Verleger: Wydawnictwo Biblos
Wydawnictwo Biblos zostało powołane do życia pod koniec 1990 roku przez biskupa Józefa Życińskiego. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych autorów wydawnictwa Biblos jest ks. prof. Michał Heller, laureat Nagrody Templetona, przyznawanej za szczególne osiągnięcia w pokonywaniu barier między nauką a religią. To tutaj ukazała się jego programowa publikacja Nowa fizyka i nowa teologia. Wydawnictwo współpracowało z Ośrodkiem Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, drukując zarówno kolejne rozprawy skupionych wokół niego uczonych (Jerzego Dadaczyńskiego, Zbigniewa Liany, Janusza Mączki, Teresy Obolewitch, Tadeusza Sierotowicza, Stanisława Wszołka), jak i renomowany periodyk „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce”. Ze szczególną siłą wydawnictwo angażuje się w pogłębianie znajomości Biblii wśród swoich czytelników. Oferta w tej dziedzinie jest nadzwyczaj bogata: od publikacji o charakterze akademickim (seria „Scripturae Lumen. Biblia i jej oddziaływanie”), przez tradycyjne komentarze biblijne („W kręgu słowa”, „Duszpasterski komentarz do Nowego Testamentu”, „Podręczny komentarz biblijny”) po wysmakowane estetycznie, bogato ilustrowane eseje (m.in. „Tobie mówię, wstań!”. Cuda Jezusa w ewangeliach, „Pan rzeczywiście zmartwychwstał!”. Nowotestamentalne orędzie o zmartwychwstaniu Pana, z komentarzem teologiczno-biblijnym ks. Antoniego Paciorka i z komentarzem ikonograficznym Anety Kramiszewskiej).
17
E-book

Nie chowaj się przed Bogiem

Ks. Marek Dziewiecki

Przed niczym tak bardzo nie uciekamy, jak przed rozpaczą, i za niczym tak bardzo nie gonimy, jak za szczęściem. Człowiek to przecież jego odwieczny poszukiwacz. Od zarania dziejów przemierza różne drogi w nadziei na szczęśliwe życie, nieświadomy, że wiele z nich wiedzie w rzeczywistości na manowce. Pewną drogę do szczęścia wskazuje nam Bóg, który jako jedyny wie, co dla nas dobre, który rozumie nas i kocha. Szczęśliwy człowiek, który się przed Nim nie chowa. Autor tej książki jest księdzem, psychologiem, dyrektorem telefonu zaufania. Rozmawia z młodymi ludźmi w cztery oczy, a także spotyka się z nimi w zatłoczonych salach w szkołach, na uczelniach, w parafiach. W swojej nowej książce mówi o tym, jak odkryć własną drogę do szczęścia i co robić, aby nie dać się z niej zepchnąć siłom zewnętrznym i własnym słabościom.

18
E-book

Modlitwa w tradycji Kościoła

Ks. Piotr Łabuda

Wszystko może być modlitwą, ale pod warunkiem: że to nie jest usprawiedliwienie tego, iż ja w ogóle nie znajduję czasu, aby oddawać chwałę Bogu na modlitwie w sensie ścisłym. Bo prawdopodobnie, gdy ktoś nie będzie miał takich stałych punktów w ciągu dnia czy tygodnia na modlitwę, wtedy ta modlitwa będzie byle jaka. Można się modlić pracując, można się modlić w innych sytuacjach, natomiast to nie może być usprawiedliwienie, że nie mamy czasu na modlitwę w wyciszeniu. Jeśli człowiek żyje Ewangelią, to wszystko, co czyni, jest ewangeliczne" (z rozmowy z ks. bpem Leszkiem Leszkiewiczem)

19
E-book

Modlitwa Serca

Ks. Daniel Syjud; Ks. Bartłomiej Wilkosz

Rozważania adwentowe, które przeprowadzą nas przez niezwykły okres Adwentu zawierają sobie zarazem prostotę i wielką mądrość. Napisane przez pełnych pasji do życia kapłanów pokazują jak żyć wiarą i nadzieją w codzienności.

20
E-book

Będziecie moimi świadkami. Rekolekcje watykańskie 8-14 marca 1981 r

Bp Jerzy Ablewicz

Będziecie moimi świadkami to zapis wyjątkowych rekolekcji, które bp Jerzy Ablewicz wygłosił w Watykanie dla Jana Pawła II w 1983 roku. Nauczania prowadzą przez słowo Boże i uczą, jak je przyjąć, aby stawać się świadkiem żyjącego Jezusa Chrystusa. Na nowo rozpalają serce każdego, kto chce być napełniony Słowem i być Bożym znakiem dla innych. Rekolekcje szczególnie obejmują powołanie do kapłaństwa, ale każdy odbiorca znajdzie inspirację do swojego życia i zachętę, by świadczyć o Bogu tam, gdzie jest.

21
E-book

Konieczność wyboru

ks. Radosław Rychlik

Konieczność wyboru. Rozważania adwentowe na każdy dzień

22
E-book

W Jego ranach jest nasze zdrowie - Kazania Pasyjne 2020

ks. Teodor Szarwark

Autor zbioru, Ks. Teodor Szarwark, patrzy na mękę Chrystusa przez pryzmat Czwartej pieśni o Słudze Pańskim z Księgi Izajasza. Rozważając poszczególne jej fragmenty, zwraca szczególną uwagę na cierpienie Zbawiciela i Jego rany, w których dostrzega lekarstwo na rozmaite trapiące człowieka choroby duszy. Zachęca do tego, by z ufnością czerpać łaski, zbliżając się do krzyża, na którym zawisło zbawienie świata - Bóg-Człowiek "przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy" (zob. Iz 53,5). Uzupełnieniem kazań pasyjnych jest zamieszczona na końcu propozycja rozważań stacji drogi krzyżowej.

23
E-book

Cztery przygody z legendą, co się z historią zna

Anna Kościółek

Olek i Maja, spędzają wakacje w Tarnowie, za sprawą swoich nowych przyjaciół, Iwy i Lela, przeżyli cztery przygody z legendą: O Jankach i Spytkach, świetliku z wieży katedralnej i braciach głogowych, złym lichu i służącym mu maszkarach, mocarnej Zosi i kniaziu Konstantym, wiewiórkach z Wiewiórki i wróblach-listonoszach, Tadku i jego dziadku, szczurku Fredku, co złego generała przedrzeźniał, oraz naczelniku Kościuszce - Co z tej przygody wyniknie przeczytajcie sami.

24
E-book

KRĄG BIBLIJNY Zeszyt spotkań 45. Materiały dla duszpasterzy, animatorów i wszystkich, którzy pragn

Red. Ks. dr hab. Piotr Łabuda, prof. UPJPII

Krąg Biblijny nr 45 Bóg w najróżniejszy sposób mówi do tych, którzy pragną Go usłyszeć. Jak pisze autor Listu do Hebrajczyków: "Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatnich dniach przemówił do nas przez Syna" (Hbr 1,1). Dlatego tak wielkim darem jest dla nas Biblia jako żywe słowo Boga kierowane do człowieka przez całe dzieje zbawienia. Mamy nadzieję, że "Krąg Biblijny" pomaga czytelnikom, duchownym i świeckim, otwierać się - jak św. Józef - na tajemnicę i moc Bożego słowa. Przed nami już jego zeszyt 45. Część pierwsza koncentruje się na omówieniach kolejnych perykop Ewangelii według św. Mateusza. Jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, współczesna egzegeza biblijna znajduje w nich swoje oświetlenie w komentarzach ojców Kościoła, manifestując w ten sposób właściwy katolicyzmowi sojusz Pisma św. i Tradycji. Jeśli chodzi o część drugą, to nie ulega wątpliwości, że czekają nas poważne zmiany, jako że dobiegają właśnie końca wszystkie trzy cykle dotychczas składające się na nią. Cykl poświęcony starożytnym pismom żydowskim i wczesnochrześcijańskim zamyka artykuł o apokryfach nowotestamentalnych. Szczegółowa charakterystyka Księgi Malachiasza wraz z przedstawieniem obowiązującego w niej rozumienia przymierza z Bogiem zwieńcza omawianie Starego Testamentu, natomiast interpretacja ostatniej serii wizji, jakie stały się udziałem św. Jana na wyspie Patmos, kończy prezentację Apokalipsy, a wraz z nią - pism Nowego Testamentu. W części trzeciej jak zwykle zostały podjęte zagadnienia liturgiczne w perspektywie biblijnej. Po omówieniu siedmiu sakramentów kolej na sakramentalia i błogosławieństwa i im jest ona tym razem poświęcona. Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II zaprasza nas, abyśmy wzorem św. Józefa nieustannie zanurzali się w tajemnicę Boga, który pragnie do nas mówić poprzez swoje słowo. Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jan Pawła II