Publisher: Wydawnictwo Borgis
Gdy mówimy o Wydawnictwie Borgis, jego tradycjach i historii, warto choć na chwilę przenieść się do piętnastowiecznej Francji, do małego miasteczka Bourges. Właśnie wtedy w tej znanej już na cały kraj drukarni, do druku niewielkich, lecz cennych książek, zaczęto po raz pierwszy używać czcionki nieco mniejszej niż standardowa. W ówczesnym świecie wydawniczym została ona uznana za niezwykle przyjazną dla oka, subtelną i zarazem elegancką. Szybko zyskała popularność w innych krajach, nazwano ją zaś na cześć miejsca narodzin – „bourges”. W Polsce pojawił się termin już nieco zmodyfikowany –„borgis”. I właśnie od niego pochodzi nazwa naszej firmy, która w 2020 roku obchodzi swoje trzydziestolecie.
113
Ebook

Moje podróże, te małe i te duże

Wojciech Borecki

Moje podróże te małe i te duże to kolejna odsłona wspomnień Wojciecha Boreckiego, autora powieści autobiograficznej zatytułowanej Małymi krokami do celu, czyli jak zostałem emigrantem (Borgis 2022). Tym razem Autor ze swadą opowiada o podróżach, które odbywał od wczesnego dzieciństwa do czasów współczesnych. Miejsca, które odwiedził, to m.in. Licheń, polskie góry, Wielka Brytania, Madera, Majorka, Włochy, Portugalia oraz Cypr. Oprócz własnych spostrzeżeń i anegdot z odwiedzanych miejsc, Wojciech Borecki przybliża również ich historię i kulturę, podaje także garść informacji praktycznych. Całość ilustrują zdjęcia z prywatnego archiwum Autora. Notatka o Autorze Wojciech Borecki przyszedł na świat w 1976 roku w Łasku. Pochodzi z robotniczej rodziny, a siebie samego określa jako skromnego "chłopaka z okolicy". Ukończył kierunek inżynierii na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, ale w wyuczonym zawodzie nie pracował dłużej niż rok. Od zawsze marzył o wielkim świecie i w końcu w 2005 roku wyemigrował do Anglii, gdzie podjął naukę języka angielskiego i ukończył z wyróżnieniem Newcastle under Lyme College, pracując jednocześnie jako kierowca ciężarówki w wielu firmach. Zadebiutował w 2022 roku powieścią autobiograficzną Małymi krokami do celu, czyli jak zostałem emigrantem. Nie lubi jednak chwalić się swoimi osiągnięciami, twierdząc, że jeszcze niczego szczególnego w życiu nie dokonał.

114
Ebook

Pięć razy rak czyli kolekcjoner mimo woli

Antoni Włodzimierz Piotrowski

Historia opisana przez Antoniego Włodzimierza Piotrowskiego to opowieść o walce z chorobą i o tym, jak się nie poddać. Autor książki pięć razy usłyszał od lekarzy straszną diagnozę, kiedy wykryto u niego różne choroby nowotworowe. Mimo wszystko nie poddał się i udało mu się wygrać z chorobą. Teraz dzieli się swoimi refleksjami z innymi, którym chciałby dać nadzieję i siły do walki, którą można wygrać – historia autora jest na to najlepszym dowodem.

115
Ebook

Borelioza i inne choroby przenoszone przez kleszcze

Agnieszka Godek

„Borelioza i inne choroby przenoszone przez kleszcze” to książka, która powstała, by szerzyć wśród czytelników wiedzę na temat chorób odkleszczowych – boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu czy tularemii – ich przyczyn, objawów, skutków czy możliwości ich rozpoznania. Dzięki poszerzaniu wiedzy na temat tego rodzaju chorób możemy zapobiec skutkom ukąszenia przez kleszcza. Publikacja ma na celu zwiększenie świadomości ludzi w zakresie tej problematyki, by choć w niewielkim stopniu przyczynić się do zmniejszenia zapadalności na boreliozę i inne choroby odkleszczowe.

116
Ebook

Miłość bez motyli

Anna Ryng

Skala przemocy w rodzinie jest wciąż wysoka. Specyfiką tego zjawiska jest to, że ma miejsce najczęściej w czterech ścianach i trwa latami. Ofiary przemocy cierpią. Cierpią również dzieci, które są świadkami przemocy. Aby przerwać pasmo przemocy, należy jak najszybciej szukać pomocy na zewnątrz, gdyż przemoc sama z siebie nie ustanie. Sprawca przemocy musi mieć władzę i siłę. Anna Ryng to konsultant ds. przemocy w rodzinie, osoba pierwszego kontaktu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, kurator społeczny. Z okazji 100-lecia Kurateli Sądowej w Polce została uhonorowana medalem za wysiłek i zaangażowanie w pracy kuratorskiej, w szczególności za pracę resocjalizacyjną na rzecz podopiecznych i ich rodzin. Nie toleruje ludzkiej krzywdy i stara się nie oceniać ludzi, bo sama nie lubi być oceniana. Napisała tę książkę dla siebie. Dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Dla osób, które biernie przyglądają się przemocy i boją się zareagować - wolą nie widzieć, nie słyszeć. Napisała tę książkę, by wywołać uśmiech na twarzach kobiet. To szczery uśmiech sprawia, że kobiety są piękne - nie gruba warstwa pudru, która przykrywa siniaki...

117
Ebook

Zwierciadła

Beata Ostrowska

Beata Ostrowska w swoim tomiku poezji podejmuje różnorakie tematy przewijające się przez życie człowieka, obywatela, wiernego. Dotyka zarówno kwestii "przyziemnych", takich jak np. polityka, jak i tych ponadczasowych, np. zmagań z trudnymi uczuciami czy zmiennością praw natury. Napisane z ciętą ironią, wiersze poetki demaskują rozmaite postawy i zachowania tak typowe dla dzisiejszego człowieka - często dwulicowego, zakłamanego, pełnego wad. Tytułowe "Zwierciadła" niczym w lunaparku obnażają także przywary współczesnego świata i współczesnej Polski. To bardzo aktualny przekaz, w którym niejeden Czytelnik z pewnością znajdzie elementy wspólne z własnymi przemyśleniami bądź inspiracje do nowych obserwacji. Notatka o Autorce Beata Ostrowska - urodzona w 1966 roku w Gdyni. Z wykształcenia ekonomistka, całe życie zawodowe związana z marketingiem i public relations. Przygodę z pisarstwem rozpoczęła, będąc nastolatką - zdobyła wówczas między innymi wyróżnienie w konkursie literackim "Świata Młodych" - polskiego czasopisma dla młodzieży wydawanego w latach 1949-1993 w Warszawie. Wnikliwa obserwacja otoczenia, relacji międzyludzkich połączona z umiejętnością słuchania zaowocowały wydaniem debiutanckiego tomiku wierszy "Zwierciadła". Poza pisaniem wierszy uwielbia wypady motocyklowe połączone ze zwiedzaniem zamków i klimatycznych miejsc przesiąkniętych duchem historii. Zodiakalny Baran, żona, matka trojga dorosłych już dzieci i przeszczęśliwa babcia małej księżniczki.

118
Ebook

nieSpełnieni

Agnieszka Jakubek

To dziesięć wyjątkowych rozmów o życiu - jego pięknie, ale także kruchości. Rozmów, które inspirują, odpowiadają na pytania, ale także stawiają kolejne i skłaniają do refleksji, do spojrzenia na świat z innej perspektywy. - Olga Szomańska - wokalistka i aktorka, znana szerszej publiczności z głównej partii solistycznej w oratorium Tu Es Petrus Piotra Rubika oraz z roli Marzenki w serialu M jak Miłość; - Artur Barciś - aktor teatralny, filmowy i dubbingowy; - Jurek Owsiak - dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz charytatywny i społeczny, założyciel i prezes fundacji WOŚP; - Łukasz Darłak - fryzjer-stylista gwiazd; - Olga Bończyk - aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, wokalistka; - Ania "AniKa" Dąbrowska - wokalistka, zwyciężczyni The Voice Kids; - Jan Mela - podróżnik, działacz społeczny, założyciel fundacji Poza Horyzonty; - Maciej Dejczer - reżyser znany m.in. z filmu Listy do M. 2 czy takich seriali jak Misja Afganistan i Magda M; - Jan Budziaszek - muzyk, perkusista związany z zespołem Skaldowie, świecki rekolekcjonista; - Bartosz Rutkowski - założyciel i prezes fundacji Orla Straż. Czytając, możesz także pomagać - część zysków ze sprzedaży książki będzie wsparciem dla działalności fundacji Orla Straż, która pomaga ofiarom terrorystów na Bliskim Wschodzie. Agnieszka Jakubek i jej rozmówcy zaangażowali się w ten projekt, by nagłośnić istnienie fundacji i pokazać, jak wiele dobrego robi, docierając do ludzi, do których często wcześniej nie dotarła żadna pomoc.

119
Ebook

Rozmyślania na osiemdziesiątkę

Jacek Karol Grzybowski

Poezja to nie tylko liryczna podróż po myślach, uczuciach i emocjach. To także wspomnienia, które snujemy, przyoblekając je w formę wiersza Właśnie takiego zadania podjął się autor „Rozmyślań na osiemdziesiątkę”. Jego tomik poezji jest filozoficzną opowieścią o wrażliwym człowieku, dla którego możliwość uważnego przyglądania się światu jest najpiękniejszym darem, jaki można otrzymać od życia. Ten dar to również ludzie, których autor spotkał na swojej drodze. Wśród nich jest śp. Siostra Maria Teresa Górska – nazaretanka, której poeta dedykował swój tomik wierszy. „Rozmyślania na osiemdziesiątkę” to przepiękne wiersze-modlitwy, opowieści o potrzebie spotkania z drugim człowiekiem i liryki poświęcone przyrodzie. W jednym z wierszy autor mówi do nas: Uciszcie się uspokójcie świata zawieruchy piękno poezji niech włada ludzkimi czynami i duchem Takiej władzy możemy się poddać bez cienia wątpliwości.

120
Ebook

Ana i Walter. Historia niemożliwa

Anna Zentlik, Krzysztof Zentlik

Ta książka to unikat wśród literatury dziecięcej! Po śląsku godać to wielka sztuka, a jeszcze większa to snuć opowieści gadając jak prawdziwy Ślonzok! Oddajemy w Wasze ręce historię wymyśloną przez małą dziewczynkę i spisaną przez jej ojca – w języku polskim i ślonskim. Przeżyjecie przygodę i zaznajomicie się z wojami okrutnego Henryka, Wolfa, poznacie szlachetnego młynarza oraz tajemnicze i małomówne rodzeństwo, które nada losowi całkiem inny bieg. Wszystko to napisane jak najlepsza baśń dla dzieci oraz inspirowane podaniami śląskimi. Co tu dużo godać, to trzeba znać! Niy je to bojka dlŏ bajtli, co sōm cōłkiym mali Niy chcymy przecã, co by sie nom wylynkali. Niy je to tyż bojka ô skrzotach i szmaterlŏkach, Co durś sie chowiōm kajś po leśnych krzŏkach. Niy je to bojka ô szkarbniku, strzidze eli utopcu, Ino ô dziouszce i małym chopcu. Je to bojka ô miejscach prowdziwych, Magicznych, piyknistych i do dzisioj urodziwych.