Elektronik

Online-Bücher in der Kategorie Elektronik führen Sie in Themen wie künstliche Intelligenz, elektronische Schaltpläne, Löten und Drohnen ein. Hier finden Sie auch Anleitungen mit praktischem Wissen, mit denen Sie Roboter entwerfen, Mikrocontroller programmieren und in die Welt von Arduino einsteigen können. Wenn Sie sich für solche Themen begeistern, helfen Ihnen diese Veröffentlichungen bei der Entwicklung Ihres Hobbys.

161
E-book

Nieoficjalny przewodnik konstruktora Lego Technic

Paweł Kmieć

INSPIRUJĄCE MODELE, WYCZERPUJĄCE PORADY DLA KONSTRUKTORÓW ORAZ INSTRUKCJE BUDOWANIA PONAD 40 MECHANIZMÓW System LEGO(R) Technic to nowe możliwości budowania. Dzięki zastosowaniu silników elektrycznych, kół zębatych, mechanizmów pneumatycznych, krążków, prostowodów oraz innych elementów możemy projektować modele LEGO, które naprawdę działają. Książka Nieoficjalny przewodnik konstruktora LEGO Technic jest pełna wskazówek pomagających budować mocne, a równocześnie dobrze wyglądające maszyny i mechanizmy przy użyciu systemu Technic. Jej autor, Paweł "Sariel" Kmieć, uczy podstaw konstruowania z klocków LEGO Technic, od prostych maszyn do zaawansowanych mechanizmów, aż po informacje jak tworzyć realistyczne modele w odpowiedniej skali. Sariel, światowej sławy ekspert LEGO Technic, oferuje unikalny wgląd w zasady mechaniki dotyczące momentu obrotowego, mocy i przełożenia, a wszystko to przy użyciu klocków Technic. Dowiedz się, jak: - Tworzyć mocne połączenia odporne na duży nacisk. - Odtwarzać specjalistyczne części LEGO, takie jak obejmy i przeguby Cardana, oraz budować własne rozwiązania, takie jak łączniki Schmidta i Oldhama, gdy żadne standardowe części nie wystarczają. - Budować własne dyferencjały, układy zawieszenia, skrzynie biegów i układy kierownicze. - Dobierać silniki do zadań - i przekształcać ich właściwości według potrzeb. - Łączyć techniki budowania ze studami i bez studów, aby Twoje modele wyglądały lepiej. - Tworzyć zdalnie sterowane pojazdy, systemy oświetlenia, kompresory napędzane silnikiem elektrycznym oraz silniki pneumatyczne. Ta wspaniale ilustrowana, kolorowa książka inspiruje pomysłami budowy tak zdumiewających pojazdów, jak czołgi z zawieszeniem gąsienicowym, supersamochody, dźwigi, buldożery i wiele innych. Twoja przygoda z LEGO Technic właśnie się zaczyna! o autorze Paweł "Sariel" Kmieć (https://sariel.pl/) konstruuje i opisuje modele Technic. Jest najpopularniejszym konstruktorem LEGO Technic w serwisie YouTube oraz gościnnie publikuje na oficjalnym blogu LEGO Technic, był także Ambasadorem LEGO na Polskę w kadencji 2012.

162
E-book

Nieoficjalny przewodnik konstruktora Lego Technic, wyd. II

Kmieć Paweł

WHAT WILL YOU BUILD?? Niniejsze gruntownie zaktualizowane drugie wydanie bestsellerowej książki Nieoficjalny przewodnik konstruktora LEGO Technic pełne jest wskazówek pomagających budować mocne, a równocześnie elegancko wyglądające maszyny i mechanizmy przy użyciu systemu LEGO Technic. Światowej sławy konstruktor Paweł Sariel Kmieć uczy podstaw konstruowania LEGO Technic, od koncepcji leżących u podstaw prostych maszyn, takich jak koła zębate i prostowody, do zaawansowanej mechaniki, takiej jak dyferencjały i układy kierownicze. W tym wydaniu dodano 13 nowych instrukcji konstruowania i 4 całkowicie nowe rozdziały dotyczące kół, systemu RC, przekładni obiegowych planetarnych i druku 3D. Oto praktyczne wprowadzenie podstawowych koncepcji mechanicznych, takich jak moment obrotowy, tarcie i przyczepność, a także podstawowych zasad inżynierii, takich jak rozkład masy, sprawność i przenoszenie mocy wszystko przy pomocy części Technic. Zawiera też informacje, jak Sariel buduje swoje niezwykłe czołgi, ciężarówki i samochody z zachowaniem skali. Dowiedz się, jak: N Tworzyć mocne połączenia odporne na duży nacisk N Odtwarzać specjalistyczne części LEGO, takie jak obejmy i przeguby Cardana, oraz budować własne rozwiązania, takie jak skomplikowane łączniki Schmidta i Oldhama N Tworzyć własne dyferencjały, układy zawieszenia, skrzynie biegów i układy kierownicze N Dobierać silniki do zadań i przekształcać ich właściwości według potrzeb N Łączyć techniki bufowania ze studami i bez studów, aby modele wyglądały oszałamiająco N Budować zdalnie sterowane pojazdy, systemy oświetlenia, kompresory napędzane silnikiem elektrycznym oraz silniki pneumatyczne Ta wspaniale ilustrowana, kolorowa książka inspiruje pomysłami budowania zdumiewających pojazdów, takich jak czołgi z zawieszeniem gąsienicowym, supersamochody, dźwigi, buldożery i wiele innych. Co może lepiej nauczyć zasad inżynierii niż praktyczne doświadczenie z LEGO Technic? o autorze Paweł Sariel Kmieć (https://sariel.pl/) jest twórczym blogerem i konstruktorem modeli Technic. Jest najbardziej popularnym konstruktorem LEGO Technic w serwisie YouTube, gościnnie publikuje na oficjalnym blogu LEGO Technic, a w kadencji 2012 był Ambasadorem LEGO na Polskę.

163
E-book

Niesamowity świat Lego Technic. Samochody, ciężarówki, roboty i jeszcze więcej!

Paweł „Sariel” Kmieć

Wszystkie modele zaprezentowane w tej książce, od czołgów po ciągniki siodłowe, wykorzystują koła zębate, rolki, elektryczne silniki i elementy pneumatyczne LEGO Technic, aby poruszać się realistycznie. Można tu znaleźć konstrukcje stworzone przez najlepszych fanów LEGO ‑ supersamochody, maszyny robocze, monster trucki, statki i wiele innych, wraz z uwagami projektowymi i obrazami pokazującymi naprawdę niezwykłe mechanizmy w ich wnętrzach.   Przyjrzyj się uważnie, a dowiesz się, jak najlepsi konstruktorzy używają mechanizmów różnicowych, zawieszeń, sprzężeń i złożonych systemów przekładni w swoich konstrukcjach. Bez względu na to, czy jesteś początkującym budowniczym, czy długotrwałym fanem LEGO, Niesamowity świat LEGO Technic daje unikatowy wgląd w kunszt i inżynierię, która pozwoli ożywić twoje własne kreacje LEGO.  

164
E-book

Niezbędnik elektroinstalatora: układanie instalacji i jej elementy

Janusz Strzyżewski

Książka przeznaczona jest zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego elektroinstalatora. Zawiera praktyczne informacje na temat układania instalacji elektrycznej w pomieszczeniach, dobru takich jej elementów jak przewody, zabezpieczania nadprądowe i różnicowoprądowe, gniazda wtyczkowe, łączniki instalacyjne, listwy i kanały instalacyjne, puszki elektroinstalacyjne, korytka kablowe, czy rozdzielnice i źródła światła. W publikacji podane są też informacje o wykonywaniu instalacji w miejscach szczególnych, takich jak kuchnie, czy łazienki.

165
E-book

Nowoczesne próbkowanie w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów

Jacek Misiurewicz

W prezentowanej publikacji przedstawiono aktualny stan wiedzy praktycznej z zakresu próbkowania - od podstaw do najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie, z silnym akcentem na ich zastosowania. Zagadnienie próbkowania jest nierozerwalnie związane z odtworzeniem sygnału - lub jego istotnych cech - na podstawie pobranych próbek; dlatego znaczna część materiału poświęcona jest odtwarzaniu (rekonstrukcji) sygnału lub parametrów jego modelu. W książce przedstawiono (rozdział 1) najczęściej wykorzystywane, klasyczne próbkowanie równomierne sygnałów dolnopasmowych i pasmowych (tzw. podpróbkowanie), pokazując różne przyczyny błędów, które mogą wystąpić w praktyce. Następnie pokazano, w jaki sposób wykorzystuje się właściwości sygnałów okresowych i powtarzalnych, aby przekroczyć ograniczenia sprzętowe dotyczące częstotliwości próbkowania równomiernego (rozdział 2). W kolejnych rozdziałach przedstawiono możliwości, jakie niesie próbkowanie nierównomierne (rozdz. 3), a następnie zaprezentowano nowoczesną, stosunkowo niedawno powstałą teorię oszczędnego próbkowania - Compressed Sensing - (rozdział 4) wraz z przykładami jej praktycznego zastosowania (rozdział 5), przytoczonymi na podstawie własnych prac autora z dziedziny radiolokacji i literatury dotyczącej innych obszarów zastosowań. Wiele zagadnień w tej książce trzeba było pominąć, szczególnie w zakresie wciąż rozwijającej się techniki oszczędnego próbkowania i jej zastosowań. Ze względu na ograniczoną objętość książki pominięto również zagadnienia próbkowania sygnałów wielowymiarowych (np. obrazów). Wszystkie zagadnienia przedstawiono z punktu widzenia inżyniera zajmującego się cyfrowym przetwarzaniem sygnałów. Autor postawił sobie za zadanie opisanie trudnych pojęć w sposób przystępny, zakładając u Czytelnika tylko podstawową wiedzę z dziedziny algebry i analizy. Dzięki temu książka może być przydatna inżynierom i naukowcom nie tylko z dyscyplin elektronicznych, ale też pokrewnych na poziomie studiów II i III stopnia. Czytelnikom zainteresowanych bardziej matematycznym opisem teorii zaleca się więc skorzystanie ze wskazówek kierujących ich do obszernej bibliografii.

166
E-book

Numerical Methods

Piotr Tatjewski

W podręczniku zaprezentowano podstawowy kurs metod numerycznych dla studentów uczelni technicznych, w szczególności kierunków Automatyka i Robotyka, Informatyka oraz Mechatronika. Przedstawiono zagadnienia dotyczące: reprezentacji liczb i błędów maszynowych, metod numerycznych dla układów równań liniowych i nieliniowych, wartości własnych i szczególnych, aproksymacji i interpolacji, równań różniczkowych zwyczajnych, całkowania i różniczkowania numerycznego.   Podręcznik może być wykorzystywany do nauczania metod numerycznych w języku angielskim. Jego polskojęzycznym odpowiednikiem jest książka „Metody numeryczne” wydana przez OWPW w 2013 roku.

167
E-book

Ochrona przepięciowa paneli FV w budownictwie jednorodzinnym

mgr inż. Janusz Strzyżewski

Instalację fotowoltaiczną na dachu budynku jednorodzinnego należy chronić przed wyładowaniami atmosferycznymi. Przemawia za tym stosunkowo duża powierzchnia paneli PF znajdujących się na budynku i umieszczenie ich na powierzchni dachu budynku przy jednocześnie małej wytrzymałości udarowej elementów wchodzących w skład układu. W ebooku opisano sposoby określania stref ochronnych metodą toczącej się kuli i kąta ochronnego rozmieszczanie zwodów, sposoby. Opisano wewnętrzną ochronę przed przepięciami w budynku z zewnętrzną instalacją odgromową i bez niej.

168
E-book

Odkrywanie Arduino. Narzędzia i techniki inżynierii pełnej czaru. Wydanie II

Jeremy Blum

Mikrokontroler Arduino szybko może stać się Twoim ulubionym narzędziem, pasją albo wstępem do fascynującego świata elektroniki, programowania, systemów sterujących, interakcji człowieka z komputerem, a nawet... sztuki! Arduino może zrobić wszystko, co tylko zechcesz: sterować domową uprawą ziół, być serwerem sieciowym albo autopilotem czterośmigłowego drona. Umożliwia korzystanie z intuicyjnego języka programowania, a także pozwala się łatwo doposażyć w czujniki, serwomechanizmy, oświetlenie, głośniki, dodatkowe moduły i inne układy scalone. Trudno wymienić wszystkie możliwości Arduino, gdyż ogranicza je tylko wyobraźnia. Oto zaktualizowane i rozszerzone wydanie książki, dzięki której poznasz wybrane zagadnienia z dziedziny fizyki, elektroniki i cyfrowego projektowania. Omówiono też podstawy algorytmów i charakterystyczne dla Arduino koncepcje programistyczne. Znalazły się tu zaktualizowane projekty i nowe tematy, takie jak łączność bezprzewodowa czy silniki krokowe, oraz dużo więcej wiadomości związanych z elektrotechniką i projektowaniem produktu. Dowiesz się, jak łączyć ze sobą różne elementy, a także jak czytać schematy i w jaki sposób dobierać odpowiednią część dla konkretnego projektu. Nauczysz się projektować i tworzyć kompletny kod. Przekonasz się, że przedstawione tu praktyki z zakresu elektrotechniki, projektowania systemów i programowania można szeroko stosować, również poza światem Arduino. W książce: funkcjonalność płytek Arduino i ich wykorzystywanie do różnych zadań czujniki cyfrowe, analogowe i interfejsy komunikacyjne zasady projektowania systemu, programowania i elektrotechniki fragmenty kodu, najlepsze praktyki oraz gotowe do zastosowania schematy systemów budowa elementów, które można podłączyć do internetu Arduino: oto świat łączący inżynierię i magię!

169
E-book

Oswoić elektronikę cyfrową. Jak używać układów cyfrowych we własnych projektach

Marta Kozik

Eksperymentuj i buduj - odkryj tajniki elektroniki cyfrowej! Elektronika cyfrowa jest dziedziną elektroniki zajmującą się układami cyfrowymi, sygnałami cyfrowymi i sposobami ich przetwarzania. Jej rozwój stał się punktem wyjścia do zbudowania współczesnych maszyn matematycznych, czyli komputerów. Elektroniczne układy cyfrowe pozwalają tworzyć bramki logiczne i - dalej - układy scalone, złożone z bardzo wielu bramek logicznych. Jeśli chcesz poeksperymentować z rozmaitymi układami cyfrowymi, ta książka powinna się stać Twoim pierwszym pomocnikiem. Nie tylko dowiesz się z niej, w jakie materiały i sprzęt musisz wyposażyć swoją pracownię, ale także: Zrealizujesz projekty demonstrujące działanie bramek logicznych Nauczysz się tworzyć przerzutniki, generatory i liczniki Przyjrzysz się układom kombinacyjnym Zajmiesz się układami sekwencyjnymi asynchronicznymi i synchronicznymi Będziesz do tego potrzebować wyłącznie podstawowych, łatwo dostępnych elementów. Wszystkie opisane projekty wykonasz własnymi rękami, bez użycia lutownicy, i odpoczywając od komputera.

170
E-book

PLCs for Beginners. An introductory guide to building robust PLC programs with Structured Text

M. T. White

With the rise of smart factories and advanced technology, the demand for PLC programmers with expertise beyond ladder logic is surging. Written by M.T. White, a seasoned DevOps engineer and adjunct CIS instructor, this guide offers insights from the author’s extensive experience in PLC and HMI programming across industries. This book introduces a fresh approach to PLC programming, preparing you for future automation challenges through computer science and text-based programming.Starting with the basic components of PLCs and their integration with other modules, this book gives you a clear understanding of system functionality and helps you master PLC program execution by learning about flow and essential components for effective programming. You'll understand program design with pseudocode and flowcharts, vital for planning programs, and cover Boolean logic intricacies, harnessing logical functions and truth tables for precise control statements. The book gives you a comprehensive grasp of Structured Text, its syntax and features crucial for efficient programming. The book also focuses on advanced topics like cybersecurity in PLC systems and leveraging generative AI (GenAI), such as ChatGPT, to enhance productivity.By the end of this book, you’ll be able to design real-world projects using pseudocode and flowcharts, and implement those designs in Structured Text.

171
E-book

Płytki drukowane (PCB). Nauka i projekty od podstaw

Shawn Wallace

Jeśli sądzisz, że elektronika to dziedzina nieprzyjazna i wyjątkowo trudna do zrozumienia - jesteś w błędzie! Pokonaj uprzedzenia i spróbuj zapoznać się z nią w praktyczny sposób, łącząc różne elementy, tworząc własne płytki i własnoręcznie je programując. Prędko się przekonasz, że trudno o bardziej interesujące i wciągające hobby. Pasja ta ma zresztą praktyczne odniesienie do rzeczywistości - za pomocą stosunkowo niedrogich elementów i narzędzi możesz zbudować ciekawe, zabawne, czasami bardzo przydatne gadżety. A zrozumienie pozornie niepojętych prawideł elektroniki przyjdzie zupełnie naturalnie! Ta książka jest przystępnym i zwięzłym wprowadzeniem do świata płytek drukowanych. Krok po kroku pokazano tu, jak projektować płytki za pomocą pakietu EAGLE - zbioru narzędzi służących do zautomatyzowanego projektowania obwodów elektronicznych. Szczególnie dokładnie opisano możliwości edytora schematów i edytora płytki. Dowiesz się, w jaki sposób zaprojektować schemat ideowy, utworzyć schemat wykonawczy na płytce, dodawać nadruki i tworzyć pliki produkcyjne w formacie Gerber. Dzięki omówieniu projektu modułu radiowego kompatybilnego z płytką Raspberry Pi Zero nauczysz się tworzyć biblioteki EAGLE i dodawać własne maski przeciwlutownicze. Dodatkowej inspiracji dostarczą Ci sugestie dotyczące dalszego rozwoju projektu! W tej książce między innymi: przygotowanie warsztatu pracy korzystanie ze schematów ideowych i schematów wykonawczych piny GPIO i piny komunikacyjne praca ze złączem interfejsu szeregowej transmisji danych tworzenie modułu radiowego LoRa Projektowanie płytek drukowanych: nowy wymiar elektroniki!

172
E-book

Podstawy elektroniki i techniki cyfrowej

Roman Krasowski

Lekko, łatwo i przyjemnie o sprawach nie zawsze prostych Książka powstała z myślą o studentach informatyki i o każdym, kto przygotowuje się do pracy w zawodzie związanym z programowaniem i administrowaniem sieciami. A także z innymi obszarami, w których wiedza i umiejętności z zakresu informatyki są kluczowe, ale w których niebagatelne znaczenie ma również znajomość podstaw elektroniki. Ponieważ problemy elektryki, a także elektroniki analogowej i cyfrowej nie zawsze są proste do zrozumienia, nawet na bazowym poziomie, autor postanowił zaprezentować je w możliwie najprzystępniejszy sposób. Czytelnik znajdzie więc w książce wiele rysunków i schematów wyjaśniających poglądowo kolejne tematy. Została ona pomyślana tak, by stymulować wyobraźnię odbiorcy w kierunku samodzielnego zrozumienia, co dany układ czy schemat przedstawia i jak działa. Przewodnik zawiera wiedzę o elektronice w zakresie, w jakim powinien ją opanować każdy przyszły absolwent informatyki, który chce się legitymować wykształceniem technicznym na solidnym, wartościowym dla pracodawców poziomie. Poznaj prawa, elementy i sygnały stosowane w elektronice Dowiedz się, jak działają elementy półprzewodnikowe, diody, tranzystory Zrozum rolę wzmacniaczy i kompaktorów Przyjrzyj się najważniejszym układom, na których bazuje elektronika

173
E-book

Podstawy elektroniki. Laboratorium

Andrzej Rosiński

Podręcznik jest przeznaczony dla studentów studiów I stopnia na kierunku Transport realizowanych na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Zawarto w nim opis 12 ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu podstaw elektroniki analogowej i cyfrowej. Celem zaprezentowanych ćwiczeń jest poznanie budowy, zasad działania, właściwości i podstawowych parametrów elementów i układów analogowych (filtry pasywne, diody półprzewodnikowe, tranzystory bipolarne, tyrystory i triaki, prostowniki, parametryczne stabilizatory napięcia, układy różniczkujące), oraz cyfrowych (bramki logiczne NAND, przerzutniki cyfrowe, multipleksy i demultipleksy, sumatory, liczniki, przetworniki A/C i C/A, wpływ zakłóceń elektromagnetycznych na transmisje cyfrowe, kodery i dekodery). Opis każdego ćwiczenia składa się omówienia podstaw teoretycznych działania badanych elementów i układów, opisu rzeczywistego stanowiska pomiarowego, przedstawienia badania z wykorzystywaniem programu komputerowego do symulacji działania omawianych elementów i układów oraz zbioru zagadnień do opracowania z wykazem bibliografii. Kontynuacją podręcznika jest książka "Elektronika. Laboratorium", w której autorzy przekazują dalszą wiedzę z obszaru elektroniki analogowej i cyfrowej.

174
E-book

Podstawy elektrotechniki i elektroniki

Andrzej Lech Koszmider

Prawie każde zagadnienie teoretyczne zostało w podręczniku skomentowane z punktu widzenia znaczenia i wykorzystania w praktycznych rozwiązaniach, z którymi studenci albo się spotkali, albo po zwróceniu na nie uwagi mają szansę spotkać się osobiście. Osiągnięcie celu, którym jest zainteresowanie tematyką podręcznika studenta studiów inżynierskich nieelektrycznych (zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych - na ogół bardziej doświadczonych zawodowo) wymagało wprowadzenia niewielkich zmian w tradycyjnej dla podstawowego wykładu z elektrotechniki i elektroniki systematyce i sposobie narracji, upodabniając nieco podręcznik do wykładu.

175
E-book

Podstawy elektrotechniki i elektroniki dla studentów informatyki

Autorzy mają nadzieję, że niniejsza książka nie tylko ułatwi studentom przyswojenie podstaw elektrotechniki i elektroniki, ale także nastawi ich pozytywnie do tych dziedzin i całego powiązanego wątku studiów. Dotyczy to sprzętu komputerowego i komunikacji systemów informatycznych ze światem zewnętrznym, obejmując dodatkowo treści z zakresu techniki cyfrowej, projektowania układów logicznych i architektury komputerów z jednej strony, a cyfrowego przetwarzania obrazu i dźwięku, komunikacji multimedialnej oraz interakcji człowiek-komputer z drugiej strony. Podstawowa˛ intencja˛ niniejszej książki jest dostarczenie studentom informatyki jednego pełnego i wygodnego źródła wiedzy, które przedstawia niezbędny materiał z teorii obwodów oraz elektroniki i w którym wiadomościom teoretycznym towarzyszą liczne przykłady i zadania. W trakcie własnych studiów, a potem podczas pracy dydaktycznej, autorzy napotkali bowiem problem braku pozycji, która zaspokajałaby wszystkie potrzeby studenta, a jednocześnie nie przytłaczała go. Konieczne było korzystanie z podręczników dla wydziałów elektrycznych, oddzielnych do teorii obwodów i do elektroniki, które zawierały wiele treści spoza zakresu wykładanego na informatyce, odwracając uwagę czytelnika od tego, co mu przydatne. W związku z tym, na podstawie swoich doświadczeń , autorzy dokonali uważnej selekcji materiału, uzupełniając go dygresjami, które wykazują związki przedstawianych wiadomości z informatyką.

176
E-book

Podstawy pomiarów

Jacek Dusza, Paweł Gąsior, Grzegorz Tarapata

Podręcznik został opracowany jako podstawowa pomoc dydaktyczna do przedmiotów "Podstawy pomiarów" i "Metrologia" wykładanych na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Ponieważ celem wykładu i laboratorium z tych przedmiotów jest nauczenie studentów technik eksperymentu oraz zasad funkcjonowania podstawowej aparatury pomiarowej, zdecydowano się na położenie nacisku na umiejętności zaplanowania eksperymentu, właściwy dobór aparatury pomiarowej, analizę niepewności pomiarowych oraz na krytyczne podejście do przeprowadzonego doświadczenia i uzyskanych wyników. Zwrócono także uwagę na różnice występujące między analogowymi i cyfrowymi metodami pomiarowymi. Ponieważ aktualnie przedmioty "Podstawy pomiarów" i "Metrologia" są prowadzone na pierwszym lub drugim semestrze studiów, co powoduje, że studenci nie posiadają jeszcze wystarczającej wiedzy z teorii obwodów, matematyki czy układów elektronicznych, w podręczniku wprowadzano i szczegółowo wyjaśniano nowe dla nich pojęcia i zasady działania nieznanej aparatury. Przedstawione treści dotyczą głównie wiedzy poruszanej na wykładzie.