Network security

33
Ebook

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych. Podręcznik hakera

Dominic Chell, Tyrone Erasmus, Shaun Colley, Ollie Whitehouse

Urządzenia mobilne zapewniają ogromną wygodę. Natychmiastowy dostęp do informacji czy dokumentu, niezależnie od lokalizacji użytkownika, jest czymś oczywistym. W ten sposób wszelkie ważne i wrażliwe informacje, takie jak dane pozwalające na identyfikację, dane finansowe czy poufne dokumenty, są cały czas na wyciągnięcie ręki — niestety, często ta ręka należy do kogoś, kto w żadnym przypadku nie powinien tych informacji uzyskać. Każdy, kto pisze aplikacje mobilne, musi pamiętać o kwestiach związanych z ich bezpieczeństwem. Konsekwencje nieuprawnionego dostępu do danych mogą być niezwykle poważne! Niniejsza książka jest całościowym, a równocześnie bardzo praktycznym kompendium wiedzy o bezpieczeństwie aplikacji mobilnych. Uwzględniono tu problemy charakterystyczne dla platform iOS, Android i Windows Phone, dzięki czemu zaproponowanie najwłaściwszej strategii zabezpieczenia aplikacji jest o wiele prostsze. Wyjaśniono przyczyny podatności aplikacji mobilnych na ataki, opisano też techniki prowadzenia ataku i wykorzystywania luk w zabezpieczeniach. Bardzo dokładnie przedstawiono także strategie obrony i działania, dzięki którym programiści mogą chronić swoje aplikacje. Poradnik ten docenią przede wszystkim osoby przeprowadzające testy penetracyjne, konsultanci z zakresu bezpieczeństwa oraz oczywiście programiści. Najciekawsze zagadnienia: 10 najważniejszych zagrożeń aplikacji mobilnych według OWASP Mobile Security, analiza aplikacji i identyfikowanie problemów bezpieczeństwa, ataki typu injection, brute force, XSS, tapjacking i wiele innych, wykorzystanie inżynierii wstecznej, mechanizmy obronne w aplikacjach dla poszczególnych platform, zabezpieczanie aplikacji niezależnych od platformy. Aplikacja mobilna — popatrz na nią oczami hakera i zabezpiecz ją!

34
Ebook

Bezpieczeństwo defensywne. Podstawy i najlepsze praktyki

Lee Brotherston, Amanda Berlin

Obecnie ataki na systemy informatyczne są prowadzone z wielu powodów i dokonywane przez różnych ludzi: od zorganizowanych grup przestępczych dążących do wzbogacenia się na kradzieży danych aż po haktywistów, których celem jest ukaranie organizacji uznawanych przez nich za niemoralne. Co gorsza, coraz częściej ataki prowadzą osoby wykwalifikowane i odpowiednio finansowane. Systematycznie do mediów dostają się informacje o głośnych włamaniach hakerskich, rekordowych wyciekach danych czy atakach ransomware. Skutki tych incydentów bywają bardzo poważne. Wdrożenie przemyślanego programu bezpieczeństwa jest dziś koniecznością dla każdej firmy czy instytucji, która korzysta z rozwiązań informatycznych. Ta książka jest praktycznym i pragmatycznym przewodnikiem po tematyce bezpieczeństwa. Znalazły się w niej konkretne instrukcje, wskazówki, opis narzędzi i procesów, a także sporo pomysłów, dzięki którym można wdrożyć i utrzymać system bezpieczeństwa przy zerowych lub niewielkich nakładach. Inżynierowie sieci, administratorzy systemów i specjaliści ds. bezpieczeństwa dowiedzą się, jak radzić sobie z incydentami, zapewnianiem zgodności z przepisami, zarządzaniem infrastrukturą sieci i hasłami, skanowaniem luk w zabezpieczeniach i testami penetracyjnymi. Zagadnienia techniczne uzupełniono informacjami z zakresu inżynierii społecznej. Dzięki temu książka jest wyczerpującym, przydatnym kompendium dla każdego, kto zajmuje się na co dzień bezpieczeństwem systemu. W tej książce między innymi: Podstawy uruchamiania i przeprojektowywania programu InfoSec Projektowanie reguł, standardów i procedur, wdrażanie systemu bezpieczeństwa Zabezpieczanie systemów Microsoft i Unix oraz infrastruktury sieciowej Praktyki i projekty segmentacyjne Automatyzacja zarządzania lukami w zabezpieczeniach Podstawowe koncepcje związane z testami penetracyjnymi Chcesz być bezpieczny, przygotuj się na atak!

35
Ebook

Bezpieczeństwo informacyjne. Aspekty prawno-administracyjne

Redakcja naukowa: Waldemar Kitler, Joanna Taczkowska-Olszewska

Postęp, wiążący się z przejściem do nowego, wyższego etapu w rozwoju ludzkości, przynosi pozytywne jak i negatywne następstwa w różnych dziedzinach działalności człowieka, a także społeczności zorganizowanej w państwo.Tak samo rzecz się ma z informacją, jej zastosowaniem dla dobra, ale i na szkodę innych ludzi. Dzięki łatwemu i powszechnemu dostępowi do informacji tworzy się społeczeństwo informacyjne wykorzystujące ją w działalności gospodarczej, społecznej, politycznej i kulturowej, służy swobodnemu przepływowi technologii, osiągnięć nauki, idei i poglądów. Pomnażany jest dochód narodowy, jakość zarządzania państwem, a co ważne szybki dostęp do wiarygodnych informacji i ich wymiany między ludźmi skraca czas i zmniejsza wysiłek potrzebny na realizację wielu zadań.Jest też negatywny wymiar skutków rozwoju społeczeństwa informacyjnego i funkcjonowania całej sfery informacyjnej. Rozwój w zakresie komunikowania się ze sobą różnych podmiotów i poznawania świata, a także zbiór podmiotów przekazujących i odbierających informacje oraz technologii i narzędzi (sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego, sieci, systemów informatycznych, infrastruktury informacyjnej, baz, zbiorów, oprogramowania i metod przetwarzania informacji) ich zbierania, gromadzenia, przechowywania oraz nośników i przetworników sygnałów służących tejże działalności mimo, że jest przyczyną pogłębienia współpracy między ludźmi ma też swoją negatywną stronę.Zważywszy na transdyscyplinarny charakter informacji i związanego z nią bezpieczeństwa informacyjnego, z punktu widzenia różnych dziedzin nauki, a głównie prawa, nauki o administracji i nauk o bezpieczeństwie bierzemy na wzgląd informację i powiązane z nią instytucje prawa, by w konsekwencji wypełnić nadal znaczną lukę w pojmowaniu bezpieczeństwa informacyjnego.Autorzy, każdy w zależności od szczegółowego fragmentu przedmiotu naszych rozważań, korzystali z rozlicznej literatury, aktów normatywnych, orzecznictwa i dokumentów źródłowych. Pojawiły się też wnioski i hipotezy nowe w stosunku do już istniejących, czym - mamy nadzieję - sprowokujemy do dalszej eksploracji naukowej przedmiotowej problematyki.

36
Ebook

Bezpieczeństwo nowoczesnych aplikacji internetowych. Przewodnik po zabezpieczeniach

Andrew Hoffman

Wydawałoby się, że ze względu na szeroki dostęp do materiałów poświęconych bezpieczeństwu systemów informatycznych, temat ten powinien być świetnie znany każdemu inżynierowi. Mimo to media regularnie donoszą o spektakularnych naruszeniach zabezpieczeń. Następstwem udanych ataków mogą być nie tylko straty finansowe i uszczerbek na wizerunku, ale również zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Zapewnienie wysokiego stopnia bezpieczeństwa systemu informatycznego wymaga ciągłego uczenia się, aktualizowania i systematyzowania swojej wiedzy. Tylko w ten sposób mamy szansę pokonać hakerów w tym niekończącym się wyścigu zbrojeń. Książka systematyzuje wiedzę dotyczącą ataków hakerskich i technik zabezpieczania przed nimi aplikacji internetowych. Autor dogłębnie opisuje metody ataków na poziomie kodu i architektury systemu. Sporo uwagi poświęca eksperckim technikom prowadzenia rekonesansów, dzięki którym nawet bez wiedzy o strukturze i kodzie aplikacji można samodzielnie zrozumieć sposób jej działania i zidentyfikować wrażliwe punkty systemu. Następnie omawia różne techniki ataków, począwszy od łamania zwykłych zabezpieczeń, a skończywszy na metodach obchodzenia zaawansowanych mechanizmów obronnych. Kolejne rozdziały dotyczą zapobiegania włamaniom do systemu. Jednym z ciekawszych zagadnień jest ocena kompromisu pomiędzy zapewnieniem akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa a kosztami i wydajnością użytkowania aplikacji. Poszczególne zagadnienia zostały ujęte w ciekawy sposób i przedstawione z kilku różnych punktów widzenia. W książce między innymi: typowe luki bezpieczeństwa podstawowe techniki atakowania aplikacji niestandardowe metody omijania typowych zabezpieczeń wdrażanie zabezpieczeń aplikacji najlepsze praktyki bezpiecznego kodowania w cyklu programistycznym poprawa poziomu bezpieczeństwa aplikacji internetowych Myśl jak haker - twórz niezawodne zabezpieczenia!

37
Ebook

Bezpieczeństwo sieci firmowej. Kontrola ruchu wychodzącego

Marek Serafin

Bezpieczeństwo sieci firmowej w dużym stopniu zależy od kontroli, jaką administrator ma nad połączeniami inicjowanymi przez komputery użytkowników. Jej brak umożliwia użytkownikom otwieranie adresów niebezpiecznych stron, pobieranie zainfekowanych plików, a w konsekwencji naruszenie bezpieczeństwa całej sieci. W dobie zmasowanych ataków typu ransomware wprowadzenie kontroli nad połączeniami wychodzącymi to absolutna konieczność. Autor książki nakreśla w niej zagrożenia, a także omawia różne koncepcje blokady połączeń i filtracji stron WWW z wykorzystaniem dostępnych na rynku rozwiązań. Przedstawia zarówno darmowe narzędzia open source, na przykład Squid, E2guardian, OPNsense, jak i produkty komercyjne - Fortigate UTM czy Web Safety. To propozycja dla administratorów sieci w małych i średnich firmach, jak również w instytucjach, urzędach, szkołach i na uczelniach. Autor od lat zajmuje się administrowaniem sieciami i systemami komputerowymi, jego wcześniejsza pozycja, Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych, uzyskała status bestsellera. Dzięki książce poznasz: najlepsze praktyki zabezpieczania sieci różne koncepcje filtrowania ruchu metody blokowania niepożądanych połączeń metody ochrony użytkowników przed niepożądaną treścią

38
Ebook

Bezpieczeństwo sieci komputerowych - Praktyczne przykłady i ćwiczenia w symulatorze Cisco Packet Tracer

Jerzy Kluczewski

Książka Bezpieczeństwo sieci komputerowych - Praktyczne przykłady i ćwiczenia w symulatorze Cisco Packet Tracer, kierowana jest do szerokiego grona osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego wykorzystania sieci komputerowych w codziennym życiu. Nauczyć się od podstaw projektować i wdrażać zasady bezpieczeństwa. Nie jest to jednak materiał uczący bezpiecznego korzystania z usług sieciowych od strony standardowego użytkownika Internetu. Pozycja ta, to również idealny podręcznik dopełniający wiedzę praktyczną podczas nauki w techniku informatycznym, technikum teleinformatycznym i Akademiach CISCO CCNA. To materiał uzupełniający, dzięki któremu w prosty sposób można poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę i przygotować się do uzyskania kwalifikacji potwierdzających kompetencje zawodowe. Książka zawiera materiał poświęcony klasyfikowaniu zagrożeń w sieciach, zasadom pozwalającym na unikanie cyber-ataków, założeniom polityki bezpieczeństwa, protokołom SSH, NTP, SYSLOG, RADIUS, TACACS+, GRE, IPsec, usługom AAA a także problemom związanym z prawem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych RODO (GDRP). Istotną zaletą książki są załączone gotowe rozwiązania w postaci plików PKT oraz PKA, zawierających prawidłowe rozwiązania przykładów i ćwiczeń. Wszystkie opisane pliki, są dostępne poprzez witrynę naszego wydawnictwa pod adresem https://security.itstart.pl Autorem tej książki jest Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii CISCO CCNA, wykładowca akademicki a zarazem nauczyciel dyplomowany. Pan Jerzy, w swoim dorobku autorskim posiada już kilka publikacji książkowych na temat symulatora Packet Tracer. Jest osobą zaangażowaną w proces tłumaczenia materiałów edukacyjnych CCNA Routing & Switching na język polski. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy w przemyśle, obecnie jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

39
Ebook

Bezpieczeństwo sieci w Pythonie. Rozwiązywanie problemów za pomocą skryptów i bibliotek. Wydanie II

José Manuel Ortega

Popularność Pythona wynika z jego wszechstronności, prostoty, a także ze zwięzłości i z łatwości pisania kodu. Rozbudowywana z każdą aktualizacją kolekcja narzędzi i bibliotek pozwala na używanie Pythona do coraz bardziej specjalistycznych zadań, takich jak zabezpieczanie sieci. O tym, że skuteczna ochrona sieci ma krytyczne znaczenie dla organizacji, świadczą powtarzające się przypadki cyberataków i utraty cennych danych. Warto więc wykorzystać możliwości Pythona do wykrywania zagrożeń i rozwiązywania różnych problemów związanych z siecią. Tę książkę docenią specjaliści do spraw bezpieczeństwa i inżynierowie sieci. Dzięki niej zapoznasz się z najnowszymi pakietami i bibliotekami Pythona i nauczysz się pisać skrypty, które pozwolą Ci zabezpieczyć sieć na wielu poziomach. Dowiesz się, w jaki sposób przesyłać dane i korzystać z sieci Tor. Nauczysz się też identyfikować podatności systemu na ataki, aby tym skuteczniej zapewnić mu bezpieczeństwo. W naturalny sposób przyswoisz wiedzę, która pozwoli Ci tworzyć w Pythonie bezpieczne aplikacje, zaczniesz również stosować techniki kryptograficzne i steganograficzne. Znajdziesz tu także wskazówki, jak rozwiązywać różne problemy sieciowe, pisać skrypty do wykrywania zagrożeń sieci i stron internetowych, zabezpieczać urządzenia końcowe, pozyskiwać metadane i pisać skrypty kryptograficzne. Najważniejsze zagadnienia: skrypty automatyzujące procedury bezpieczeństwa i testy penetracyjne narzędzia programistyczne służące do zabezpieczania sieci automatyczna analiza serwerów wykrywanie podatności na ataki i analiza bezpieczeństwa praca z siecią Tor stosowanie narzędzi do analizy śledczej Python w sieci: najlepsza ochrona!

40
Ebook

Bezpieczeństwo systemów informatycznych. Zasady i praktyka. Wydanie IV. Tom 1

William Stallings, Lawrie Brown

Zapewnienie bezpieczeństwa systemu informatycznego jest dziś nie lada wyzwaniem. Między administratorami a napastnikami trwa ciągły wyścig zbrojeń. Agresorzy dysponują bardzo różnymi narzędziami i często postępują w sposób nieprzewidywalny. W efekcie każde zabezpieczenie usługi czy zasobu, mimo że początkowo wydaje się doskonałe, prędzej czy później okazuje się podatne na ataki. Jedyną rzeczą, jaką może zrobić administrator bezpieczeństwa systemu, jest ciągłe utrzymywanie stanu gotowości, a także odpowiednio wczesne wykrywanie prób ataku i sukcesywne ich neutralizowanie. Poza tym powinien cały czas się uczyć i aktualizować swoją wiedzę. Ta książka to kolejne, zaktualizowane i uzupełnione wydanie znakomitego podręcznika przeznaczonego dla projektantów systemów i administratorów bezpieczeństwa. Poruszono w niej zagadnienia określania zagrożeń systemów komputerowych i sieci, oceny względnego ryzyka tych zagrożeń i opracowywania efektywnych kosztowo i przyjaznych dla użytkownika środków zaradczych. Wyjaśniono także najważniejsze zasady utrzymywania bezpieczeństwa systemu i wskazano, dlaczego ich przestrzeganie ma kluczowe znaczenie. Zaprezentowano również metody projektowe pozwalające na zaspokojenie wymagań bezpieczeństwa komputerowego, szeroko omówiono ważniejsze standardy w tej dziedzinie, a poszczególne kwestie zilustrowano za pomocą praktycznych przykładów. Najciekawsze zagadnienia: Zasady bezpieczeństwa i ich wdrożenie Bezpieczeństwo oprogramowania i infrastruktury Elementy kryptografii Praca administratora bezpieczeństwa Zapewnienie bezpiecznej pracy sieci Cyberobrona: bądź czujny i przygotuj się!

41
Ebook

Bezpieczeństwo systemów informatycznych. Zasady i praktyka. Wydanie IV. Tom 2

William Stallings, Lawrie Brown

Bezpieczeństwo systemu informatycznego od dawna nie jest problemem wyłącznie administratora IT i jego zespołu. Różnorodność metod, socjotechnik i wyrafinowanych narzędzi wykorzystywanych do ataków oraz zacierania śladów sprawia, że zabezpieczenie usług czy zasobów musi być obowiązkiem całego personelu firmy — od prezesa po stażystę. Co więcej, bezpieczeństwo zasobów informatycznych wymaga systematycznej kontroli i systemowego podejścia, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony polityka bezpieczeństwa informatycznego powinna zostać sprzężona z pozostałymi elementami strategii przedsiębiorstwa, z drugiej — podlegać ciągłej aktualizacji i przeglądom z uwagi na szybki rozwój technik ataków i ich nieprzewidywalność. Ta książka jest drugim tomem znakomitego podręcznika projektowania, wdrażania i utrzymywania systemów bezpieczeństwa informatycznego. Poruszono w niej dość różnorodne zagadnienia: problemy zarządzania bezpieczeństwem systemu, algorytmy kryptograficzne i bezpieczeństwo sieci. Zaprezentowano różne podejścia do oceny ryzyka bezpieczeństwa, a także do tworzenia planów reagowania w przypadku wystąpienia zagrożeń, w tym klęski żywiołowej. Sporo uwagi poświęcono zapobieganiu szkodom wyrządzanym przez ludzi i reagowaniu na incydenty bezpieczeństwa. W przystępny sposób wyjaśniono standardy bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych oraz systemów linuksowych i opartych na MS Windows. Książkę wzbogacono o szereg interesujących studiów przypadków, pytań sprawdzających, projektów i uzupełnień. Najciekawsze zagadnienia: zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem IT w organizacji praktyki, procedury i zasady zwiększające bezpieczeństwo oprogramowania i infrastruktury standardy szyfrowania i rodzaje ataków na zaszyfrowane dane bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych i urządzeń mobilnych środowiska zaufane i zabezpieczenia wielopoziomowe Cyberbezpieczeństwo: tu nie ma miejsca na przeoczenia!

42
Ebook

Bezpieczeństwo systemu e-commerce, czyli jak bez ryzyka prowadzić biznes w internecie

Sebastian Dobrzyński, Leszek Kępa, Paweł Tomasik

Na straży Twojego e-biznesu Biznes w internecie to świetna alternatywa dla sprzedaży towarów czy usług w sposób tradycyjny. Kupować w sieci można taniej, szybciej, wygodniej, a rynek odbiorców zwiększa się wielokrotnie w stosunku do tradycyjnego. No i oczywiście "prowadzić e-biznes każdy może". Aż do pierwszego potknięcia, często związanego z niedostatecznym zabezpieczeniem systemu, w oparciu o który pracuje sklep czy też platforma e-biznesowa. Problemy z bezpieczeństwem systemów e-commerce mogą mieć wiele rozmaitych przyczyn. Dostawcy mają dostarczyć jak najtaniej w pełni funkcjonalny system i nie są rozliczani za priorytetowe potraktowanie kwestii bezpieczeństwa . Ważna jest presja czasowa - im szybciej system będzie dostarczony, tym szybciej zacznie przynosić firmie zyski. Materia bezpieczeństwa jest skomplikowana - nie każdy zna się na tych zagadnieniach. Mało znane i trudne do przyswojenia bywają zagadnienia prawne - niewielu programistów czy analityków rozumie prawne aspekty prowadzenia przedsiębiorstwa e-commerce. W książce Bezpieczeństwo systemu e-commerce znajdziesz przede wszystkim informacje o mechanizmach prewencyjnych, czyli możliwych sposobach zabezpieczania systemu. Poznasz także wymogi prawne obowiązujące osoby handlujące przez internet. Autorzy rozpatrują je od strony aplikacji e-commerce, lecz także szerzej (opisują m.in. kwestię zapisów w regulaminie sklepu internetowego). Bardzo wartościowa publikacja, łącząca kwestie prawne oraz informatyczne, z naciskiem na aspekty praktyczne, pomocna przy projektowaniu rozwiązań na użytek małych i średnich przedsiębiorców. dr Stefan Szyszko, polski i unijny ekspert w dziedzinie ochrony informacji, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony danych osobowych w sektorze ubezpieczeniowym Informacje zawarte w tym opracowaniu mogą przydać się przedsiębiorcom zamierzającym wejść ze swoją ofertą w świat rozwiązań internetowych lub zmieniającym sposób świadczenia usług. Mogą przydać się też administratorom wdrażającym i eksploatującym systemy e commerce oraz służyć jako przewodnik osobom zainteresowanym ochroną informacji w systemach e biznesu. Maciej Kołodziej, administrator bezpieczeństwa informacji w spółce Nasza Klasa, specjalista informatyki śledczej Publikacja z pewnością przyczyni się do rozwoju kultury bezpieczeństwa informacyjnego. To bardzo ważna książka dla wszystkich zaangażowanych w biznes online, zarówno tych prowadzących sklepy internetowe, jak i przygotowujących dla nich aplikacje i rozwiązania informatyczne. Marcin Olszewik, Dyrektor zarządzający w Allianz Direct New Europe Leszek Kępa - menedżer wydziału bezpieczeństwa w grupie kapitałowej działającej w branży finansowej; absolwent Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Częstochowskiej i Akademii Podlaskiej. Autor książki Dane osobowe w firmie. Praktyczny poradnik przedsiębiorcy. Zawodowo zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi m.in. takimi, jak zarządzaniem bezpieczeństwem informacji, badaniami bezpieczeństwa systemów i aplikacji, elementami ciągłości działania i problematyką ochrony danych osobowych. Członek ISACA oraz Podkomisji Ochrony Danych i Standaryzacji Informacji Polskiej Izby Ubezpieczeń. Paweł Tomasik - absolwent Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie; wieloletni praktyk w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji w firmach z branży finansowej (bankowość, ubezpieczenia) oraz logistycznej. Ma doświadczenie poparte uznanymi certyfikatami, takimi jak m.in. Certified Information Systems Auditor (CISA), Audytor wewnętrzny ISO27001. Członek- założyciel ISACA Warsaw Chapter. Sebastian Dobrzyński – aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobył podczas pracy pracując w bankach, m.in. przy analizie prawnej zabezpieczeń kredytów hipotecznych oraz w sprawach legislacyjnych. Obecnie pełni funkcję Administratora Bezpieczeństwa Informacji w jednej ze spółek grupy kapitałowej działającej w branży finansowej, w której zajmuje się ochroną danych osobowych. Jest członkiem zespołu ekspertów ds. Kodeksu Dobrych Praktyk w zakresie ochrony danych osobowych w ubezpieczeniach, działającego przy Podkomisji Ochrony Danych i Standaryzacji Informacji Polskiej Izby Ubezpieczeń.

43
Ebook

Bezpieczeństwo systemu Linux w praktyce. Receptury. Wydanie II

Tajinder Kalsi

Wokół zagadnienia bezpieczeństwa Linuksa narosło sporo mitów. Niektórzy uważają, że jako system open source nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Inni - że jedynie eksperci są w stanie poradzić sobie z wirusami i atakami hakerów na ten system. Są również osoby twierdzące, że Linux jest całkowicie odporny na wirusy i trudno go skompromitować. Żadne z tych twierdzeń nie jest do końca prawdziwe. Podczas konfigurowania i użytkowania systemów linuksowych bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Istnieje wiele sposobów wykrywania i usuwania luk w zabezpieczeniach i rzetelny administrator systemu jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Sięgnij po tę książkę, jeśli jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemu linuksowego. Zawarto tu szereg porad i wskazówek dotyczących konfiguracji jądra, bezpieczeństwa systemu plików i sieci oraz różnych narzędzi usprawniających administrowanie systemem. Nie zabrakło omówienia specjalnych dystrybucji Linuksa, opracowanych z myślą o monitorowaniu bezpieczeństwa. Zaprezentowano zagadnienia dotyczące skanowania w poszukiwaniu luk, wykrywania włamań oraz audytowania systemu Linux. Ciekawym tematem zawartym w książce są zasady bezpiecznego korzystania z takich usług jak HTTPD, FTP i telnet. Zrozumienie zaprezentowanych tu treści jest łatwiejsze dzięki licznym praktycznym przykładom. W tej książce między innymi: solidne podstawy bezpieczeństwa systemów linuksowych optymalne konfigurowanie jądra systemu usuwanie luk w zabezpieczeniach powłoki bash monitorowanie i analiza dzienników zdarzeń oraz skanowanie sieci utwardzanie systemów linuksowych za pomocą pakietu Lynis Przygotuj się na atak. Zabezpiecz swojego Linuksa!

44
Ebook

Bezpieczeństwo w sieci - Jak skutecznie chronić się przed atakami

Jakub Skórka, Kacper Skórka, Marcin Kaim

Książka „Bezpieczeństwo w sieci – Jak skutecznie chronić się przed atakami” to poradnik, dzięki któremu każdy czytelnik, bez względu na stopień zaawansowania informatycznego, zrozumie podstawowe zasady bezpiecznej pracy na komputerze z systemem Windows 10 podłączonym do sieci z dostępem do Internetu. Czytelnik początkujący będzie miał szansę poznania wszystkich zagadnień, natomiast zaawansowany, będzie miał okazję przemyśleć sposób w jaki korzysta z komputera i sieci. W książce zgromadziliśmy wyselekcjonowany zasób podstawowych pojęć związanych z komputerem, Internetem i bezpieczeństwem sieci. Przedstawiliśmy zagrożenia, oraz tajemniczego wroga sieciowego, bo zrozumienie jego postępowania to klucz do naszego bezpieczeństwa. Omawiając zasady bezpiecznego korzystania z systemu Windows z dostępem do Internetu, staraliśmy się przedstawić jak zabezpieczyć nasze cyfrowe życie. Praca z przeglądarką internetową, korzystanie z chmury, bezpieczne zakupy czy ochrona dzieci, to kluczowe tematy jakimi się zajęliśmy. Autorami książki są młodzi zapaleńcy i hobbyści informatyczni, utalentowani uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich, a prywatnie bracia Jakub i Kacper Skórka. Postanowili przygotować poradnik, dzięki któremu każdy będzie mógł poczuć się bezpieczniej w sieci. Pracowali wraz ze swoim nauczycielem Marcinem Kaim, nauczycielem przedmiotów zawodowych, instruktorem w Akademii Cisco CCNA oraz wydawcą i autorem wielu książek z dziedziny informatyki.

45
Ebook

Bezpieczny Senior w Internecie

Marcin Kaim, Kacper Skórka, Jakub Skórka

Książka „Bezpieczny senior w Internecie” to poradnik, dedykowany nie tylko osobom starszym, ale również wszystkim czytelnikom bez względu na stopień zaawansowania informatycznego. Jest to kolejna pozycja po poprzednich tytułach naszego wydawnictwa: Smartfon, Laptop i Internet również dla seniora, które w podstawowy sposób przedstawiają podstawowe zasady bezpiecznej pracy przy użyciu sprzętu podłączonego do Internetu. Czytelnik początkujący będzie miał szansę poznania wszystkich zagadnień związanych z bezpieczeństwem, natomiast zaawansowany, będzie miał okazję przemyśleć w jaki sposób do tej pory korzysta z komputera i sieci. W książce zgromadziliśmy wyselekcjonowany zasób podstawowych pojęć związanych z komputerem, Internetem i bezpieczeństwem sieci. Przedstawiliśmy zagrożenia, oraz tajemniczego wroga sieciowego, bo zrozumienie jego postępowania to klucz do naszego bezpieczeństwa. Omawiając zasady bezpiecznego korzystania z systemu Windows z dostępem do Internetu, staraliśmy się przedstawić w jaki sposób zabezpieczyć nasze cyfrowe życie. Praca z przeglądarką internetową, korzystanie z chmury, bezpieczne zakupy czy ochrona dzieci, to kluczowe tematy jakimi się zajęliśmy. Autorami książki są młodzi zapaleńcy i hobbyści informatyczni, utalentowany uczeń i absolwent Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich, a prywatnie bracia Jakub i Kacper Skórka. Pracowali wraz ze swoim nauczycielem Marcinem Kaim, nauczycielem przedmiotów zawodowych, instruktorem w Akademii Cisco CCNA oraz wydawcą i autorem wielu książek z dziedziny informatyki.

46
Ebook

Blue team i cyberbezpieczeństwo. Zestaw narzędzi dla specjalistów od zabezpieczeń w sieci

Nadean H. Tanner

Zapewnienie bezpieczeństwa IT spędza sen z powiek nie tylko inżynierom, ale również menedżerom i kierownictwu organizacji. W tym zadaniu mają im pomóc różnorodne narzędzia, jednak ich skuteczne wykorzystanie wymaga nie tylko wyrafinowanej wiedzy technicznej. Konieczne jest nieco szersze spojrzenie na sprawy cyberbezpieczeństwa, aby zastosować właściwe strategie obronne i środki zaradcze. By podejmować trafne decyzje, potrzebna jest wiedza o najlepszych praktykach cyberbezpieczeństwa i o dostępnych narzędziach. To wszechstronny i praktyczny podręcznik dla kierowników i inżynierów. Opisuje różnorodne metody, platformy i technologie pochodzące od wielu dostawców, zawiera też wskazówki, jak je wykorzystać do tworzenia optymalnych rozwiązań. Przedstawiono tu pożyteczne informacje o sieciach komputerowych, podstawowych narzędziach bezpieczeństwa, rozwiązywaniu problemów w systemie Windows, inwentaryzacji sieci, zarządzaniu podatnościami, bezpieczeństwie aplikacji internetowych, zarządzaniu aktualizacjami i konfiguracją oraz wiele innych kwestii. Książka jest równocześnie treściwa i prosta w odbiorze, pozwala zapoznać się z aspektami technicznymi i nietechnicznymi, z teorią i praktyką cyberbezpieczeństwa - z pewnością ułatwi naukę metod oceny zagrożeń oraz sprawdzania i poprawiania stosowanej konfiguracji. W książce znajdziesz: teoretyczne i praktyczne aspekty bezpieczeństwa informatycznego skuteczne strategie obronne rodzaje narzędzi zapewniających cyberbezpieczeństwo zastosowanie takich narzędzi jak PuTTY, pathping, sysinternals

47
Ebook

Bug Bounty Hunting Essentials. Quick-paced guide to help white-hat hackers get through bug bounty programs

Carlos A. Lozano, Shahmeer Amir

Bug bounty programs are the deals offered by prominent companies where-in any white-hat hacker can find bugs in the applications and they will have a recognition for the same. The number of prominent organizations having this program has increased gradually leading to a lot of opportunity for Ethical Hackers.This book will initially start with introducing you to the concept of Bug Bounty hunting. Then we will dig deeper into concepts of vulnerabilities and analysis such as HTML injection, CRLF injection and so on. Towards the end of the book, we will get hands-on experience working with different tools used for bug hunting and various blogs and communities to be followed.This book will get you started with bug bounty hunting and its fundamentals.

48
Ebook

Building a Next-Gen SOC with IBM QRadar. Accelerate your security operations and detect cyber threats effectively

Ashish M Kothekar, Sandeep Patil

This comprehensive guide to QRadar will help you build an efficient security operations center (SOC) for threat hunting and need-to-know software updates, as well as understand compliance and reporting and how IBM QRadar stores network data in real time.The book begins with a quick introduction to QRadar components and architecture, teaching you the different ways of deploying QRadar. You’ll grasp the importance of being aware of the major and minor upgrades in software and learn how to scale, upgrade, and maintain QRadar. Once you gain a detailed understanding of QRadar and how its environment is built, the chapters will take you through the features and how they can be tailored to meet specifi c business requirements. You’ll also explore events, flows, and searches with the help of examples. As you advance, you’ll familiarize yourself with predefined QRadar applications and extensions that successfully mine data and find out how to integrate AI in threat management with confidence. Toward the end of this book, you’ll create different types of apps in QRadar, troubleshoot and maintain them, and recognize the current security challenges and address them through QRadar XDR.By the end of this book, you’ll be able to apply IBM QRadar SOC’s prescriptive practices and leverage its capabilities to build a very efficient SOC in your enterprise.