Видавець: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

145
Eлектронна книга

Cyberbezpieczeństwo w placówce medycznej

Praca zbiorowa

"Cyberbezpieczeństwo w placówce medycznej" to publikacja, w której przedstawiamy najważniejsze aspekty bezpieczeństwa informacji w służbie zdrowia. Wskazujemy, jakie zabezpieczenia wprowadzić m.in. w zakresie stosowanych systemów IT, korespondencji e-mail, serwerów i sieci lokalnej. Dodatkowo poświęcamy odrębną uwagę specyficznym aspektom działalności placówek medycznych a mianowicie Systemowi Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, przechowywaniu dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, jak również świadczeniu teleporad.

146
Eлектронна книга

Ochrona środowiska w przedsiębiorstwie. Zbiór najważniejszych informacji

Praca zbiorowa

Każda działalność przedsiębiorstwa wiąże się mniej lub bardziej z oddziaływaniem na środowisko naturalne, czy to w postaci emisji gazów i pyłów do powietrza z pojazdów flotowych, kotłowni zakładowej, czy to z odprowadzaniem ścieków do wód lub do ziemi, np. do rowu, czy to z wytwarzaniem odpadów komunalnych oraz produkcyjnych. Mając to na względzie warto wiedzieć pod jakie obowiązki i przepisy w zakresie ochrony środowiska podlega zakład. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych w razie ewentualnej kontroli organów ochrony środowiska.

147
Eлектронна книга

Pakiet mobilności 2022 - jak stosować przepisy w praktyce

praca zbiorowa

Mimo że nowe przepisy pakietu mobilności oraz ich polskie odpowiedniki już obowiązują, wciąż sprawiają wiele kłopotów firmom transportowym. Dopiero bowiem w praktyce okazuje się, jak wiele jest w nich niejasności i luk. Bardzo często dany przepis można rozumieć na kilka różnych sposobów – i nie wiadomo, który z nich służby kontrolne uznają za właściwy. Dlatego zebraliśmy kilka najczęstszych problemów i wyjaśniamy, jak można w takich okolicznościach postąpić.

148
Eлектронна книга

Magazynowanie odpadów - wszystko, co musisz wiedzieć

Praca zbiorowa

Odpady powinny być magazynowane w sposób uwzględniający ich właściwości chemiczne i fizyczne, w tym stan skupienia, oraz zagrożenia, które mogą powodować te odpady oraz przez określony czas. Na początku 2021 roku weszły przepisy, które wprowadziły zmiany dotyczące zasad magazynowania odpadów, a od 23 września 2021 obowiązują kolejne zmiany. Które przepisy stosujemy obecnie? I jak się w tym wszystkim nie pogubić? Dzięki naszemu e-bookowi nie będziesz już musiał zadawać sobie takich pytań. 

149
Eлектронна книга

Linux Magazine (luty 2022)

Praca zbiorowa

Miesięcznik ten dedykowany jest przede wszystkim profesjonalistom z branży IT, którzy na co dzień pracują z systemem Linux, w tym administratorom systemów, programistom oraz zaawansowanym użytkownikom. Publikacja ta została również stworzona z myślą o menedżerach IT oraz specjalistach technologicznych, którzy poszukują efektywnych sposobów wykorzystania Linuxa w swoich infrastrukturach informatycznych. Zawartość miesięcznika skupia się na dostarczaniu praktycznych wskazówek oraz strategicznych porad, które pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących implementacji Linuxa w różnorodnych środowiskach. Czytelnicy znajdą tu szczegółowe analizy przypadków użycia (real life deployments), obiektywne testy porównawcze produktów oraz dogłębne opracowania na temat technologii open source i systemu Linux. W najnowszym numerze m.in: "Pożegnanie z Androidem - Przejście na LineageOS" W każdym cyklu życia smartfona nadchodzi moment, kiedy przestaje on otrzymywać niezbędne aktualizacje bezpieczeństwa i systemowe. To właśnie wtedy korzystanie z urządzenia staje się ryzykowne i mniej bezpieczne. Jednak nie musi to oznaczać końca jego użytkowania. W najnowszym wydaniu naszego miesięcznika prezentujemy LineageOS - innowacyjną, alternatywną dystrybucję Androida, która może tchnąć nowe życie w Twój stary smartfon.

150
Eлектронна книга

KSR 15 Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych półproduktów, towarów i materiałów

dr Katarzyna Trzpioła

Najnowszy KSR obowiązuje od 2023 i objaśnia zasady ujmowania i wyceny przychodów ze sprzedaży dóbr wynikające z ustawy o rachunkowości. Regulacje ustawy o rachunkowości są w tym zakresie dość lakoniczne, ograniczają się przede wszystkim do wskazania ogólnych reguł, zatem Komitet Standardów Rachunkowości podjął się opracowania regulacji, które będą zawierały wskazówki odnoszące się do konkretnych sytuacji, okoliczności i będą zawierały wyjaśnienie, w jaki sposób należy postąpić w celu rzetelnego odzwierciedlenia w księgach i sprawozdaniu finansowym wartości przychodów ze sprzedaży dóbr.

151
Eлектронна книга

Linux Magazine (lipiec 2022)

Praca zbiorowa

Miesięcznik ten dedykowany jest przede wszystkim profesjonalistom z branży IT, którzy na co dzień pracują z systemem Linux, w tym administratorom systemów, programistom oraz zaawansowanym użytkownikom. Publikacja ta została również stworzona z myślą o menedżerach IT oraz specjalistach technologicznych, którzy poszukują efektywnych sposobów wykorzystania Linuxa w swoich infrastrukturach informatycznych. Zawartość miesięcznika skupia się na dostarczaniu praktycznych wskazówek oraz strategicznych porad, które pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących implementacji Linuxa w różnorodnych środowiskach. Czytelnicy znajdą tu szczegółowe analizy przypadków użycia (real life deployments), obiektywne testy porównawcze produktów oraz dogłębne opracowania na temat technologii open source i systemu Linux. Tematem tego wydania jest : "Dążenie do Zera - Nowa Era Zabezpieczeń z Zero Trust" Współczesne podejście do bezpieczeństwa sieciowego przechodzi ewolucję, odchodząc od tradycyjnych koncepcji sieci wewnętrznych uważanych za bezpieczne. Eksperci z branży IT skupiają się teraz na strategiach opartych na koncepcji Zero Trust, które oferują skuteczniejszą ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami, zarówno tymi pochodzącymi z wnętrza sieci, jak i z zewnątrz. W naszym artykule zagłębiamy się w ideę architektur o zerowym zaufaniu (Zero Trust), wyjaśniając, jak ten model może zmienić sposób, w jaki organizacje podchodzą do zabezpieczeń swoich sieci. Zero Trust opiera się na założeniu, że żaden element sieci - niezależnie od tego, czy jest wewnętrzny, czy zewnętrzny - nie powinien być domyślnie uznawany za bezpieczny. To podejście wymaga kompleksowej, warstwowej strategii zabezpieczeń, która obejmuje zarówno weryfikację tożsamości, jak i ciągłe monitorowanie i kontrolę dostępu do zasobów sieciowych. Przedstawiamy w nim, jak administratorzy i specjaliści IT mogą wdrożyć te zasady w swoich organizacjach, aby zwiększyć ogólną odporność na cyberzagrożenia. Artykuł ten stanowi cenny przewodnik dla tych, którzy chcą zrozumieć i zastosować model Zero Trust, aby zapewnić wyższy poziom ochrony w dynamicznie zmieniającym się środowisku cyberbezpieczeństwa.

152
Eлектронна книга

KSR 6 Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera rozróżnienie rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych oraz zobowiązań warunkowych. Szczegółowy sposób księgowania ich zwiększeń, wykorzystania i rozwiązania. Zawiera sposób wyceny różnych rezerw i RMB pokazany na przykładach. Prezentacja i ujawnianie informacji. W e-booku znajdziesz: Zasady rachunkowości a tworzenie rezerw i rmb Kto zatem może stosować te uproszczenia? Nie każda rezerwa jest w istocie rezerwą Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe różnią się ujęciem w ewidencji księgowe

153
Eлектронна книга

Diagnoza: Cukrzyca. Co musisz wiedzieć o swojej chorobie

praca zbiorowa

DIAGNOSTYKA I LECZENIE CUKRZYCY - Początki insulinoterapii w cukrzycy typu 2 - o czym musisz wiedzieć - Zestaw leków, które uchronią Cię przed nagłym atakiem cukrzycy DIETA CUKRZYCOWA U DIABETYKÓW - Indeks glikemiczny - tabela z 22 produktami i ich wartościami - Indeks insulinowy, czyli jak samodzielnie go liczyć - przykłady i dane z ponad 90 produktów - Obniż cukier dietą - skomponuj zdrowe i smaczne posiłki - Przepisy i wskazówki żywieniowe - dieta niskoglikemiczna w praktyce - Najczęstsze błędy w diecie diabetyka - co powoduje, że cukier niespodziewanie skacze do 300 mg/dl?

154
Eлектронна книга

Polityka rachunkowości w instytucjach kultury 2024

Katarzyna Trzpioła

Sprawdź, jak właściwie księgować granty, środki trwałe, nagrody dla uczestników konkursów. Sporządź właściwie plan finansowy na kolejny rok. Rozliczaj faktury wystawione w euro. Sprawdź, kiedy w instytucji kultury trzeba sporządzać instrukcję kancelaryjną. Dowiedz się, jak zawierać umowy o dzieło. Przeczytaj odpowiedzi na pytania dotyczące pracy dyrektora instytucji kultury. Rozliczaj właściwie wynagrodzenia. Szczegóły znajdziesz w książce Polityka rachunkowości w instytucjach kultury 2024.

155
Eлектронна книга

Polityka rachunkowości 2022 z komentarzem do planu kont dla organizacji pozarządowych

Katarzyna Trzpioła

W publikacji zawarto najważniejsze wskazówki związane z elementem dokumentacji polityki rachunkowości, którym jest zakładowy plan kont. Opracowanie to może być przydatne zwłaszcza przy przygotowywaniu, wdrażaniu, aktualizowaniu oraz sprawdzaniu poprawności stosowanych w poszczególnych jednostkach rozwiązań w zakresie całości lub określonych fragmentów zakładowego planu kont. W opracowaniu – poza typowymi tematami, które są regulowane w zasadach polityki rachunkowości – zostały zamieszczone stosowne komentarze objaśniające sposób dokonywania zapisów w obrębie poszczególnych kont.  

156
Eлектронна книга

Pomiary elektryczne w praktyce, 28 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." radzimy, jak unikać wypadków przy pracach elektrycznych. Nie skupiamy się na samych pomiarach, bo o zagrożeniach z nimi związanych pisaliśmy w numerze 63 przed dwoma laty. W tym wydaniu zwracamy natomiast uwagę na zasady ochrony przed porażeniami i łukami elektrycznymi w ogóle podczas prac elektrycznych. Piszemy m.in. kiedy należy pracować z asekuracją - a przepisy dotyczące tego zagadnienia nie są tak jasne, jak kiedyś. Sporo miejsca poświęcamy też pracom na wysokości. Czyli jeden metr nad powierzchnią podłoża (tak mówią przepisy). Upadki z drabiny lub rusztowania to niestety wypadki zdarzające się bardzo często. Tematy poruszone w tym numerze specjalnym "Pomiarów..." nie obejmują całej tematyki zachowania bezpieczeństwa podczas prac elektrycznych. Zachęcam więc do sięgnięcia do poprzednich numerów naszego czasopisma, w których omawialiśmy inne aspekty tego tematu.

157
Eлектронна книга

Baza danych odpadowych - w pytaniach i odpowiedziach

Małgorzata Hain-Kotowska

Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) została uruchomiona 1 stycznia 2020 r. Natomiast rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty  w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który jest częścią bazy BDO funkcjonuje od 24 stycznia 2018 r. System, jego działanie oraz realizacja ustawowych obowiązków za jego pośrednictwem budzą wiele pytań, mimo iż minęło kilka lat od jego powstania. Przeczytaj koniecznie!

158
Eлектронна книга

Zmiennoobrotowe bezrekuperacyjne układy napędowe z przekształtnikami energoelektronicznymi

dr inż. Łukasz Rosłaniec

Napędy zmiennoobrotowe wykorzystujące przekształtniki energoelektroniczne zrewolucjonizowały przemysł. Dają one możliwość sterowania obrotami silnika eklektycznego przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii w porównaniu ze standardowymi napędami. W ebooku omówiono, czym są i jak działają zmiennoobrotowe układy napędowe bez rekuperacji, wykorzystujące przemienniki częstotliwości. Wskazano przykłady ich zastosowań. Opisano także, co oznaczają podawane przez producentów parametry oraz na co zwracać uwagę, dobierając układ napędowy.

159
Eлектронна книга

Pomiary elektryczne w praktyce, 25 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." przedstawiamy wymagania, które należy brać pod uwagę, dokonując sprawdzeń przewodów w instalacjach. Nie zajmujemy się więc opisem wykonywania samych pomiarów, ale tego, co trzeba skontrolować. W pierwszym tekście są opisane wymagania PN-HD 60364-6. Warto zwrócić tu uwagę na bardzo rozbudowane zapisy dotyczące oględzin. W kolejnych materiałach przedstawiamy podane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych wymagania dotyczące układania przewodów w domach i biurach oraz wyjaśniamy oznaczenia podawane na kablach. Jednym z najważniejszych elementów zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania instalacji jest właściwy dobór przewodów. Temu tematowi poświęcamy dwa obszerne materiały, w których są omówione wymagania dotyczące obciążalności mechanicznej przewodów, długotrwałej obciążalności prądowej, dopuszczalnych spadków napięcia oraz dotyczące przewodów ochronnych. Numer kończymy krótkim tekstem o wyłącznikach nadprądowych. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, stosowanie tych aparatów jest obowiązkowe.

160
Eлектронна книга

Poradnik prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi

Anna Sydor-Baliga

Nowo powstałe lub przebudowywane obiekty budowlane, zespoły obiektów oraz instalacje mogą wymagać uzyskania decyzji, które określą zakres i warunki korzystania ze środowiska. Za brak wymaganych dokumentów grozi Ci kara aresztu, ograniczenia wolności lub kara grzywny. Ponadto za emisję zanieczyszczeń do środowiska może być naliczana opłata podwyższona. W e-booku znajdziesz opis procedur i wymaganych dokumentów, które pomogą Ci bezproblemowo przebrnąć przez skomplikowane formalności administracyjne.

161
Eлектронна книга

Opieka senioralna. Standardy opieki na pacjentem, rola opiekuna, choroby otępienne

Praca zbiorowa

Opieka senioralna to zbiór usług, działań i wsparcia skierowanych do osób starszych, które z różnych powodów (np. stan zdrowia, ograniczona samodzielność) potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Obejmuje ona zarówno opiekę zdrowotną, jak i opiekuńczo-socjalną, mającą na celu poprawę jakości życia seniorów oraz zapewnienie im bezpieczeństwa i komfortu. Książka "Opieka senioralna. Standardy opieki nad pacjentem, rola opiekuna, choroby otępienne" opisuje wybrane formy opieki nad seniorami oraz wskazówki dla opiekunów osób starszych. Dodatkowo znajdziesz niezbędne wzory dokumentów.

162
Eлектронна книга

Kompendium wiedzy o obywatelach Ukrainy w polskiej oświacie od września 2022 roku

Małgorzata Celuch, Wanda Pakulniewicz, Marta Wysocka

Do polskich szkół i przedszkoli uczęszcza coraz więcej dzieci z Ukrainy. Zatrudniani są też nauczyciele, pomoce nauczycieli. Najnowsze, zmienione przepisy określają szczegółowe wymagania oraz zwolnienia, które obowiązują w przypadku przyjmowania uchodźców do polskich placówek. Dlatego przekazujemy w Państwa ręce kompendium wiedzy na temat obywateli Ukrainy w polskiej oświacie. Publikacja zawiera omówienie przepisów, odpowiedzi na pytania dyrektorów, karty pracy i scenariusze pracy oraz dokumenty w języku polskim i ukraińskim.

163
Eлектронна книга

Zasady głosowania we wspólnocie mieszkaniowej

Praca zbiorowa

Kiedy dochodzi do przetwarzania danych osobowych? Czym jest przetwarzanie danych osobowych? Kiedy wymagane jest imienne upoważnienie? W niniejszej publikacji przeczytasz jak zgodnie z prawem przetwarzać dane osobowe we wspólnocie mieszkaniowej. W dalszej części poradnika zajmiemy się tematem problematyki elektronicznego głosowania we wspólnocie. Zdalna, elektroniczna forma wyrażania woli, zwłaszcza poprzez wiadomość e-mail, stanowi bez wątpienia wygodne rozwiązanie. Może ono usprawnić sposób zbierania głosów w związku z podejmowanymi we wspólnocie mieszkaniowej uchwałami.

164
Eлектронна книга

Konkurs czytelniczy na podstawie książki Dzieci z Bullerbyn - gotowe arkusze do wydrukowania

Paweł Marchel

W ebooku znajduje się 6 zadań stanowiących gotowe arkusze wprost do wydrukowania. Po ostatnim zadaniu są zamieszczone także poprawne odpowiedzi wraz z krótkim komentarzem dotyczącym punktowania i wskazówkami dla sprawdzających. Bibliotekarzowi pozostaje więc tylko zaprosić uczestników do zabawy, skserować odpowiednią ilość egzemplarzy i przeprowadzić konkurs. Sprawdź: 1. Jak ma na imię brat Lassego? 2. Jakie drzewo rosło pomiędzy Zagrodą Środkową a Zagrodą Południową? 3. Jaki kolor miały sukienki, które Britta i Anna miały założone na egzamin? 4. Kto mieszka w małym czerwonym domku?

165
Eлектронна книга

Od zakupu działki do budowy domu. Rola geodety w procesie budowlanym

Praca zbiorowa

Planowanie budowy domu zaczynamy od poszukiwania działki. Ten wybór wpływa m.in. na końcowe koszty budowy; wygląd domu, jaki będzie można na niej postawić; kąt nachylenia dachu; możliwą ilość kondygnacji i wiele innych. Bardzo istotne jest przy tym sprawdzenie czy możliwe będzie zachowanie wymaganych prawem odległości budynku od m.in.: granicy działki, działek sąsiednich, linii energetycznych, rowów melioracyjnych itd. W publikacji ekspert Jacek Hus omawia kolejne etapy w procesie budowlanym, w których uczestniczy geodeta.

166
Eлектронна книга

Pozwolenia i zezwolenia w ochronie środowiska

Anna Sydor-Baliga

Pozwolenia, zgłoszenia, zgody i decyzje związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, które dotyczą podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wydawane są, co do zasady, na wniosek prowadzącego instalację. Bardzo ważną kwestią jest to, aby przygotowywany wniosek o wydanie pozwoleń/zezwoleń był poprzedzony analizą przepisów. Należy w pierwszej kolejności zorientować się, jakie są wymagania formalne przy składaniu danego wniosku. A nasza publikacja Ci w tym pomoże!

167
Eлектронна книга

Wzory dokumentów dla placówek medycznych. Dokumentacja medyczna, ochrona danych osobowych, praw pacjenta

praca zbiorowa

W publikacji "Wzory dokumentów dla placówek medycznych. Dokumentacja medyczna, ochrona danych osobowych, prawa pacjenta" jest 80 wzorów dokumentów wykorzystywanych przez personel medyczny. Niektóre z nich są wypełnione przykładowymi danymi oraz zawierają wyjaśnienia, jak je prawidłowo uzupełniać. Książka skupia się na kilku najważniejszych działach tematycznych. Są to: - dokumentacja medyczna, - ochrona danych osobowych, - prawa pacjenta, - e-zdrowie.

168
Eлектронна книга

Dokumentacja elektryczna. Dziesięć najpopularniejszych wzorów protokołów dla każdego elektryka!

Praca zbiorowa

Poznaj 10 aktualnych wzorów protokołów, których używasz na co dzień w swojej pracy. Przedstawione w e-booku wzory protokołów stanowią nieodzowną część pracy każdego elektryka. Po tego typu materiały powinny sięgnąć również osoby zaczynające swoją przygodę z zawodem elektryka i elektromontera po to, aby wdrażać się, krok po kroku, w wykonywaną profesję. Dodatkowo jesteśmy świadomi, że każde urządzenie wykorzystujące energię elektryczną oraz same instalacje elektryczne wymagają regularnych przeglądów, które należy we właściwy sposób udokumentować.