Publisher: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

W roku akademickim 1972/73 powołano w Uniwersytecie Łódzkim Dział Wydawnictw, którego zadaniem miało być opracowywanie i edycja uczelnianych prac naukowych, dydaktycznych i informacyjnych. W 1984 r. Dział został przekształcony w Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Autorami publikowanych prac są przede wszystkim pracownicy naukowi uczelni, ale również wybitni znawcy przedmiotu z innych ośrodków w kraju i za granicą, natomiast problematyka publikacji skupiona jest wokół podstawowych dyscyplin uniwersyteckich i tematyki interdyscyplinarnej.

Obecnie rozwijany program wydawniczy stanowi kontynuację bogatej oferty starannie opracowanych pod względem redakcyjnym i typograficznym publikacji z różnych dziedzin nauki, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko rozumianej humanistyki.

1281
Ebook

Koncepcje zajęć terenowych na różnych etapach edukacji geograficznej. Relacje przyroda - człowiek

Elżbieta Szkurłat, Maria Adamczewska

Ideą przygotowania publikacji było przekonanie o podstawowej - aczkolwiek ciągle za mało docenianej - roli obserwacji i badań terenowych na różnych etapach edukacji geograficznej. Osią przewodnią książki są różne koncepcje zajęć w terenie na przykładzie Łodzi i regionu łódzkiego. Ich szeroka tematyka i możliwość doboru miejsc realizacji oraz zróżnicowanie stopnia trudności ukazują wielość walorów poznawczych, kształcących i wychowawczych wybranych przestrzeni Łodzi i jej strefy podmiejskiej w edukacji geograficznej. Proponowane zajęcia są przykładami odchodzenia od podającego wzorca kształcenia, nadal dominującego w dydaktyce szkolnej i akademickiej. Stanowią przeciwieństwo wykładu i narracji podczas kształcenia geograficznego, a dzięki poglądowym i sprawdzonym przykładom zachęcają do przechodzenia od biernego do aktywnego i poszukującego zdobywania wiedzy geograficznej. Ważnym założeniem metodologicznym prezentowanych zajęć terenowych jest ukazanie znaczenia wyboru tematyki, atrakcyjności sformułowania celów obserwacji oraz trafności ich dopasowania do miejsca obserwacji. Zamierzeniem Autorów jest przedstawienie i podkreślenie wspólnej osi łączącej tematykę badań geografów, którą stanowić może eksponowanie relacji przyroda - człowiek podczas zajęć z różnych subdyscyplin geografii. Na uwagę zasługuje znaczenie publikacji w sferze kształtowania u młodego pokolenia pożądanych postaw wobec przyrody oraz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

1282
Ebook

Text Matters: A Journal of Literature, Theory and Culture, No. 6 (2016)

Agnieszka Soltysik Monnet

Issue 6 of Text Matters, entitled Gothic Matters and edited by Professor Agnieszka Soltysik Monnet (University of Lausanne), is a collection of essays that explore the relevance of the Gothic genre (and Gothic studies as such) in the first decades of the 21st century. Apart from the informative editorial, the main section contains thirteen scholarly texts that address topics as diverse as the reading of The Monk by M. G. Lewis and Mary Shelley's Frankenstein through the lens of the French Revolution, the EcoGothic analysis of Margaret Fuller's Summer on the Lakes, the notion of Imperial Gothic, the filmic representations of (dismembered) hands, the Gothic in postcolonial writing in the Philippines and the American pastoral tradition, the close ties between the Gothic, globalization and economic crisis (as aptly illustrated by Cormac McCarthy's The Road, as well as two films: Take Shelter and Winter's Bone), gender and genre hybridity in the Supernatural series, vampires (in American Indian myths and in Jim Jarmusch's Only Lovers Left Alive), and, finally, the juxtaposition of zombies with the Big Pharma. The volume also includes three texts gathered in the section appropriately named Intersections. They discuss the images of Trebizond and the Pontos in contemporary literature in English, allusions to Henryk Sienkiewicz's short story "The Lighthouse Keeper of Aspinwall" in "Through the Panama" by Malcolm Lowry, and liminality in Tony Harrison's poetry. The concluding section consists of three reviews (of Ann Radcliffe, Romanticism and the Gothic, edited by Dale Townshend and Angela Wright; Charles I. Armstrong's Reframing Yeats: Genre, Allusion and History; and Anna Pochmara's The Making of the New Negro: Black Authorship, Masculinity, and Sexuality in the Harlem Renaissance) and two interviews (with Bill Gaston and Uilleam Blacker).

1283
Ebook

Wpływ zmian demograficznych na wzorce konsumpcji gospodarstw domowych w Polsce

Katarzyna Walerysiak-Grzechowska

W monografii przedstawiono etapy budowy interdyscyplinarnego modelu mikrosymulacyjnego opisującego zjawiska natury demograficznej i ekonomicznej. Wykorzystano go do oszacowania i oceny długookresowych skutków, jakie wywierają zmiany stanu oraz struktury ludności na popyt konsumpcyjny. Na model składają się trzy bloki: demograficzny, gospodarstw domowych i spożycia z dochodów osobistych ludności. Blok demograficzny uwzględnia najważniejsze parametry pozwalające budować scenariusze do określenia liczby i struktury ludności. W bloku gospodarstw domowych zmienne społeczno-demograficzne (i ekonomiczne) przekształcane są we wzorce konsumpcji różnych typów gospodarstw domowych. Blok spożycia z dochodów osobistych wykorzystuje wzorce konsumpcji modelowane za pomocą kompletnego modelu popytu PADS w celu określenia wielkości spożycia dla sześćdziesięciu dwóch kategorii w klasyfikacji COICOP oraz (w wyniku ich agregacji) spożycia z dochodów osobistych ogółem. Wyniki współdziałania tych bloków zostały zaprezentowane w postaci symulacji przyszłych stanów i struktur konsumpcji gospodarstw domowych w Polsce do roku 2075 na podstawie scenariuszy założeń co do kształtowania się liczby i struktury ludności, dynamiki dochodów, a także relacji cen. Badanie wzbogaciło dotychczasowy dorobek w zakresie analizy konsumpcji poprzez skonstruowanie połączenia pomiędzy danymi charakteryzującymi zachowania konsumpcyjne na poziomie gospodarstw domowych a konsumpcją na szczeblu mezo- i makroekonomicznym.

1284
Ebook

Dziewiętnastowieczne pryncypia i marginalia literackie. Studia

Dorota Samborska-Kukuć

Jednym z zadań historyka literatury jest ponawianie interpretacji zanim "nastanie czas innych odczytań i nie pozostanie słowo na słowie, a każdy sens rozproszy się jak chmury i opadnie jak woda". Zebrane w książce teksty pisane były z myślą o utrwaleniu tych sensów, które wyłoniły się z nowych odczytań, z odświeżonych kontekstualizacji. [...] Jednym z zadań historyka literatury jest więc weryfikacja rozumiana jako ponowienie badawcze w celu reasumpcji i w myśl zasady, iż "tradycja nie jest konduktem żałobnym, jest ciągiem zmartwychwstań". Być może cytat ten nie jest użyty tak, jak ma to miejsce w oryginalnym kontekście, ale wyjęty z niego oznacza niemal dosłownie potrzebę wskrzeszania tego, co uległo zapomnieniu, wygaszeniu. Ze Słowa wstępnego Publikacja stanowi oryginalne połączenie erudycyjnego dyskursu naukowego, studiów materiałowych oraz bardziej eseistycznych szkiców (impresji) analityczno-interpretacyjnych [...]. Ma podwójny wymiar: erudycyjnej publikacji naukowej (archiwalia, niuanse interpretacyjne) oraz uniwersalnej oferty polonistycznej podejmującej tropy utworów kanonicznych i znanych, dopełniającej obecny stan wiedzy interesującymi kontekstami analitycznymi, interpretacyjnymi i biograficzno-kulturowymi. Autorka nie musi obawiać się konkurencji przede wszystkim ze względu na merytoryczny wkład badań archiwalnych, stanowiących jej poważny atut, ale i z uwagi na oryginalny pluralizm zarówno tematów, jak i przyjętych perspektyw oglądu. Z recenzji prof. dr hab. Anety Mazur

1285
Ebook

Adaptacja i postrzeganie imigrantów w państwach europejskich. Studium porównawcze

Jakub Krzysztof Adamski

Książka porusza problematykę migracji, koncentrując się na czynnikach mających wpływ na proces adaptacji imigrantów do społeczeństwa przyjmującego oraz na kształtowanie się określonego nastawienia do przybyszów wśród jego członków. Przedstawiono w niej szeroki historyczny, teoretyczny i polityczny kontekst współczesnej mobilności międzynarodowej w Europie. Zaprezentowane wyniki analiz obejmują porównania w czasie i przestrzeni, pokazując: co wpływa na poziom zaadaptowania imigrantów i nastawienie do nich członków społeczeństw przyjmujących, jak oba te elementy są ze sobą powiązane oraz jaką rolę mogą odgrywać w ich kształtowaniu się wydarzenia i charakterystyki poziomu makro. Na podkreślenie zasługuje również zastosowanie stosunkowo nowego podejścia analitycznego polegającego na stworzeniu syntetycznego wskaźnika do pomiaru adaptacji imigrantów. Całość tworzy złożony i wielowymiarowy obraz doświadczenia migracji w Europie na początku XXI wieku, wyłaniający się z analiz ilościowych. Książka ta powinna zainteresować przedstawicieli nauk społecznych, w szczególności zaś socjologów i specjalistów z obszaru studiów nad współczesnymi migracjami, jak również pracowników administracji, którzy w swojej pracy zawodowej mierzą się z kwestiami związanymi z migracją.

1286
Ebook

Rola zarządzania kontraktami w rozwoju relacji z dostawcami

Jakub Brzeziński

Głównym celem monografii jest określenie roli zarządzania kontraktami w rozwoju relacji z dostawcami na rynku B2B. W pierwszym rozdziale opisano ewolucję funkcji zakupowej w działalności biznesowej oraz przebieg procesu zakupowego na poszczególnych etapach. Rozdział drugi został poświęcony zależnościom między podmiotami w łańcuchu dostaw. Omówiono w nim powiązania firm, skupiając się na relacjach z dostawcami w odniesieniu do źródeł ryzyka występującego w kontaktach międzyorganizacyjnych. W trzecim rozdziale zaprezentowano zarządzanie kontraktami w procesie zakupowym i jego rolę w kształtowaniu relacji z dostawcami. Nakreślono kontekst dotyczący kontraktów w ujęciu prawnym, wskazując na podstawowe regulacje prawa umów. W kolejnych rozdziałach scharakteryzowano poszczególne etapy procesu badawczego oraz przedstawiono wyniki przeprowadzonych analiz.

1287
Ebook

Uwarunkowania zadłużenia szpitali w Polsce

Katarzyna M. Miszczyńska, Elżbieta Antczak

Utrzymująca się trudna sytuacja finansowa podmiotów leczniczych, która negatywnie wpływa nie tylko na rozwój opieki zdrowotnej, lecz także na jakość świadczonych usług medycznych, stwarza potrzebę wyznaczania czynników wpływających na zadłużanie się szpitali. Ocena sytuacji finansowej placówek medycznych w tym właśnie kontekście przeprowadzana jest w Polsce na coraz większą skalę. Z jednej strony tematyka monografii koncentruje się więc na ocenie sytuacji finansowej podmiotów leczniczych, a z drugiej - na identyfikacji czynników zadłużenia szpitali publicznych. * W monografii podjęto oryginalny i stosunkowo rzadko analizowany na gruncie badań naukowych problem zadłużenia szpitali. Zazwyczaj w tym zakresie publikowane są raporty o stanie służby zdrowia w Polsce. Oryginalne podejście prezentowane w książce wyraża się głównie w przestrzennym aspekcie badania zadłużenia szpitali oraz determinant tego zadłużenia - to odróżnia tę pozycję od innych o tej tematyce. Opracowanie zawiera przegląd dorobku krajowego i zagranicznego, który wpisuje się w badanie problematyki podmiotów leczniczych. Z recenzji dr hab. Magdaleny Zioło, prof. US

1288
Ebook

Categories and Units in Language and Linguistics

Janusz Badio

The papers in this volume concern different linguistic categories from a variety of perspectives. The first and second papers by Janusz Badio deal with evaluation in EFL written stories and the linguistic coding of events in agreement with their variable salience in conceptualisation. The chapter by Alan Cienki analyses gesture units to draw conclusions about language in general. Kamila Ciepiela looks at the category of identity as a product and process. Craig Callender presents a chapter on the perception and the nature of the phoneme followed by a chapter by Henryk Kardela, who discusses how meanings and forms are fused into single morphological units. Krzysztof Kosecki turns the readers’ attention on the prototype of narrative and emotion in E. Hemingway’s story Cat in the Rain and on the analysis of Thomas Mann’s The Magic Mountain. Przemysław Krakowian's interesting article explains the role of Multi Facet Rash Analysis in tests of oral production. Ourania Papadima expertly overviews the very important categories of second language pedagogy, ESP and EAP. Jana Richterova provides an analysis of resource books for advanced learners of English. Nezrin Samedova-Hajiyeva’s chapter centres on the grammatical category of aspect. Last, Jacek Waliński describes the categorization of directional verbs in English.