Publisher: Infor PL
113
Ebook

Zmiana wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2024 r. i jej skutki

Małgorzata Kozłowska

W zakresie rozliczeń składkowych pracowników należy mieć na względzie stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązujące w nowym roku składkowym, który trwa od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. Publikacja wskazuje przede wszystkim, w jaki sposób stopa procentowa składki wypadkowej jest ustalana przez ZUS, jak i samodzielnie przez płatników składek (w tym zasady ustalania liczby ubezpieczonych). Omawia zmiany w zakresie kategorii ryzyka i stóp procentowych w przypadku niektórych grup działalności w związku z wejściem w życie 1 kwietnia 2024 r. nowelizacji rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Opracowanie opisuje również przypadki, w których ZUS może podwyższyć stopę procentową składki wypadkowej.

114
Ebook

VAT 2023

praca zbiorowa

"VAT 2023" to wyjątkowa publikacja, która zawiera ujednolicony tekst ustawy o VAT, uwzględniający zmiany wchodzące w życie w 2023 r., a także wybór najważniejszych rozporządzeń dotyczących VAT. Atutem opracowania jest zamieszczony na początku praktyczny "Przewodnik po zmianach w VAT 2023". W unikatowej, przystępnej formie przedstawia on wszystkie zmiany przepisów wchodzące w życie w 2023 r., które opublikowano w Dzienniku Ustaw do 1 stycznia 2023 r. Na początku publikacji zamieszczona jest tabela zawierająca wykaz tych zmian. Następnie każda z nich jest odrębnie omówiona. Piszemy, jak było przed zmianą, a jak jest po zmianie. Zamieszczamy także komentarz eksperta i szczegółową podstawę prawną. W publikacji "VAT 2023" znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, jak po zmianach m.in.: ● rozliczać VAT w ramach grupy VAT, ● uzyskać dostęp do KSeF, ● ewidencjonować obrót w JPK_V7, ● stosować obniżone stawki VAT, ● płacić VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw. W "Przewodniku po zmianach 2023" omawiamy także projekt zmian SLIM VAT 2023, który ma wejść w życie 1 kwietna 2023 r. Szczególną uwagę zwróciliśmy na praktyczne zaprezentowanie przepisów, aby można było łatwo je odszukać. Przepisy zmienione od 1 stycznia 2023 r. zostały wyróżnione pogrubioną czcionką, a zmiany wchodzące w życie w trakcie roku wyróżnione są w ramce z podaniem daty ich wejścia w życie. Sprawdź, co doradzają eksperci, i nie daj się zaskoczyć.

115
Ebook

Odpowiedzialność materialna pracowników. Obowiązki pracodawcy

praca zbiorowa

Kodeks pracy wyczerpująco reguluje odpowiedzialność materialną pracowników, ustanawiając podstawy tej odpowiedzialności odmiennie od zasad przyjętych w Kodeksie cywilnym. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy charakteryzuje się tym, że pracownik nie zawsze ma obowiązek wyrównania całej szkody. Natomiast odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi, która jest powiązana z pewnym zaufaniem w stosunku do pracownika, jest odpowiedzialnością materialną w pełnej wysokości szkody poniesionej przez pracodawcę. Z poradnika można się m.in. dowiedzieć: ● jakie są warunki odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy, ● na jakich zasadach pracownik odpowiada za powierzone mu mienie pracodawcy, ● kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, jeśli wynikła ona z działań pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych, ● jakie warunki muszą być spełnione, aby mogła zostać zawarta umowa o wspólnej odpowiedzialności za mienie powierzone. Wyjaśnienia te są poparte praktycznymi przykładami, wzorami dokumentów i orzecznictwem sądowym. Opracowanie zostało wzbogacone o rozwiązania problemów pojawiających się w praktyce rozstrzygania o odpowiedzialności materialnej zatrudnionych. Są one przedstawione w formie pytań i odpowiedzi. To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla specjalistów ds. kadr i płac. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, oraz pozostałych kierowników wyższego szczebla.

116
Ebook

Darowizny, testamenty, spadki

Anna Maliszewska

Praktyczna publikacja, która pomoże zaplanować wszystkie czynności związane z przekazaniem majątku m.in. na wypadek śmierci. Autorka bardzo przystępnie wyjaśnia, jak prawidłowo i zgodnie z prawem dokonać darowizny, zawrzeć umowę o dożywocie bądź sporządzić testament. Szczegółowo omawia też zasady dziedziczenia ustawowego, skutki przyjęcia spadku, a także zmiany, jakie są planowane w tym zakresie. Czytelnik dowie się z książki m.in.: ■ kiedy testament ustny jest ważny, ■ ile czasu ma spadkobierca na odrzucenie spadku, ■ jak sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu, ■ czym jest zapis testamentowy, ■ kto może żądać zachowku. Ponadto poradnik wyjaśnia: ■ jakie są rodzaje testamentów, ■ jak przebiega dział spadku, ■ na jakich zasadach dziedziczą dzieci w rodzinie zastępczej, ■ jakie dane można uzyskać w Rejestrze Spadkowym, ■ gdzie znaleźć informacje o rachunkach bankowych zmarłego, ■ jak odrzucić spadek, ■ co dzieje się z małą firmą po śmierci właściciela, ■ kto może dziedziczyć gospodarstwo rolne, ■ czym jest umowa o dożywocie, ■ jak prawidłowo zawrzeć umowę darowizny, ■ czy darowizna wpływa na dziedziczenie. Poradnik zawiera także wzory umów, testamentów i wniosków w postepowaniu spadkowym. Objaśnia znaczenie najważniejszych postanowień umowy darowizny oraz umowy o dożycie, które często są stosowane, aby jeszcze za życia przekazać majątek wskazanym osobom. Autorka poświęca także uwagę opodatkowaniu otrzymanych spadków i darowizn. Wskazuje, kto może nie płacić podatku, a także jak obliczyć należny podatek i jaką deklarację należy przedłożyć do urzędu skarbowego. ATUTY PUBLIKACJI: Prosty język, praktyczne przykłady, wzory umów i wniosków, informacje o wysokości opłat sądowych i notarialnych sprawiają, że jest to najlepszy tego typu poradnik na polskim rynku.

117
Ebook

Zakup usług za granicą - kiedy rozliczamy VAT od importu usług

Tomasz Krywan

W przypadku importu usług do rozliczania VAT z tytułu świadczenia usług są zobowiązani podatnicy nabywający usługi. Kupując usługi od zagranicznych kontrahentów, nie odliczymy od ich zakupu VAT. Jeśli miejsce świadczenia jest za granicą, kontrahent naliczy VAT, o zwrot którego możemy wnioskować przez polski urząd z faktury wystawionej przez kontrahenta. Gdy miejsce świadczenia jest w Polsce, możemy być zobowiązani do rozliczenia VAT od importu usług za sprzedawcę. W publikacji zostały omówione m.in.: - warunki kiedy polski podatnik rozlicza import usług, - moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, - zasady ustalania podstawy opodatkowania importu usług, - dokumentowanie importu usług, - zasady odliczania podatku należnego z tytułu importu usług, - zasady wykazywania import usług w JPK_V7.

118
Ebook

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców wyd.2

praca zbiorowa

W każdym czasie podmioty zatrudniające powinny optymalizować koszty zatrudnienia. Może to być dla nich rozwiązanie, które pozwoli im przetrwać w trudniejszej biznesowo rzeczywistości. Przedsiębiorcy powinni zatem rozważyć istniejące możliwości obniżenia wydatków związanych z zatrudnieniem. Zanim zdecydują się na działania restrukturyzacyjne dotyczące kosztów zatrudnienia, muszą ocenić, w jakim stopniu pomogą one przetrwać ich firmie w trudnych czasach. Optymalizowaniu kosztów zatrudnienia towarzyszy przede wszystkim wybór najkorzystniejszej formy współpracy lub jej zmiana. Zwykle bierze się wówczas pod uwagę zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych - zlecenia i o dzieło. Może to być jednak również czasowe ograniczenie uprawnień osób już zatrudnionych (m.in. przez zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych) bądź korzystanie z pracowników obcych (najczęściej w ramach pracy tymczasowej lub outsourcingu). W odniesieniu do osób zarządzających lub kierujących zakładem pracy rozwiązaniem alternatywnym wobec zatrudnienia w ramach stosunku pracy może być kontrakt menedżerski, np. w formie umowy cywilnoprawnej w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez te osoby lub poza tą działalnością. Innym sposobem na ograniczenie kosztów zatrudnienia jest korzystanie z pracy wykonywanej przez przedsiębiorców - tj. osoby prowadzące jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą - na podstawie umowy o świadczenie usług (do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia). Książka to praktyczny poradnik, odpowiadający m.in. na pytania: ● Jakie oszczędności wynikają z zatrudniania na umowy cywilnoprawne? ● Na czym polega outsourcing pracowniczy? ● Jakie korzyści daje pracodawcom zatrudnianie pracowników tymczasowych? ● Kiedy można zawiesić przepisy wewnątrzzakładowe? ● Jak zmienić pracownikom warunki wynagrodzenia? To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla specjalistów ds. kadr i płac. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, pozostałych kierowników wyższego szczebla oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.

119
Ebook

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2024

praca zbiorowa

Poradnik przystępnie przedstawia uprawnienia, z jakich mogą korzystać zarówno rodzice, jak i inni członkowie najbliższej rodziny w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem. Kompleksowo omówiono w nim zasady korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem lub adopcją, a także zasady ich rozliczania oraz ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów. Opracowanie uwzględnia zmiany wprowadzone ostatnią nowelizacją Kodeksu pracy, m.in. w urlopach rodzicielskich, ojcowskich oraz zasiłkach macierzyńskich. Zostały w nim opisane także przepisy dotyczące ochrony rodziców przed rozwiązaniem umowy o pracę. Wyjaśniono też, w jakich okolicznościach rodzice dziecka bądź inni członkowie rodziny mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Omówiono również inne uprawnienia związane z rodzicielstwem (np. zwolnienie od pracy na mocy art. 188 Kodeksu pracy). Publikacja "Uprawnienia rodziców w pracy" nie tylko przedstawia zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich, lecz także wskazuje na obowiązki, jakie w tym zakresie mają pracodawcy. Można się z niej m.in. dowiedzieć: ● kiedy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego, ● jak udzielać pracownikom urlopu rodzicielskiego, ● w jakim terminie można skorzystać z urlopu ojcowskiego, ● jakie uprawnienia rodzicielskie przysługują innym niż rodzice dziecka członkom rodziny, ● jak udzielać pracownikom zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 lat, ● kiedy rodzice dziecka mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego, ● jaka ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługuje rodzicom w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem. Książka zawiera liczne przykłady, zestawienia tabelaryczne i wzory dokumentów. To przystępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z zakresu kadr i płac, kadrowym i księgowym. Zainteresuje też pracodawców oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie. Ułatwi również rodzicom podjąć właściwą decyzję i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant uprawnień, z jakich chcą skorzystać.

120
Ebook

Ordynacja podatkowa, NIP 2023

praca zbiorowa

Od 2023 r. obowiązują ważne dla podatników zmiany w Ordynacji podatkowej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Mają temu służyć znowelizowane przepisy, w których określono m.in.: - jaka jest dodatkowa forma zapłaty podatku przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, - jak obecnie pomniejszać nadpłatę podatku przy przekroczeniu limitu wpłat na OPP, - do kiedy trzeba wnieść opłatę za porozumienie inwestycyjne, - jakie nowe obowiązki mają notariusze, - czy grupa VAT może wystąpić o interpretację indywidulaną przepisów jeszcze przed formalnym jej powstaniem. Publikacja zawiera komplet podstawowych przepisów podatkowych: - Ordynację podatkową, - ustawę o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (NIP), - wybrane przepisy wykonawcze (rozporządzenia w sprawach podatkowych) obowiązujące w 2023 r., wydane na podstawie przepisów ustaw podatkowych. W publikacji zamieszczono również przewodniki po zmianach w przepisach Ordynacji podatkowej oraz NIP. Przewodniki omawiają poszczególne zmiany przepisów w układzie tematycznym. Dzięki temu łatwo można się dowiedzieć nie tylko, na czym polega każda zmiana, lecz także dlaczego została wprowadzona i czemu ma służyć. ATUTY PUBLIKACJI: Kompleksowość, łatwość znalezienia zmian przepisów i dat, od których te przepisy obowiązują, syntetyczny opis zmian i ich konsekwencji dla podatników.