Verleger: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
209
E-book

Nowe trendy w rozwoju pieniądza

Janina Harasim, Jacek Karwowski, Paweł Marszałek

Przedmiotem rozważań w monografii są bieżące trendy w rozwoju pieniądza. Wynikają one z głębokich zmian społecznych, gospodarczych i - przede wszystkim - technologicznych. Trendy te dotyczą zarówno samej jednostki pieniężnej, jak i uwarunkowań instytucjonalnych tworzenia pieniądza, odnoszących się do niego regulacji i posługiwania się współczesnym pieniądzem. W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują takie kwestie, jak zmiany w formach pieniądza, pojawianie się innowacji płatniczych i walut cyfrowych, a także wyzwania, jakie rodzi to dla tradycyjnej fizycznej gotówki, banków centralnych oraz regulacji sfery monetarnej. Monografia składa się z sześciu rozdziałów. Przedmiotem rozważań w rozdziale pierwszym jest współczesny pieniądz - jego rozumienie, formy, funkcje oraz czynniki kreacji. W rozdziale drugim skupiono się na tradycyjnej formie pieniądza, jaką jest fizyczna (papierowa) gotówka. Treścią rozdziału trzeciego są innowacyjne instrumenty pieniądza bezgotówkowego. Rozdział czwarty dotyczy kryptowalut - ich genezy, definicji, cech oraz tego, na ile można je postrzegać jako pieniądz i czy instrumenty te mogą w przyszłości zająć miejsce tradycyjnych walut. W rozdziale piątym scharakteryzowano swoistą odpowiedź banków centralnych na kryptowaluty, jaką są waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC). Rozdział szósty zaś poświęcono wyzwaniom w zakresie regulacji, jakie generuje rozwój nowych form pieniądza oraz innowacji płatniczych.

210
E-book

Informatyka w biznesie 2023[DEBIUTY STUDENCKIE]

Helena Duducz (red.)

Tematyka ośmiu artykułów zawartych w prezentowanym zeszycie odzwierciedla główne obszary będące w kręgu zainteresowań badawczych ich autorów. Na uwagę zasługuje aktualność podejmowanych zagadnień. W zeszycie omówiono takie kwestie, jak: możliwości i zagrożenia wynikające z użycia ChatGPT w zarządzaniu wiedzą, porównanie działania sieci neuronowych w Pythonie oraz C#, obszary zastosowania technologii i technik do rekonstrukcji obrazów, wdrożenie systemu ERP jako decyzja o znaczeniu strategicznym w przedsiębiorstwie z sektora MŚP w Polsce, prognoza cen nieruchomości mieszkalnych z wykorzystaniem uczenia maszynowego, cyfrowy model biznesu instytucji kulturalnych i rozrywkowych w czasie pandemii COVID-19, ocena platformy ePortal z uwzględnieniem modelu Normana, metody resamplingu danych w rozwiązaniu problemu nierównowagi danych przy wykrywaniu oszustw związanych z kartami kredytowymi

211
E-book

Wybrane rynki produktów rolno-spożywczych po wejściu Polski do Unii Europejskiej

Anna Olszańska, Anna Kowalska

W monografii przedstawiono wpływ akcesji Polski do Unii Europejskiej na główne rynki rolno-spożywcze. Badania dotyczyły lat 2004-2018. Główne cele autorów stanowiły analiza i ocena zmian zachodzących na poszczególnych rynkach – trendów i zmian strukturalnych – oraz poszukiwanie prawidłowości w zakresie podaży, popytu, cen oraz w handlu wybranymi produktami rolnymi i żywnościowymi. Podstawą analizy były dane publikowane przez GUS oraz opracowania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego. Publikacja jest skierowana do studentów uczelni ekonomicznych, rolniczych i innych, a także do praktyków zajmujących się produkcją rolną, handlem i przetwórstwem produktów rolnych.

212
E-book

Logistyka i transport 2022 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Jarosław Brach, Izabela Dziaduch (red.)

W trzecim numerze zeszytu naukowego "Logistyka i transport" wydawanego w serii "Debiuty Studenckie" zebrano osiem artykułów opracowanych samodzielnie przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Tematyka tekstów jest różnorodna i aktualna, co świadczy o dobrym rozeznaniu młodych adeptów nauki we współczesnych problemach sektora transportu i logistyki, będących pochodną potrzeb rozwoju i globalizacji gospodarki. Autorzy w przygotowanych opracowaniach poruszyli m.in. takie zagadnienia, jak: Przemysł 4.0, logistyka ostatniej mili, zarządzanie procesami magazynowymi, infrastruktura transportu zewnętrznego, logistyczna obsługa klienta, jakość usług publicznego transportu zbiorowego, zarządzanie procesami transportowymi oraz logistyka produkcji filmowej.

213
E-book

Zaawansowana rachunkowość zarządcza i rachunek kosztów. Teoria, przykłady i zadania

Robert Kowalak

Książka poświęcona zaawansowanej rachunkowości zarządczej i rachunkowi kosztów wypełnia lukę na rynku pozycji prezentujących zagadnienia związane z wykorzystaniem rachunkowości w podejmowaniu decyzji przez menedżerów. Istotną zaletą podręcznika jest kompleksowa prezentacja problematyki wykorzystania różnego rodzaju narzędzi rachunkowości zarządczej, szczególnie związanych z nowoczesnymi metodami rachunku kosztów oraz zarządzania dokonaniami. Każdy rozdział zawiera część teoretyczną, przykłady i zadania. Książka będzie przydatna właścicielom przedsiębiorstw i kadrze menedżerskiej, studentom uczelni ekonomicznych specjalizujących się w tematyce rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej, a także słuchaczom studiów podyplomowych

214
E-book

Wybrane aspekty współpracy organizacyjnej

Dorota Kanafa-Chmielewska

Książka będzie stanowić interesującą lekturę dla wszystkich, którzy cenią rynkowe współdziałanie i chcieliby dowiedzieć się o nim więcej. Autorzy publikacji w pięciu rozdziałach (cztery przedstawiają badania własne autorów) rozważają różne aspekty współpracy organizacyjnej. Trzy pierwsze rozdziały dotyczą czynników współpracy wewnątrzorganizacyjnej. Czwarty ma charakter teoretyczny i traktuje o kompetencjach pracowniczych w organizacji. Rozdział piąty odnosi się do współpracy międzyorganizacyjnej.

215
E-book

Zrównoważony rozwój lokalny. Podstawy teoretyczne i działania praktyczne

Alicja Sekuła, Andrzej Miszczuk, Julia Wojciechowska-Solis, Joanna Nucińska

W monografii omówiono jedną z koncepcji rozwoju lokalnego, jaką jest rozwój zrównoważony. Przedstawiono teoretyczne podstawy tego rozwoju na poziomie lokalnym oraz ukazano jego przejawy i działania praktyczne w sferach gospodarczej, społecznej i ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki i oświaty jako wewnętrznych czynników rozwojowych. Ponadto w kontekście rozwoju zrównoważonego poruszono zagadnienia Agendy 2030, Europejskiego Zielonego Ładu, inicjatywy LEADER, turystyki wiejskiej oraz partnerstw terytorialnych.

216
E-book

Ekonomiczne i technologiczne aspekty zastosowania megadługich i ciężkich zestawów drogowych

Jarosław Brach

Jednym ze sposobów redukcji powiązanych względnych ekonomicznych i ekologicznych kosztów przemieszczania jest upowszechnienie stosowania wydłużonych i megawydłużonych zestawów o podwyższonej dopuszczalnej masie całkowitej. Wdrożenie takich zestawów oznacza relatywne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, łagodzi zmiany klimatu, a jednocześnie przekłada się na zmniejszenie ekonomicznych i ekologicznych zewnętrznych kosztów transportu. Już od ponad dekady trwają działania na rzecz wprowadzenia na ograniczoną skalę do normalnej eksploatacji (czyli z możliwością poruszania się po normalnych drogach w normalnym ruchu ulicznym) tzw. zestawów megawydłużonych, określanych jako Mega Long Heavy Vehicle – megaciężki i długi pojazd, czyli bardzo wydłużony zestaw o jeszcze bardziej podniesionej dopuszczalnej masie całkowitej i tym samym większych zdolnościach przewozowych. Pojawiają się również określenia Super EcoCombi oraz High Capacity Transport i High Capacity Vehicle. Monografia jest pierwszym w Polsce zwartym opracowaniem poświęconym wdrażaniu zestawów tego rodzaju, tym samym przyczynia się do wyeliminowania poważnej luki badawczej.

217
E-book

Algebra Liniowa

Antoni Smoluk

Antoni Smoluk w przedmowie do niniejszej publikacji pisze: „Celem nauki jest prostota i doskonałość. Nauka nie komplikuje spraw prostych, ale przeciwnie - rozjaśnia prawdy ukryte”. Słowa te znakomicie oddają zawartość książki i intencje autora. Jest to bowiem nie tylko podręcznik przeznaczony dla studentów chcących zrozumieć matematykę i zgłębić tajniki algebry liniowej – nauki o wektorach. Ze względu erudycyjny wymiar opracowania i interdyscyplinarne nawiązania, które się w nim pojawiają, należy podkreślić, że jest to także pozycja, która z pewnością zainteresuje czytelników edukację mających dawno za sobą.

218
E-book

Informatyka w zarządzaniu

red. Helena Dudycz, Marcin Hernes, Maciej Pondel, Artur Rot

W monografii omówiono rezultaty wybranych prac badawczych zaprezentowanych podczas konferencji "Informatyka w zarządzaniu (IwZ'2022)", która odbyła się w dniach 1-2.12.20222 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Książka zawiera czternaście artykułów, w których szczegółowo przedstawiono takie zadnienia, jak: metody neuronauki poznawczej w badaniu doświadczenia użytkowników; rola i ocena wykorzystania usług chmurowych w wirtualizacji procesów kształcenia uczelni wyższych; The Method of Finding High-Runner Products in the Assortment; behawioralne aspekty zarządzania niepewnością projektów e-Zdrowie; transformacja cyfrowa i implikacje dla strategii oraz zmiany organizacyjnej - przegląd literatury; strategia innowacyjna tworzenia Przedsiębiorstwa 4.0 jako elementu transformacji cyfrowej - studium przypadku Orange; strategia innowacyjna tworzenia Przedsiębiorstwa 4.0 jako elementu transformacji cyfrowej - studium przypadku Orange; metoda wielokryterialnego wspomagania decyzji SAW w wyborze dostawcy systemów informatycznych; model systemu Business Intelligence do analizy danych i podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie; komunikacja oparta na platformie Microsoft Teams w procesie dydaktycznym szkoły wyższej w rzeczywistości postpandemicznej w ocenie studentów; komunikacja oparta na platformie Microsoft Teams w procesie dydaktycznym szkoły wyższej w rzeczywistości postpandemicznej w ocenie studentów; społeczeństwo informacyjne czy cyfrowe?; postrzeganie przez studentów możliwości wykorzystania zarządzania procesowego w usprawnianiu organizacji; identyfikacja potrzeb konsumentów w zakresie zakupu i użytkowania technologii rzeczywistości rozszerzonej.

219
E-book

Ekonomia i finanse 2024 DEBIUTY STUDENCKIE

Małgorzata Gasz, Andrzej Koza, Adriana Politaj red.

Niniejszy zeszyt zawiera dwanaście artykułów naukowych autorstwa studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, filii w Jeleniej Górze. Przedmiotem badań studentów są, m.in. kondycja ekonomiczna przedsiębiorstw i ich decyzje inwestycyjne w kontekście niestabilnych warunków makroekonomicznych, źródła finansowania działalności przedsiębiorstw, tendencje i prognozy na rynku pracy w branży IT, zarobki Polaków w świetle zmiany siły nabywczej wynagrodzeń, znaczenie płac i zysków w kształtowaniu inflacji, uwarunkowania, postawy i decyzje finansowe pokolenia Z, sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce w okresie pandemii COVID-19, rola premier gier komputerowych w kontekście zmiany cen akcji polskich spółek gamingowych czy wpływ internetu rzeczy na usługi społeczne. Prezentowane prace stanowią efekt badań naukowych przeprowadzonych przez autorów w warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia społeczno-gospodarczego.

220
E-book

Ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze 2022 [DEBIUTY STUDENCKIE]

Aleksandra Kuźmińska-Haberla (red.)

Zagadnienie omówione w tym numerze "Debiutów Studenckich" dotyczą działań marketingowych różnych podmiotów, przede wszystkim w przestrzeni międzynarodowej. Cztery artykuły nawiązują do kreowania marki i wizerunku firm oraz marki stworzonej przez organizację pozarządową, jeden prezentuje znaczenie marketingu relacyjnego, w tym również dla kreowania marki, kolejny zaś odnosi się do wpływu kultury na komunikację marketingową. Pozostałe dwa artykuły nawiązują do znaczenia języka angielskiego w biznesie międzynarodowym oraz do zrównoważonego rozwoju w obliczu kryzysu wodnego.