Controlling

25
Ebook

Rachunkowość 2022 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Michał Biernacki, Robert Kowalak

Zmiany w rachunkowości, a w szczególności w jej części dotyczącej podatków, zachodzą coraz częściej i mają coraz większy wpływ na prezentowanie informacji finansowych poszczególnym interesariuszom. Największe dotykają podatków w ra- mach Polskiego Ładu, wdrożonego na początku 2022 roku i stale modyfikowanego, co przysparza kłopotów osobom prowadzącym księgi rachunkowe i zajmującym się sprawami kadrowo-płacowymi. Rok 2022 to również czas bardzo wysokiej inflacji i trudności gospodarczych związanych z wojną toczącą się w Ukrainie. Te determi- nanty w znaczny sposób wpłynęły na wybór tematów artykułów, które znalazły się w Debiutach Studenckich „Rachunkowość” w 2022 roku, przygotowanych przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu kształcących się na kierun- ku rachunkowość i controlling, którego menedżerem jest dr hab. Michał Biernacki, prof. UEW.

26
Ebook

Rachunkowość zarządcza. Zadania i testy

Anna Szychta, Justyna Dobroszek, Przemysław Kabalski

Publikacja jest integralnie związana z „Rachunkowością zarządczą”, wyd. II rozszerzone i zaktualizowane, autorstwa A. A. Jarugi, P. Kabalskiego, A. Szychty, z 2014 r., i stanowi cenną pomoc w poszerzeniu wiedzy i umiejętności przez osoby zainteresowane problematyką rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej/controllingu oraz w kształtowaniu postaw zawodowych i społecznych osób ubiegających się o zatrudnienie w różnych podmiotach gospodarczych. Autorzy zamieścili w niej przykłady objaśniające wybrane zagadnienia z zakresu operacyjnej i strategicznej rachunkowości zarządczej, a także zadania problemowe i pytania testowe, umożliwiające zarówno uzupełnienie, utrwalenie, jak i sprawdzenie posiadanej wiedzy. Przedstawiony zbiór zadań będzie szczególnie przydatny dla studentów przygotowujących się do egzaminów i prac zaliczeniowych na kierunkach finanse i rachunkowość, zarządzanie, logistyka oraz na kierunkach ekonomicznych. Sprawdzi się też jako narzędzie dydaktyczne dla słuchaczy studiów podyplomowych i szkoleń oraz osób samodzielnie doskonalących swoje umiejętności z zakresu rachunkowości zarządczej (operacyjnej i strategicznej). 

27
Ebook

Różne kraje - ta sama rachunkowość? VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa Sigma Maraton

Ewa Śnieżek, Joanna Piłacik, Sylwia Doroba

Współczesna rachunkowość zmienia się wraz z rozwojem rzeczywistości gospodarczej, a jej metody i rozwiązania odzwierciedlają nowe potrzeby ekonomiczne i informacyjne otoczenia społeczno-gospodarczego. Nowa rzeczywistość gospodarcza XXI w. spowodowała ewolucję potrzeb kadry zarządzającej, a wzrost przejrzystości i jakościowo poprawnej zawartości informacyjnej raportów jest dziś przedmiotem badań oraz intensywnych prac organizacji międzynarodowych odpowiedzialnych za tworzenie globalnych standardów raportowania informacji finansowej i niefinansowej. Od lat między rachunkowością a jej otoczeniem obserwuje się rodzaj sprzężenia zwrotnego – rachunkowość aktywnie uczestniczy w kreowaniu otaczającej przedsiębiorstwa rzeczywistości gospodarczej i jednocześnie tę rzeczywistość odwzorowuje. Wpływa ona na otoczenie (kształtuje je), a zarazem silnie reaguje na zachodzące w nim modyfikacje (pozostaje pod wpływem otoczenia, w którym jest stosowana). Zmiany w regulacjach prawnych w krajach Unii Europejskiej, w tym również Polski oraz całego świata, idą w kierunku rozszerzenia oraz ujednolicenia zakresu informacji generowanych i raportowanych przez systemy rachunkowości. Niniejsza publikacja stanowi głos w dyskusji nad kierunkami i perspektywami rozwoju współczesnej rachunkowości. Przedstawione w niej zagadnienia ukazują niezwykle szeroki zakres i wagę problemów oraz obszarów rozwoju współczesnej rachunkowości. Nie wyczerpują one jednak poruszanej tematyki, lecz jedynie identyfikują wyzwania stojące przed współczesną rachunkowością.

28
Ebook

Sprawozdawczość finansowa i niefinansowa przedsiębiorstwa - w kierunku integracji

Ewa Walińska, Bogusława Bek-Gaik, Jacek Gad

Publikacja stanowi głos w dyskusji toczącej się wśród reprezentantów nauk o zarządzaniu, finansach i rachunkowości na temat możliwych kierunków ewolucji współczesnej sprawozdawczości finansowej i niefinansowej przedsiębiorstw. Jest rezultatem kolejnego etapu badań prowadzonych przez pracowników Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Autorzy podjęli bardzo aktualne zagadnienie dotyczące raportowania korporacyjnego, w którym zachodzą dynamiczne zmiany spowodowane zapotrzebowaniem na informacje o działalności firm. Dokonali analizy sprawozdawczości finansowej i niefinansowej jako narzędzia komunikacji przedsiębiorstw z otoczeniem, a także wskazali trudności związane z jej dopasowaniem do zróżnicowanych potrzeb informacyjnych użytkowników. „Autorzy monografii poruszają nie tylko aktualne zagadnienia związane z szeroko pojętą sprawozdawczością [...]. Prezentują holistyczne koncepcje zintegrowanej sprawozdawczości, kreśląc wizjonerskie scenariusze oraz kierunki ewolucyjnych zmian. Umiejętność spojrzenia retrospektywnego, prezentacji ewolucji sposobu sprawozdawania, argumentacji przy prowadzonym dialogu naukowym [...] to zaleta publikacji. Aktualność poruszanej problematyki poparta została przykładami będącymi efektem badań empirycznych oraz bieżącego monitorowania projektowanych zmian w zakresie sprawozdawania zarówno w kraju, jak i za granicą. Wnioski sformułowane w formie postulatywnej inspirują czytelnika do dalszych badań w obszarze szeroko pojętej sprawozdawczości zintegrowanej, nakierowanej na zaspokojenie potrzeb informacyjnych różnych grup interesariuszy”. Z recenzji prof. nadzw. dr. hab. Waldemara Dotkusia

29
Ebook

Strategiczne monolity i mikrousługi. Jak napędzać innowacyjność za pomocą przemyślanej architektury

Vaughn Vernon, Tomasz Jaskula

Przedsiębiorstwo, jeśli ma osiągać satysfakcjonujące wyniki biznesowe, musi używać dobrego oprogramowania. Aby jednak zapewnić firmie pozycję lidera i decydować o przyszłości branży, trzeba czegoś więcej: odwagi we wprowadzaniu i wdrażaniu innowacji. Innowacje te powinny być wspierane przez inteligentne decyzje architektoniczne ukierunkowane na cele firmy, osiągane wyniki i zapewnienie sobie przewagi konkurencyjnej w przyszłości. Niestety podczas projektowania oprogramowania architekci często kierują się przyzwyczajeniami bądź aktualnie obowiązującą modą. Niniejsza książka jest przeznaczona dla kadry kierowniczej najwyższego szczebla oraz dla osób sterujących rozwojem oprogramowania w firmie. Ma pomóc w zrozumieniu problemów strategicznych, z jakimi te osoby się mierzą, a także ułatwić wybór najlepszego rozwiązania architektonicznego. W książce opisano, kiedy zdecydować się na rozproszone mikrousługi czy dobrze zmodularyzowane monolity, a kiedy na usługi będące połączeniem obu rozwiązań. Dokładnie wyjaśniono, w jak dużym stopniu wyważone decyzje architektoniczne umożliwiają maksymalizację wartości i innowacyjności, dostarczanie łatwych do rozwijania systemów i unikanie kosztownych błędów. Nie zabrakło w niej również praktycznych wskazówek, jak tworzyć dobrze zaprojektowane monolity, które można bez problemu utrzymywać i rozwijać, oraz jak stopniowo przekształcać starsze systemy w prawdziwie efektywne mikrousługi. Najciekawsze zagadnienia: łączenie planowania architektury z wprowadzaniem innowacji w firmie problemy komunikacyjne a eksperymentowanie z innowacjami praktyczne podejście do strategicznych inwestycji najlepsze style architektoniczne wybór między systemem monolitycznym a mikrousługami przekształcanie monolitów w mikrousługi Przepis na sukces tkwi w doskonałości podejścia architektonicznego!

30
Ebook

Teorie ładu korporacyjnego. Władanie i kontrola z złożonym świecie

Agata Adamska, Czesław Mesjasz, Piotr Urbanek

Oddana do rąk Czytelników monografia dołącza do licznych publikacji książkowych, poświęconych problematyce ładu korporacyjnego, dostępnych na polskim rynku wydawniczym. Można wskazać cztery poruszone w niej wątki badawcze o charakterze teoriopoznawczym, które stanowią oryginalny wkład Autorów do dyskusji na temat niezwykle złożonych i wielowymiarowych procesów tworzących systemy nadzoru nad działalnością korporacji. Są to propozycje typologii teoretycznych koncepcji ładu korporacyjnego, zastosowania sieciowego i systemowego podejścia do opisu i analizy ładu korporacyjnego oraz wykorzystanie aparatu pojęciowego nowej ekonomii instytucjonalnej w badaniu zagadnień związanych ze sprawowaniem kontroli nad spółkami publicznymi.

31
Ebook

The role and functions of controllers in organization management

Marta Kawczyńska, Tomasz Wnuk-Pel

The main objective of this monograph is to determine on the basis of the survey the role of controllers in contemporary Polish companies. The study confirmed that same of the tasks performed by contemporary controllers in Polish companies are the same as those performed by their counterparts around the world although same differences were also identified. Comparing the current role of controllers in Polish organizations with their role in foreign companies can contribute to improving the controller’s image in the organizations, and change the attitude of other employees to management accountants. This may lead to better cooperation between individual departments and controllers, and therefore to the mare efficient functioning of the company.

32
Ebook

Wyzwania w zarządzaniu kosztami i dokonaniami

Marcin Kowalewski

Głównym celem monografii jest wskazanie na aktualne wyzwania i trendy w zarządzaniu kosztami i dokonaniami. W publikacji zaprezentowano m.in. analizę podstaw determinujących dojrzałość przedsiębiorstw w domenie zarządzania kosztami, wyniki badań dojrzałości w zarządzaniu kosztami jako rezultat realizacji wybranych mikrofundamentów strategii przywództwa kosztowego, zagadnienia hipotetycznych kosztów finansowania w ocenie korzyści podatkowych, kwestię rachunku kosztów w świetle zasobowej teorii przedsiębiorstwa, rozważania poświęcone kosztom utraty wartości niefinansowych aktywów jako determinanty wyniku finansowego w przedsiębiorstwach energetycznych, a także problematykę wpływu budżetowania kosztów na prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zagadnienia omówione w opracowaniu stanowią istotny punkt w dyskusji dotyczącej aktualnych wyzwań stawianych systemom zarządzania kosztami i dokonaniami na gruncie nauki i praktyki gospodarczej.

33
Ebook

Zagrożenia utraty bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstw

Bartłomiej Nita, Angelika Kaczmarczyk, Piotr Oleksyk

W monografii w przystępny sposób wyjaśniono kryteria i metody pomiaru bezpieczeństwa finansowego, a ponadto wskazano możliwości zastosowania w praktyce instrumentów umożliwiających poprawę bezpieczeństwa finansowego. Podstawowe obszary stanowiące przedmiot opisanych w książce badań obejmowały płynność finansową, wypłacalność, sprawność działania i zadłużenie podmiotów gospodarczych. Każdy problem zilustrowano analitycznym studium przypadku sprawozdań finansowych publikowanych przez przedsiębiorstwa działające w różnych sektorach oraz wynikami badań własnych dotyczących instrumentów zarządzania płynnością finansową w małych i średnich podmiotach.

34
Ebook

Zamknięcie roku 2022 w jednostkach sektora publicznego

Barbara Jarosz

"Zamknięcie roku 2022 w jednostkach sektora publicznego" to praktyczny przewodnik, w którym opisano niezbędne czynności na poszczególnych etapach zakończenia roku obrachunkowego w jednostkach sfery finansów publicznych. Dzięki temu przygotujesz księgi rachunkowe do zamknięcia w taki sposób, aby uzyskanie na ich podstawie informacje były rzetelne, obiektywne, bezbłędne i sprawdzalne. Opracowanie zwiera liczne przykłady, wzory dokumentów, a także wskazówki, jak poprawnie sporządzić sprawozdania budżetowe i w zakresie operacji finansowych. Dodatkowo w książce zamieszczone są również przykładowo wypełnione sprawozdania.

35
Ebook

Zastosowanie Excela w pracy analityka finansowego, specjalisty ds. controllingu i analityka sprzedaży

Wojciech Próchnicki

Piętnaście genialnie prostych rozwiązań trudnych problemów! Nie taki Excel straszny. A jaki przydatny! Czy można wyobrazić sobie dziś pracę księgowego, pracownika działu controllingu albo finansów bez Excela? Oczywiście! W końcu kiedyś komputerów nie było, a ludzie liczyli, podsumowywali i porównywali dane na liczydle oraz w zeszytach. Zatem można. Tylko po co, skoro program komputerowy zrobi to szybciej, sprawniej i w dodatku bezbłędnie?! Trudne i czasochłonne zadania Excel pozwala wykonać w kilka minut — pod warunkiem, że użytkownik wie, czego potrzebuje, i potrafi na podstawie programu zbudować odpowiednie narzędzia. Książka Wojciecha Próchnickiego jest skierowana do pracowników działu finansów, controllingu i księgowości. Wyjaśnia możliwości pracy z Excelem na przykładach, omawiając piętnaście różnych przypadków i problemów, z którymi może spotkać się osoba pracująca w tych obszarach. Zakres tematyczny omawianych przykładów jest bardzo szeroki - od prostego wiekowania należności po budowę graficznej prezentacji sprzedaży na mapie Polski według województw czy też prognozowanie sprzedaży sezonowej przy użyciu trendu liniowego. Każdy rozdział zawiera: zdefiniowanie celu; opis problemu; konkretne narzędzia, pomocne w danym przypadku. Wojciech Próchnicki posiada doświadczenie jako specjalista ds. controllingu i raportowania oraz analityk finansowy w międzynarodowych korporacjach. Praca w działach finansowych i controllingu w różnych firmach, połączona z wiedzą z zakresu używania narzędzi Microsoft Office, pozwala mu na przedstawienie praktycznych przykładów, a także rozwiązań problemów, z którymi spotykają się pracownicy tych działów. Jako trener pracuje od ponad trzech lat. Główną tematyką prowadzonych szkoleń jest zastosowanie Excela, Accessa oraz VBA do usprawniania procesów biznesowych w firmie oraz automatyzowania pracy działów controllingu i finansów.