Verleger: Helion
Helion - niekwestionowany lider wśród wydawców (lub największe wydawnictwo informatyczne) literatury informatycznej w Polsce. Działa na polskim rynku książki nieprzerwanie od 1991 roku.

Od początku swojej działalności wydawnictwo Helion wspiera rozwój specjalistów z szeroko pojętej branży IT. To doskonała baza wiedzy dla osób, które chcą poznać tajniki informatyki, programowania, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa czy grafiki komputerowej i innych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami.

Helion oferuje szeroki wybór książek oraz ebooków z różnych dziedzin informatyki, zawsze aktualnych i zgodnych z najnowszymi trendami technologicznymi.
2025
E-book

Konfiguracja usług sieciowych na urządzeniach MikroTik

Łukasz Guziak

Poznaj alternatywę dla urządzeń Cisco MikroTik, łotewska firma z siedzibą w Rydze, od lat produkuje sprzęt sieciowy. Przystępna cena i świetna jakość sprawiły, że urządzenia sygnowane logo MikroTik zdobyły niezwykłą popularność - po produkty łotewskiej marki sięga się coraz częściej. Jeśli planujesz zmodernizować lub zbudować sieć i chcesz w tym celu użyć urządzeń MikroTik, ta książka Ci w tym pomoże. Dzięki zawartym w niej praktycznym informacjom bez problemu rozpoczniesz pracę z urządzeniami MikroTik. Poznasz ofertę producenta, nauczysz się pracować z jego sprzętem i przygotujesz się do certyfikacji. Łotewska firma bowiem, podobnie jak amerykański gigant Cisco, opracowała ścieżkę szkoleń pozwalających zdobyć wiedzę niezbędną do zarządzania sieciami opartymi na urządzeniach marki. A to doskonałe rozwiązanie!

2026
E-book

WordPress 5. Rewolucja Gutenberga

Paweł Wimmer

Odkryj najlepsze metody tworzenia stron w WordPressie! Poznaj ekosystem Gutenberga Naucz się korzystać z bloków Twórz treści, które podbiją internet WordPress to najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią, który napędza ponad jedną trzecią stron funkcjonujących obecnie w internecie. Z kolei Gutenberg jest od niedawna standardowym edytorem treści WordPressa. Zmiana ta ma wręcz rewolucyjny charakter, sposób użycia Gutenberga bowiem diametralnie różni się od tego, z czym użytkownicy mieli do czynienia wcześniej. Najważniejsza i najwygodniejsza wydaje się tu możliwość operowania blokami treści, dzięki któremu można łatwo osadzać różne elementy strony i kontrolować jej układ. Jeśli masz kłopot z przejściem na Gutenberga lub chcesz nauczyć się wydajnie korzystać z jego funkcji, sięgnij po książkę WordPress 5. Rewolucja Gutenberga. Krok po kroku wprowadzi Cię ona w świat bloków - szybko opanujesz sposoby dodawania tekstów, multimediów i treści zewnętrznych do strony oraz formatowania jej elementów. Poznasz również najbardziej przydatne wtyczki, dzięki którym wyposażysz swój edytor w szereg naprawdę interesujących rodzajów bloków i sprawisz, że Twój serwis zaoferuje użytkownikom dodatkowe możliwości, a także będzie wyglądał atrakcyjnie i nowocześnie. Ekosystem Gutenberga i zarządzanie blokami Zastosowanie podstawowych typów bloków Formatowanie treści i określanie układu stron Używanie widżetów i elementów zewnętrznych Przegląd najlepszych wtyczek do Gutenberga Budowa i zastosowanie stylów CSS Poznaj prawdziwy potencjał Gutenberga!

2027
E-book

Kubernetes. Tworzenie niezawodnych systemów rozproszonych. Wydanie III

Brendan Burns, Joe Beda, Kelsey Hightower, Lachlan Evenson

Kubernetes jest ważnym narzędziem do tworzenia, wdrażania i utrzymywania aplikacji w chmurze. Obecnie pozwala na uzyskiwanie prędkości, zwinności, niezawodności i wydajności na wysokim poziomie, a samo tworzenie i utrzymywanie systemów rozproszonych jest proste, efektywne i satysfakcjonujące. Trzeba tylko zrozumieć, na czym polega abstrakcja kontenerów i interfejsów API orkiestracji kontenerów i poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z samym Kubernetesem. Oto podstawowe źródło wiedzy na temat systemu Kubernetes, okraszone przykładami, które umożliwiają samodzielne poznawanie tego produktu! Liz Rice To trzecie wydanie przewodnika autorstwa twórców Kubernetesa. Zostało starannie zaktualizowane i wzbogacone o tak ważne zagadnienia jak bezpieczeństwo, dostęp do Kubernetesa za pomocą kodu napisanego w różnych językach programowania czy tworzenie aplikacji wieloklastrowych. Dzięki książce poznasz podstawy funkcjonowania Kubernetesa, a naukę rozpoczniesz od budowy prostej aplikacji. Później dowiesz się, jak używać narzędzi i interfejsów API do automatyzacji skalowalnych systemów rozproszonych, w tym usług internetowych, aplikacji do uczenia maszynowego czy klastrów komputerów Raspberry Pi. Omówiono tu również zaawansowane zagadnienia, takie jak obiekty specjalne czy siatki usług i system kontroli źródła. Najciekawsze zagadnienia: budowa i działanie Kubernetesa na podstawie prostego przykładu specjalne obiekty, takie jak DaemonSet, Job, ConfigMap i tajne dane cykl życia kompletnej aplikacji rozproszonej zabezpieczanie wdrażanych aplikacji aplikacje wieloklastrowe i dostęp do Kubernetesa za pomocą własnego kodu Poznaj przyszłość infrastruktury!

2028
E-book

Python na start! Programowanie dla nastolatków

Michał Wiszniewski

Zacznij od skryptów, a skończysz na szczycie! Pierwsze kroki, czyli od czego zacząć przygodę z Pythonem Niezbędne gadżety, czyli z czego i jak budować programy w Pythonie Wędrówka przez style, czyli jak programować strukturalnie, obiektowo i funkcyjnie Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego na świecie istnieje aż tyle języków programowania i czym różnią się one od siebie? I których z tych języków warto się nauczyć? Na pewno co najmniej kilku, ale na Twojej krótkiej liście nie może zabraknąć Pythona! Ten język ma dwie potężne zalety: po pierwsze, jest znacznie łatwiejszy w nauce i bardziej intuicyjny niż choćby C czy C++, a po drugie, umożliwia tworzenie skryptów, czyli funkcjonalnych programów, przydających się na co dzień programistom wszelkiej maści, administratorom sieci i wielu innym ludziom. Python to także fantastyczne narzędzie do tworzenia rozbudowanych projektów. Zresztą, możesz się o tym szybko przekonać. W tej książce znadziesz omówienie wszystkich najważniejszych funkcji i możliwości Pythona. Zobaczysz, jak pracować w środowisku tego języka, jak używać zmiennych, instrukcji warunkowych, funkcji i typów danych. Zobaczysz, w jakich sytuacjach warto wykorzystywać pętle i moduły, jak wykonywać operacje na plikach i jak obsługiwać wyjątki. Sprawdzisz, do czego przydaje się programowanie strukturalne, a do czego obiektowe, i zobaczysz, jak łatwo połączyć je w Pythonie! Krótko mówiąc, zanim się obejrzysz, zaczniesz samodzielnie pisać zaawansowane skrypty. Sprawdź, programuj i baw się dobrze! Pierwszy program, czyli jak zostałem programistą Zmienne są niezbędne... a zmienne znakowe jeszcze bardziej Operacje wejścia – przekaż skryptowi dowolne informacje Instrukcje warunkowe – początek prawdziwego programowania Funkcje – to jest to! Zasięg zmiennych i nieco więcej o instrukcjach warunkowych – trzeba uważać Pętle – czyli jak ułatwić sobie życie Zaawansowane typy danych – to tylko groźnie brzmi! Operacje na plikach – w końcu ciekawy rozdział! Moduły – one są wspaniałe! Wyjątki – czyli błędy w języku Python Obiekty, klasy i metody – czyli programowanie obiektowe Zaklinaj węża, czyli programuj w Pythonie!

2029
E-book

Tablice informatyczne. Git

Daniel Krasnokucki

Git — zapanuj nad projektem! Na pewno wiesz już, że praca nad dużym projektem informatycznym bez sensownego, dobrze funkcjonującego systemu kontroli wersji jest po prostu niemożliwa. Git świetnie sprawdza się w tej roli — ostrzega przed popełnianiem błędów, nadpisywaniem wersji, niweczeniem efektów pracy innych członków zespołu. A dodatkowo działa szybko, wydajnie i jest dostępny w ramach wolnego oprogramowania. Tablice informatyczne powinieneś mieć pod ręką zawsze wtedy, gdy pracujesz z wykorzystaniem Gita. Szybko znajdziesz w nich wszystko, co będzie Ci aktualnie potrzebne. Polecenia podzielono tu na podstawowe i zaawansowane, a oprócz tego uporządkowano je tematycznie. Zobaczysz, jak praca z tablicami usprawni i ułatwi Ci poruszanie się po całym projekcie i przyspieszy jego tworzenie. Weź je do ręki i zacznij działać! Podręczna ściąga z Gita — bez niej ani rusz!

2030
E-book

Python. Nowoczesne programowanie w prostych krokach. Wydanie II

Bill Lubanovic

Python nie jest językiem idealnym, jednak przybywa programistów, którzy uważają go za bliski ideału. Wyróżnia się prostotą i wszechstronnością. Jest wdzięcznym narzędziem do badania danych i tworzenia systemów sztucznej inteligencji, uwielbiają go analitycy, ekonomiści i naukowcy. Może posłużyć do tworzenia stron WWW czy aplikacji specjalnego przeznaczenia. Python należy do najbardziej spójnych i czytelnych języków programowania. Jest przykładem całkiem udanego kompromisu pomiędzy prostotą, łatwością przyswajania i wyjątkową skutecznością. Z pewnością warto się go nauczyć, jednak od początku dobrze jest wpoić sobie nawyki pisania kodu nowoczesnego, wysokiej jakości, zgodnego z dobrą praktyką. Oto znakomity, przystępny i świetnie napisany podręcznik do nauki Pythona. Opisuje podstawy kodu i struktur danych i stopniowo wprowadza bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak praca z bazami danych i stronami WWW, podstawy działania chmury obliczeniowej, uczenia maszynowego i strumieniowania zdarzeń. Poza standardową biblioteką Pythona przedstawiono tu przydatne zewnętrzne pakiety, dokładniej opisano te najbardziej pomocne. Omówiono dobre praktyki tworzenia, testowania i diagnozowania kodu. Książka zawiera też mnóstwo wskazówek i przykładów kodu. Wyjaśnia pewne szczególne funkcjonalności Pythona, których stosowanie jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż adaptowanie technik z innych języków. Nawet jeśli dziś o programowaniu wiesz mniej niż niewiele, dzięki temu podręcznikowi staniesz się prawdziwym pythonowcem! W tej książce między innymi: podstawy Pythona oraz funkcje, moduły i pakiety programowanie zorientowane obiektowo praca z bazami danych: relacyjnymi i NoSQL klienty internetowe, serwery, interfejsy API i usługi zarządzanie programami, procesami i wątkami implementacja współbieżności i komunikacji sieciowej Problemy? Rozwiąż je po pythonowsku!

2031
E-book

Praktyczna analiza pakietów. Wykorzystanie narzędzia Wireshark do rozwiązywania problemów związanych z siecią. Wydanie III

Chris Sanders

Przechwytywanie pakietów i badanie ich zawartości może kojarzyć się z szemraną działalnością domorosłych hakerów i włamywaczy. Okazuje się jednak, że analiza pakietów jest jednym ze skuteczniejszych narzędzi do rozwiązywania problemów z siecią. O ile samo przechwycenie pakietu, na przykład za pomocą popularnego narzędzia Wireshark, zasadniczo nie sprawia problemu, o tyle zbadanie zawartości tego pakietu i wykorzystanie zdobytej wiedzy do poprawy działania sieci bywa sporym wyzwaniem nawet dla doświadczonych administratorów. Niniejsza książka jest niezwykle praktycznym, przystępnie napisanym podręcznikiem, który znakomicie ułatwia zrozumienie tego, co się dzieje w sieci, i podjęcie adekwatnych działań w celu poprawy jej funkcjonowania. Niniejsze, trzecie wydanie książki zostało przejrzane i zaktualizowane, uwzględniono w nim również najnowszą wersję narzędzia Wireshark (2.x). Opisano sposób wykorzystywania przechwyconych danych do rozwiązywania problemów sieci. Gruntownie omówiono protokoły IPv6 i SMTP, znalazł się tu również nowy rozdział opisujący narzędzia tshark i tcpdum. Działają one na poziomie powłoki i służą do analizy pakietów. Najważniejsze zagadnienia ujęte w książce: badanie komunikacji sieciowej w czasie rzeczywistym wykrywanie przyczyn problemów z siecią wyodrębnianie plików z pakietów działanie złośliwego kodu na poziomie pakietów generowanie raportów i statystyk dotyczących ruchu sieciowego Sprawdź, co w pakiecie piszczy! Chris Sanders — jest ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. Pochodzi z Mayfield w stanie Kentucky. Pracował dla wielu agencji rządowych i wojskowych, a także dla kilku firm z listy Fortune 500. W czasie współpracy z Departamentem Obrony USA Sanders rozwijał modele dostawcy usług sieciowych oraz narzędzia wywiadowcze. Założył fundację, której celem jest rozwój zaawansowanych technologii informatycznych na obszarach wiejskich. W wolnych chwilach ogląda mecze koszykówki, grilluje i spędza czas na plaży. Wraz z żoną Ellen mieszka w Charleston, w stanie Karolina Południowa.

2032
E-book

Programowanie w języku Ruby. Mikrousługi i konteneryzacja

Michał Sobczak

Poznaj Ruby on Rails od praktycznej strony! Odkryj język Ruby i platformę Rails Naucz się testować i uruchamiać swój kod Poznaj zalety mikrousług i konteneryzacji Ruby to nowoczesny, wieloparadygmatowy, interpretowany język programowania. Wraz z platformą Rails stanowi jedno z najpopularniejszych rozwiązań służących do szybkiego tworzenia aplikacji sieciowych; wspiera wiele znanych serwisów dostępnych w internecie. Ruby on Rails od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce platform klasy MVC - dzięki rozbudowanym funkcjom, wysokiej wydajności oraz łatwości pisania kodu, a także możliwości stosowania dużej liczby rozszerzeń. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wykorzystać tę platformę w swoich projektach, jesteś na dobrym tropie! Dzięki tej książce poznasz możliwości i konstrukcje języka Ruby oraz mechanizm działania platformy Rails, a w szczególności interfejs Rack. Dowiesz się, jak zapewniać odpowiednią jakość swoich rozwiązań, nauczysz się je uruchamiać przy użyciu technologii wirtualizacji VMware ESXi oraz konteneryzacji Docker na platformach OpenShift Origin, OKD i Nomad. Prześledziwszy praktyczne przykłady, zdobędziesz wiedzę na temat architektury mikrousług, poznasz też sposoby wykorzystania oprogramowania GitLab w funkcji repozytorium kodu, systemu zgłoszeń, bazy wiedzy i narzędzia CI/CD. Mechanizmy języka Ruby i ich praktyczne zastosowanie Programowanie strukturalne i obiektowe oraz metaprogramowanie Możliwości platformy Rails i ich wykorzystanie w praktyce Zastosowanie interfejsu Rack i szyny usługowej RabbitMQ Zapewnianie jakości aplikacji - teoria i praktyka Uruchamianie aplikacji przy użyciu maszyn wirtualnych i kontenerów Zastosowanie systemów orkiestracji kontenerów Praca z repozytorium kodu oraz ciągła integracja i dostarczanie (CI/CD) Naucz się tworzyć wydajne aplikacje sieciowe z Ruby on Rails!