moda nie jest tu sprowadzona jedynie do roli manekina, to raczej – pozostając w kręgu tej metaforyki – swoisty wybieg, pozwalający zaprezentować kulturowe modele w aktualnym kontekście i uchwycić ich dynamikę. Z recenzji dr. hab. Marka Pacukiewicza (UŚ)  

8
Ebook

Moda na gotowanie. Medialne i kulturowe wizerunki jedzenia

Zbiorowy

Słowo wstępne Jedzenie to jedna z potrzeb podstawowych człowieka, potrzeba naturalna, element biologii. Jednakże, poza sytuacjami ekstremalnymi, to, co jemy, jak to czynimy, stanowi wynik kulturowych, a zatem arbitralnych rozstrzygnięć. Tradycyjnie człowiek odżywiał się w taki sam sposób jak pozostali członkowie grupy czy warstwy społecznej, do której przynależał i z którą się w pełni identyfikował. Można przyjąć, że w obrębie takiej grupy wszyscy jadali podobnie, jeśli nie tak samo, a różnice wynikały jedynie z zamożności jednostek czy rodzin i to jedynie w przypadku, gdy logika kulturowa takie zróżnicowanie dopuszczała. Jakkolwiek definiowana kulturowo dieta czerpała z dość wąskiej grupy lokalnych i najczęściej sezonowych produktów. Obecnie bogate społeczeństwa późnokapitalistycznego, ponowoczesnego Zachodu stają wobec sytuacji nadmiaru ogólnodostępnych produktów spożywczych, a co równie istotne – nadmiaru form ich konsumpcji. Preferencje co do samych produktów, jak też sposobów ich przygotowania i spożywania, w nieporównywalnie większym stopniu są dziś efektem panujących mód, ideologii, przewartościowań religijnych czy światopoglądowych, jakim poddają się jednostki (bądź są im poddawane) w ramach swojego życia. W upowszechnianiu tych kulturowych wzorów (stylów życia), „filozofii” odżywiania się, konkretnych produktów i potraw pierwszoplanową rolę odgrywają media. Główny temat niniejszego opracowania stanowi zatem nie tyle jedzenie ani nawet zwyczaje żywieniowe, ale ich medialny wizerunek i oprawa. Uznaliśmy, że takie właśnie przemieszane, nieortodoksyjne spojrzenie na kulturę poprzez jej medialny obraz daje szansę poszerzenia obszarów badawczych antropologii kulturowej, medioznawstwa czy socjologii, skorzystania z innego rodzaju źródeł czy zestawu narzędzi interpretacyjnych.