Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

41
Ebook

Podstawa wymiaru składek ZUS

praca zbiorowa

W poradniku "Podstawa wymiaru składek ZUS" wyjaśniono, jak ustalić podstawę do obliczenia: ● składek na ubezpieczenia społeczne w zależności od tytułu ubezpieczenia, ● wysokości składki zdrowotnej, ● składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ● wpłat do pracowniczego planu kapitałowego. Ustalenie podstawy wymiaru składek za osoby zgłaszane do ubezpieczeń jest jednym z podstawowych obowiązków płatników składek. Praktyka jednak wskazuje, że kwestie związane z oskładkowaniem przychodów sprawiają płatnikom liczne trudności. Aby prawidłowo ustalić podstawę oskładkowania, należy znać obowiązujące przepisy - m.in. w zakresie wyłączeń składkowych czy zasad stosowania limitu 30-krotności podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W szczególny sposób ustala się także wartość pieniężną świadczeń w naturze, która w wielu przypadkach stanowi podstawę wymiaru składek ZUS. Z kolei zastosowanie zwolnienia przychodu ze składek na ZUS musi być poprzedzone wnikliwą analizą warunków uprawniających do ulgi w ich opłacaniu. W publikacji przedstawiono zasady ustalania podstawy oskładkowania przychodów uzyskanych przez ubezpieczonych - m.in. pracowników, zleceniobiorców oraz przedsiębiorców. Szczegółowo omówiono wiele praktycznych zagadnień, w tym: ● stosowanie ulgi na start, ● warunki korzystania z preferencji, w tym z ulgi "mały ZUS plus", ● podstawę wymiaru składek osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz sprawujących opiekę nad dzieckiem, ● rodzaje przychodów zwolnionych z oskładkowania. Najtrudniejsze kwestie zostały przedstawione na przykładach. To przystępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Zainteresuje też pracodawców oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie

42
Ebook

Polityka rachunkowości w instytucjach kultury 2024

Katarzyna Trzpioła

Sprawdź, jak właściwie księgować granty, środki trwałe, nagrody dla uczestników konkursów. Sporządź właściwie plan finansowy na kolejny rok. Rozliczaj faktury wystawione w euro. Sprawdź, kiedy w instytucji kultury trzeba sporządzać instrukcję kancelaryjną. Dowiedz się, jak zawierać umowy o dzieło. Przeczytaj odpowiedzi na pytania dotyczące pracy dyrektora instytucji kultury. Rozliczaj właściwie wynagrodzenia. Szczegóły znajdziesz w książce Polityka rachunkowości w instytucjach kultury 2024.

43
Ebook

Potrącenia z wynagrodzenia 2023 - odpowiedzi na 10 pytań specjalistów ds. kadr i płac

Mariusz Pigulski

Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Tym samym tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Najczęściej spotykanymi przez pracodawcę tytułami wykonawczymi są wyroki sądowe zaopatrzone przez sąd w taką właśnie klauzulę wykonalności, potocznie zwane "potrąceniem komorniczym". Sprawdź, w jaki sposób wynagrodzenie jest chronione przed potrąceniami, a także W jaki sposób potrąca się świadczenia alimentacyjne.

44
Ebook

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków 2024

Mariusz Pigulski

W 2024 roku wynagrodzenie minimalne jest podwyższane dwukrotnie: 1 stycznia oraz 1 lipca. Oznacza to, że kwoty wolne od potrąceń również zmieniają się 2 razy. Sprawdź, ile wynoszą kwoty wolne od potrąceń od 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku w zależności od wymiaru etatu, odprowadzania składek do PPK, wysokości zaliczki na PIT. Zwróć uwagę, że pierwszeństwo w zaspokojeniu z wynagrodzenia za pracę mają świadczenia alimentacyjne. Dowiedz się, co to oznacza w praktyce dla pracodawcy.

45
Ebook

PRACA W OKRESIE LETNIM - POSIŁKI I NAPOJE PROFILAKTYCZNE

praca zbiorowa

Praca w sezonie letnim stawia przed pracodawcą kilka dodatkowych obowiązków. W prawidłowo funkcjonującym zakładzie pracy nie wymagają one wielkich nakładów czy zmian organizacyjnych. Niemniej jednak wymagają przeglądu poszczególnych elementów mających wpływ na pracowników, w tym właściwej wentylacji i klimatyzacji oraz odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy, ale także zapewnienia zimnych napojów i ochrony przed nasłonecznieniem w pracy w terenie. O obowiązkach pracodawcy w okresie letnim dowiesz się z niniejszego e-booka.

46
Ebook

Praca zdalna. Obowiązki i uprawnienia pracowników i pracodawców

praca zbiorowa

Wprowadzone do Kodeksu pracy w 2023 r. przepisy o pracy zdalnej wymagały od pracodawców wdrożenia odpowiednich procedur i zmian w regulacjach wewnątrzzakładowych. Wcześniej ta forma wykonywania pracy była uregulowana w przepisach specustawy uchwalonej w związku z epidemią COVID-19. W Kodeksie pracy natomiast funkcjonowały przez wiele lat przepisy o telepracy, które również pozwalały na pracę z domu. Po roku od wejścia w życie nowych przepisów regulujących ten sposób świadczenia pracy warto sprawdzić, czy odpowiednie procedury i zmiany w regulacjach wewnątrzzakładowych zostały wdrożone prawidłowo. W praktyce nierzadko poszczególne kwestie wzbudzały wątpliwości. Chociaż niektóre z nich doczekały się rozstrzygnięć, w praktyce pojawiły się nowe. Od 17 listopada 2023 r. zachodzi konieczność wyposażenia stanowisk pracy - również tych w formie pracy zdalnej - w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę oraz dodatkową klawiaturę i mysz, jeżeli pracownik zdalny korzysta z przenośnego systemu komputerowego (np. laptopa) przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. W przypadku stanowisk istniejących przed tą datą pracodawcy do 17 maja 2024 r. muszą je dostosować do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii określonych nowymi przepisami. W poradniku "Praca zdalna" objaśnione są praktyczne zagadnienia związane ze stosowaniem i dokumentowaniem pracy zdalnej. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.: ● jakie prace nie mogą być wykonywane w sposób zdalny, ● jak wprowadzić pracę zdalną, ● na czym polega okazjonalna praca zdalna, ● jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zdalnych. Poradnik zawiera ponadto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z wdrożeniem zasad pracy zdalnej. Publikacja jest przeznaczona dla wszystkich osób, które stosują pracę zdalną w swoich organizacjach oraz chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zainteresuje zwłaszcza specjalistów z działów HR i wewnętrznych działów prawnych, a także menedżerów.

47
Ebook

Praca zdalna po zmianach z 2023 r. - zasady wprowadzania i stosowania, przykłady wzory zapisów

Konsultacja: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Jakie obowiązki ma pracodawca, który chce obecnie zdrożyć i stosować pracę zdalną? Jak uregulować zasady takiej pracy w porozumieniu ze związkami lub regulaminie pracy zdalnej - albo ewentualnie w indywidualnych porozumieniach z pracownikami czy poleceniach (tu warto poznać wzory konkretnych zapisów)? Jak przygotować inne dokumenty związane z pracą zdalną? Jak zorganizować podział pracy i bieżącą współpracę z pracownikiem zdalnym? Jak zwracać pracownikowi koszty pracy zdalnej (i w jakim zakresie)? Jak można kontrolować pracę pracownika zdalnego?

48
Ebook

Praca zdalna po zmianach z 2023 r. - zasady wprowadzania i stosowania, przykłady wzory zapisów. Stan prawny lipiec 2023

Praca zbiorowa pod nadzorem merytorycznym: Katarzyny Wrońskiej-Zblewskiej

Jakie obowiązki ma pracodawca, który chce obecnie zdrożyć i stosować pracę zdalną? Jak uregulować zasady takiej pracy w porozumieniu ze związkami lub regulaminie pracy zdalnej - albo ewentualnie w indywidualnych porozumieniach z pracownikami czy poleceniach (tu warto poznać wzory konkretnych zapisów)? Jak przygotować inne dokumenty związane z pracą zdalną? Jak zorganizować podział pracy i bieżącą współpracę z pracownikiem zdalnym? Jak zwracać pracownikowi koszty pracy zdalnej (i w jakim zakresie)? Jak można kontrolować pracę pracownika zdalnego?