Видавець: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczęło działalność w 1955 roku.

Naszym celem jest upowszechnianie wyników badań, dorobku naukowo-badawczego i intelektualnego pracowników uczelni polskich i zagranicznych z zachowaniem najwyższego poziomu merytorycznego i edytorskiego wydawanych publikacji.

Zakres tematyczny naszych wydawnictw mieści się w dyscyplinach naukowych: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz technologia żywności i żywienia. Rocznie wydajemy ponad 100 tytułów. Są to przede wszystkim monografie, podręczniki akademickie, skrypty oraz czasopisma naukowe. Do studenckich kół naukowych adresowana jest seria Debiuty Studenckie.

Nasze publikacje zdobywały nagrody w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Narodowy Bank Polski, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Magiel – Niezależny Miesięcznik Studentów SGH.
161
Eлектронна книга

Determinanty jakości pracy przewodnickiej

Tomasz Lesiów

Monografia jest rezultatem wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas pięciu ogólnopolskich konferencji naukowo-turystycznych odbywających się w interdyscyplinarnej formule. Dotyczy aktualnych i istotnych zagadnień związanych z pracą przewodników turystycznych stanowiącą ważny element obsługi ruchu turystycznego. Opracowanie opiera się na bogatym zapleczu literaturowym i źródłowym, a prezentowane w nim zagadnienia opatrzono bogatą szatą graficzną. Ma ono charakter teoretyczny, empiryczny i aplikacyjny. Zaprezentowane w nim wnioski mogą być użyteczne zarówno dla przewodników turystycznych i organizatorów imprez turystycznych, będąc cenną wskazówką przy projektowaniu imprez turystycznych, jak i dla organizacji turystycznych oraz władz lokalnych, dla których mogą stanowić materiał ilustrujący możliwości wykorzystania wiedzy krajoznawczej przewodników turystycznych. Ze względu na swój kompleksowy charakter monografia z pewnością będzie się pozytywnie wyróżniać na rynku wydawniczym, na którym brakuje tego typu opracowań.

162
Eлектронна книга

Informatyka w biznesie 2023[DEBIUTY STUDENCKIE]

Helena Duducz (red.)

Tematyka ośmiu artykułów zawartych w prezentowanym zeszycie odzwierciedla główne obszary będące w kręgu zainteresowań badawczych ich autorów. Na uwagę zasługuje aktualność podejmowanych zagadnień. W zeszycie omówiono takie kwestie, jak: możliwości i zagrożenia wynikające z użycia ChatGPT w zarządzaniu wiedzą, porównanie działania sieci neuronowych w Pythonie oraz C#, obszary zastosowania technologii i technik do rekonstrukcji obrazów, wdrożenie systemu ERP jako decyzja o znaczeniu strategicznym w przedsiębiorstwie z sektora MŚP w Polsce, prognoza cen nieruchomości mieszkalnych z wykorzystaniem uczenia maszynowego, cyfrowy model biznesu instytucji kulturalnych i rozrywkowych w czasie pandemii COVID-19, ocena platformy ePortal z uwzględnieniem modelu Normana, metody resamplingu danych w rozwiązaniu problemu nierównowagi danych przy wykrywaniu oszustw związanych z kartami kredytowymi

163
Eлектронна книга

Wartość nieruchomości mieszkaniowej w nowoczesnych uwarunkowaniach przestrzennych i gospodarczych

Stanisław Korenik, Alicja Zakrzewska-Półtorak, Andrzej Łuczyszyn

We współczesnych realiach społeczno-gospodarczych ważne jest szerokie identyfikowanie źródeł kształtowania się wartości nieruchomości oraz relacji tego procesu do zjawisk zachodzących w różnych wymiarach przestrzennych gospodarki. W monografii omówiono wybrane nowoczesne czynniki przestrzenne i gospodarcze – w kontekście rozwoju rynków nieruchomości, oraz wskazano, w jaki sposób wpływają one na wartość nieruchomości mieszkaniowych. W grupie czynników przestrzennych uwzględniono lokalizację oraz zjawisko renty położenia, w opisie czynników ekonomicznych zaś odniesiono się przede wszystkim do kształtowania się nowych uwarunkowań gospodarczych, w tym GOW, w kontekście globalizacji oraz bezpieczeństwa publicznego. Rozważania odniesiono także do rodzajów potencjalnych przestępstw występujących na rynkach nieruchomości. Proces szacowania wartości nieruchomości nabiera obecnie nowego wymiaru, a odniesienie go do dynamicznej sytuacji naszego kraju może stanowić ciekawy przykład aplikacyjno-porównawczy w relacji do koncepcji i modeli teoretycznych.

164
Eлектронна книга

Teoria i praktyka ekonomii regulacji w energetyce. Zastosowania metod taryfikacji w sektorze energetyki gazowej

Adam Węgrzyn

Monografia uzupełnia dorobek polskiego piśmiennictwa poświęconego problematyce ekonomii regulacyjnej, a w szczególności zagadnieniu ustalania taryf dla przedsiębiorstw energetycznych z sektora użyteczności publicznej funkcjonujących na rynkach regulowanych. Autor podjął próbę prezentacji ewolucji teorii i praktyki regulacji ekonomicznej, a także dalszych kierunków rozwoju tej dyscypliny. Oprócz najważniejszych kwestii regulacji ekonomicznej omówił istotę regulacji przedsiębiorstw sieciowych z sektora użyteczności publicznej w ramach podejścia tradycyjnego i alternatywnego. Opisał również teoretyczne zasady ustalania cen oraz praktyczne metody regulacji taryf, stosowanych w rozwiniętych jurysdykcjach. Książka stanowi kompendium na temat aktualnego poziomu rozwoju polskiego sektora gazowniczego, kierunków zmian, a także wyzwań regulacyjnych dla tego sektora w świetle dekarbonizacyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Na szczególną uwagę zasługuje opracowanie systematyki najważniejszych podejść (systemów) do regulacji przychodów dla operatorów systemów gazowniczych, a w tym koncepcji wyznaczenia taryf i najważniejszych metod ustalania przychodu regulowanego dla przedsiębiorstwa energetycznego z sektora gazownictwa przesyłowego i dystrybucyjnego. W części empirycznej monografii ujęto analizę najlepszych praktyk w obszarze regulacji i taryfowania działalności dystrybucyjnej gazu ziemnego i energii elektrycznej na wybranych rynkach energetycznych krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Analiza składa się z dwóch części - analizy trendów regulacyjnych sektora dystrybucji gazu i energii elektrycznej oraz analizy porównawczej modeli regulacyjnych w wybranych krajach Unii Europejskiej w tym w Polsce. Książka stanowi wkład w rozwój nauki oraz praktyki w zakresie ekonomii regulacyjnej oraz finansów przedsiębiorstwa energetycznego działającego na rynku regulowanym.

165
Eлектронна книга

Fuzje i przejęcia dokonywane przez chińskie przedsiębiorstwa na rynku europejskim

Karolina Izabela Łopacińska

Celem książki jest przedstawienie przesłanek oraz wpływu fuzji i przejęć dokonywanych przez przedsiębiorstwa chińskie na rynku europejskim na cele strategiczne oraz na wyniki ekonomiczne osiągane przez te przedsiębiorstwa i firmy europejskie uczestniczące w opisywanych porozumieniach. Rozpoznano warunki powodzenia fuzji i przejęć, a także czynniki je ograniczające. Analizy oparto na przypadkach fuzji i przejęć w sektorach: energetycznym, wydobywczym, motoryzacyjnym, wysokich technologii, bankowym i chemicznym. Pozwoliło to na pokazanie szerokiego obrazu działań firm chińskich i europejskich w dążeniu do maksymalizacji wartości przedsiębiorstw oraz rozwijania pomyślnej współpracy przy optymalnym wykorzystaniu wzajemnego potencjału. Opisane przypadki porozumień są bardzo dobrymi przykładami ekspansji Chin zmierzających do rozwoju i umocnienia swojej pozycji na rynku lokalnym i globalnym. Autorka podjęła próbę określenia kierunków zmian w zarządzaniu powstałymi korporacjami z udziałem kapitału chińskiego oraz ich perspektyw rozwojowych na rynkach międzynarodowych, w tym na rynku europejskim.

166
Eлектронна книга

Zarządzanie pracą w zmieniających się uwarunkowaniach funkcjonowania organizacji

M. Wanda Kopertyńska

Praca jako uniwersalny i centralny programator ludzkich działań ulega istotnym przemianom ze względu na zmiany w otoczeniu i wewnątrz organizacji. Organizacje przyjmują nowe struktury, sprzyjające efektywnemu realizowaniu pracy. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wywołują potrzebę innych niż dotychczas metod podziału i organizacji pracy, odmiennych sposobów zarządzania i kontroli. Następują zmiany form organizacji pracy i zatrudnienia w zakresie kontroli procesów pracy. Zmienia się też pracownik wykonujący pracę. Miejsca starszych pracowników zajmują pracownicy młodego pokolenia, mający odmienne oczekiwania wobec pracy i pracodawcy. Wymusza to potrzebę rozwoju przywództwa w organizacjach i nowego podejścia do motywowania pracowników. Wymienione przeobrażenia wymagają innego podejścia do zarządzania pracą. Zagadnieniom tym poświęcona jest monografia, która nawiązuje do zarządzania pracą w zmieniających się uwarunkowaniach funkcjonowania organizacji.

167
Eлектронна книга

Zrównoważony rozwój lokalny. Podstawy teoretyczne i działania praktyczne

Alicja Sekuła, Andrzej Miszczuk, Julia Wojciechowska-Solis, Joanna Nucińska

W monografii omówiono jedną z koncepcji rozwoju lokalnego, jaką jest rozwój zrównoważony. Przedstawiono teoretyczne podstawy tego rozwoju na poziomie lokalnym oraz ukazano jego przejawy i działania praktyczne w sferach gospodarczej, społecznej i ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki i oświaty jako wewnętrznych czynników rozwojowych. Ponadto w kontekście rozwoju zrównoważonego poruszono zagadnienia Agendy 2030, Europejskiego Zielonego Ładu, inicjatywy LEADER, turystyki wiejskiej oraz partnerstw terytorialnych.

168
Eлектронна книга

Wyzwania w zarządzaniu kosztami i dokonaniami

Marcin Kowalewski

Głównym celem monografii jest wskazanie na aktualne wyzwania i trendy w zarządzaniu kosztami i dokonaniami. W publikacji zaprezentowano m.in. analizę podstaw determinujących dojrzałość przedsiębiorstw w domenie zarządzania kosztami, wyniki badań dojrzałości w zarządzaniu kosztami jako rezultat realizacji wybranych mikrofundamentów strategii przywództwa kosztowego, zagadnienia hipotetycznych kosztów finansowania w ocenie korzyści podatkowych, kwestię rachunku kosztów w świetle zasobowej teorii przedsiębiorstwa, rozważania poświęcone kosztom utraty wartości niefinansowych aktywów jako determinanty wyniku finansowego w przedsiębiorstwach energetycznych, a także problematykę wpływu budżetowania kosztów na prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zagadnienia omówione w opracowaniu stanowią istotny punkt w dyskusji dotyczącej aktualnych wyzwań stawianych systemom zarządzania kosztami i dokonaniami na gruncie nauki i praktyki gospodarczej.