Wydawca: Helion
Helion - niekwestionowany lider wśród wydawców (lub największe wydawnictwo informatyczne) literatury informatycznej w Polsce. Działa na polskim rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku.

Od początku swojej działalności wydawnictwo Helion wspiera rozwój specjalistów z szeroko pojętej branży IT. To doskonała baza wiedzy dla osób, które chcą poznać tajniki informatyki, programowania, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy grafiki komputerowej i innych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami.

Helion oferuje szeroki wybór książek oraz ebooków z różnych dziedzin informatyki, zawsze aktualnych i zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi.
177
Ebook

40 algorytmów, które powinien znać każdy programista. Nauka implementacji algorytmów w Pythonie

Imran Ahmad

Wiedza o algorytmach jest niezbędna każdemu, kto rozwiązuje problemy programistyczne. Algorytmy są również ważne w teorii i praktyce obliczeń. Każdy programista powinien znać możliwie szeroki ich zakres. Powinien też umieć z nich korzystać przy rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, w tym przy projektowaniu algorytmów, ich modyfikacji i implementacji. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się sztuczną inteligencją, zabezpieczaniem systemów informatycznych lub inżynierią danych, musisz dobrze zrozumieć, czym właściwie są i jak działają algorytmy. Ta książka jest praktycznym wprowadzeniem do algorytmów i ich zastosowania. Znalazły się w niej podstawowe informacje i pojęcia dotyczące algorytmów, ich działania, a także ograniczeń, jakim podlegają. Opisano też techniki ich projektowania z uwzględnieniem wymagań dotyczących struktur danych. Zaprezentowano klasyczne algorytmy sortowania i wyszukiwania, algorytmy grafowe, jak również wiele zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją: algorytmy uczenia maszynowego, sieci neuronowych i przetwarzania języka naturalnego. Ważną częścią publikacji są rozdziały poświęcone przetwarzaniu danych i kryptografii oraz algorytmom powiązanym z tymi zagadnieniami. Wartościowym podsumowaniem prezentowanych treści jest omówienie technik pracy z problemami NP-trudnymi. W książce między innymi: struktury danych i algorytmy w bibliotekach Pythona algorytm grafowy służący do wykrywania oszustw w procesie analizy sieciowej przewidywanie pogody przy użyciu algorytmów uczenia nadzorowanego rozpoznawanie obrazu za pomocą syjamskich sieci neuronowych tworzenie systemu rekomendacji filmów szyfrowanie symetryczne i asymetryczne podczas wdrażania modelu uczenia maszynowego Oto algorytm: poznaj, zaimplementuj, zastosuj!

178
Ebook

AutoCAD 2014 PL. Pierwsze kroki

Andrzej Pikoń

AutoCAD od dłuższego już czasu stanowi standard w dziedzinie projektowania wspomaganego komputerowo, podobnym standardem stały się również doskonałe opracowania Andrzeja Pikonia ułatwiające praktyczną naukę tego oprogramowania. Nie inaczej jest z najnowszym podręcznikiem dla początkujących poświęconym ostatniej polskiej wersji rozwiązania firmy Autodesk, czyli programowi AutoCAD 2014 PL.  Recenzja książki na portalu Techtutor.pl  >> Książka „AutoCAD 2014 PL. Pierwsze kroki” wprowadza czytelnika rozpoczynającego swoją przygodę z narzędziami CAD w świat nowoczesnego oprogramowania inżynierskiego, krok po kroku wyjaśniając zawiłości związane z tworzeniem, edytowaniem i drukowaniem dokumentacji technicznej oraz ułatwiając wyrobienie właściwych nawyków w pracy z aplikacją. Początkujący użytkownik AutoCAD-a znajdzie w niej wszystko, co niezbędne do gruntownego poznania środowiska. Dzięki jasnym wskazówkom i rysunkom przedstawiającym poszczególne etapy pracy nauczy się tworzyć i modyfikować proste oraz bardziej złożone obiekty, dobierać odpowiednie linie, stosować kreskowania, posługiwać się szykami, korzystać z uchwytów, kontrolować wymiary, dodawać opisy tekstowe, a także używać bloków i warstw. Pozna też możliwości związane z parametryzacją rysunków oraz dowie się jak przeglądać i drukować rysunki. Jeśli CAD, to AutoCAD. Jeśli podręcznik, to tylko AutoCAD 2014 PL. Pierwsze kroki! •    Najważniejsze informacje o środowisku •    Podstawowe operacje rysunkowe •    Poruszanie się w przestrzeni rysunku •    Tworzenie i modyfikowanie obiektów •    Stosowanie różnych rodzajów linii i kreskowania •    Korzystanie z szyku kołowego i prostokątnego •    Wstawianie tekstów i wymiarowanie obiektów •    Parametryzacja rysunku, używanie bloków i warstw •    Przygotowywanie do wydruku i drukowanie rysunku   

179
Ebook

Czysta architektura. Struktura i design oprogramowania. Przewodnik dla profesjonalistów

Robert C. Martin

Pierwsze linie kodu powstawały pół wieku temu. Komputery, na które tworzono te programy, w bardzo niewielkim stopniu przypominały współczesne maszyny. Niezależnie od upływu lat, postępu technologii i powstawania wymyślnych narzędzi, języków programowania czy frameworków pewne zasady tworzenia kodu pozostają niezmienne. Są takie same jak w czasie, gdy Alan Turing pisał pierwszy kod maszynowy w 1946 roku. Respektowanie tych zasad to warunek, że uzyska się oprogramowanie o czystej architekturze, czyli poprawne strukturalnie, łatwe w utrzymaniu i rozwijaniu, a przede wszystkim działające zgodnie z oczekiwaniami. W tej książce w sposób jasny i bardzo interesujący przedstawiono uniwersalne zasady architektury oprogramowania wraz z szeregiem wskazówek dotyczących stosowania tych reguł w praktyce. Wyczerpująco zaprezentowano tu dostępne rozwiązania i wyjaśniono, dlaczego są one tak istotne dla sukcesu przedsięwzięcia. Publikacja jest wypełniona bardzo praktycznymi rozwiązaniami problemów, z którymi musi się mierzyć wielu programistów. Szczególnie cenne są uwagi dotyczące zapobiegania częstemu problemowi, jakim jest stopniowa utrata jakości kodu w miarę postępu projektu. Ta książka obowiązkowo powinna się znaleźć w podręcznej biblioteczce każdego architekta oprogramowania, analityka systemowego, projektanta i menedżera! Z książki dowiesz się: Do czego muszą dążyć architekci oprogramowania i w jaki sposób mogą osiągać te cele Jak brzmią najważniejsze zasady projektowania oprogramowania związane z adresowaniem funkcji, separacją komponentów i zarządzaniem danymi W jaki sposób paradygmaty oprogramowania wzmagają dyscyplinę pracy Co podczas tworzenia oprogramowania jest więcej, a co jest mniej ważne W jaki sposób implementować optymalne struktury dla sieci WWW, baz danych, konsoli i aplikacji osadzonych Czysta architektura - doskonały kod!

180
Ebook

Django 4. Praktyczne tworzenie aplikacji sieciowych. Wydanie IV

Antonio Melé

Django służy do tworzenia aplikacji internetowych w Pythonie. Pozwala w pełni skorzystać z zalet tego języka, a przy tym jest łatwy do nauki. Praca z Django jest atrakcyjna dla programistów o różnym stopniu zaawansowania, co potwierdzają badania ankietowe serwisu Stack Overflow. Aby zapewnić swoim aplikacjom odpowiednią jakość, trzeba poznać sposób działania Django, stosować najlepsze praktyki, a także skutecznie wdrażać i testować aplikację. Być może Django jest dla Ciebie zupełną nowością, a może posiadasz już pewną wiedzę na jego temat i chcesz wycisnąć z niego jak najwięcej ― czwarte wydanie poświęconego mu podręcznika pomoże Ci opanować kluczowe umiejętności związane z obsługą tego frameworka. Pokazano tu techniki tworzenia kilku różnorodnych projektów, opisano przy tym krok po kroku wszystkie istotne etapy procesu rozwijania i wdrażania aplikacji bloga, serwisu społecznościowego, aplikacji e-commerce i platformy e-learningowej. Dowiesz się też, jak pomyślnie zastosować w swoich projektach takie technologie jak PostgreSQL, Redis, Celery, RabbitMQ i Memcached. Lektura przygotuje Cię do tego, co najistotniejsze podczas pracy z Django: budowania od podstaw poprawnie działających aplikacji. Jeśli programujesz w Pythonie i znasz przynajmniej w stopniu podstawowym HTML i JavaScript ― to propozycja dla Ciebie. W książce: podstawy Django, w tym modele, ORM, widoki, szablony, adresy URL, formularze, uwierzytelnianie, sygnały i oprogramowanie middleware integracja projektu aplikacji Django z zewnętrznym oprogramowaniem tworzenie aplikacji asynchronicznych (ASGI) konfiguracja środowiska produkcyjnego tworzenie złożonych aplikacji webowych i rozwiązywanie praktycznych problemów Django: wypróbowany framework dla perfekcjonistów z napiętymi terminami!

181
Ebook

Autodesk Inventor Professional 2024 PL / 2024+ / Fusion 360. Metodyka efektywnego projektowania

Andrzej Jaskulski

Poznaj tajniki Autodesk Inventor Professional i Fusion 360 i osiągaj szybciej swoje cele! Autodesk Inventor Professional to jeden z dwóch najpopularniejszych systemów CAD w swojej klasie. Uzupełnia go rozwiązanie PLM typu Cloud Computing - Fusion 360. Jeśli chcesz osiągnąć wysoki poziom umiejętności, sięgnij po tę książkę! Poznasz metody parametrycznego, adaptacyjnego projektowania 3D, redagowania dokumentacji 2D i 3D, automatyzacji rutynowych operacji projektowania, modelowania SFM w chmurze itp. - przy użyciu dowolnej wersji językowej. Korzystając z plików pobranych ze strony wydawnictwa i wykonując starannie dobrane ćwiczenia, nauczysz się samodzielnie rozwiązywać praktyczne problemy i zdobędziesz niezbędne minimum wiedzy teoretycznej. Nabierzesz nawyków, które sprawią, że praca stanie się naprawdę wydajna! Autor książki, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dzieli się swoją ogromną wiedzą i bogatym doświadczeniem wynikającym z pracy na kierowniczych stanowiskach technicznych w przemyśle, jak również z wielu lat kształcenia studentów i uczestników kursów CAD. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu dydaktycznemu autora podręcznik sprawdzi się doskonale zarówno w wypadku samodzielnej nauki, jak i zajęć uniwersyteckich czy przygotowania do egzaminów certyfikacyjnych Autodesk. Wiedzę i umiejętności profesora Andrzeja Jaskulskiego od lat docenia firma Autodesk. W książce oprócz standardowych zagadnień: Szybki start Przewodnik po typowych szkoleniach (learning paths) Inteligentne elementy, części, zespoły, więzy i operacje Wewnętrzny język programowania iLogic Moduły specjalizowane Automatyzacja rutynowych operacji procesu projektowania Narzędzia analityczne (MES, dynamika konstrukcji) Modelowanie SFM

182
Ebook

Deep learning i modelowanie generatywne. Jak nauczyć komputer malowania, pisania, komponowania i grania

David Foster

Techniki uczenia głębokiego rozwijają się w imponującym tempie, a sieci neuronowe znajdują zastosowanie w przeróżnych branżach. Coraz częściej komputer wykonuje zadania, które do niedawna były zarezerwowane dla człowieka. Dobrym przykładem jest tworzenie dzieł sztuki: ostatnie postępy w dziedzinie modelowania generatywnego sprawiają, że maszyny tworzą oryginalne obrazy w określonym stylu, piszą spójne akapity tekstu, komponują przyjemną w odbiorze muzykę i generują prawdopodobne scenariusze zdarzeń. Ta "generatywna rewolucja" już się zaczęła, a jej efekty przekraczają najśmielsze wyobrażenia. Ta książka jest praktycznym przewodnikiem przeznaczonym dla inżynierów uczenia maszynowego i analityków danych. W jasny i przystępny sposób omówiono w niej zasadnicze zagadnienia teorii modelowania generatywnego, a następnie zaprezentowano techniki stosowane do budowy modeli generatywnych, włącznie z ogólnym opisem uczenia głębokiego, wariacyjnych autoenkoderów i generatywnych sieci antagonistycznych (GAN). Na tej podstawie - z wykorzystaniem biblioteki Keras - pokazano wewnętrzne funkcjonowanie każdej z tych technik, łącznie z najbardziej nowatorskimi architekturami. Opisano krok po kroku sposoby rozwiązywania takich twórczych zadań jak malowanie, pisanie i komponowanie muzyki, a także zastosowania modelowania generatywnego do optymalizacji strategii grania w gry (modele World). W książce między innymi: działanie autoenkoderów wariacyjnych tworzenie sieci GAN, w tym CycleGAN i MuseGAN rekurencyjne modele generatywne do tworzenia tekstu oraz mechanizmy uwagi modele generatywne w środowiskach uczenia przez wzmacnianie architektura Transformer (BERT, GPT-2) oraz modele generowania obrazu Czy potrafisz stworzyć... twórcę?

183
Ebook

CATIA. Wykorzystanie metody elementów skończonych w obliczeniach inżynierskich

Krzysztof Sokół

Odkryj możliwości analityczne pakietu CATIA V5! Poznaj moduł GSA i naucz się go wykorzystywać w codziennej pracy Przeprowadzaj analizy numeryczne metodą elementów skończonych Zostań specjalistą od symulacji komputerowych układów mechanicznych Pakiet CATIA V5 znany jest w świecie inżynierskim głównie jako zaawansowane środowisko do wspomaganego komputerowo projektowania części i złożeń mechanicznych (CAD) oraz ich wytwarzania przy użyciu obrabiarek sterowanych numerycznie (CAM). CATIA V5 oferuje jednak znacznie więcej możliwości; jedną z nich jest przeprowadzanie obliczeń i analiz inżynierskich części oraz złożeń na podstawie metody elementów skończonych (MES). Niezależnie od skomplikowania modelu oraz zastosowanego materiału oprogramowanie doskonale radzi sobie z symulacjami elementów i układów mechanicznych różnego typu. Głównym ograniczeniem w pełnym wykorzystaniu pakietu bywa brak wiedzy i doświadczenia. Problem ten stara się rozwiązać książka CATIA. Wykorzystanie metody elementów skończonych w obliczeniach inżynierskich. W przejrzysty sposób prezentuje ona podstawowe informacje na temat obsługi modułu Generative Structural Analysis (GSA) i wprowadza w arkana trudnej sztuki przygotowywania modelu do analiz numerycznych, poprawnego ich przeprowadzania i właściwej interpretacji otrzymanych wyników. Dzięki lekturze poznasz praktyczne przykłady symulacji różnego rodzaju części i złożeń oraz optymalizacji układów. Przedstawione w książce zagadnienia umożliwią Ci przygotowanie bardziej skomplikowanych i czasochłonnych obliczeń numerycznych z wykorzystaniem metody elementów skończonych. Przygotowywanie modeli do analiz Przeprowadzanie analiz części i złożeń Interpretacja wyników obliczeń Adaptacja siatki w celu poprawienia wyników Zastosowanie różnych rodzajów elementów Optymalizacja modeli numerycznych Zostań guru analiz numerycznych w swojej firmie!

184
Ebook

Algorytmy. Wydanie IV

Robert Sedgewick, Kevin Wayne

Nie odkrywaj koła na nowo — sprawdź gotowe rozwiązania! Jak oceniać wydajność algorytmów? Jak wydajnie sortować elementy? Jak kompresować dane? Algorytmy od zawsze porównywane były do przepisów kucharskich. Z celnością tego porównania trudno dyskutować, na pewno jednak przesolenie zupy ma zupełnie inne konsekwencje niż błędnie opracowany lub zaimplementowany algorytm. To właśnie algorytmy decydują o czasie wykonania skomplikowanych operacji przez programy komputerowe, a ich odpowiednia implementacja może niejednokrotnie decydować o sukcesie lub porażce projektu wartego fortunę. Dzięki tej książce masz szansę uniknąć typowych programistycznych błędów i porażek. Jej lektura zapozna Cię z najpopularniejszymi algorytmami, ich licznymi zaletami oraz słabymi stronami. Sprawdzisz, do czego można je zastosować, a w jakich miejscach lepiej zrezygnować z ich wykorzystania. Ponadto nauczysz się analizować działanie algorytmów, mierzyć ich wydajność oraz dobierać dane testowe. W książce zostały omówione klasyczne algorytmy sortowania, wyszukiwania, operacji na grafach oraz kompresji danych. Jej ogromnym atutem są przykładowe implementacje algorytmów w języku JAVA oraz to, że przedstawiony kod jest gotowy do natychmiastowego użycia! Pozycja ta jest obowiązkową lekturą dla każdego programisty, któremu zależy na najwyższej wydajności tworzonych rozwiązań. Podstawowe pojęcia Struktura programu w języku JAVA Instrukcje, typy danych, wyrażenia w języku JAVA Korzystanie z abstrakcyjnych typów danych Stosy, kolejki Analiza algorytmów Algorytmy sortowania i wyszukiwania Wykorzystanie grafów Znajdowanie najkrótszej ścieżki Operacja na łańcuchach znaków Algorytmy kompresji danych Nie trać czasu i energii — korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań!