Видавець: Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Od chwili powstania Politechnika Lubelska kształci kadrę inżynierską i prowadzi badania naukowe, głównie na potrzeby naszego regionu. Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii.
49
Eлектронна книга

Wpływ składu kompozytów cementowych na geometrię ich spękań termicznych

Maciej SZeląg

W pracy dokonano identyfikacji czynników wpływających na charakterystyki geometryczne spękań termicznych (spękań klastrowych) modyfikowanych zaczynów cementowych oraz określono zależności pomiędzy wybranymi właściwościami materiałowymi zaczynów, a parametrami stereologicznymi tych spękań. Modyfikacja zaczynów polegała na zastąpieniu części cementu metakaolinitem lub mikrokrzemionką, a także dodaniu zbrojenia rozproszonego w postaci włókien polipropylenowych lub nanorurek węglowych. Przebadanych zostało łącznie 10 serii modyfikowanych zaczynów cementowych, gdzie w ramach każdej serii próbki były wykonywane o trzech wskaźnikach w/s równych odpowiednio 0,4; 0,5; 0,6.  

50
Eлектронна книга

Otoczenie a wartość biznesu

Magdalena Miszczuk, Małgorzata Sosińska-Wit

W niniejszej monografii autorzy z kraju i zagranicy prezentują swoje poglądy na to, co kształtuje wartość przedsiębiorstwa i wartość w biznesie. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy aspektów oddziaływania administracji publicznej na wartość w biznesie. Druga z kolei zawiera przemyślenia autorów na temat problemów pozyskiwania kapitału dla funkcjonowania przedsiębiorstw.

51
Eлектронна книга

Wybrane aspekty zarządzania zrównoważonym rozwojem

Anna Żelazna, Jacek Witkowski

Tematem pracy jest zarządzanie zrównoważonym rozwojem, które rozpatrywane jest w kontekście działań oraz decyzji podejmowanych przez trzy grupy podmiotów.

52
Eлектронна книга

Młody inżynier XXI wieku

Barbara Buraczyńska, Anna Kuczmaszewska (red.)

Niniejsza monografia jest zwieńczeniem Sesji Studenckich Kół Naukowych pt. Młody inżynier XXI wieku, która odbyła się dnia 16 maja 2018 roku w ramach Konferencji Jubileuszowej pt. 10-lecie Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. Jej uczestnicy – członkowie Studenckich Kół Naukowych działających przy trzech katedrach Wydziału Podstaw Techniki – prezentowali referaty i postery o tematyce techniczno-informatycznej, społecznej oraz matematycznej. Celem monografii jest przedstawienie rezultatów doświadczeń naukowych młodych inżynierów oraz studentów takich kierunków jak: edukacja techniczno-informatyczna, inżynieria bezpieczeństwa oraz matematyka, którzy aktywnie włączają się w działalność Studenckich Kół Naukowych. Bogactwo i różnorodność tematyki rozdziałów ściśle związane jest z różnorodnością zagadnień będących przedmiotem zainteresowania sześciu Studenckich Kół Naukowych funkcjonujących w Wydziale.

53
Eлектронна книга

Współczesne dylematy i wyzwania przewództwa. Lider XXI wieku

Matylda Bojar, Jakub Bis (red.)

Współczesne zmiany społeczno-gospodarcze takie jak: globalizacja, sieciowość, cyfryzacja, rozwój technologii internetowych, ale również zmiany w zakresie wyznawanych przez ludzi wartości, stawiają nowe wyzwania wobec liderów w XXI wieku. Liderzy uznawani są za bardzo specyficzny zasób każdej organizacji. Wielu specjalistów nauk o zarządzaniu podkreśla, że najlepszym co może spotkać firmę jest posiadania własnego lidera, a jeśli przedsiębiorstwo jest duże to nawet kilku. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy przyszłość należy do liderów? Czy znajdą oni swoje miejsce w nowych realiach społecznych i gospodarczych? Czy odnajdą się w organizacjach którym przyszło funkcjonować w burzliwym i naznaczonym kryzysem (zarówno gospodarczy czym jak i kryzysie wartości moralnych) otoczeniu? Między innymi odpowiedzi na te pytania można znaleźć w niniejszej książce.

54
Eлектронна книга

Kapitał ludzki w dobie sytuacji kryzysowych

Krystyna Wojciechowska, Jacek Dziwulski

Kapitał ludzki to nie tylko element konieczny do funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale też zasób istotnie wpływający na jakość wytwarzanych przez nie produktów i usług, wprowadzanych innowacji czy też modyfikacji technologicznych. Dzięki właściwej aktywizacji potencjału kapitału ludzkiego przedsiębiorstwo tworzy swoją tożsamość, pozycję rynkową i przewagę konkurencyjną. Kapitał ludzki jako zjawisko złożone i dynamiczne jest kształtowany przez wiele różnorodnych czynników.

55
Eлектронна книга

Optymalne sterowanie dyskretnymi systemami stochastycznymi

Edward Kozłowski

Teoria sterowania jest to nauka o zasadach i metodach sterowania systemami (obiektami, urządzeniami, procesami). Zadania z teorii sterowania polegają na analizie i modelowaniu matematycznym pewnych systemów oraz konstrukcji algorytmu (regulatora) dla realizacji określonego celu. Do modelowania systemu wykorzystujemy wiedzę z różnych dziedzin nauki: fizyki, techniki, chemii, medycyny, socjologii itp., natomiast do konstrukcji optymalnych sterowań wykorzystywane są narzędzia z matematyki, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa.

56
Eлектронна книга

Water Supply and Wastewater Disposal

Henryk Sobczuk, Beata Kowalska (red.)

Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.  

57
Eлектронна книга

Obróbka gładkościowa i umacniająca. Ćwiczenia laboratoryjne

Kazimierz Zaleski, Agnieszka Skoczylas, Stanisław Bławucki

W niniejszym podręczniku scharakteryzowano wybrane sposoby obróbki gładkościowej i umacniającej. Przy wyborze kierowano się możliwością przeprowadzenia ćwiczeń laboratoryjnych związanych z tematyką poszczególnych rozdziałów w Laboratorium Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej. Podręcznik przeznaczony jest dla studentów kierunku mechanika i budowa maszyn, szczególnie dla specjalności technologia maszyn. Wykłady i ćwiczenia z obróbki gładkościowej i umacniającej prowadzone są na studiach drugiego stopnia tej specjalności. Z podręcznika mogą też korzystać studenci kierunków inżynieria produkcji oraz zarządzanie i inżynieria produkcji.  

58
Eлектронна книга
59
Eлектронна книга

Uczenie się klienta w warunkach zmian rynkowych

Łukasz Skowron

Teza o kluczowej roli klienta na rynku jest tak oczywista, że staje się truizmem. Nie znajdziemy opinii, teoretycznych studiów czy też wyników badań empirycznych, które kwestionowałyby tę rolę. Skoro klient jest głównym uczestnikiem rynku, to zmiany na tym rynku muszą być również i jego udziałem. Zmieniający się rynek to również zmieniający się klient. Tymczasem, w jakże wielu przypadkach, okazuje się, że tak naprawdę mało znamy klienta, w szczególności niewiele wiemy, jaka jest logika zmiany w jego zachowaniach jeśli stoi on w obliczu realnych zmian rynkowych (nowe technologie, nowi dostawcy, nowe regulacje, nowe możliwości komunikacji marketingowej, itp.).

60
Eлектронна книга

Projektowanie harmonogramów odpornych w środowisku Job-Shop z wykorzystaniem narzędzi predykcji

Łukasz Sobaszek, Antoni Świć, Arkadiusz Gola

Monografia podejmuje problematykę harmonogramowania produkcji z uwzględnieniem zakłóceń procesu produkcyjnego. W publikacji przedstawiono nową metodę projektowania harmonogramów odpornych z wykorzystaniem narzędzi predykcji, która umożliwia uwzględnienie dwuczynnikowej niepewności procesu produkcyjnego w postaci awarii maszyn oraz zmienności czasów operacji technologicznych. Omówiono zagadnienie harmonogramowania zadań w typowych środowiskach produkcyjnych, metody opracowywania harmonogramów oraz problemy związane z tym procesem. Ponadto scharakteryzowano odporne harmonogramowanie produkcji, dokonując analizy dotychczasowych rozwiązań w tym zakresie, a także w obszarze predykcji czynników niepewności.

61
Eлектронна книга

Rachunki narodowe. Narzędzie analizy ekonomicznej. Zbiór zadań

Ruslan Motoryn

Celem podręcznika jest stworzenie warunków i możliwości dla studentów, po to aby zrozumieli podstawowe pojęcia i kategorie SRN, który jest podstawą statystyki gospodarczej oraz oceny etapu, funkcjonowania i rozwoju gospodarki.

62
Eлектронна книга
63
Eлектронна книга

Tribologia

Mychajło Paszeczko, Myroslav Kindrachuk (red.)

Rozwój współczesnego przemysłu uwarunkowany jest opracowywaniem nowych innowacyjnych technologii pozwalających zwiększyć wydajność produkcji przy jednoczesnej minimalizacji jej kosztów. Szczególnego znaczenia nabierają problemy związane z niezawodnością maszyn przy jednoczesnym oszczędnym wykorzystaniu materiałów do ich wykonania.

64
Eлектронна книга

Branża papiernicza jako istotny sektor polskiej gospodarki

Jakub Bis, Marta Sokół, Aleksandra Zalewska

Autorzy za cel niniejszej pracy postawili dokonanie analizy branży papierniczej w kontekście podjęcia decyzji o uruchomieniu w niej działalności gospodarczej. Przystępując do analizy branży papierniczej postawiono następujące pytania badawcze: Czy podjęcie decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej związanej z produkcją i przetwarzaniem papieru jest dobrym przedsięwzięciem biznesowym? Czy perspektywy rozwojowe dla branży papierniczej są korzystne? Jaką kondycję finansową posiadają spółki papiernicze notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych? Na potrzeby niniejszej monografii sformułowana została również następująca hipoteza: Analiza obecnej sytuacji oraz określenie perspektyw dla branży papierniczej są kluczowymi działaniami poprzedzającymi decyzję o uruchomieniu działalności gospodarczej w tym obszarze.