Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
1
Eлектронна книга

Wstęp do e-administracji. E-obieg dokumentów w administracji publicznej z wykorzystaniem el-Dok-Systemu

Beata Bal-Domańska, Aneta Salus

Skrypt jest przeznaczony dla studentów kierunków administracja, ekonomia i zarządzanie, pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat e-administracji. W pracy przedstawiono podstawowe pojęcia i przybliżono historię rozwoju e-administracji. Na przykładzie el-Dok Systemu, który jest jednym z produktów ZETO Lublin Sp. z o.o., zaprezentowano wybrane funkcje w zakresie elektronicznego obiegu dokumentów.

2
Eлектронна книга

Ekonometria - metody, przykłady, zadania

red. Józef Dziechciarz

"Recenzowany podręcznik w sposób zwarty i przejrzysty przedstawia wybrane zagadnienia z zakresu ekonometrii. Struktura podręcznika odzwierciedla tematy realizowane na wykładach i ćwiczeniach. [...] Każdy wykład zawiera zwięzłą część teoretyczną, a następnie rozwiązane w sposób przystępny przykłady. Zadania do samodzielnego rozwiązania są różnorodnego typu, ciekawe i nowatorskie w porównaniu z innymi pozycjami z tego zakresu. [...] Dają one studentom możliwość wszechstronnego przygotowania się do egzaminu z ekonometrii. Sądzę, że autorzy zapewnili porównywalny wysoki poziom naukowy poszczególnych części podręcznika. Dotyczy to zarówno prezentacji sposobu i zakresu metodologii, jak też rodzaju, zakresu i stopnia trudności opracowanych zadań." - Prof. dr hab. Teodor Kulawczuk

3
Eлектронна книга

Ocena efektywności inwestycji

red. Stefan Wrzosek

 Autorzy książki  koncentrują się na problematyce finansowej oceny inwestycji, umiejętnie ukazując kwestie oceny efektywności projektów inwestycyjnych na tle finansów całego przedsiębiorstwa. Biorą też pod uwagę różne perspektywy, z jakich dokonywana jest ocena przedsięwzięcia inwestycyjnego. Omawiane zagadnienia zostały zilustrowane przykładami. Treść podręcznika odpowiada problematyce zawartej w programach nauczania przedmiotów na kierunkach: zarządzanie i inżynieria produkcji, finanse i rachunkowość oraz ekonomia.

4
Eлектронна книга

Strategia. Od planu do sieci

Jerzy Niemczyk

W monografii zaproponowano projekcję rozwoju zarządzania strategicznego w ostatnich 60 latach. Podstawą prezentowanej  sekwencji podejść do strategii były analiza osiągnięć naukowo-badawczych powstałych w opisywanym okresie,  szczególnie tych mających miejsce w Stanach Zjednoczonych, a także  kilkunastoletnie doświadczenia autora związane ze studiowaniem teorii, z obserwowaniem i analizowaniem praktyki strategii. Analizowany w monografii historyczny okres rozwoju zarządzania strategicznego pozwolił autorowi na wyodrębnienie pięciu głównych podejść do formułowania strategii. Wyróżniono je przede wszystkim ze względu na rodzaj dominującej w nich renty ekonomicznej. Autora interesowały więc ujęcia strategii i historyczne (klasyczne), i aktualnie obowiązujące. Dodatkowe pytanie stawiane w pracy dotyczy również  związków między naukami o zarządzaniu a ekonomią.

5
Eлектронна книга

Zadania z chemii ogólnej i analitycznej

Red. Teresa Znamierowska

Umiejętność rozwiązywania zadań z chemii ogólnej i analitycznej stanowi podstawę lepszego i głębszego rozumienia procesów chemicznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ze względu na interdyscyplinarny charakter studiów na wydziale liczba godzin wykładów z chemii ogólnej i nieorganicznej oraz ćwiczeń rachunkowych jest bardzo ograniczona. Obliguje to studentów wydziału do znacznej samodzielności w zdobywaniu wiedzy z tego przedmiotu. Studenci wydziału rekrutują się z różnych szkół średnich, dlatego zakres ich wiadomości z chemii jest bardzo zróżnicowany.

6
Eлектронна книга

Międzynarodowa ochrona środowiska

Agnieszka Becla, Tomasz Poskrobko, Stanisław Czaja

Podręcznik jest pierwszą w literaturze polskiej kompleksową publikacją omawiającą zagadnienia międzynarodowej ochrony środowiska przyrodniczego. Współczesne procesy globalizacji ujawniają, jak istotne są wyzwania ekologiczne dla człowieka i jego gospodarki. Podręcznik ukazuje złożoność ochrony środowiska przyrodniczego w skali międzynarodowej, związane z nią szanse dla ekosystemów oraz zagrożenia. Jednocześnie prezentuje różnorodność przedsięwzięć ochronnych, stosowane rozwiązania i regulacje oraz możliwości wsparcia zasobowego dla międzynarodowej ochrony środowiska. Wiedza w tym zakresie nabiera coraz większego znaczenia w warunkach społeczeństwa informacyjnego. Jest to wiedza bardzo użyteczna zarówno dla studentów kierunków ekonomicznych, jak i dla praktyków, zwłaszcza prowadzących działalność gospodarczą w skali międzynarodowej. Podręcznik ‒ oparty na obowiązujących regulacjach prawnych, najnowszych doświadczeniach praktycznych i aktualnej literaturze ‒ jest także atrakcyjnym kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych ochroną środowiska w skali globalnej.

7
Eлектронна книга

International Spatial Economy - Chosen Aspects

Stanisław Korenik (Red.), Oğuz Özbek (Red.)

Zamiarem autorów było przybliżenie czytelnikom pojęcia współczesnej przestrzeni socjo-ekonomicznej, a także kulturalnych i politycznych czynników występujących w przestrzeni. W związku z tym, oprócz ogólnych informacji o działalności człowieka w przestrzeni, czytelnicy znajdą w książce informacje o najnowszych formach zarządzania, innowacjach czy tworzeniu sieci gospodarczych. Według autorów takie ujęcie wzbogaci wiedzę czytelników o funkcjonowaniu gospodarki w nowych realiach z uwzględnieniem aspektu przestrzeni, jako że każda działalność człowieka odbywa się w określonym czasie i w określonej przestrzeni.

8
Eлектронна книга

Hipoteczny pieniądz bankowy

Bogusław Półtorak

Przedmiotem badań prowadzonych w pracy jest zakres finansowego potencjału nieruchomości oraz jego realizacja poprzez mechanizmy bankowego finansowania nieruchomości. W badaniach uwzględniona jest szczególna rola banków jako podmiotów o najbardziej rozwiniętej funkcji transformacyjnej kapitału finansowego w warunkach postępującej globalizacji i usieciowienia się systemu finansowego. Wnioskowanie prowadzone jest z wykorzystaniem dorobku bankowości i finansów, w tym finansów behawioralnych, w warunkach cyklicznego rozwoju ekonomicznego, z uwzględnieniem czynników kryzysu finansowego. Problematyka badawcza obejmuje wzajemne relacje podmiotów kredytowych z regulatorami rynków finansowych, kredytobiorcami i dostawcami kapitału (deponentami i inwestorami), ze szczególnym uwzględnieniem barier i możliwości funkcjonowania w specyfice rynku nieruchomości w warunkach postkryzysowych. Analiza prowadzona jest na podstawie badań własnych, porównujących zakres i charakter modeli uniwersalistycznych oraz specjalistycznych kredytowania hipotecznego

9
Eлектронна книга

Ocena efektywności instytucji publicznych w sektorach edukacji i ochrony zdrowia

Marek Biernacki

 Celem głównym pracy jest zbudowanie własnej wielowymiarowej oceny działalności instytucji publicznych na potrzeby optymalizowania kosztów i polepszenia jakości usług w sektorach edukacji i ochrony zdrowia. Instytucja publiczna rozumiana jest tutaj jako organizacja niekomercyjna, utworzona w wyniku inicjatywy administracji państwowej lub jednostek samorządu terytorialnego. W poszczególnych rozdziałach książki zdefiniowano pojęcia związane  z sektorem publicznym, przybliżono pojęcie jakości usługi, przedstawiono wybrane koncepcje obecnie działających systemów ocen instytucji publicznych na świecie i w Polsce, zaproponowano także koncepcję kompleksowej oceny instytucji publicznej, podjęto próbę opisu oraz oceny systemu edukacyjnego w Polsce oraz dokonano analiz stanu zdrowia Polaków oraz oceny ochrony zdrowia w naszym

10
Eлектронна книга

Marketing w organizacjach pozarządowych-obszary zastosowań

Barbara Iwankiewicz-Rak

Autorka postawiła sobie za cel identyfikację obszarów i cech decyzji marketingowych dotyczących wypełniania zadań społecznych i gospodarczych, wynikających ze zmian potrzeb i preferencji społeczeństwa. Prezentowana książka jest rezultatem prowadzonych przez autorkę wieloletnich badań sfery usług społecznych i organizacji pozarządowych. W kolejnych rozdziałach omówiono organizacje pozarządowe w gospodarce rynkowej, szczególne cechy działań marketingowych organizacji pozarządowych, komunikację marketingową organizacjach pozarządowych, fundraising w aspekcie marketingowej orientacji organizacji pozarządowych, fundraising w świetle współpracy organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. Treść książki łączy wątki teoretyczne ze wskazaniem praktycznych zastosowań, nie wyczerpuje jednak rozległej problematyki marketingu i funkcjonowania organizacji pozarządowych w gospodarce rynkowej.

11
Eлектронна книга

Projektowanie procesów technologicznych w przemyśle spożywczym

red. Elżbieta Gąsiorek

Celem publikacji jest przedstawienie technik i zasad wykonania projektu procesu  technologicznego produkcji dowolnego wyrobu przemysłu spożywczego. Skrypt  może być wykorzystany jako pomoc dydaktyczna  na zajęciach z przedmiotu projektowanie inżynierskie i technologiczne prowadzonych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym. Książka jest przeznaczona dla studentów specjalności inżynieria produktów żywnościowych, od których oczekuje się umiejętności organizowania prac badawczych i rozwojowych, a  zwłaszcza projektowania oraz wdrażania innowacji technologicznych i organizacyjnych w produkcji żywności. 

12
Eлектронна книга

Ekonomia światowego systemu handlu. WTO: Zasady i mechanizmy negocjacji, wyd. 2 zmienione i uzupełnione

Bernard Hoekman, Michał Maciej Kostecki

Polskie wydanie "The Political Economy of the World Trading System. The WTO and Beyond" (third edition, Oxford University Press, Oxford 2009). Autorzy piszą we wstępie, że „system Światowej Organizacji Handlu (WTO) jest jedną z najbardziej fascynujących, nowatorskich i skutecznych form kooperacji międzynarodowej” –  i należy się z tym zgodzić. Są oni bezpośrednio zaangażowani w prace World Trade Organization), mogą więc przedstawić wnikliwą analizę i krytykę systemu dochodzenia do konsensusu w gronie uczestników o bardzo różnej sile przebicia (kraje rozwinięte, rozwijające się i te, które chcą do nich dołączyć). Jest to zasobne kompendium wiedzy o handlu międzynarodowym, stosunkach ekonomicznych, a także międzynarodowym prawie handlowym. Bogata literatura przedmiotu, jak i kończąca rozdziały lista zalecanych pozycji stanowią same w sobie skarbnicę wiedzy w tej dziedzinie.

13
Eлектронна книга

Zarys ekonomii sektora publicznego

red. Marcin Brol

Niniejszy podręcznik stanowi próbę przedstawienia i uporządkowania stanu wiedzy związanej z funkcjonowaniem sektora publicznego. Podjęto w nim też kwestie teorii dóbr publicznych i zakresu przedmiotowego sektora publicznego. Każdy z siedmiu rozdziałów został uzupełniony o wykaz problemów do dyskusji i spis przydatnej studentom literatury.

14
Eлектронна книга

Rachunek kosztów logistyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Robert Kowalak, Michał Biernacki

 Celem książki jest pokazanie, jak  wykorzystać rachunek kosztów logistyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Autorzy starali się zwrócić uwagę na problemy związane z wyodrębnianiem kosztów logistyki i ich ewidencją. Praca składa się z pięciu rozdziałów, dodatkowo w załączniku przedstawiono dwa studia przypadków. Zaproponowane w książce rozstrzygnięcia mogą stanowić początek wdrażania w przedsiębiorstwach, szczególnie małych i średnich, kompleksowych rozwiązań z zakresu wyodrębniania kosztów logistyki i wykorzystania informacji o nich w przedsiębiorstwach.

15
Eлектронна книга

Kształtowanie nowej polityki regionalnej Polski w warunkach globalizacji i integracji

Dorota Rynio

 Podjęty w pracy temat stanowi istotny element teoretyczno-praktycznych rozważań w odniesieniu do miejsca polityki regionalnej w gospodarce globalnej, wspieranej procesami integracji, oraz jej przyszłości w warunkach gospodarki Polski. Obszar badawczy sprecyzowano jako szeroko pojętą przestrzeń Polski i UE oraz stosowaną tu politykę regionalną, która nierozłącznie związana jest z polityką wspólnotową i gospodarką globalną. W praktycznym ujęciu autorka skoncentrowała się na kwestiach finansowych możliwości wspomagania procesów rozwoju w przekroju UE, ze szczególnym uwzględnieniem modelu i dostępności środków wsparcia polskich regionów, wraz z przedstawieniem źródeł ich pochodzenia. Opisano również praktyczne efekty stosowanej polityki spójności i jej skuteczność.

16
Eлектронна книга

Wymiary polityki społecznej wyd. 2, rozszerzone

Red. Olga Kowalczyk, Stanisław Kamiński

Jest to drugie, rozszerzone wydanie podręcznika, który cieszy się popularnością wśród studentów nauk ekonomicznych i społecznych. Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej omówiono zagadnienia dotyczące rozumienia pojęcia „polityka społeczna”, jej modeli, podmiotów, instrumentów. Drugą część poświęcono zabezpieczeniu społecznemu i ściśle związanym z nim obszarom polityki społecznej. Trzecią część książki stanowią rozdziały dotyczące perspektyw rozwoju polityki społecznej.