Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
33
Ebook

Planowanie przestrzenne w Europie

Alicja Zakrzewska-Półtorak

W podręczniku przedstawiono najważniejsze zagadnienia  z zakresu planowania przestrzennego w wybranych krajach europejskich: Belgii, Holandii, Luksemburgu, Czechach, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Rosji, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Celem autorów jest zaprezentowanie  niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej  informacji dotyczących planowania przestrzennego, które powinien znać inwestor rozpoczynający lub prowadzący działalność gospodarczą w określonym państwie.  Niektóre omówione w tekście rozwiązania stosowane w Europie mogą być inspiracją do zmian wprowadzanych w Polsce. Planowanie przestrzenne opisano z uwzględnieniem takich  zagadnień, jak: podział administracyjny kraju i system rządzenia w kontekście polityki przestrzennej, akty prawne regulujące planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz powiązane, polityka przestrzenna i jej podmioty, rodzaje planów zagospodarowania przestrzennego i ich powiązanie z dokumentami strategicznymi, plan miejscowy i konsekwencje jego funkcjonowania, decyzja o warunkach zabudowy i inne procedury związane z kupnem i zagospodarowaniem działki,  a także warunki inwestowania w kraju. Podręcznik jest skierowany do studentów ekonomii, gospodarki przestrzennej, międzynarodowych stosunków gospodarczych i innych kierunków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Europie. Może być  także przydatny  przedsiębiorcom oraz przedstawicielom administracji samorządowej i rządowej.

34
Ebook

Avoidance, Accounting and Financial Reporting. The Perspective of the Visegrad Group Countries and Serbia

Piotr Luty

Jest to pierwsza z trzech monografii poświęconych unikaniu opodatkowania w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, finansowana w ramach projektu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Autorami rozdziałów są naukowcy w Polski, Czech, Serbii i Portugalii. Prezentowane w niej zagadnienia obejmują unikanie opodatkowania z perspektywy podstawowego systemu informacyjnego spółek – systemu rachunkowości. W książce mówiono wartości niematerialne i prawne oraz rzeczowe aktywa trwałe w kontekście unikania opodatkowania, a także poruszono zagadnienie raportowania finansowego w kontekście ustalania efektywnej stopy opodatkowania

35
Ebook

Czynniki i bariery rozwoju regionalnego w nowych uwarunkowaniach

Stanisław Korenik

Region ekonomiczny, jako jednostka przestrzenna o charakterze społeczno-gospodarczym, w ostatnich latach ulega dużym przeobrażeniom. Jednocześnie jest on istotnym elementem formułowania i realizacji założeń polityki Unii Europejskiej. Ważnym źródłem tych przekształceń jest kształtowanie się i intensywny rozwój gospodarki opartej na wiedzy, co skutkuje przewartościowaniem czynników wpływających na rozwój tej jednostki przestrzennej. Szczególną rolę w tych przemianach zaczyna odgrywać kapitał ludzki, który w tych procesach sam ulega zmianie. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie regionu ekonomicznego jest tworzenie się sieci społeczno-gospodarczych jako nowej formy organizacji procesów gospodarczych. Oprócz tych istotnych zjawisk sytuacja regionu ekonomicznego jest także wypadkową bieżących wydarzeń występujących w różnych przekrojach współczesnego świata. Monografia zawiera trzy rozdziały, w których autor szczegółowo omówił takie zagadnienia, jak: region i procesy jego rozwoju w XXI wieku; rola państwa w rozwoju regionów; przekształcenia czynników i barier rozwoju we współczesnych regionach

36
Ebook

Zarządzanie pracą w zmieniających się uwarunkowaniach funkcjonowania organizacji

M. Wanda Kopertyńska

Praca jako uniwersalny i centralny programator ludzkich działań ulega istotnym przemianom ze względu na zmiany w otoczeniu i wewnątrz organizacji. Organizacje przyjmują nowe struktury, sprzyjające efektywnemu realizowaniu pracy. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wywołują potrzebę innych niż dotychczas metod podziału i organizacji pracy, odmiennych sposobów zarządzania i kontroli. Następują zmiany form organizacji pracy i zatrudnienia w zakresie kontroli procesów pracy. Zmienia się też pracownik wykonujący pracę. Miejsca starszych pracowników zajmują pracownicy młodego pokolenia, mający odmienne oczekiwania wobec pracy i pracodawcy. Wymusza to potrzebę rozwoju przywództwa w organizacjach i nowego podejścia do motywowania pracowników. Wymienione przeobrażenia wymagają innego podejścia do zarządzania pracą. Zagadnieniom tym poświęcona jest monografia, która nawiązuje do zarządzania pracą w zmieniających się uwarunkowaniach funkcjonowania organizacji.

37
Ebook

Teoria i praktyka ekonomii regulacji w energetyce. Zastosowania metod taryfikacji w sektorze energetyki gazowej

Adam Węgrzyn

Monografia uzupełnia dorobek polskiego piśmiennictwa poświęconego problematyce ekonomii regulacyjnej, a w szczególności zagadnieniu ustalania taryf dla przedsiębiorstw energetycznych z sektora użyteczności publicznej funkcjonujących na rynkach regulowanych. Autor podjął próbę prezentacji ewolucji teorii i praktyki regulacji ekonomicznej, a także dalszych kierunków rozwoju tej dyscypliny. Oprócz najważniejszych kwestii regulacji ekonomicznej omówił istotę regulacji przedsiębiorstw sieciowych z sektora użyteczności publicznej w ramach podejścia tradycyjnego i alternatywnego. Opisał również teoretyczne zasady ustalania cen oraz praktyczne metody regulacji taryf, stosowanych w rozwiniętych jurysdykcjach. Książka stanowi kompendium na temat aktualnego poziomu rozwoju polskiego sektora gazowniczego, kierunków zmian, a także wyzwań regulacyjnych dla tego sektora w świetle dekarbonizacyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Na szczególną uwagę zasługuje opracowanie systematyki najważniejszych podejść (systemów) do regulacji przychodów dla operatorów systemów gazowniczych, a w tym koncepcji wyznaczenia taryf i najważniejszych metod ustalania przychodu regulowanego dla przedsiębiorstwa energetycznego z sektora gazownictwa przesyłowego i dystrybucyjnego. W części empirycznej monografii ujęto analizę najlepszych praktyk w obszarze regulacji i taryfowania działalności dystrybucyjnej gazu ziemnego i energii elektrycznej na wybranych rynkach energetycznych krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Analiza składa się z dwóch części - analizy trendów regulacyjnych sektora dystrybucji gazu i energii elektrycznej oraz analizy porównawczej modeli regulacyjnych w wybranych krajach Unii Europejskiej w tym w Polsce. Książka stanowi wkład w rozwój nauki oraz praktyki w zakresie ekonomii regulacyjnej oraz finansów przedsiębiorstwa energetycznego działającego na rynku regulowanym.

38
Ebook

Dojrzałość procesowa jednostek samorządu terytorialnego w Polsce a realizacja standardów kontroli zarządczej i uzyskane efekty

Alicja Gębczyńska

Monografia zawiera pogłębioną analizę poziomu dojrzałości procesowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Warstwa teoretyczna publikacji nawiązuje do badań specyfiki zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego oraz przeglądu rozwiązań procesowych wykorzystywanych w administracji publicznej. Z kolei warstwa praktyczna ilustruje związki zachodzące pomiędzy poziomem dojrzałości procesowej jednostek samorządu terytorialnego a realizacją standardów kontroli zarządczej oraz poziomem dojrzałości procesowej a uzyskanymi przez jednostki samorządu terytorialnego efektami.  Książka przeznaczona jest zarówno dla teoretyków, jak i praktyków zarządzania publicznego, szczególnie zaś dla osób zainteresowanych tematyką pomiaru dojrzałości procesowej w jednostkach samorządu terytorialnego.

39
Ebook

Narracje w sprawozdawczości finansowej i niefinansowej

Melania Bąk, Marzena Strojek-Filus, Katarzyna Kobiela-Pionnier, Marek Masztalerz

Monografia jest efektem współpracy badaczy z czterech ośrodków akademickich, zainteresowanych problematyką rosnącej roli języka i narracji w rachunkowości. W książce dokonano syntezy stanu badań nad narracjami w sprawozdawczości finansowej i niefinansowej, a także przedstawiono wyniki własnych badań empirycznych nad wybranymi aspektami narracyjnego raportowania informacji finansowych i niefinansowych.

40
Ebook

Od faktoringu przeszłości do faktoringu przyszłości

Dorota Korenik

Sześciorozdziałowe studium ewolucji faktoringu ma charakter porządkujący i eksploracyjny, ale także empiryczno-poznawczy. Wywód jest zorientowany przede wszystkim na czasy współczesne i uwypuklenie zmienności faktoringu stosownie do zmieniających się potrzeb gospodarki. Książka ma liczne walory poznawcze. Stanowią je m.in. systematyzacja wiedzy, przekładająca się na modyfikacje dostępnych rozwiązań faktoringowych, identyfikacja zbioru czynników wpływających na zmiany w systemie faktoringowym, prezentacja zastosowań tytułowego narzędzia w celu polepszenia działalności MSP i w obopólnym interesie faktora i faktoranta, zidentyfikowanie problemów przejrzystości, jakości i integralności oferty oraz obsługi faktoringowej. W monografii szczegółowo omówiono badania nad świadomością faktoringową, a także syntetycznie opisano stan prawny dotyczący faktoringu w wybranych krajach. Przedstawione badania mają charakter aplikacyjny.

41
Ebook

Odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania gospodarczego. Zagadnienia prywatno- i publicznoprawne

Katarzyna Marak

Podjęta w opracowaniu tematyka odpowiedzialności kontraktowej należy do najbardziej doniosłych teoretycznie i praktycznie zagadnień prawnych, niezwykle rozległych oraz charakteryzujących się dużą zmiennością. Obecnie owa niestałość jest szczególnie odczuwalna. Pojęcie zobowiązania gospodarczego w czasie epidemii nabiera bowiem wyjątkowego znaczenia. Publikacja powstała jako rezultat współdziałania grupy pracowników naukowych, których można określić mianem „prawników na uczelniach ekonomicznych”. Opracowanie zyskuje dzięki temu charakter interdyscyplinarny, silnie czerpiąc z idei nurtu ekonomicznej analizy prawa. O ile bowiem problematyka odpowiedzialności kontraktowej jest często eksploatowanym polem badawczym, o tyle specyficzne na nią spojrzenie, które cechuje badaczy łączących prawo i ekonomię czy też wykorzystujących ekonomię dla rozwoju dyscypliny naukowej prawa, niewątpliwie wzbogaca dyskurs naukowy.

42
Ebook

Metody ilościowe w ekonomii i biznesie - narzędzia i zastosowania

Marek Nowiński

Monografia porusza wiele zagadnień z zakresu statystyki, ekonometrii i badań operacyjnych. Łączy je wspólna tematyka – możliwości wspomagania procesów decyzyjnych występujących w otaczającej nas rzeczywistości gospodarczej. Dotyczą one np. zaawansowanej analizy danych społeczno-ekonomicznych, w tym także nieliniowej analizy rekurencyjnej, w podejmowaniu decyzji społecznych i biznesowych w warunkach naszego kraju, a także całej Unii Europejskiej. Autorzy w swoich opracowaniach przedstawiają praktyczne wskazówki dotyczące modelowania ekonometrycznego procesów gospodarczych oraz konkretne narzędzia ilościowe wspomagające procesy planowania produkcji w ramach wspólnego łańcucha dostaw. Proponują także procesy decyzyjne, bardzo często wymagające zastosowania zaawansowanych narzędzi ilościowych.

43
Ebook

The Impact of Covid-19 Pandemic on Economics, Accounting Practice, Research and Quality of Education in the Slovak Republic: Lessons Learnt

Daša Mokošová, Miriama Blahušiaková, Joanna Dyczkowska

Sustainable performance accounts for a critical issue for top management and operational managers facing the green and social transition. Accordingly, they require a clear roadmap indicating how to build ESG strategy, track and report on sustainability performance and manage these results in the longer term. This monograph offers insight into the topic of sustainability performance measurement, reporting and management in business organisations and institutions. The Authors from various countries, including Austria, Brazil, Germany, Hungary, Italy, Lithuania and Poland, present their broad perspectives and opinions, refer to various business sectors, and indicate how the regulatory framework and institutional bodies support sustainable development. With this focus, the book may interest accounting and management scholars, doctoral and master's students of socio-economic studies, and business practitioners. The book can also be used as supplementary material for accounting and management courses at the graduate and postgraduate levels. The monograph incudes 15 chapters, for example: Non-Financial Disclosure and Sustainability Regulation: Voluntary or Mandatory Effectiveness; Sustainable Performance Measurement under the New European Regulation for Corporate Sustainability Reporting: What Will Be the Impact of the European Sustainability Reporting Standards (Beyond New KPIs)?; Cost and Benefits of Sustainability Reporting: Literature Review, Valuable Information for Stakeholders or Corporate Spin? The View of Non-Financial Reports Potential Preparers and Users; Gaining Competitive Advantage through Social Responsibility Reporting - a Lesson from the Non-Profit Sector; The Balanced Scorecard for a Museum as a Non-Profit Organisation; Eco-Efficiency Indicators in District Heating Companies; Sustainability and Sustainability Performance: Empirical Findings from the German Banking and Insurance Sectors.  

44
Ebook

Człowiek gospodarujący - niebezpieczna idea

Sławomir Czetwertyński

Publikacja dotyczy jednego z najbardziej znanych modeli teoretycznych opisujących człowieka. Model człowieka gospodarującego, czy inaczej homo oeconomicus, od zawsze miał swoich zwolenników i przeciwników. Mimo ponadstuletniej historii jego panowania na kartach podręczników akademickich wciąż toczą się wokół niego debaty i spory. Niniejsza książka nie jest kolejnym manifestem krytykującym model idealizacyjny (bo nim w istocie jest model człowieka gospodarującego) za to, że jest kontrfaktyczny. Jest ona próbą ukazania, jak go rozumieć i jak można go wykorzystać, poruszając się płynnie między poszczególnymi poziomami jego idealizacyjnej struktury. W monografii omówiono następujące zagadnienia: teza w rozumieniu Arystotelesa i przyczynek do wyjaśnienia pojęcia "hipoteza", działania celowo-racjonalne człowieka, ortodoksja kontra heterodoksja, poznanie na drodze procesu idealizacji - nauka jako idealizacja, rewizja idealizacji i rola konkretyzacji w procesie poznania, idealizacja człowieka w perspektywie ekonomicznej, konkretyzacja w perspektywie psychologicznej, konkretyzacja w perspektywie społecznej, konkretyzacja w perspektywie kulturowej, płodność heurystyczna przejścia stratyfikacyjnego.

45
Ebook

Samorządowa Karta Dużej Rodziny w Polsce w pierwszych latach funkcjonowania

Anna Bebel

W monografii opisano samorządowe programy Karty Dużej Rodziny w pierwszych latach ich funkcjonowania w Polsce. Podjęto również próbę oceny tych programów pod kątem ich dostosowania do potrzeb rodzin wielodzietnych, a także ich wpływu na poprawę jakości życia rodzin z licznym potomstwem. Praca ma charakter przede wszystkim empiryczny, prezentuje bowiem wyniki badań własnych – zarówno ilościowych, jak i jakościowych – zrealizowanych przez autorkę.

46
Ebook

Branża motoryzacyjna w krajach Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego Azji Wschodniej (RCEP)

Sebastian Bobowski

W monografii scharakteryzowano branżę motoryzacyjną w krajach członkowskich RCEP z uwzględnieniem potencjalnego wpływu porozumienia megaregionalnego na jej przyszłe funkcjonowanie. Tezę opracowania stanowi stwierdzenie, że RCEP dysponuje potencjałem niezbędnym do pobudzenia ekspansji regionalnych łańcuchów wartości w branży motoryzacyjnej, wzrostu wolumenu handlu sektorowego w obrębie ugrupowania, a w rezultacie wzmocnienia pozycji gospodarek regionu na światowym rynku motoryzacyjnym. W analitycznej części pracy powołano się na najnowsze dostępne statystyki zaczerpnięte z oficjalnych baz danych, takich jak Marklines.com, Comtrade ONZ oraz multiregionalnych tabel wejścia-wyjścia Azjatyckiego Banku Rozwoju. W opracowaniu zastosowano następujące metody badawcze: krytyczną analizę literatury przedmiotu, analizę porównawczą, analizę statystyczną, studium przypadku oraz rozumowanie dedukcyjne. W książce szczegółowo omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: ogólna charakterystyka porozumienia RCEP, branża motoryzacyjna w wybranych krajach RCEP, przepływy handlowe w branży motoryzacyjnej w krajach RCEP, globalne i regionalne łańcuchy wartości w branży motoryzacyjnej w krajach RCEP

47
Ebook

OBLICZA POLSKIEGO ETATYZMU GOSPODARCZEGO. Spór o miejsce państwa w gospodarce w okresie międzywojennym, powojennym i po 1990 roku. Liberalizm versus etatyzm

Stanisław Czaja, Bogusław Fiedor

Rola państwa w życiu gospodarczym wzbudzała zainteresowanie i spory badaczy, począwszy od wielkiego kryzysu 1929-1933.  Wywołuje je także obecnie.  Debata poświęcona temu zagadnieniu toczyła się również w Polsce, która po odzyskaniu niepodległości musiała sprostać wielu nowym i trudnym wyzwaniom.  W książce opisano stulecie sporów dotyczących roli państwa w gospodarce oraz oczekiwań, jakie społeczeństwo polskie miało względem tej instytucji.  Przeprowadzona przez autorów analiza obiektywnie i merytorycznie prezentuje wiele bardzo interesujących zagadnień związanych z polskim etatyzmem.  Monografia jest skierowana do studentów uczelni i kierunków ekonomicznych, praktyków gospodarczych, uczestników debat między zwolennikami etatyzmu i liberalizmu oraz wszystkich czytelników zainteresowanych miejscem państwa i jego organów w życiu gospodarczym.

48
Ebook

Organizacje w obliczu wyzwań społeczno-technologicznych. Wybrane problemy praktyk HR

Dorota Molek-Winiarska

Celem monografii jest ukazanie wybranych problemów i wyzwań, które stają przed ZZL, a dotyczą oczekiwań obecnych i przyszłych pracowników wobec organizacji i samych siebie, a także zagrożeń, jakie niosą rozwój w zakresie technologii informatycznych i zmiany w relacjach międzyludzkich. Zagadnienia te rozważano zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i empirycznym, prezentując wyniki przeprowadzonych badań oraz ukazując możliwości narzędzi i metod badawczych.