Publisher: Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji
To, co liczy się dla nas najbardziej, to sukces naszych klientów. Tworzymy ofertę dopasowaną do aktualnych potrzeb klientów, czerpiąc z 22-letniej działalności szkoleniowej i doradczej dla sektora bankowości. Wierzymy, że nasze zaangażowanie pozwoli nam odkryć także Państwa potrzeby i podzielić się wiedzą i doświadczeniem zgodnie z Państwa oczekiwaniami. Nasze usługi obejmują wszystkie obszary działalności banku, więc nasi klienci wybierają dokładnie te, które aktualnie chcą rozwinąć przy naszym profesjonalnym wsparciu.
9
Ebook

Bank Spółdzielczy nr 2/588, IV-VI/2018

Janusz Orłowski, Roman Szewczyk, Piotr Górski, Eugeniusz Gostomski

Ten numer zdominowały tematy dotyczące nowych wyzwań technologicznych, z którymi muszą się zmierzyć Banki Spółdzielcze. Dla wielu naszych klientów, zwłaszcza tych młodszych, bank – i nie tylko! – mieści się wyłącznie w smartfonie. Cyfryzacja, Polska bezgotówkowa i nowe technologie mobilne to wyzwania, z którymi musi się zmierzyć bankowość spółdzielcza, aby mogła być konkurencyjna na rynku. Oczywiście nie mogło zabraknąć tematu, który w ostatnich czasach jest jednym z najgorętszych w mediach – RODO, czyli obowiązujące od 25 maja 2018 r. europejskie rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Związana z tym skala zmian, które dotykają wszystkie firmy w kraju – nie tylko banki – jest ogromna, a nie na każde rodzące się pytanie otrzymujemy jednoznaczną odpowiedź. Jednocześnie możliwe kary za uchybienia względem przepisów RODO są tak dotkliwe, że musimy przygotować się do ich wdrożenia najlepiej, jak tylko jest to możliwe. W najnowszym numerze „BS” znalazło się też miejsce na omówienie dyrektywy PSD 2, która również przyniesie wiele istotnych zmian. Nowe przepisy unijne o usługach płatniczych mają wprowadzić większą przejrzystość i bezpieczeństwo transakcji. Zmiany są konieczne, chociażby dlatego, że dzisiaj powszechnie korzystamy z płatności elektronicznych i realizujemy je przy użyciu wspomnianych smartfonów. W dyrektywie PSD 2 osobiście widzę szansę, nie zagrożenie. W czasach ciągle rosnącej siły mediów społecznościowych, każdy z nas może stać się ofiarą pomówień i kłamstw w Internecie. Często hejt uderza nie tylko w poszczególne osoby, ale w konkretne marki, firmy lub produkty. Gdy już do niego dojdzie, decyzje i ewentualne działania trzeba podejmować szybko – dlatego tak ważne jest, aby do kryzysów przygotować się zawczasu. W tym numerze znajdą Państwo eksperckie materiały poświęcone komunikacji w mediach społecznościowych. Nie zapominamy o lżejszych informacjach, np. sportowych. Zapraszamy do lektury wywiadu z Piotrem Pawlickim juniorem, młodym żużlowcem Unii Leszno. Żużel wielu osobom dostarcza ogromnych sportowych emocji, na meczach są tłumy kibiców – często całe rodziny.

10
Ebook

Instrumenty i mechanizmy wsparcia finansowego banków spółdzielczych

dr Zygmunt Miętki

W publikacji przedstawiono ewolucję rozwiązań funduszy pomocowych banków spółdzielczych prowadzącą do utworzenia systemów ochrony. Wskazano także na przemiany bankowości spółdzielczej w latach 1990–2016 wynikające ze zmian prawa i otoczenia gospodarczego. Przedstawiono również zewnętrzne źródła pomocowe wspierające przemiany w bankowym sektorze spółdzielczym. Najwięcej uwagi poświęcono podstawom prawnym funkcjonowania banków spółdzielczych i tworzenia systemów ochrony. Obszernie zaprezentowano rozwiązania funkcjonujące w spółdzielczych systemach ochrony. Wskazano tu przede wszystkim na rozwiązania wspólne tych systemów. Zwrócono także uwagę na istotne różnice w zapisach umownych regulujących ich działalność. Opracowanie kierowane jest głównie do pracowników banków spółdzielczych, banków zrzeszających i systemów ochrony oraz członków banków spółdzielczych pogłębiających wiedzę o bankowości spółdzielczej, zwłaszcza w obszarze funduszy pomocowych i systemów ochrony.

11
Ebook

Bankowość spółdzielcza. Warto znać, warto korzystać

dr hab. Eugeniusz Gostomski

Bankowość spółdzielcza – jej historia, która wciąż wpływa na naszą współczesność Banki Spółdzielcze nie tylko w Polsce, ale w całej Europie mają bardzo bogatą i niezwykłą historię. Początki ich istnienia sięgają czasów Średniowiecza! Jaką rolę odegrały w kształtowaniu naszego kraju? Jak przetrwały niełatwe zawirowania dziejów na przestrzeni kilkuset lat? I jak radzą sobie dzisiaj? Bankowość spółdzielcza. Warto znać, warto korzystać autorstwa dr. hab. Eugeniusza Gostomskiego to obowiązkowa i równocześnie ciekawa lektura dla wszystkich, który działają w obszarze bankowości. Historia to podstawa naszej świadomości Polska bankowość lokalna to opowieść, rozciągająca się na przestrzeni wieków i epok. Znajomość tego obszaru historii jest obowiązkowa. Dlaczego? Bogate zaplecze wiedzy i świadomości, jest bardzo potrzebne do tworzenia współczesnych rozdziałów. Zabory, czasy II wojny światowej, lata 80. i 90. znacząco wpłynęły na to, z czego dzisiaj możemy swobodnie korzystać. Warto wiedzieć, co dokładnie wpłynęło na współczesny wizerunek i strukturę banków spółdzielczych. Dr hab. Eugeniusz Gostomski przybliża najważniejsze wydarzenia, tworząc unikalną i bardzo potrzebną na rynku publikację. To nie tylko fakty dotyczące ekonomii i finansów, ale również opowieść o potrzebach ludzi, ich pomysłach i kreatywności. Kompendium wiedzy dla każdego Lektura Bankowość spółdzielcza. Warto znać, warto korzystać stanowi skondensowane kompendium wiedzy. Będzie nieocenioną skarbnicą wiedzy dla każdego, kto chce zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają banki spółdzielcze nie tylko w obszarze bankowości, ale również w społeczeństwie. Polska i Europa w bankowości spółdzielczej Europejska bankowość spółdzielcza to temat, o którym wciąż wiemy za mało! Czy zdajemy sobie sprawę, jakie rozwiązania wprowadzono w innych krajach i czym różnią się od siebie banki? Bezcenna wiedza, którą dr Eugeniusz Gostomski zebrał i przedstawił w bardzo przystępnej formie, będzie okazją, by znaleźć odpowiedzi na te pytania. Publikacja, napisana w przystępny i atrakcyjny dla czytelnika sposób, będzie świetnym początkiem zgłębiania wiedzy na temat bankowości spółdzielczej.