Wydawca: Helion
Helion - niekwestionowany lider wśród wydawców (lub największe wydawnictwo informatyczne) literatury informatycznej w Polsce. Działa na polskim rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku.

Od początku swojej działalności wydawnictwo Helion wspiera rozwój specjalistów z szeroko pojętej branży IT. To doskonała baza wiedzy dla osób, które chcą poznać tajniki informatyki, programowania, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy grafiki komputerowej i innych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami.

Helion oferuje szeroki wybór książek oraz ebooków z różnych dziedzin informatyki, zawsze aktualnych i zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi.
1481
Ebook

Inżynieria oprogramowania w praktyce. Od wymagań do kodu z językiem UML

Michał Śmiałek, Kamil Rybiński

Proces wytwarzania oprogramowania bezustannie ewoluuje. Coraz częściej stosowane są metodyki zwinne (agile), a dominującymi zasadami stają się między innymi iteracyjny cykl wytwórczy i ciągła integracja. Mimo to doświadczenia przemysłu i obiektywne badania wskazują na utrzymującą się od lat "chroniczną chorobę" przekroczonych budżetów, niedotrzymanych terminów i niezadowolonych klientów. Jako istotne przyczyny tego stanu można wskazać zaniechanie stosowania podstawowych zasad inżynierii i utożsamianie inżynierii oprogramowania z samym programowaniem. Programowanie koncentruje się przede wszystkim na pisaniu kodu programów na podstawie zadanych założeń. Inżynieria oprogramowania podchodzi do jego wytwarzania w sposób całościowy i kładzie szczególny nacisk na uzyskanie jak najwyższej jakości produktu software'owego. Oto przystępny podręcznik wprowadzający w tajniki inżynierii oprogramowania. Kompleksowe ujęcie zagadnienia, od formułowania wymagań, poprzez projektowanie architektury i implementację, po testowanie i wdrożenie, a także skrupulatne omówienie różnorakich metodyk produkcji oprogramowania sprawiają, że to pozycja obowiązkowa dla każdego programisty, który ma ambicję być inżynierem oprogramowania. Przy czym książka jest wartościową lekturą dla wszystkich, którzy są zaangażowani w procesy związane z dostarczaniem na rynek programów komputerowych. Dotyczy to również procesów współpracy z klientem, takich jak analiza problemów biznesowych, planowanie i wdrożenie, wreszcie - taki dobór narzędzi i metodyk, aby możliwie jak najlepiej spełnić jego oczekiwania. Dzięki książce: poznasz najlepsze praktyki w zakresie produkcji wysokiej jakości oprogramowania zgłębisz inżynieryjne podejście do produkcji programów opanujesz podstawy specyfikowania wymagań i projektowania zaznajomisz się z różnymi metodykami wytwarzania oprogramowania

1482
Ebook

Wprowadzenie do mikrokontrolerów AVR. Od elektroniki do programowania

Filip Sala, Marzena Sala-Tefelska

Interesujesz się elektroniką? Marzysz o konstruowaniu zaawansowanych urządzeń, w których migają wyświetlacze, furkoczą serwomechanizmy i silniki krokowe? Dopiero zaczynasz przygodę w tej dziedzinie, a może jesteś weteranem, który chce poszerzyć swoją wiedzę? Ta książka jest właśnie dla Ciebie! Dla kogoś, kto chce się rozwijać, kto zamierza od podstaw, gruntownie poznać i opanować jedną z najważniejszych umiejętności XXI wieku, jaką jest programowanie mikrokontrolerów. Dziś niemal wszystkie urządzenia bazują na układach programowalnych. Należą do nich 8-bitowe mikrokontrolery AVR, które w ostatnich latach zyskały sporą popularność. To o nich opowiadamy w tej książce. Znajdziesz tu między innymi: Opis podstawowych elementów elektronicznych i ich oznaczeń Porady, jak czytać noty katalogowe i schematy elektroniczne, a także jak rozwiązywać problemy Wskazówki, jak poprawnie wykonywać pomiary multimetrem i oszacować błędy pomiarowe Instrukcje, jak lutować i rozlutowywać elementy, wykonać zasilanie, podłączyć programator i taktować mikrokontroler Charakterystykę środowisk programistycznych Omówienie modułów mikrokontrolera (rejestry, liczniki, magistrale komunikacyjne I2C, SPI, USART, przetwornik analogowo-cyfrowy ADC, obsługa pamięci EEPROM), a także magistrali 1-Wire Podstawy programowania mikrokontrolerów (przesunięcia bitowe, system heksadecymalny, typy danych, kod uzupełnień do dwójki itp.) Kody źródłowe w języku C dla mikrokontrolerów ATmega8/16/32, ATmega48/88/168/328, a czasami nawet dla ATtiny13 Podpowiedzi, jak szukać błędów w programie (debugowanie) oraz omówienie komunikatów o błędach 14 gotowych zastosowań wraz z pełnymi kodami źródłowymi (wyświetlacze LCD, 7-segmentowe, silniki krokowe, serwomechanizmy, czujniki gazów, temperatury i wilgotności, zegary czasu rzeczywistego RTC) Techniczny słowniczek angielsko-polski Zachęcamy również do odwiedzenia prowadzonego przez autorów kanału naukowego Sala Science na platformie YouTube!

1483
Ebook

Mapowanie historyjek użytkownika. Przepis na produkt idealny

Jeff Patton

Mapowanie historyjek użytkownika. Jak zaprojektować produkt idealny Podczas projektowania wielu procesów produkcyjnych, łącznie z budową oprogramowania, za kluczowe kryteria uznaje się szybkość wykonywania zadań, wydajność czy niskie koszty. Tymczasem opracowanie produktu o wyjątkowej wartości rynkowej wymaga nieco innego podejścia. Celem produkcji nie jest przecież produkcja sama w sobie. Aby kiedyś osiągnąć wysokie zyski, planowanie procesów produkcji musi opierać się na wymaganiach użytkowników, bez zatracania się w szczegółach produktu. To jest właśnie myśl przewodnia metody mapowania historyjek użytkownika tworzonych na potrzeby procesów agile. Ta odkrywcza książka, kierowana przede wszystkim do product managerów, analityków biznesowych i osób zajmujących się wrażeniami użytkownika, ma na celu pokazanie, w jaki sposób można w pełni wykorzystać zalety procesów agile i lean poprzez mapowanie historyjek. Technika ta umożliwia nakreślenie obrazu całości, który niekiedy trudno zrekonstruować na podstawie wielkiego zbioru osobnych historii. Modyfikowalne mapy historyjek umożliwiają zespołowi prowadzenie bardziej wnikliwych dyskusji o projekcie w ramach procesu produkcyjnego. W efekcie zespół sprawnie buduje wspólną wizję tego, co chce stworzyć, co przybliża produkt do osiągnięcia sukcesu. W tej książce znajdziesz: ogólne zasady mapowania historyjek, wyjaśnienie sposobu mapowania historyjek, opis wykorzystania mapowania historyjek w projektach agile oraz lean, omówienie cyklu rozwojowego historyjek, począwszy od wskazania okazji do rozwoju i odkrywania możliwości, liczne ćwiczenia i przykłady tworzenia map historyjek i ich modyfikowania, przedstawienie procesu prowadzącego od mapowania historyjek do powstania sprawnego oprogramowania. Mapowanie to prawdziwe źródło inspiracji!

1484
Ebook

Tworzenie wizualizacji na panele HMI firmy Siemens

Tomasz Gilewski

Dowiedz się, do czego służą i jak działają panele sterownicze Poznaj funkcje paneli HMI firmy Siemens Przygotuj do pracy system zarządzania inteligentnym domem domu W kontakcie z inteligentnym domem Tak jak do komunikacji między człowiekiem i komputerem służą klawiatura i ekran, tak do porozumiewania się człowieka z linią technologiczną czy skomplikowanym systemem elektronicznym służy panel sterowniczy. W literaturze przedmiotu oraz w praktyce przemysłowej oznacza się go angielskim akronimem HMI (Human-Machine Interface). Panel, mający postać płaskiej powierzchni - dawniej z przyciskami, pokrętłami i licznikami, dziś z wyświetlaczem - pozwala odczytywać komunikaty systemu i wydawać mu polecenia, podłączać urządzenia zewnętrzne oraz wizualizować sam system w formie uproszczonego schematu graficznego. Ta książka stanowi kompleksowy kurs tworzenia wizualizacji nowoczesnych paneli dotykowych HMI firmy Siemens. Rozdział po rozdziale autor pokazuje funkcje urządzenia, które trzeba poznać, by móc efektywnie wdrożyć projekt do zarządzania inteligentnym domem. Nie oznacza to, że z podręcznika skorzystają jedynie wykonawcy tego typu systemów - aktualnie panele sterownicze znajdują się w praktycznie każdej maszynie realizującej procesy technologiczne lub produkcyjne. Bardzo wiele z nich pracuje pod panelami SIMATIC firmy Siemens. Konfiguracja i programowanie paneli HMI Praca z ekranami Tworzenie scenariuszy (receptury) Odczytywanie komunikatów (alarmy, raporty) Zarządzanie użytkownikami Łączenie większej liczby paneli Bezpieczeństwo systemu i diagnozowanie problemów

1485
Ebook

Język inżynierii systemów SysML. Architektura i zastosowania. Profile UML 2.x w praktyce

Stanisław Wrycza, Bartosz Marcinkowski

SysML, czyli System Modeling Language, to nowy obiektowy język modelowania systemów. W prostej linii wywodzi się on z języka UML, który stanowił do tej pory swego rodzaju standard w inżynierii oprogramowania. SysML został dostosowany do specyficznych potrzeb inżynierów systemowych, zajmujących się projektami w sposób całościowy. Pozwala na specyfikację, analizę, projektowanie i weryfikację złożonych systemów różnego rodzaju, a dzięki swoim dużym możliwościom i elastyczności w ciągu kilku lat zdołał zdobyć liczną rzeszę profesjonalnych użytkowników. Opanowanie arkanów posługiwania się tym narzędziem ułatwi książka "Język inżynierii systemów SysML. Architektura i zastosowania. Profile UML 2.x w praktyce". Pierwsza na polskim rynku pozycja poświęcona SysML stanowi jednocześnie doskonałe wprowadzenie w zagadnienia inżynierii systemowej, zawiera szczegółowy opis architektury języka oraz prezentuje najważniejsze koncepcje związane z jego zastosowaniem. Książka niemal w całości przedstawia różnego typu diagramy, a zamieszczone w niej dodatki ułatwią zrozumienie nawet najbardziej skomplikowanych zagadnień i umożliwią sprawne poruszanie się po treści oraz uzupełnienie wiedzy w oparciu o publikacje innych autorów. Struktura, historia i zastosowania języka SysML Diagram wymagań systemowych Diagram definiowania bloków Diagram bloków wewnętrznych Diagram parametryczny Rozszerzony diagram czynności Diagramy UML4SysML Poznaj język SysML, opierając się na wiedzy najlepszych specjalistów w tej dziedzinie!

1486
Ebook

Wysoce wydajny C++. Opanuj sztukę optymalizowania działania kodu. Wydanie II

Bjorn Andrist, Viktor Sehr

Dzisiejszy C++ jest wyjątkowym językiem programowania. Umożliwia pisanie zwięzłego, stabilnego kodu, który można zoptymalizować pod kątem wydajności w niespotykanym dotychczas stopniu. Język C++ w ciągu ostatnich lat został unowocześniony. W standardzie C++ 20 znalazło się sporo mechanizmów, które pozwalają osiągnąć wysoką efektywność kodu, a równocześnie uprzyjemniają programiście pracę. Poprawiono także ustawienia domyślne kompilatora. To wszystko sprawia, że wielu profesjonalistów wybiera właśnie C++, gdy chce uzyskać kod o wyjątkowej wydajności. Ta książka jest drugim, zaktualizowanym i uzupełnionym wydaniem przewodnika dla programistów. Rozpoczyna się od szczegółowego wprowadzenia do nowoczesnego C++ z uwzględnieniem technik eliminowania wąskich gardeł w kodzie bazowym. Następnie omówiono zagadnienia optymalizacji struktur danych i zarzadzania pamięcią. Przedstawiono również tematykę algorytmów, zasady pisania czytelnego kodu i stosowania niestandardowych iteratorów. Zamieszczono w niej też praktyczne przykłady używania metaprogramowania w języku C++, korutyn, refleksji (do ograniczenia ilości szablonowego kodu), obiektów pośredniczących (do wprowadzania ukrytych optymalizacji), programowania współbieżnego i struktur danych wolnych od blokad. W końcowej części dokonano przeglądu algorytmów równoległych w C++. W książce między innymi: nowe aspekty C++ 20 wyspecjalizowane struktury danych na potrzeby wydajnego kodu metaprogramowanie i niestandardowe zarządzanie pamięcią mechanizm refleksji i programowanie współbieżne bez używania blokad subtelne optymalizacje algorytmów z biblioteki standardowej C++ leniwe generatory i zadania asynchroniczne Twórz wydajny i czysty kod w C++!

1487
Ebook

Xamarin. Tworzenie interfejsów użytkownika

Steven F. Daniel

Platforma Xamarin jest wszechstronnym, nowoczesnym narzędziem do budowania aplikacji działających w wielu systemach. Pozwala na pisanie kodu w języku C# i ułatwia tworzenie niestandardowych widoków, układów i kontrolek. Interfejsy graficzne tworzone w Xamarin urzekają swoją estetyką. Platformy Xamarin i Xamarin.Forms zdobywają coraz większą popularność i właściwie stają się standardową technologią pisania oprogramowania na urządzenia mobilne. Dzięki tej książce dowiesz się, jak zaimplementować struktury i układy interfejsu użytkownika, a także jak tworzyć własne elementy i pisać służące do ich obsługi skrypty C#. Poznasz architekturę MVVM i nauczysz się jej implementacji w swoich aplikacjach. Zrozumiesz trudniejsze zagadnienia, takie jak włączanie do aplikacji funkcji specyficznych dla danej platformy mobilnej, współpraca z usługami Microsoft Azure App, korzystanie z pakietu SDK Facebooka oraz obsługa zewnętrznych bibliotek, takich jak Razor. Dowiesz się też, jak zaimplementować kluczowe techniki wiązania danych i efektów wizualnych w interfejsach użytkownika za pomocą własnych rendererów i interfejsu API PlatformEffects. W książce między innymi: Model aplikacji w postaci klas C# Wzorzec MVVM i implementacja architektury zgodnej z tym wzorcem Funkcje zależne od lokalizacji Komponenty współpracujące z bazą SQLite Testy aplikacji za pomocą narzędzi NUnit i UITest Oto Xamarin: funkcjonalność, elastyczność, niezależność od platformy! Steven F. Daniel jest prezesem australijskiej firmy programistycznej GENIESOFT STUDIOS. Od niemal 20 lat tworzy oprogramowanie na komputery PC i urządzenia mobilne. Jest znany z tego, że chętnie się dzieli swoim bogatym doświadczeniem z programistami, a środowisko Xamarin to jedno z jego ulubionych narzędzi. Daniel należy do SQLSIG (SQL Server Special Interest Group), Melbourne CocoaHeads i Java Community.

1488
Ebook

Nauka Kubernetesa w miesiąc

Elton Stoneman

Kubernetes to system, który uruchamia aplikacje w kontenerach i nimi zarządza. Jest obsługiwany przez wszystkie ważne platformy chmurowe i znakomicie się sprawdza jako centrum danych. Został zbudowany w 2014 roku przez Google i do teraz prężnie się rozwija. Słynie ze skalowalności, z elastyczności, wszechstronności i potężnego zestawu funkcjonalności. Biegłość w posługiwaniu się Kubernetesem jest dziś receptą na sukces. Aby ją zdobyć, musisz zainwestować trochę zaangażowania i nieco ponad 20 godzin. Resztę znajdziesz w tej książce. Oto znakomity przewodnik po Kubernetesie. Dzięki niemu w ciągu 22 godzinnych lekcji poznasz najważniejsze możliwości Kubernetesa. Od początku będziesz się koncentrować na praktyce: dzięki codziennym ćwiczeniom, przykładom i laboratoriom zdobędziesz biegłość w używaniu najlepszych narzędzi Kubernetesa zgodnie ze sprawdzonymi praktykami. Dowiesz się, jak definiować aplikacje w manifestach YAML, nauczysz się konfigurować ruch sieciowy i uruchamiać zadania wsadowe. Płynnie przejdziesz do pracy w środowisku produkcyjnym i zapewnisz aplikacji wysoki poziom bezpieczeństwa. Zapoznasz się też z zagadnieniami zaawansowanymi, takimi jak skalowanie aplikacji w górę i w dół, kontrola dostępu oparta na rolach, a także używanie Kubernetesa jako platformy dla funkcji bezserwerowych i jako klastra wieloarchitekturowego. Najciekawsze zagadnienia ujęte w książce: cykl życia aplikacji Kubernetesa bezpieczeństwo w Kubernetesie wdrażanie aplikacji w klastrach Kubernetes tworzenie aplikacji skalowalnych i odpornych na błędy Kubernetes jako platforma dla nowych technologii Kubernetes: wystarczą Ci 22 godziny!