Видавець: Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka powstało po to, by wspierać specjalistów, fachowców oraz właścicieli firm i przedsiębiorstw w ich rozwoju zawodowym i biznesowym. Stawiamy sobie za cel dostarczanie zawsze wysokiej jakości, praktycznych i aktualnych porad oraz gotowych rozwiązań przydatnych w pracy każdego profesjonalisty.

Wiemy, że na naszych poradach i interpretacjach przepisów opierają się pracownicy w setkach tysięcy firm. Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży, dlatego wykonujemy naszą pracę z najwyższą starannością i pieczołowitością. Pamiętają o tym wszyscy pracownicy Wydawnictwa, niezależnie od tego, czy odpowiadają za redakcje tekstów, czy druk publikacji.

Porady, które otrzymują Państwo za pośrednictwem naszych publikacji, są przygotowywane przez najlepszych ekspertów. Każda informacja to najwyższy wymiar profesjonalizmu przekazywany za pomocą łatwego i zrozumiałego języka. Nasze redakcje dokładają wszelkich starań by publikowane porady i informacje, dawały praktyczną korzyść dla czytelnika, dlatego na łamach naszych publikacji znajdą Państwo tylko te tematy, które mogą przełożyć się na działania, przydatne w życiu zawodowym i biznesowym.

121
Eлектронна книга

Więcej ruchu mniej bólu nr 79

Praca zbiorowa

W numerze 79 między innymi: Jak zmienić swoje nastawienie do aktywności fizycznej? Mocne kości bez mleka i leków, czyli jak właściwie zapobiegać złamaniom. Terapia laserowa: czy naprawdę pomaga przy bólach pleców? Dlaczego przy artrozie lepiej unikać inhibitorów pompy protonowej

122
Eлектронна книга

Polityka rachunkowości w instytucjach kultury 2025

Praca zbiorowa

W dokumencie polityki rachunkowości powinny znaleźć się niezbędne elementy, takie jak określenie roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych, czy metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalenia wyniku finansowego. Trzeba tam także umieścić zasady dokumentowania operacji dowodami księgowymi oraz określenie planu kont, w szczególności podziału kosztów i przychodów, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia ksiąg pomocniczych, ich powiązanie z kontami księgi głównej. To wszystko znajduje się w książce "Polityka rachunkowości w instytucjach kultury 2025"

123
Eлектронна книга

Potęga bitcoina. Jak zostać milionerem dzięki inwestycjom w kryptowaluty

MARKUS MILLER

Ten poradnik pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak działają kryptowaluty oraz jak efektywnie na nich zarabiać. Znajdziesz w nim prostą i klarowną instrukcję zakładania konta na giełdzie kryptowalut - szybko, łatwo i bez zbędnych komplikacji. Odkryjesz sprawdzone strategie inwestycyjne, które pozwolą Ci minimalizować ryzyko i maksymalizować zyski. Dowiesz się również, jak bezpiecznie przeprowadzać transakcje za pomocą kryptowalut oraz jakie perspektywy stoją przed tym dynamicznie rozwijającym się rynkiem.

124
Eлектронна книга

Karta Nauczyciela. Komentarz praktyczny

Dariusz Dwojewski, Patryk Kuzior, Michał Kowalski

Publikacja uwzględnia nowe przepisy, które zostały opublikowane tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/2023. Stanie się ona przydatnym narzędziem dla kadry kierowniczej oświaty i pracowników szkoły, a także dla prawników, którzy zajmują się oświatowym prawem pracy.

125
Eлектронна книга

Kolejna umowa po przerwie lub bez przerwy - jakie są obowiązki pracodawcy?

Katarzyna Wrońska-Zblewska, Szymon Sokolik

Często nowa umowa oznacza nowe obowiązki. Ale nie zawsze tak będzie. Wielu obowiązków nie ma w przypadku, gdy umowy są zawierane bez dnia przerwy. A co jeśli pomiędzy umowami wystąpi 1-dniowa lub kilkudniowa przerwa? A jeśli pracownik wraca po kilkumiesięcznej przerwie? Czy wtedy wszystko trzeba robić od nowa? Czy musi być nowa teczka osobowa, badania, szkolenia, itp.? Co z terminami przechowywania dokumentacji, czy zapisem do PPK? Czy można wówczas przenieść urlop? Co z okresami wypowiedzenia i limitem umów terminowych? Czy liczymy je od nowa? I co zmieniło się w tym zakresie w 2023 roku?

126
Eлектронна книга

Co zapisać w świadectwie pracy - wzory zapisów

Praca zbiorowa

Gdy ustaje zatrudnienie pracownika, musimy wydać mu świadectwo pracy. Dokument ten - choć krótki - powoduje mnóstwo wątpliwości. Przygotowaliśmy więc kilkadziesiąt różnych wzorów zapisów w świadectwie na różne sytuacje z praktyki (+ ich opisy). Najpierw przyglądamy się zapisom i ustępom z początku świadectwa. Następnie bardzo dużo miejsca poświęcamy ustępowi 4 dotyczącemu trybu rozwiązania stosunku pracy. Potem rozpatrujemy ustępy 5 i 6, czyli przyglądamy się m.in. temu, jak wykazać różne uprawnienia pracownicze w świadectwie. I wreszcie bierzemy też na warsztat zapisy końcowe.

127
Eлектронна книга

Jak system kaucyjny rewolucjonizuje gospodarkę opakowaniami. Praktyczny przewodnik

Praca zbiorowa

System kaucyjny to kolejny temat obok ROP i SUP, który zmywa sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Ustawa o gospodarowaniu odpadami, która została zmieniona w 2023 roku wniosła szereg nowych obowiązków, m.in. pobieranie kaucji od konsumentów za określone rodzaje opakowań. Omawiane są w niniejszej publikacji również tematy związane z systemem kaucyjnym z punktu widzenia gminy, na czym polega ogólnie system kaucyjny oraz z czym się wiąże i dla kogo. Poruszony zostanie także temat podatku VAT na opakowania na napoje.

128
Eлектронна книга

Pomiary elektryczne instalacji fotowoltaicznych w praktyce

Praca zbiorowa

Książka dostarcza szczegółowych informacji na temat technik pomiarowych, narzędzi oraz standardów, które są niezbędne do prawidłowego monitorowania, diagnozowania i optymalizacji systemów fotowoltaicznych. Czytelnik znajdzie tu również wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, analizy danych pomiarowych oraz interpretacji wyników, co umożliwia szybsze diagnozowanie ewentualnych usterek i lepsze zrozumienie efektywności działania instalacji. Publikacja jest nieocenionym źródłem wiedzy zarówno dla doświadczonych instalatorów, jak i dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotowoltaiką.

129
Eлектронна книга

Standardy urządzeń do ładowania samochodów elektrycznych

dr inż. Łukasz Rosłaniec

Coraz częściej projektanci i instalatorzy spotykają się ze zleceniami, których przedmiotem jest wykonanie przyłącza elektrycznego do ładowania pojazdów elektrycznych. Wynika to m.in. z polskiej ustawy o elektromobilności i europejskiej dyrektywy EPBD 2018/844, która nakłada od marca 2021 roku na deweloperów i właścicieli budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych obowiązek zapewnienia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Z e-booka dowiesz się między innymi jakie nastąpiły zmiany w sposobie ładowania samochodów elektrycznych.

130
Eлектронна книга

Linux Magazine Poleca - Python cz.2

Praca zbiorowa

Czego nauczysz się czytając magazyn? Nauczysz się programować w Pythonie! Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z programowaniem - nie martw się: nauczymy cię efektywnie korzystać z różnych struktur danych Pythona i innych mechanizmów oferowanych przez ten język programowania. Zdobędziesz wiedzę, która procentuje! Dowiesz czym jest Python, do czego służy i jak go efektywnie wykorzystać w różnych dziedzinach - od grafiki po tworzenie własnych interfejsów programistycznych.

131
Eлектронна книга

Ochrona środowiska w przedsiębiorstwie. Zbiór najważniejszych informacji. Wydanie II

Praca zbiorowa

Każda działalność przedsiębiorstwa wiąże się mniej lub bardziej z oddziaływaniem na środowisko naturalne. Warto wiedzieć pod jakie obowiązki i przepisy podlega firma. Pozwoli to uniknąć konsekwencji finansowych w razie ewentualnej kontroli organów ochrony środowiska. W lekturze omówiono zagadnienia: - obowiązujące przedsiębiorców przepisy prawne w zakresie ochrony środowiska, - dokumentacja, którą należy prowadzić, - opłaty i sprawozdania, - odpowiedzialność za wyrządzone w środowisku szkody, - kalendarium - istotne, z punktu widzenia ochrony środowiska terminy.

132
Eлектронна книга

Doradca VAT wydanie specjalne nr 76

Praca zbiorowa

W numerze specjalnym "Doradcy VAT" prezentujemy rozwiązanie kolejnych kilkudziesięciu problemów, których rozwiązanie nasi Czytelnicy powierzyli naszym ekspertom. Jak zwykle najwięcej problemów księgowi mają z rozliczaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych, z prawidłowym fakturowaniem i ujmowaniem zdarzeń w JPK VAT czy prawidłowym i bezpiecznym odliczaniem podatku naliczonego.

133
Eлектронна книга

Polityka rachunkowości 2025

dr Katarzyna Trzpioła

Praktyczny komentarz zawiera omówienie zasad funkcjonowania poszczególnych kont syntetycznych oraz charakterystykę operacji ewidencjonowanych na tych kontach. Opracowanie zawiera przykładową dekretację na każdym z kont uwzględniając przy tym znowelizowane przepisy prawa bilansowego. Komentarz uwzględnia nie tylko postanowienia ustawy o rachunkowości, ale także wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych, jak i wiążących przepisów ustaw o podatku dochodowym.

134
Eлектронна книга

KSR 5. Leasing, najem i dzierżawa

dr Katarzyna Trzpioła

Zawiera objaśnienie warunków identyfikowania umów jako tzw. leasing finansowy. Pokazuje na przykładach sposób księgowania umów leasingu, najmu i dzierżawy zarówno przez korzystającego, jak i finansującego. Pokazuje sposób obliczania efektywnej stopy procentowej i rozliczania za jej pomocą rat w podziale na część odsetkową i kapitałową. Uszczegóławia ujmowanie umów leasingu zwrotnego, rozliczanie ich, w tym różnic między wartością przedmiotu a wartością płatności z tej umowy.

135
Eлектронна книга

Pozwolenia i zezwolenia w ochronie środowiska

Anna Sydor-Baliga

Pozwolenia, zgłoszenia, zgody i decyzje związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, które dotyczą podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wydawane są, co do zasady, na wniosek prowadzącego instalację. Bardzo ważną kwestią jest to, aby przygotowywany wniosek o wydanie pozwoleń/zezwoleń był poprzedzony analizą przepisów. Należy w pierwszej kolejności zorientować się, jakie są wymagania formalne przy składaniu danego wniosku. A nasza publikacja Ci w tym pomoże!

136
Eлектронна книга

Instalacje elektryczne w budownictwie mieszkalnym. Wykorzystanie współczesnych instalacji OZE

Praca zbiorowa

Książka przedstawia większość zagadnień, z jakimi spotykają się inwestor i wykonawca przy projektowaniu i zakładaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym. Jest więc przydatna zarówno dla elektroinstalatora, jak i przyszłego właściciela budynku. Zawarte w niej porady są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami i normami. W odróżnieniu od starszych publikacji, dostępnych na rynku, książka porusza również nowe w budownictwie jednorodzinnym zagadnienia, takie jak stosowanie nowoczesnych źródeł światła, czy instalacje odnawialnych źródeł energii.

137
Eлектронна книга

Jak będziemy udzielać nowego urlopu opiekuńczego - sprawdź na przykładach

Monika Frączek

W 2022 roku pracownicy mają otrzymać prawo do 5 dni tzw. urlopu opiekuńczego rocznie. Tak wynika z projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który ma wejść w życie do początku sierpnia 2022 roku (jak przewiduje dyrektywa UE). Jak udzielać nowego urlopu? Komu dokładnie będzie przysługiwał? Czy będzie płatny? Czy jego wymiar będzie proporcjonalnie obniżany?  Czy będzie dawał pracownikowi ochronę przed wypowiedzeniem? Sprawdź odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

138
Eлектронна книга

Jakie wymagania powinna spełniać instalacja elektryczna w nowym budownictwie?

mgr inż. Janusz Strzyżewski

Często spotykany problem, jaki odnosi się do instalacji elektrycznych, jest taki, że tak naprawdę znają się na nich praktycznie tylko osoby ściśle zajmujące się nimi na budowach - czyli elektrycy. Często bywa również, że nawet osoby odpowiedzialne za budowę nie mają pojęcia o prawidłowym wykonawstwie tejże instalacji. Dodatkowo jest ona przeważnie schowana w zabudowach i pod tynkiem, dlatego też nie mamy możliwości dokładnej jej weryfikacji. Dlatego warto jest znać podstawowe zasady weryfikacji chociażby punktów instalacyjnych oraz możliwie przystępne formy prowadzenia przewodów.

139
Eлектронна книга

Zakładowy Plan Kont - praktyczne przykłady księgowań

Katarzyna Trzpioła

"Zakładowy Plan Kont" to praktyczny komentarz zawierający omówienie zasad funkcjonowania poszczególnych kont syntetycznych oraz charakterystykę operacji ewidencjonowanych na tych kontach. Opracowanie zawiera przykładową dekretację na każdym z kont. Komentarz uwzględnia nie tylko postanowienia ustawy o rachunkowości, ale także wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych, jak i wiążących przepisów ustaw o podatku dochodowym. Dzięki tej publikacji: poznasz praktyczne rozwiązania z zakresu rachunkowości oparte na ustawie o rachunkowości i innych aktualnych przepisach.

140
Eлектронна книга

Baza danych odpadowych - w pytaniach i odpowiedziach

Małgorzata Hain-Kotowska

Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) została uruchomiona 1 stycznia 2020 r. Natomiast rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty  w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który jest częścią bazy BDO funkcjonuje od 24 stycznia 2018 r. System, jego działanie oraz realizacja ustawowych obowiązków za jego pośrednictwem budzą wiele pytań, mimo iż minęło kilka lat od jego powstania. Przeczytaj koniecznie!

141
Eлектронна книга

Pomiary elektryczne w praktyce, 26 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." przedstawiamy sposób wykonywania sprawdzenia oświetlenia oraz parametry, jakie powinno one spełniać w różnych miejscach. W pierwszym tekście omawiamy zasady przeprowadzania kontroli oświetlenia oraz przedstawiamy przykładowy protokół z pomiarów. Kolejny artykuł prezentuje normy, z których należy korzystać podczas sprawdzania oświetlenia. W trzecim materiale poruszamy temat opraw oświetleniowych - przy kontroli systemu oświetleniowego należy sprawdzić ich klasę, krzywe rozsyłu oraz stopień ochrony od porażeń i rodzaj obudowy według kodu IP. Czwarty tekst w tym numerze "Pomiarów..." poświęcony jest kontroli specyficznego systemu, jakim jest oświetlenie awaryjne. Jest ono elementem ochrony pożarowej, więc zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi powinno być kontrolowane minimum raz w roku. Mówi o tym rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Numer kończymy prezentacją zapisów normy PN-EN 12464-1 dotyczących parametrów oświetlenia w różnych pomieszczeniach. Te wartości należy mierzyć podczas kontroli systemu oświetleniowego. Przedstawiamy m.in. wymagania wobec oświetlenia części wspólnych budynków wielorodzinnych, wymagane parametry światła elektrycznego w szkołach, biurach czy sklepach.

142
Eлектронна книга

Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego zgodnie z PN-HD 60364-5-51:2011

Janusz Strzyżewski

E-book "Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego zgodnie z PN-HD 60364-5-51:2011" to praktyczny przewodnik dla elektryków, projektantów oraz osób zajmujących się instalacjami elektrycznymi. Publikacja omawia zasady doboru i montażu urządzeń zgodnie z aktualnymi wymaganiami normy, wskazuje najczęstsze błędy i proponuje sprawdzone rozwiązania. Idealny materiał do nauki i pracy zawodowej. Ten e-book został stworzony na podstawie normy PN-HD 60364-5-51:2011.

143
Eлектронна книга

Zamknięcie roku 2022 w księgach instytucji kultury

Katarzyna Trzpioła

Od 2022 r. funkcjonują oświadczenia o podpisaniu sprawozdań zamiast podpisów części członków kierownictwa jednostki pod sprawozdaniem. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, wystarczy, aby sprawozdanie podpisała co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu. Sprawdź inne zmiany wprowadzone w ostatnim czasie. Pobierz przykładowy harmonogram inwentaryzacji i sprawdź komentarz eksperta do najczęstszych problemów podczas zamknięcia roku. Skorzystaj z gotowej dokumentacji.

144
Eлектронна книга

KSR 1. Rachunek przepływów pieniężnych

Katarzyna Trzpioła

Poznaj KSR 1 omawiający zagadnienia związane ze sporządzaniem rachunku przepływów pieniężnych, czyli elementu sprawozdania który pokazuje zdolność jednostki do generowania środków pieniężnych. W e-booku znajdziesz: Ponad 70 stron Podstawowe różnice między KSR nr 1 a MSR nr 7 Definicje działalności na potrzeby przepływów Specyfikacja prezentacji przepływów Zalety metod sporządzania rachunku przepływów pieniężnych Zakres przepływów z działalności operacyjnej Typowe przepływy działalności inwestycyjnej i finansowej Prezentacja danych w działalności operacyjnej metodą pośrednią