Verleger: Infor PL
W portfolio Grupy INFOR PL oprócz Dziennika Gazety Prawnej znajduje się kilkanaście innych fachowych tytułów skierowanych do ekspertów i specjalistów z wybranych dziedzin ekonomii, prawa, zarządzania.
81
E-book

Przewodnik po zmianach przepisów 2023

praca zbiorowa

Autorzy publikacji przystępnie przedstawiają wszystkie zmiany w przepisach podatkowych (VAT, PIT, CIT, akcyzie i innych) oraz w rachunkowości, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych - zarówno wprowadzone z początkiem 2023 r., jak i te, które znane są już teraz, lecz wejdą w życie w trakcie 2023 r. Poradnik prezentuje poszczególne zagadnienia w unikatowej formie - omówione są w nim regulacje przed zmianą przepisów i po ich zmianie. Na początku każdego działu tematycznego znajdują się praktyczne zestawienia tabelaryczne zmian prawa z informacją, czego dotyczy zmiana i na czym polega. Dzięki takiemu ujęciu osoby, które sięgną po publikację, uzyskają m.in. pełną wiedzę o wszystkich zmienianych przepisach podatkowych na 2023 r. oraz limitach rachunkowych ważnych dla wykonania obowiązków nałożonych przepisami o rachunkowości.

82
E-book

KSeF Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

praca zbiorowa

Poradnik "KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur" jest niezbędnym wsparciem dla podatników VAT, a zwłaszcza księgowych i osób odpowiedzialnych za rozliczenie VAT w firmie, przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów. Przystępnie wyjaśniono w nim, jak uzyskać dostęp do KSeF. Zwięźle omówione są również istotne kwestie związane z KSeF. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.: ● kto będzie musiał wystawiać e-faktury w KSeF (faktury ustrukturyzowane), ● jak przygotować się do korzystania z KSeF, ● jakie uprawnienia można nadać pracownikom i współpracownikom, ● jakie pozycje w fakturze ustrukturyzowanej będą obowiązkowe, ● jakie dodatkowe pozycje przewiduje struktura e-faktury w KSeF. W poradniku udzielono ponadto odpowiedzi na pytania pojawiające się w związku z wprowadzaniem KSeF. Poradnik "KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur" jest niezbędnym wsparciem dla podatników VAT, a zwłaszcza księgowych i osób odpowiedzialnych za rozliczenie VAT w firmie, przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów. Przystępnie wyjaśniono w nim, jak uzyskać dostęp do KSeF. Zwięźle omówione są również istotne kwestie związane z KSeF. Czytelnik dowie się z publikacji m.in.: ● kto będzie musiał wystawiać e-faktury w KSeF (faktury ustrukturyzowane), ● jak przygotować się do korzystania z KSeF, ● jakie uprawnienia można nadać pracownikom i współpracownikom, ● jakie pozycje w fakturze ustrukturyzowanej będą obowiązkowe, ● jakie dodatkowe pozycje przewiduje struktura e-faktury w KSeF. W poradniku udzielono ponadto odpowiedzi na pytania pojawiające się w związku z wprowadzaniem KSeF.

83
E-book

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego - skutki podatkowe zmian wprowadzonych Polskim Ładem

Jakub Kowalski

Przedsiębiorcy często wykupują samochody z leasingu operacyjnego i wprowadzają je do majątku prywatnego, a następnie sprzedają albo darowują. Publikacja przedstawia skutki wykupu i sprzedaży (darowizny) takiego samochodu w rozliczeniach podatkowych. Wskazuje też możliwe konsekwencje tej sprzedaży w odniesieniu do składek na ubezpieczenie zdrowotne. Autor przedstawia też dwa sposoby na optymalizację podatkową, która może pomóc korzystniej rozliczyć podatek

84
E-book

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 od 1 lipca 2023 r. - skutki w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Magdalena Sybilska-Bonicka, Bożena Goliszewska-Chojdak, Małgorzata Kozłowska

Od 1 lipca 2023 r. zostanie zniesiony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W związku z tym przestaną obowiązywać liczne szczególne regulacje w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wprowadzone w związku z epidemią COVID-19. Poradnik przedstawia, jakie skutki dla pracodawców w zakresie przepisów kadrowych ma odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego. Wyjaśnia też, do kiedy trzeba zrealizować zawieszone obowiązki w zakresie prawa pracy. Poradnik został przygotowany w przystępnej, przekrojowej formie. Zawiera również tabelaryczne zestawienie skutków, jakie powoduje zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego dla pracodawców

85
E-book

Inwestycja w obcym środku trwałym - koszty, amortyzacja, skutki rozwiązania umowy, sprzedaż i likwidacja

Grzegorz Ziółkowski, Tomasz Krywan, Paweł Muż

Z publikacji dowiesz się kiedy dokonane nakłady można uznać za inwestycję w obcym środku trwałym, w jaki sposób amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym, jak rozliczyć inwestycję w przypadku jej sprzedaży, likwidacji bądź nieodpłatnego pozostawienia właścicielowi tego środka trwałego. Wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym wymagają rozliczenia również w zakresie VAT. Przy zakupach przysługuje im prawo do odliczenia VAT na zasadach ogólnych, przy zmianie przeznaczenia wydatków mają obowiązek korekty, a przy sprzedaży inwestycji obowiązek zapłaty należnego VAT. Raport zawiera również ewidencję rachunkową opisanych czynności i zdarzeń związanych z inwestycją w obcym środku trwałym. Z publikacji dowiesz się: 1. Czy inwestycja w majątku małżonka to inwestycja w obcym środku trwałym 2. Czy inwestycja na gruncie należącym do wspólnika spółki cywilnej to inwestycja w obcym środku trwałym 3. Czy inwestowanie bez tytułu prawnego może być inwestycją w obcym środku trwałym 4. Czy budowa budynku na cudzym gruncie to inwestycja w obcym środku trwałym 5. Kiedy mamy do czynienia z inwestycją, czyli ulepszeniem 6. Jak dokonać amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym 7. Jakie są skutki rozwiązania umowy dotyczącej obcego środka trwałego 8. Jakie są skutki zbycia inwestycji w obcym środku trwałym 9. Jakie są skutki nabycia środka trwałego przez najemcę 10. Czy od zakupów związanych z inwestycjami w obcych środkach trwałych można odliczyć VAT 11. Czy inwestycje w obcym środku trwałym są objęte obowiązkiem korekty odliczonego VAT 12. Jak rozliczyć VAT w związku z zaniechaniem inwestycji, nieodpłatnym pozostawieniem inwestycji oraz sprzedażą poniesionych nakładów.

86
E-book

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych

Mariusz Pigulski

Wakacje składkowe to nowy rodzaj ulgi dla przedsiębiorców w opłacaniu składek ZUS. Przedsiębiorcy będą zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz FP i FS przed okres wybranego przez siebie 1 miesiąca kalendarzowego. Z wakacji składkowych będzie można skorzystać od 1 listopada 2024 r. Z publikacji można się dowiedzieć przede wszystkim, jakie warunki należy spełnić, aby móc wnioskować o ulgę w ramach wakacji składkowych. Zostały w niej także omówione zasady udzielenia ww. ulgi, ustalania podstawy wymiaru składek w okresie objętym zwolnieniem ze składek ZUS oraz kwestie dotyczące dokumentów rozliczeniowych składanych w tym okresie. Opracowanie wskazuje również tryb postępowania w tym zakresie oraz wyjaśnia, jak (i w jakiej formie) należy wypełnić wniosek oraz jakie uprawnienia ma ZUS w zakresie weryfikacji informacji przekazanych przez przedsiębiorcę korzystającego z wakacji składkowych we wniosku o zwolnienie

87
E-book

Odpowiedzialność materialna pracowników. Obowiązki pracodawcy

praca zbiorowa

Kodeks pracy wyczerpująco reguluje odpowiedzialność materialną pracowników, ustanawiając podstawy tej odpowiedzialności odmiennie od zasad przyjętych w Kodeksie cywilnym. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy charakteryzuje się tym, że pracownik nie zawsze ma obowiązek wyrównania całej szkody. Natomiast odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi, która jest powiązana z pewnym zaufaniem w stosunku do pracownika, jest odpowiedzialnością materialną w pełnej wysokości szkody poniesionej przez pracodawcę. Z poradnika można się m.in. dowiedzieć: ● jakie są warunki odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy, ● na jakich zasadach pracownik odpowiada za powierzone mu mienie pracodawcy, ● kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, jeśli wynikła ona z działań pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych, ● jakie warunki muszą być spełnione, aby mogła zostać zawarta umowa o wspólnej odpowiedzialności za mienie powierzone. Wyjaśnienia te są poparte praktycznymi przykładami, wzorami dokumentów i orzecznictwem sądowym. Opracowanie zostało wzbogacone o rozwiązania problemów pojawiających się w praktyce rozstrzygania o odpowiedzialności materialnej zatrudnionych. Są one przedstawione w formie pytań i odpowiedzi. To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla specjalistów ds. kadr i płac. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, oraz pozostałych kierowników wyższego szczebla.

88
E-book

Jak wystawiać faktury ustrukturyzowane i korzystać z KSeF

Tomasz Krywan

Obecnie przepisy VAT przewidują możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (dalej KSeF). Wystawianie faktur ustrukturyzowanych jest w 2023 r. nadal dobrowolne. Przepisy określające obowiązek wystawiania takich faktur zostaną wprowadzone dopiero od 1 lipca 2024 r. W publikacji piszemy jak zacząć przygotowywać firmę do tego procesu. Dowiesz się między innymi: - jak działa KSeF - jak uzyskać dostęp do KSeF - jak łączyć się z KSeF - kto może w imieniu twojej firmy wystawiać faktury i jak nadać uprawnienia - jakie zasady obowiązują przy wystawianiu faktur ustrukturyzowanych.