Wydawca: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

121
Ebook

Opłata środowiskowa i produktowa - praktyczne problemy

Karolina Szewczyk-Cieślik

Opłata za korzystanie ze środowiska to jeden ze środków finansowo-prawnych w ochronie środowiska, który polega na płaceniu za: wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, wydane uprawnienia do emisji, zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz składowanie odpadów. Opłata produktowa to inaczej kara pieniężna, którą podmiot musi sam sobie naliczyć w przypadku nieosiągnięcia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz odpadów poużytkowych. Uiszczanie i wyliczanie tych opłat należy do obowiązków osób zajmujących się ochroną środowiska.

122
Ebook

KSR 3. Niezakończone usługi budowlane

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera zasady identyfikowania usług długoterminowych, łączenia i dzielenia kontraktów na potrzeby prawidłowej wycen. Omawia koszty, które są kosztami umów długoterminowych, przychody, które mogą być przypisane do kontraktu. Zawiera omówienie metod ustalania stopnia zaawansowania na przykładach i wskazuje sposób wyceny przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów wynikających z kontraktu. Zawiera omówienie odroczonego podatku dochodowego z tytułu umów budowlanych.

123
Ebook

Digitalizacja dokumentacji medycznej - najważniejsze wskazówki

Praca zbiorowa

Digitalizacja to zmiana postaci dokumentacji medycznej prowadzonej i przechowywanej w formie papierowej na elektroniczną. Podmioty lecznicze zachowały w tym zakresie swobodę i mogą same decydować, czy chcą digitalizować papierową dokumentację medyczną. W tym procesie ważne jest jednak właściwe zastosowanie przepisów o digitalizacji, która prowadzi do likwidacji fizycznych dokumentów po ich uprzednim przetworzeniu na wersję elektroniczną. Dowiedz się, jak stosować aktualne przepisy w tym zakresie.

124
Ebook

Zamówienia publiczne w pytaniach i odpowiedziach nr specjalny 76

Praca zbiorowa

Wydanie specjalne publikacji skupia się na przesłankach odrzucenia oferty w PZP. Poruszone zostały tematy takie jak właściwe terminy i poprawne okoliczności złożenia oferty, katalog przesłanek odrzucenia oferty w czytelnej tabeli czy kluczowe orzecznictwo KIP w tym temacie

125
Ebook

KSR 1. Rachunek przepływów pieniężnych

Katarzyna Trzpioła

Poznaj KSR 1 omawiający zagadnienia związane ze sporządzaniem rachunku przepływów pieniężnych, czyli elementu sprawozdania który pokazuje zdolność jednostki do generowania środków pieniężnych. W e-booku znajdziesz: Ponad 70 stron Podstawowe różnice między KSR nr 1 a MSR nr 7 Definicje działalności na potrzeby przepływów Specyfikacja prezentacji przepływów Zalety metod sporządzania rachunku przepływów pieniężnych Zakres przepływów z działalności operacyjnej Typowe przepływy działalności inwestycyjnej i finansowej Prezentacja danych w działalności operacyjnej metodą pośrednią

126
Ebook

Na krawędzi ryzyka - studium wypadków przy pracy

Praca Zbiorowa

Książka Na krawędzi ryzyka - studium wypadków przy pracy to analiza wypadków przy pracy, która powstała dzięki doświadczeniu ekspertów bhp z wieloletnim stażem. W publikacji zebrano szczegółowe analizy wypadków przy pracy, których głównym celem jest wspomaganie działań pracowników służby bhp w postępowaniu powypadkowym. Książka skupia się na konkretnych przykładach wypadków przy pracy i zdarzeń wypadkowych, które ukazują błędy w procesach pracy. Analiz dokonują eksperci bhp oraz inspektorzy PIP, którzy też wskazują przyczyny wypadków przy pracy.

127
Ebook

Inwestycje w złoto. Przewodnik po ryzyku i alternatywach

praca zbiorowa

To kompendium wiedzy dla osób, które chcą zgłębić temat inwestowania w złoto. Zawiera praktyczne informacje na temat analizy cen złota - od wpływu czynników rynkowych, przez sezonowe wahania, aż po zaawansowane techniki analizy technicznej. Oprócz tego znajdziesz tu przegląd instrumentów umożliwiających spekulację na cenach złota oraz omówienie kwestii podatkowych. Ebook przedstawia także alternatywy inwestycyjne, takie jak srebro, platyna, a nawet bitcoin, pomagając świadomie budować zróżnicowany portfel inwestycyjny.

128
Ebook

Jak rozwiązać umowę z przyczyn niedotyczących pracownika?

Praca zbiorowa

Wiele jest przyczyn organizacyjnych, które wymuszają np. likwidację stanowiska pracy. Jak takie zmiany bezpiecznie przeprowadzić? Jak prawidłowo zwolnić pracownika z przyczyn, które go nie dotyczą? Jak opisać taką przyczynę w piśmie wypowiadającym, aby w razie czego obroniła się przed sądem? Jak dokonywać zwolnień indywidualnych w trybie ustawy z 13 marca 2003 r.? Jak wygląda procedura zwolnień grupowych w trybie tej ustawy? Kiedy wypłacać odprawę? I kto (i jak) jest chroniony przed rozwiązaniem umowy z przyczyn niedotyczących pracownika? Przygotowaliśmy obszerny ebook, który to wyjaśnia.

129
Ebook

Rozliczenia podatkowo-składkowe za zleceniobiorcę ucznia/studenta

Andrzej Radzisław

Zatrudnianie uczniów i studentów wiąże się z różnymi zasadami dotyczącymi obowiązku ubezpieczeń społecznych. W przypadku umowy o pracę sytuacja jest jasna. Problemy pojawiają się jednak przy zawieraniu umów zlecenia, szczególnie gdy w trakcie miesiąca następuje zmiana statusu, np. utrata lub uzyskanie statusu studenta. Jak wtedy prawidłowo rozliczyć składki? To pytanie nurtuje wielu płatników, którzy muszą uwzględniać przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz interpretacje ZUS. Warto poznać praktyczne wskazówki, które pomogą uniknąć błędów i konsekwencji finansowych.

130
Ebook

Zastosowania automatyki elektroenergetycznej do ochrony silników indukcyjnych klatkowych

Łukasz Rosłaniec

Pomimo prostoty, uniwersalności i niezawodności silnika klatkowego istnieją niebezpieczne stany pracy tej maszyny elektrycznej. W ebooku omówiono niebezpieczne stany pracy silnika klatkowego, potencjalne awarie, wpływ silnika na jakość energii elektrycznej oraz wpływ jakości na pracę silnika. Przedstawiono sposoby zabezpieczania silnika przed uszkodzeniem w niebezpiecznych stanach pracy oraz możliwości poprawy negatywnego wpływu tego typu silników na jakość energii elektrycznej w sieci, do której są przyłączane.

131
Ebook

Urządzenia wodne w praktyce

Tomasz Kaler

Urządzenia wodne to zgodnie z Prawem wodnym urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym m.in. urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy. Ten numer specjalny poświęcony został często budzącym wątpliwości zagadnieniom związanym w urządzeniami wodnymi. Czy każdy rów melioracyjny jest urządzeniem wodnym? Jaka jest sytuacja prawna urządzeń wodnych wybudowanych bez pozwolenia lub zgłoszenia wodnoprawnego? Co urząd może zrobić z nielegalnym urządzeniem wodnym?

132
Ebook

Dokumentacja ODO nr 115

Praca zbiorowa

W wydaniu publikacji poruszone zostały tematy związane z ryzykami dotyczącymi ustawy o sygnalistach, bezpiecznym przesyłaniem danych przy użyciu poczty elektronicznej czy kar z tytułu dyrektywy NIS 2 a RODO

133
Ebook

Dokumentacja w firmie transportowej 2023

Praca zbiorowa

Z tej publikacji dowiesz się, jak prowadzić dokumentację w firmie transportowej związaną z czasem pracy kierowców. Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy, jak np. dokumentować przerwy w czasie pracy kierowców, jak dokumentować czas pracy przez kierowcę zmieniającego pojazdy, jak dokumentować pracę w nocy i jak ją obliczyć według najnowszych przepisów. Podpowiemy, jak oznaczać przekroczenie na karcie tachografu w przypadku przekroczenia przez kierowcę granicy, przerwy w pracy, zmiany czasu pracy czy też jego urlopu. Upewnisz się, jak używać na zmianę kartę tachografu i wykresówki.

134
Ebook

Strategie zyskownego tradingu

Achim Mautz

Wejdź w świat aktywnego tradingu z autorskimi metodami Achima Mautza. Z tego e-booka dowiesz się, jak krok po kroku zacząć aktywnie inwestować na giełdzie i realizować zyski w krótkim terminie. Poznasz 3 strategie do aktywnego, szybkiego zarabiania na giełdzie Nauczysz się analizować wykresy, identyfikować formacje i odpowiednio na nie reagować Otrzymasz pigułkę wiedzy o transakcjach, zleceniach i ich zastosowaniu w tradingu Odbierzesz porady od tradera z 15-letnim doświadczeniem.

135
Ebook

Kwalifikacja zdarzeń wypadkowych - przykłady z działań służby bhp

Praca zbiorowa

Zdarza się, że w trakcie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku pojawiają się wątpliwości dotyczące prawnej kwalifikacji danego zdarzenia. Dlatego warto korzystać z różnych form przypomnienia zagadnień związanych z postępowaniem powypadkowym. W artykule przedstawiamy zbiór odpowiedzi ekspertów na pytania dotyczące kwalifikowania konkretnych zdarzeń w kategoriach wypadków przy pracy. Specjaliści ds. bhp z wieloletnim doświadczeniem odpowiadając na pytania o faktyczne zdarzenia, pomagają w kwalifikowaniu wypadków pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Czasem nawet doświadczeni członkowie zespołów powypadkowych mogą natrafić w swojej pracy na wypadki, przy kwalifikowaniu których potrzebują wsparcia.

136
Ebook

Czy na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym można pracować?

Marta Wszoła

Osoby korzystające z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Kiedy i na jakiej zasadzie mają prawo podjąć takie zatrudnienie u własnego pracodawcy, a kiedy i na jakich zasadach - u innego pracodawcy? I czy może to być tylko dodatkowe zatrudnienie w ramach umowy cywilnoprawnej np. zlecenia, czy też może to być także dodatkowe zatrudnienie etatowe? Na jakie ograniczenia w tym zakresie należy uważać?

137
Ebook

Prawo apteczne w praktyce, numer specjalny 10

Praca zbiorowa

Z przyjemnością przedstawiamy najnowsze wydanie naszego czasopisma "Prawo apteczne w praktyce". Tym razem skupiliśmy się na tematach kluczowych dla efektywnej organizacji pracy w aptekach, które nie tylko są istotne dla zarządzających, ale także mają znaczenie dla całego zespołu. Omawiamy zasady organizacji pracy w aptekach, ze szczególnym uwzględnieniem optymalizacji procesów i zadań personelu farmaceutycznego. Przedstawiamy sprawdzone metody, które mogą zwiększyć efektywność pracy apteki oraz poprawić jakość obsługi pacjentów. Kolejny temat dotyczy planowania urlopów pracowniczych. Wartościowy poradnik pomoże w zrozumieniu przepisów dotyczących urlopów, strategii zarządzania kalendarzem urlopów oraz sposobów minimalizacji wpływu nieobecności pracowników na codzienną pracę apteki. W naszym czasopiśmie nie mogło zabraknąć także wskazówek o ustalaniu wysokości premii uznaniowej. Omawiamy najnowsze trendy w motywacji pracowników oraz skuteczne strategie ustalania premii, które nie tylko zachęcają do lepszej pracy, ale także sprzyjają rozwojowi kompetencji zawodowych. Kolejnym istotnym tematem jest wykorzystanie monitoringu do ewidencji czasu pracy. Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące wdrożenia monitoringu w aptece, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

138
Ebook

Umowy zlecenia a obowiązki wobec ZUS - jak poprawnie zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń

Bogdan Majkowski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nasilił kontrole firm pod kątem ubezpieczeń społecznych zleceniobiorców. Inspektorzy sprawdzają zgłoszenia, terminowość składek i zgodność umów z przepisami, szczególnie tam, gdzie zlecenia mogą zastępować umowy o pracę. Nieprawidłowości niosą ryzyko zaległych składek, odsetek i kar dla firm, a dla zleceniobiorców - obniżenie przyszłych świadczeń, takich jak emerytura, zasiłki czy dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

139
Ebook

Profesjonalna obsługa pacjenta w placówce medycznej

Praca zbiorowa

E-book wspiera zarządzających placówkami medycznymi w poprawie jakości usług i efektywności działań. Zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania zgodami pacjentów na zabiegi, w tym procedury estetyczne, unikania roszczeń prawnych oraz specyficznych przypadków, jak zgody rodziców czy opiekunów. Podpowiada, jak usprawnić rejestrację pacjentów, wprowadzić usługi konsjerża, zorganizować rejestrację online i skutecznie zarządzać dokumentacją medyczną. Dzięki listom kontrolnym łatwiej zadbasz o ewidencję wniosków, ochronę danych osobowych i optymalizację procesów w placówce.

140
Ebook

Walka z patodeweloperką. Co zmieni się 1 kwietnia 2024 roku?

Aneta Mościcka

Patodeweloperka to maksymalizowanie zysków firm budowlanych kosztem jakości życia klientów. Wyeliminować to zjawisko ma podpisana przez ministra rozwoju i technologii nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2024 r. obejmą między innymi minimalną wielkość lokalu, place zabaw dla dzieci, balkony, loggie i miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. W poradniku ekspertka Anita Mościcka omawia ważne zmiany w przepisach, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r.

141
Ebook

Jak wyroki sądowe wpływają na instytucje kultury i ich dyrektorów

Michał Culepa

Orzeczenia sądowe mogą kształtować działalność instytucji kultury, wpływając na finanse, zatrudnienie i zarządzanie. Dyrektorzy zyskują wiedzę, jak unikać rodzajów ryzyka prawnego i skutecznie dostosować działalność do obowiązujących przepisów. Znajomość najnowszych wyroków pozwala lepiej interpretować regulacje, przygotować instytucję na ewentualne kontrole oraz podejmować świadome decyzje minimalizujące ryzyko odpowiedzialności prawnej. To także szansa na optymalizację działań zgodnie z aktualnym orzecznictwem.

142
Ebook

50 pytań o kadry, płace i ZUS w jsfp

Praca zbiorowa

Kwestie zatrudnienia i wynagrodzeń to trudne zagadnienia, a stale zmieniające się przepisy generują coraz więcej życiowych problemów. Z takimi zwracają się do nas również czytelnicy. Postanowiliśmy wyselekcjonować najciekawsze pytania, jakie zadali w ostatnim czasie, i udzielić na nie odpowiedzi na łamach tego dodatku. Nasi eksperci pochylili się nad problemami, które pojawiają się zarówno w kwestiach zawierania umów, przyznawania różnego rodzaju składników wynagrodzenia, naliczania zasiłków z ubezpieczenia społecznego, a także rozliczeń finansowych z pracownikami, urzędem skarbowym oraz ZUS.

143
Ebook

Polityka Rachunkowości w firmie 2024 z komentarzem do planu kont

Katarzyna Trzpioła

Praktyczny komentarz zawiera omówienie zasad funkcjonowania poszczególnych kont syntetycznych oraz charakterystykę operacji ewidencjonowanych na tych kontach. Opracowanie zawiera przykładową dekretację na każdym z kont uwzględniając przy tym znowelizowane przepisy prawa bilansowego. Komentarz uwzględnia nie tylko postanowienia ustawy o rachunkowości, ale także wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych, jak i wiążących przepisów ustaw o podatku dochodowym.

144
Ebook

RODO w ochronie zdrowia nr 75

Praca zbiorowa

Czy na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym jako pracodawca uzyskałem informacje o danej osobie z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (dalej: Rejestr, RSS) z bazy dostępu ograniczonego? Czy będąc pracodawcą, zażądałem i otrzymałem od osoby fizycznej informację z Krajowego Rejestru Karnego? Czy zażądałem i otrzymałem od osoby fizycznej nieposiadającej obywatelstwa polskiego informacje z rejestru karnego państwa swego obywatelstwa lub inne wymagane informacje? A może tworząc SOM, uwzględniliśmy wytyczne do ich opracowania? To tylko niektóre z pytań weryfikacyjnych, które mają pomóc w sprawdzeniu, czy stosujemy tzw. ustawę Kamilka zgodnie z RODO. Sprawdź resztę pytań w specjalnie przygotowanej przez naszych ekspertów liście kontrolnej.