Verleger: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności powstały w 1949 r. Firma przekształcała się - od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (1949-1950)przez przedsiębiorstwo państwowe (1951-1993), ponownie do spółki prawa handlowego (od 1994 do dziś). Efektem naszej działalności jest ponad 10 tysięcy wydanych tytułów o łącznym nakładzie ponad 145 milionów egzemplarzy. Przez cały okres działania pozostaliśmy wierni dynamicznie rozwijającej się tematyce transportu i łączności.

"Technika idzie naprzód, nie pozostawaj w tyle" - inspirowani tą dewizą podejmowaliśmy i podejmujemy wiele działań promujących i upowszechniających nowe kierunki oraz rozwiązania w nauce i technice. Na naszych książkach wychowało się i wykształciło kilka pokoleń Polaków. Wielu z nich zostało znakomitymi naukowcami, dydaktykami, twórcami techniki, wybitnymi konstruktorami, wreszcie autorami kolejnych poczytnych publikacji. Udostępniliśmy polskim Czytelnikom setki wartościowych książek z dziedziny transportu i łączności tłumacząc je z języków obcych. Znaczna liczba publikacji WKŁ powędrowała w świat – jako książki przetłumaczone na języki obce.

1
E-book

Projektowanie mostów betonowych, wyd.1 / 2010

Arkadiusz Madaj, Witold Wołowicki

Kompendium wiedzy z zakresu kształtowania, wymiarowania i konstruowania mostów betonowych – żelbetowych i sprężonych. W książce zawarto zarówno podstawowe informacje na temat żelbetu czy konstrukcji sprężonych, jak i treści dotyczące zasad projektowania i kształtowania złożonych systemów konstrukcyjnych. Przedstawiono zasady wymiarowania i konstruowania betonowych obiektów mostowych (żelbetowych, skrzynkowych, sprężonych i zespolonych) z obszernym opisem podstaw projektowania mostów, modeli obliczeniowych, własności wytrzymałościowych materiałów używanych do ich budowy, sposobu wymiarowania takich konstrukcji i konstruowania poszczególnych węzłów konstrukcyjnych, kształtowania fragmentów konstrukcji tych mostów i projektowania elementów z różnych materiałów. Podane zalecenia konstrukcyjne oparto na Eurokodach. Odbiorcy: studenci wydziałów inżynierii lądowej wyższych uczelni technicznych I i II stopnia nauczania oraz inżynierowie i technicy zajmujący się budownictwem komunikacyjnym i mostownictwem. 

2
E-book

Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego. Pojazdy samochodowe, wyd. 2 / 2004

Jerzy Wicher

W podręczniku omówiono najważniejsze problemy związane z czynnym i biernym bezpieczeństwem samochodu traktowanego jako element systemu, w którym uwzględnia się również oddziaływanie kierowcy i otoczenia. Przedstawiono właściwości dynamiczne pojazdu, stateczność (poślizgi, wywracanie), problematykę zderzeń, urządzenia elektroniczne wspomagające bezpieczeństwo jazdy. Zagadnienia związane z kierowcą zawierają elementy psychologii, fizjologii i metody oceny odporności biomechanicznej. Zaprezentowano też nowoczesne rozwiązania , umożliwiające zwiększenie bezpieczeństwa systemów ruchu drogowego.

3
E-book

Podstawy obsługiwania i napraw. Pojazdy samochodowe, wyd. 1 / 2009

Mirosław Uzdowski, Karol F. Abramek

W podręczniku przedstawiono najistotniejsze zagadnienia związane z eksploatacją i naprawą pojazdów samochodowych. Opisano techniczne i eksploatacyjne objawy zużycia pojazdów, organizacyjne aspekty obsługiwania (systemy obsługowo-naprawcze, metody planowanie obsługi, indywidualizację cykli obsługiwanie w zależności od różnych czynników), zakres i czynności obsługiwania (ocenę stanu technicznego z wykorzystaniem metod diagnostycznych), wyposażenie do obsługiwania i napraw pojazdów (w tym urządzenia kontrolno-pomiarowe i przegląd ważniejszych urządzeń), dokumentację warsztatową (m.in. dokumentację technologiczną, dokumentowanie prac obsługowych i napraw oraz bazy danych), problemy podnoszenia poziomu usług w warsztatach i firmach transportowych, technologie napraw i regeneracji, linie diagnostyczne i inne urządzenia obsługowe oraz naprawcze, zasady podejmowania działalności gospodarczej w zakresie obsługi i naprawy pojazdów, zaopatrzenie zakładów obsługowo-naprawczych, ekologiczne aspekty funkcjonowania zakładów obsługowo-naprawczych pojazdów. 

4
E-book

Poznajemy samochód, wyd. 1 / 2006

Jacek Łęgiewicz

Zwięzły, systematyczny opis budowy współczesnego samochodu osobowego wzbogacony licznymi ilustracjami prezentującymi najważniejsze zespoły i najciekawsze rozwiązania techniczne. Omówienie przyszłościowych tendencji rozwojowych. Przegląd najważniejszych wydarzeń z historii samochodu, wykaz najczęściej stosowanych skrótów w słownictwie motoryzacyjnym. 

5
E-book

Ruch telekomunikacyjny i przeciążenia sieci pakietowych, wyd. 1 / 2001

Zdzisław Papir

W monografii przedstawiono wykorzystanie stochastycznych strumieni zdarzeń do opisu właściwości ruchu telekomunikacyjnego przekazywanego w sieciach pakietowych z uwzględnieniem strumieni: odnowy, markowowskich, regresyjnych oraz samopodobnych. Omówiono mechanizmy zapobiegania przeciążeniom w sieciach: X.25, Frame Relay, Asynchronous Transfer Mode, TCP/IP i rozładowywania już istniejących przeciążeń. 

6
E-book

Technologia transportu kolejowego, wyd. 1/2013

Piotr Siedlecki, Paweł Zalewski, Arkadiusz Drewnowski

Podręcznik opisujący podstawowe zagadnienia związane z technologią kolejowych przewozów ładunków i osób, w tym m.in.: zarys procesu przewozowego, poszczególne elementy składowe dróg kolejowych, kolejowych punktów eksploatacyjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, wagony kolejowe towarowe i osobowe, pojazdy trakcyjne spalinowe, elektryczne i parowe, zasady prowadzenia ruchu pociągów na szlakach i stacjach, jak również technologię pracy stacji kolejowych towarowych i osobowych, przemieszczania ładunków i osób w transporcie kolejowym oraz kombinowanych procesów transportowych z udziałem transportu kolejowego. Odbiorcy: studenci wydziałów transportu, logistyki oraz zarządzania wyższych uczelni, doradcy ds. transportu i logistyki przedsiębiorstw, a także osoby zainteresowane problematyką transportu kolejowego. 

7
E-book

Podstawy projektowania budowli mostowych, wyd. 2 zmienione / 2007

Arkadiusz Madaj, Witold Wołowicki

W podręczniku podano zasady projektowania budowli mostowych z uwzględnieniem najnowszych wymagań formalnych i merytorycznych oraz kompleksowo przedstawiono proces projektowania od wstępnych założeń i oceny, aż do przekazania obiektów do użytku. W książce opisano: projektowanie przejścia mostowego, materiały i wyroby do budowy mostów, kształtowanie komunikacyjne mostów, światła mostów i przepustów, formy konstrukcyjne mostów oraz ich klasyfikację wraz z przykładami, podstawowe metody budowy mostów, obciążenia mostów, modele obliczeniowe i zasady wyznaczania sił wewnętrznych, wymiarowanie mostów wg norm PN i EC, z uwzględnieniem podobieństw i różnic. Drugie wydanie rozszerzono o podstawy projektowania przepustów, zagadnienia związane z przebudową, wzmacnianiem i wyposażeniem mostów oraz ich estetyką. Wprowadzono liczne uaktualnienia i uzupełnienia wynikające ze zmiany przepisów i norm projektowania oraz z rozwoju wiedzy i postępu technicznego. 

8
E-book

Jak taniej ogrzać dom, wyd. 1 / 2005

Wojciech Oszczak

Ogrzanie domu z wykorzystaniem konwencjonalnych, powszechnie stosowanych źródeł energii, jak olej opałowy, gaz ziemny, mieszanina gazów propan-butan, czy węgiel, stało się operacją na tyle kosztowną, że wielu posiadaczy nieruchomości rezygnuje zimą z utrzymania temperatury zapewniającej komfort bądź poszukuje alternatywnego, tańszego sposobu ogrzewania. Okazuje się, że ciepło można czerpać np. ze stawu, z gruntu przyległego do budynku lub z otaczającego powietrza. Takie ciepło nic nie kosztuje, kosztuje za to instalacja służąca do jego pobierania i rozprowadzania. Niniejszemu zagadnieniu poświęcona jest ta właśnie książka, przystępnie napisana i bogato zilustrowana. Czytelnik o pewnym poziomie wiedzy technicznej będzie mógł na jej podstawie pokusić się o samodzielne wykonanie i uruchomienie pompy ciepła oraz prostej instalacji wykorzystującej energię odnawialną. 

9
E-book

Węzły drogowe i autostradowe, wyd. 2 zmienione / 2008

Praca zbiorowa, red. Ryszard Krystek

Podręcznik akademicki, będący szeroką monografią problematyki projektowania węzłów drogowych z uwzględnieniem technik komputerowych, zawierający szczegółową klasyfikację węzłów, opis ich elementów geometrycznych, badania i analizy ruchu na węzłach, syntetyczną ocenę wpływu różnych rozwiązań i sposobów organizacji ruchu na jego bezpieczeństwo. Przedstawiono także szczegółowy opis podstawowych rozwiązań kolejnych grup węzłów, ilustrując je zdjęciami obiektów wykonanych w kraju i za granicą. Omówiono także zasady organizacji ruchu pieszego i komunikacji zbiorowej w obszarze węzłów, wybrane problemy projektowania węzłów oraz zasady oceny i wyboru wariantów. Drugie wydanie rozszerzono o nowe rozdziały omawiające inteligentne systemy transportowe ITS oraz nowoczesne techniki komputerowego projektowania geometrycznego. Książka jest przeznaczona dla studentów wyższych uczelni technicznych – specjalności drogowe i urbanistyczne, słuchaczy studiów podyplomowych w zakresie drogownictwa, inżynierii ruchu i urbanistyki, pracowników biur projektowych i administracji drogowej oraz policyjnych służb ruchu drogowego. 

10
E-book

Mikrokontrolery Nitron - Motorola M68HC08, wyd. 1 / 2005

Dariusz Kościelnik

Podręcznik z zakresu techniki cyfrowej, poświęcony budowie i programowaniu mikrokontrolerów Nitron, 8-bitowych układów firmy Motorola (Freescale Semiconductor). W przystępny sposób opisano zarówno samą jednostkę centralną CPU08, jak i poszczególne układy peryferyjne mikrokontrolerów Nitron. Szczególną uwagę zwrócono na wyjaśnienie związków przyczynowo-skutkowych, występujących między sposobem konfigurowania poszczególnych modułów i przykładowymi sytuacjami, mogącymi wystąpić podczas pracy układu. Omówione zagadnienia zilustrowano przykładami wielu praktycznych urządzeń. Przedstawione programy lub ich fragmenty mogą ułatwić Czytelnikowi rozwiązywanie wielu problemów, napotkanych w trakcie przygotowywania własnych konstrukcji. Odbiorcy: studenci wyższych uczelni technicznych o specjalności: informatyka, elektronika i telekomunikacja, a także elektronicy hobbyści oraz inżynierowie poszukujący nowoczesnych podzespołów elektronicznych do realizowanych przez siebie projektów. 

11
E-book

Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła, wyd. 1 / 2009

Wojciech Oszczak

Omówienie sposobów wykorzystania energii odnawialnej pobieranej z gruntu, rzek, jezior lub otaczającego powietrza, do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej w budownictwie jednorodzinnym. Praktyczne sposoby realizacji ekologicznych instalacji grzewczych, w których zastosowano pompy ciepła. Zasady obliczania i konstruowania własnych instalacji grzewczych (dla osób bardziej zaawansowanych technicznie). Diagnostyka i naprawy pomp ciepła. Liczne porady praktyczne i wskazówki dla zainteresowanych pozyskiwaniem ciepła z otoczenia. Książka, przystępnie napisana i bogato zilustrowana, uzupełniona informacjami dotyczącymi obowiązujących przepisów i norm. 

12
E-book

Podstawy cyfrowych systemów telekomunikacyjnych, wyd. 1 / 2006

Krzysztof Wesołowski

Tematem książki są podstawy teoretyczne cyfrowych systemów telekomunikacyjnych. Omówiono w niej podstawowe elementy teorii informacji i kodowania kanałowego, metody transmisji w pasmie podstawowym oraz w kanałach pasmowych. Przedstawiono własności fizyczne najważniejszych kanałów transmisyjnych. Zaprezentowano także podstawowe zasady systemów z rozpraszaniem widma oraz układów synchronizacji. Książka jest przeznaczona dla studentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Może być również przydatna inżynierom pragnącym poszerzyć swoją wiedzę w zakresie cyfrowych systemów telekomunikacyjnych. 

13
E-book

Motocyklem po Mazowszu, Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie i Księstwie Łowickim, wyd. 1 / 2008

Marek Harasimiuk

Przewodnik turystyczny dla motocyklistów po północnym i wschodnim Mazowszu, Podlasiu, Polesiu, Wyżynie Lubelskiej, Zamojszczyźnie, Górach Świętokrzyskich, Zagłębiu Staropolskim i dawnym Księstwie Łowickim. Przedstawiono w nim propozycje sześciu tras weekendowych i trzech tras tygodniowych, opisując nie tylko walory historyczne, etnograficzne i przyrodnicze zwiedzanych miejsc, lecz także zabytki architektury i techniki, pomniki (także przyrody), muzea, ośrodki kultu religijnego, miejsca pochówku sławnych Polaków. Wszystkie trasy były pokonane osobiście przez autorów książki. 

14
E-book

Paliwa do silników o zapłonie samoczynnym, wyd. 2 uaktualnione / 2008

Tadeusz Kałdońsk, Kazimierz Baczewski

Opis współczesnych paliw przeznaczonych do silników o zapłonie samoczynnym, ich własności, parametrów i wymagań, a także zasad przechowywania i dystrybucji. Omówiono szczegółowo oleje napędowe, a także paliwa alternatywne, które mogą być stosowane samodzielnie lub jako domieszki do oleju napędowego, ze szczególnym uwzględnieniem olejów roślinnych i ich estrów (głównie oleju rzepakowego), a także możliwości stosowania w silnikach wysokoprężnych paliw gazowych – gazu płynnego LPG i naturalnego gazu ziemnego CNG oraz lekkich olejów opałowych i paliw lotniczych. Odbiorcy książki: pracownicy sektora przechowywania, dystrybucji i handlu paliwami oraz kontroli ich jakości, pracownicy zaplecza techniczno-obsługowego motoryzacji, a także studenci specjalizujący się w eksploatacji pojazdów mechanicznych. 

15
E-book

Gaźniki motocyklowe, wyd. 1/2004

Rafał Dmowski

Książka w przystępny sposób opisuje budowę, obsługę i użytkowanie gaźnikowych układów zasilania we współczesnych i klasycznych motocyklach. Zawiera podstawowe informacje o gaźnikach motocyklowych z uwzględnieniem ich budowy, opisu działania poszczególnych elementów i układów oraz czynności obsługowo-naprawczych możliwych do wykonania przez indywidualnego użytkownika motocykla. Książkę uzupełniają liczne fotografie i rysunki techniczne, które ułatwią zrozumienie zasad działania poszczególnych zespołów i układów, a także regulację, demontaż, naprawę i ponowny montaż gaźnika. 

16
E-book

Fale i anteny, wyd. 3 uaktualnione / 2006

Jarosław Szóstka

Książka zawiera systematyczny wykład z podstaw elektromagnetyzmu, techniki antenowej i propagacji fal radiowych. Omówiono w niej równania Maxwella, właściwości fali płaskiej, teorię linii transmisyjnych, podstawy techniki mikrofalowej, parametry anten i ich pomiary, dokonano przeglądu anten wykorzystywanych we współczesnych systemach radiokomunikacyjnych oraz opisano propagację fal radiowych. Przedstawiono również wstępne informacje dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej oraz zaprezentowano wpływ prądu elektrycznego i pól elektromagnetycznych na organizm człowieka wraz z obowiązującymi przepisami BHP.