Verleger: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
9
E-book

Ocena efektywności instytucji publicznych w sektorach edukacji i ochrony zdrowia

Marek Biernacki

 Celem głównym pracy jest zbudowanie własnej wielowymiarowej oceny działalności instytucji publicznych na potrzeby optymalizowania kosztów i polepszenia jakości usług w sektorach edukacji i ochrony zdrowia. Instytucja publiczna rozumiana jest tutaj jako organizacja niekomercyjna, utworzona w wyniku inicjatywy administracji państwowej lub jednostek samorządu terytorialnego. W poszczególnych rozdziałach książki zdefiniowano pojęcia związane  z sektorem publicznym, przybliżono pojęcie jakości usługi, przedstawiono wybrane koncepcje obecnie działających systemów ocen instytucji publicznych na świecie i w Polsce, zaproponowano także koncepcję kompleksowej oceny instytucji publicznej, podjęto próbę opisu oraz oceny systemu edukacyjnego w Polsce oraz dokonano analiz stanu zdrowia Polaków oraz oceny ochrony zdrowia w naszym

10
E-book

Marketing w organizacjach pozarządowych-obszary zastosowań

Barbara Iwankiewicz-Rak

Autorka postawiła sobie za cel identyfikację obszarów i cech decyzji marketingowych dotyczących wypełniania zadań społecznych i gospodarczych, wynikających ze zmian potrzeb i preferencji społeczeństwa. Prezentowana książka jest rezultatem prowadzonych przez autorkę wieloletnich badań sfery usług społecznych i organizacji pozarządowych. W kolejnych rozdziałach omówiono organizacje pozarządowe w gospodarce rynkowej, szczególne cechy działań marketingowych organizacji pozarządowych, komunikację marketingową organizacjach pozarządowych, fundraising w aspekcie marketingowej orientacji organizacji pozarządowych, fundraising w świetle współpracy organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw. Treść książki łączy wątki teoretyczne ze wskazaniem praktycznych zastosowań, nie wyczerpuje jednak rozległej problematyki marketingu i funkcjonowania organizacji pozarządowych w gospodarce rynkowej.

11
E-book

Projektowanie procesów technologicznych w przemyśle spożywczym

red. Elżbieta Gąsiorek

Celem publikacji jest przedstawienie technik i zasad wykonania projektu procesu  technologicznego produkcji dowolnego wyrobu przemysłu spożywczego. Skrypt  może być wykorzystany jako pomoc dydaktyczna  na zajęciach z przedmiotu projektowanie inżynierskie i technologiczne prowadzonych na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym. Książka jest przeznaczona dla studentów specjalności inżynieria produktów żywnościowych, od których oczekuje się umiejętności organizowania prac badawczych i rozwojowych, a  zwłaszcza projektowania oraz wdrażania innowacji technologicznych i organizacyjnych w produkcji żywności. 

12
E-book

Ekonomia światowego systemu handlu. WTO: Zasady i mechanizmy negocjacji, wyd. 2 zmienione i uzupełnione

Bernard Hoekman, Michał Maciej Kostecki

Polskie wydanie "The Political Economy of the World Trading System. The WTO and Beyond" (third edition, Oxford University Press, Oxford 2009). Autorzy piszą we wstępie, że „system Światowej Organizacji Handlu (WTO) jest jedną z najbardziej fascynujących, nowatorskich i skutecznych form kooperacji międzynarodowej” –  i należy się z tym zgodzić. Są oni bezpośrednio zaangażowani w prace World Trade Organization), mogą więc przedstawić wnikliwą analizę i krytykę systemu dochodzenia do konsensusu w gronie uczestników o bardzo różnej sile przebicia (kraje rozwinięte, rozwijające się i te, które chcą do nich dołączyć). Jest to zasobne kompendium wiedzy o handlu międzynarodowym, stosunkach ekonomicznych, a także międzynarodowym prawie handlowym. Bogata literatura przedmiotu, jak i kończąca rozdziały lista zalecanych pozycji stanowią same w sobie skarbnicę wiedzy w tej dziedzinie.

13
E-book

Zarys ekonomii sektora publicznego

red. Marcin Brol

Niniejszy podręcznik stanowi próbę przedstawienia i uporządkowania stanu wiedzy związanej z funkcjonowaniem sektora publicznego. Podjęto w nim też kwestie teorii dóbr publicznych i zakresu przedmiotowego sektora publicznego. Każdy z siedmiu rozdziałów został uzupełniony o wykaz problemów do dyskusji i spis przydatnej studentom literatury.

14
E-book

Rachunek kosztów logistyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem

Robert Kowalak, Michał Biernacki

 Celem książki jest pokazanie, jak  wykorzystać rachunek kosztów logistyki w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Autorzy starali się zwrócić uwagę na problemy związane z wyodrębnianiem kosztów logistyki i ich ewidencją. Praca składa się z pięciu rozdziałów, dodatkowo w załączniku przedstawiono dwa studia przypadków. Zaproponowane w książce rozstrzygnięcia mogą stanowić początek wdrażania w przedsiębiorstwach, szczególnie małych i średnich, kompleksowych rozwiązań z zakresu wyodrębniania kosztów logistyki i wykorzystania informacji o nich w przedsiębiorstwach.

15
E-book

Kształtowanie nowej polityki regionalnej Polski w warunkach globalizacji i integracji

Dorota Rynio

 Podjęty w pracy temat stanowi istotny element teoretyczno-praktycznych rozważań w odniesieniu do miejsca polityki regionalnej w gospodarce globalnej, wspieranej procesami integracji, oraz jej przyszłości w warunkach gospodarki Polski. Obszar badawczy sprecyzowano jako szeroko pojętą przestrzeń Polski i UE oraz stosowaną tu politykę regionalną, która nierozłącznie związana jest z polityką wspólnotową i gospodarką globalną. W praktycznym ujęciu autorka skoncentrowała się na kwestiach finansowych możliwości wspomagania procesów rozwoju w przekroju UE, ze szczególnym uwzględnieniem modelu i dostępności środków wsparcia polskich regionów, wraz z przedstawieniem źródeł ich pochodzenia. Opisano również praktyczne efekty stosowanej polityki spójności i jej skuteczność.

16
E-book

Wymiary polityki społecznej wyd. 2, rozszerzone

Red. Olga Kowalczyk, Stanisław Kamiński

Jest to drugie, rozszerzone wydanie podręcznika, który cieszy się popularnością wśród studentów nauk ekonomicznych i społecznych. Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej omówiono zagadnienia dotyczące rozumienia pojęcia „polityka społeczna”, jej modeli, podmiotów, instrumentów. Drugą część poświęcono zabezpieczeniu społecznemu i ściśle związanym z nim obszarom polityki społecznej. Trzecią część książki stanowią rozdziały dotyczące perspektyw rozwoju polityki społecznej.