Видавець: Infor PL
1
Eлектронна книга

Praca zdalna z zagranicy - zasady kierowania pracowników i rozliczania wynagrodzeń

Alicja Kozłowska

Perspektywa wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy czy miejscem prowadzenia przez niego działalności jest bardzo popularnym rozwiązaniem, obecnie często traktowanym w kategorii benefitu pracowniczego. Możliwość świadczenia pracy z zagranicy często zwiększa szanse polskiego pracodawcy na pozyskanie pracowników z doświadczeniem międzynarodowym i jednocześnie pozwala firmom na rozwój. Porozumienie stron stosunku pracy odnośnie takiej możliwości wykonywania pracy stwarza jednak wiele obowiązków i niesie ze sobą pewne ryzyko związane z brakiem kontroli pracy wykonywanej przez pracownika na odległość. Publikacja porusza tematykę pracy zdalnej z zagranicy. W przystępny sposób i rzeczowo ujęto w niej problematykę świadczenia pracy zdalnej spoza Polski w aspektach: prawa pracy, prawa ubezpieczeń i prawa podatkowego. Uwagę zwrócono w szczególności na obowiązki stron stosunku pracy, a także zagrożenia związane z tą formą zatrudnienia. Całość została wzbogacona przykładami i stanowiskami urzędowymi.

2
Eлектронна книга

VAT 2023

praca zbiorowa

"VAT 2023" to wyjątkowa publikacja, która zawiera ujednolicony tekst ustawy o VAT, uwzględniający zmiany wchodzące w życie w 2023 r., a także wybór najważniejszych rozporządzeń dotyczących VAT. Atutem opracowania jest zamieszczony na początku praktyczny "Przewodnik po zmianach w VAT 2023". W unikatowej, przystępnej formie przedstawia on wszystkie zmiany przepisów wchodzące w życie w 2023 r., które opublikowano w Dzienniku Ustaw do 1 stycznia 2023 r. Na początku publikacji zamieszczona jest tabela zawierająca wykaz tych zmian. Następnie każda z nich jest odrębnie omówiona. Piszemy, jak było przed zmianą, a jak jest po zmianie. Zamieszczamy także komentarz eksperta i szczegółową podstawę prawną. W publikacji "VAT 2023" znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, jak po zmianach m.in.: ● rozliczać VAT w ramach grupy VAT, ● uzyskać dostęp do KSeF, ● ewidencjonować obrót w JPK_V7, ● stosować obniżone stawki VAT, ● płacić VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw. W "Przewodniku po zmianach 2023" omawiamy także projekt zmian SLIM VAT 2023, który ma wejść w życie 1 kwietna 2023 r. Szczególną uwagę zwróciliśmy na praktyczne zaprezentowanie przepisów, aby można było łatwo je odszukać. Przepisy zmienione od 1 stycznia 2023 r. zostały wyróżnione pogrubioną czcionką, a zmiany wchodzące w życie w trakcie roku wyróżnione są w ramce z podaniem daty ich wejścia w życie. Sprawdź, co doradzają eksperci, i nie daj się zaskoczyć.

3
Eлектронна книга

Praca zdalna. Obowiązki i uprawnienia pracowników i pracodawców

praca zbiorowa

Wprowadzone do Kodeksu pracy w 2023 r. przepisy o pracy zdalnej wymagały od pracodawców wdrożenia odpowiednich procedur i zmian w regulacjach wewnątrzzakładowych. Wcześniej ta forma wykonywania pracy była uregulowana w przepisach specustawy uchwalonej w związku z epidemią COVID-19. W Kodeksie pracy natomiast funkcjonowały przez wiele lat przepisy o telepracy, które również pozwalały na pracę z domu. Po roku od wejścia w życie nowych przepisów regulujących ten sposób świadczenia pracy warto sprawdzić, czy odpowiednie procedury i zmiany w regulacjach wewnątrzzakładowych zostały wdrożone prawidłowo. W praktyce nierzadko poszczególne kwestie wzbudzały wątpliwości. Chociaż niektóre z nich doczekały się rozstrzygnięć, w praktyce pojawiły się nowe. Od 17 listopada 2023 r. zachodzi konieczność wyposażenia stanowisk pracy - również tych w formie pracy zdalnej - w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę oraz dodatkową klawiaturę i mysz, jeżeli pracownik zdalny korzysta z przenośnego systemu komputerowego (np. laptopa) przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. W przypadku stanowisk istniejących przed tą datą pracodawcy do 17 maja 2024 r. muszą je dostosować do minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii określonych nowymi przepisami. W poradniku "Praca zdalna" objaśnione są praktyczne zagadnienia związane ze stosowaniem i dokumentowaniem pracy zdalnej. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.: ● jakie prace nie mogą być wykonywane w sposób zdalny, ● jak wprowadzić pracę zdalną, ● na czym polega okazjonalna praca zdalna, ● jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracowników zdalnych. Poradnik zawiera ponadto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z wdrożeniem zasad pracy zdalnej. Publikacja jest przeznaczona dla wszystkich osób, które stosują pracę zdalną w swoich organizacjach oraz chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zainteresuje zwłaszcza specjalistów z działów HR i wewnętrznych działów prawnych, a także menedżerów.

4
Eлектронна книга

Umowy o pracę - zasady zawierania i rozwiązywania po zmianach przepisów

Sebastian Kryczka

W wyniku nowelizacji przepisów Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. wprowadzono zmiany w zawieraniu umów na okres próbny oraz rozwiązywaniu umów na czas określony. Rozszerzono również obowiązki pracodawcy dotyczące informowania pracowników o możliwości zmiany umowy o pracę na umowę innego rodzaju. Pomocą w stosowaniu nowych regulacji jest poradnik "Umowy o pracę - zasady zawierania i rozwiązywania po zmianach przepisów". Można się z niego dowiedzieć m.in.: - na jakie okresy można zawierać umowy na okres próbny, - kiedy można ponownie podpisać umowę na okres próbny z tym samym pracownikiem, - jakie limity obowiązują w przypadku zawierania umów na czas określony, - kiedy można złożyć wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę, - w jakim przypadku pracodawca może podać przyczynę wypowiedzenia umowy na okres próbny. Najtrudniejsze zagadnienia zostały wyjaśnione na przykładach. Poradnik zawiera również najważniejsze wzory dokumentów dotyczące zawierania umów o pracę.

5
Eлектронна книга

Podstawa wymiaru składek ZUS

praca zbiorowa

W poradniku "Podstawa wymiaru składek ZUS" wyjaśniono, jak ustalić podstawę do obliczenia: ● składek na ubezpieczenia społeczne w zależności od tytułu ubezpieczenia, ● wysokości składki zdrowotnej, ● składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, ● wpłat do pracowniczego planu kapitałowego. Ustalenie podstawy wymiaru składek za osoby zgłaszane do ubezpieczeń jest jednym z podstawowych obowiązków płatników składek. Praktyka jednak wskazuje, że kwestie związane z oskładkowaniem przychodów sprawiają płatnikom liczne trudności. Aby prawidłowo ustalić podstawę oskładkowania, należy znać obowiązujące przepisy - m.in. w zakresie wyłączeń składkowych czy zasad stosowania limitu 30-krotności podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W szczególny sposób ustala się także wartość pieniężną świadczeń w naturze, która w wielu przypadkach stanowi podstawę wymiaru składek ZUS. Z kolei zastosowanie zwolnienia przychodu ze składek na ZUS musi być poprzedzone wnikliwą analizą warunków uprawniających do ulgi w ich opłacaniu. W publikacji przedstawiono zasady ustalania podstawy oskładkowania przychodów uzyskanych przez ubezpieczonych - m.in. pracowników, zleceniobiorców oraz przedsiębiorców. Szczegółowo omówiono wiele praktycznych zagadnień, w tym: ● stosowanie ulgi na start, ● warunki korzystania z preferencji, w tym z ulgi "mały ZUS plus", ● podstawę wymiaru składek osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz sprawujących opiekę nad dzieckiem, ● rodzaje przychodów zwolnionych z oskładkowania. Najtrudniejsze kwestie zostały przedstawione na przykładach. To przystępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Zainteresuje też pracodawców oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie

6
Eлектронна книга

Zmiana wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2024 r. i jej skutki

Małgorzata Kozłowska

W zakresie rozliczeń składkowych pracowników należy mieć na względzie stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązujące w nowym roku składkowym, który trwa od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. Publikacja wskazuje przede wszystkim, w jaki sposób stopa procentowa składki wypadkowej jest ustalana przez ZUS, jak i samodzielnie przez płatników składek (w tym zasady ustalania liczby ubezpieczonych). Omawia zmiany w zakresie kategorii ryzyka i stóp procentowych w przypadku niektórych grup działalności w związku z wejściem w życie 1 kwietnia 2024 r. nowelizacji rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Opracowanie opisuje również przypadki, w których ZUS może podwyższyć stopę procentową składki wypadkowej.

7
Eлектронна книга

Bezpieczne biuro rachunkowe.Odpowiedzialność prawna,ochrona danych i dokumentów

Elżbieta Krywko, Adam Krywko

Prowadzisz biuro rachunkowe i zależy Ci na bezpieczeństwie i ograniczaniu ryzyk związanych z prowadzeniem tego rodzaju działalności? Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa prowadzonej działalności jest bardzo ważne zarówno dla biura rachunkowego, jak i dla jego klientów. W publikacji "Bezpieczne biuro rachunkowe" przedstawiono to zagadnienie , koncentrując się na trzech kluczowych kwestiach, którymi są: ● bezpieczeństwo prawne - rozumiane jako jasna relacja z klientem i pracownikiem biura, zdefiniowane zakresy odpowiedzialności wszystkich stron i zminimalizowanie konsekwencji błędów; ● bezpieczeństwo fizyczne - rozumiane jako bezpieczeństwo lokalu, w którym prowadzona jest działalność, sprzętu, dokumentów, a także procedur obowiązujących pracowników; ● bezpieczeństwo danych - rozumiane jako zabezpieczenie przed utratą, kradzieżą lub wyciekiem poufnych danych klientów. Autorzy wskazują w poradniku na korzyści wynikające z wdrożenia strategii bezpieczeństwa oraz zachęcają do ciągłego doskonalenia praktyk służących ochronie przed zagrożeniami i minimalizowaniu ryzyka. Zawarte w książce wyjaśnienia i wskazówki są poparte praktycznymi przykładami. Publikacja jest kompleksowym przewodnikiem dla biur rachunkowych, ukierunkowanym na zrozumienie, wdrażanie i utrzymanie strategii bezpieczeństwa w celu ochrony klientów oraz reputacji biura. Zainteresuje przede wszystkim właścicieli biur rachunkowych oraz pracujących w nich specjalistów.

8
Eлектронна книга

Świadectwo pracy

praca zbiorowa

Poradnik dostarcza szczegółowych wskazówek, jak sporządzić świadectwo pracy. Wyjaśniono w nim zasady wypełniania świadectwa pracy po zmianach przepisów, które weszły w życie 23 maja 2023 r. Wzór świadectwa pracy został dostosowany do nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej rozwiązania zawarte w dyrektywie work-life balance. Zgodnie z nowymi przepisami w świadectwie pracy trzeba obecnie podawać informację o wykorzystanym w danym roku urlopie opiekuńczym, zwolnieniu od pracy z tytułu siły wyższej oraz okazjonalnej pracy zdalnej. Publikacja zawiera wzór świadectwa pracy wypełnionego zgodnie z nowymi przepisami oraz liczne przykłady. Można się z niej dowiedzieć m.in.: ● kiedy nie trzeba wydawać świadectwa pracy, ● jak podać pracownikowi w świadectwie pracy informację o urlopie wypoczynkowym, ● jak wskazywać w świadectwie pracy informację o okazjonalnej pracy zdalnej, ● kiedy trzeba pracownikowi wydać kopię świadectwa pracy, ● czy można na wniosek pracownika zamieścić w świadectwie opinię o nim. To przystępne i wyczerpujące opracowanie jest wsparciem dla specjalistów z działów personalnych i HR. Zainteresuje też pracodawców i dyrektorów działów HR oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w zakresie kadr i płac.

9
Eлектронна книга

Rozliczanie kosztów na przełomie roku - wybrane problemy

Joanna Gawrońska

Koszty na przełomie lat obrotowych często sprawiają problemy. Zazwyczaj koszty te dotyczą typowych dla tego okresu wydatków, takich jak rozliczenia mediów, wynagrodzeń, prenumerat itp. Niniejsze opracowanie omawia zasady ujmowania i rozliczania następujących kosztów; - rozliczanie na przełomie roku faktur dotyczących wykonanych w grudniu usług gdy faktura jest wystawiona i wpływa do danej jednostki w styczniu bądź kolejnych miesiącach następnego roku - rozliczenie na przełomie roku kosztów usług telekomunikacyjnych - rozliczenie na przełomie roku kosztów usługi reklamowej zakupionej na okres 16 miesięcy - rozliczenie na przełomie roku kosztów prenumeraty (gazet, czasopism itp.) - rozliczenie na przełomie roku kosztów mediów - rozliczenie na przełomie roku kosztów wynagrodzeń - rozliczenie na przełomie roku otrzymanego bonusu od dostawcy

10
Eлектронна книга

PIT, CIT, Ryczałt 2024

praca zbiorowa

To uznana na rynku wydawniczym książka, z której dowiesz się m.in.: - jak zmieniają się przepisy od początku i w trakcie roku 2024, - co zmieniło się w zasadach pobierania zaliczek od funduszy kapitałów, - jakie są nowe obowiązki płatników, - jakie są zasady ustalania dochodów osiąganych z obligacji, - jak opłacać zaliczki oraz roczny PIT przedsiębiorców, - co zmieniło się w ulgach podatkowych, - jak podatnicy CIT powinni stosować nowe stawki amortyzacji, - czy można amortyzować środki trwałe nabyte z dotacji i subwencji. Publikacja zawiera: - Podatek dochodowy od osób fizycznych - ustawa i rozporządzenia - Zryczałtowany podatek dochodowy - ustawa i rozporządzenie - Podatek dochodowy od osób prawnych - ustawa i rozporządzenia - Przewodnik po zmianach W publikacji zamieszczono również przewodniki po zmianach w przepisach o PIT, CIT i ryczałcie, które pomagają zrozumieć, na czym polega każda zmiana, dlaczego została wprowadzona i czemu ma służyć

11
Eлектронна книга

Zakup usług za granicą - kiedy rozliczamy VAT od importu usług

Tomasz Krywan

W przypadku importu usług do rozliczania VAT z tytułu świadczenia usług są zobowiązani podatnicy nabywający usługi. Kupując usługi od zagranicznych kontrahentów, nie odliczymy od ich zakupu VAT. Jeśli miejsce świadczenia jest za granicą, kontrahent naliczy VAT, o zwrot którego możemy wnioskować przez polski urząd z faktury wystawionej przez kontrahenta. Gdy miejsce świadczenia jest w Polsce, możemy być zobowiązani do rozliczenia VAT od importu usług za sprzedawcę. W publikacji zostały omówione m.in.: - warunki kiedy polski podatnik rozlicza import usług, - moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, - zasady ustalania podstawy opodatkowania importu usług, - dokumentowanie importu usług, - zasady odliczania podatku należnego z tytułu importu usług, - zasady wykazywania import usług w JPK_V7.

12
Eлектронна книга

Ochrona pracowników przed zwolnieniem z pracy

Ewa Kowszun

Poradnik w praktyczny sposób przedstawia zasady ochrony pracowników przed zwolnieniem z pracy. Wyjaśnia też, w jakich szczególnych przypadkach można pracowników chronionych zwolnić lub zmienić im warunki zatrudnienia. Publikacja jest napisana przystępnym językiem, a najtrudniejsze zagadnienia zostały zobrazowane przykładami. Można się z niej m.in. dowiedzieć: - kiedy pracownica w ciąży nie podlega ochronie przed zwolnieniem, - jaka ochrona przysługuje pracownikom na urlopie opiekuńczym, - czy w czasie zwolnień grupowych można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na urlopie wychowawczym, - kiedy pracownik jest chroniony w czasie zwolnienia lekarskiego, - czy można zwolnić dyscyplinarnie działacza związkowego.

13
Eлектронна книга

108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o. i P.S.A

praca zbiorowa

Publikacja "108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o. i P.S.A." to praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców i osób zarządzających spółkami kapitałowymi. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) i prosta spółka akcyjna (P.S.A.) to jedne z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej, które zapewniają ochronę majątku wspólników w przypadku niepowodzenia biznesowego. Aby spółki te mogły bezproblemowo funkcjonować, konieczne jest, aby zostały prawidłowo założone i odpowiednio zarządzane - zgodnie z prawem oraz interesem wspólników. Niestety, w praktyce zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółki kapitałowej. Warto o nich wiedzieć - na czym polegają i jak ich uniknąć - ponieważ zazwyczaj skutki różnych uchybień wiążą się z ryzykiem prawnym i finansowym. Autorzy poradnika oferują zestaw 108 praktycznych porad, które pomogą uniknąć najczęściej popełnianych błędów w codziennej działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prostej spółki akcyjnej. Obejmuje to zarówno aspekty związane z formalnościami przy zakładaniu spółki, jak i zarządzaniem, księgowością, odpowiedzialnością wspólników oraz działaniami zgodnymi z obowiązującym prawem. Książka dostarcza wskazówek, które mogą zapobiec potencjalnym problemom i wesprzeć przedsiębiorców w efektywnym prowadzeniu biznesu. Z poradnika Czytelnik dowie się m.in. : ● Jakie negatywne skutki wiążą się z błędami przy zawieraniu różnych umów? ● Dlaczego rejestracja jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest niekorzystna? ● Kiedy dochodzi do nieprawidłowej reprezentacji spółki? ● Jak prawidłowo zwołać zgromadzenie wspólników? ● Kiedy nie można wypłacać dywidendy w prostej spółce akcyjnej? ● Dlaczego zawarcie umowy o pracę z dominującym wspólnikiem jest niekorzystne? ● Jakie konsekwencje ponosi wspólnik wydający środki spółki na prywatne potrzeby? ● Czy obowiązkowe ubezpieczenie OC biur rachunkowych zawsze zabezpiecza ryzyko spółki? ● Kiedy używanie domeny internetowej może wprowadzać w błąd? Ponadto poradnik zawiera wzory najważniejszych dokumentów wykorzystywanych w działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prostej spółki akcyjnej, co ułatwia przygotowanie niezbędnej dokumentacji i zapewnia zgodność z przepisami prawa. Dzięki temu Czytelnik zyskuje nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz także gotowe narzędzia do skutecznego zarządzania spółką. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto planuje założyć spółkę kapitałową lub już nią zarządza i chce zminimalizować ryzyko błędów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Publikacja dostarczy potrzebnych, aktualnych i uporządkowanych informacji zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe i finansowe w firmach - specjalistom z biur rachunkowych, księgowym i głównym księgowym.

14
Eлектронна книга

Przeliczanie dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych od 1 lipca 2023 r

Tomasz Krywan

Jeżeli kwoty niezbędne do rozliczeń VAT wyrażone są w walutach obcych, konieczne jest ich przeliczenie na złote. Do takiego przeliczenia nie można przyjmować dowolnych kursów walut, tylko te wskazane w ustawie o VAT. Do tej pory nie były jednak uregulowane zasady stosowania kurów walut do faktur korygujących. Zmieni się to od 1 lipca 2023 r.. Dlatego w niniejszym opracowaniu zostaną omówione obowiązujące obecnie w tym zakresie zasady, jak również wskazane zostaną zmiany wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3. W publikacji przeczytasz: - Kiedy musimy stosować kursy wskazane w ustawie o VAT - Jaki kurs waluty stosować, gdy faktura jest wystawiana w dniu powstania obowiązku podatkowego lub później - Jaki kurs stosować do faktur wystawianych przed powstaniem obowiązku podatkowego - Jak przeliczać faktury, gdy stosujemy wspólny kurs dla VAT i podatku - Dochodowego - Jakie kursy walut stosować do faktur korygujących - Kiedy stosujemy szczególne sposoby przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych

15
Eлектронна книга

Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój wydanie 3

Radosław Kowalski

Estoński CIT to forma opodatkowania CIT, która w założeniu miała być przyjazna podatnikom, elastyczna i łatwa do stosowania. Został stworzony jako rozwiązanie proinwestycyjne adresowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Niestety, zmiany przepisów zostały uchwalone w pośpiechu i w praktyce nie były ani czytelne, ani łatwe w zastosowaniu. Sprawiło to, że w krótkim czasie po wprowadzeniu były kilkukrotnie znowelizowane, a ich stosowanie tym bardziej może wydawać się utrudnione. Autor - doradca podatkowy - w publikacji "Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój" wyjaśnia, jak bezpiecznie podjąć decyzję o przejściu na CIT estoński. Wskazuje argumenty "za" i "przeciw" oraz doradza, jakie aspekty działalności rozważyć przed podjęciem decyzji w tym zakresie i jak zaplanować działalność na czteroletni okres stosowania ryczałtu od dochodów spółek. Zakres tematyczny opracowania nie ogranicza się tylko do proinwestycyjnego estońskiego CIT. Autor przybliża w nim także zasady stosowania innych ulg podatkowych: ● tzw. niemieckiego funduszu inwestycyjnego, czyli ulgi skierowanej do podatników, którzy nie są zdecydowani na zastosowanie tak radykalnego rozwiązania jak estoński CIT, ● na działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną, czyli B+R, IP Box, na robotyzację, na innowacyjnych pracowników oraz na prototyp. Dzięki temu publikacja jest właściwym wyborem nie tylko dla podatników CIT, lecz także podatników PIT. Dowiedzą się oni z niej, jak korzystać z ulg podatkowych o charakterze proinwestycyjnym i jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie w ramach ostatnich nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. Opracowanie zostało zilustrowane przykładami, które podatnicy mogą łatwo odnieść do swoich indywidualnych sytuacji podatkowych. Wyrażone w nim opinie są poparte najnowszymi interpretacjami indywidualnymi Dyrektora KIS, objaśnieniami podatkowymi MF oraz orzecznictwem sądów administracyjnych.

16
Eлектронна книга

Urlopy wypoczynkowe.Ustalanie wymiaru,udzielanie i rozliczanie

Sebastian Kryczka, Mariusz Pigulski

Poradnik w przystępnej formie wyjaśnia kwestie dotyczące prawa do urlopu wypoczynkowego, jego planowania, wymiaru i wykorzystania. W książce wyjaśniono też problematykę wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W publikacji szczegółowo omówiono wiele praktycznych zagadnień, w tym: - wymiar urlopu wypoczynkowego w różnych sytuacjach, - zasady udzielania urlopu wypoczynkowego, - planowanie urlopów wypoczynkowych, - przesłanki uzasadniające przesunięcie, przerwanie i odwołanie urlopu, - zasady udzielania urlopu na żądanie, - konsekwencje naruszenia przepisów o urlopach wypoczynkowych, - wyliczanie wynagrodzenia urlopowego w różnych sytuacjach, - ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, - nowy urlop opiekuńczy. Najtrudniejsze kwestie zostały przedstawione na przykładach. To przystępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Zainteresuje też pracodawców oraz biura rachunkowe.