Wydawca: 6
249
Ebook

Twoja praca. Jak osiągnąć dobrostan i uniknąć wypalenia zawodowego

Alicja Kotłowska

Nicnierobienie czy aktywność – jak odpocząć w trzy dni Surykatka, konik polny, a może mrówka? Którym typem pracownika jesteś? Polski rynek pracy jest dobrym miejscem. Co jeszcze możemy poprawić? Fala powrotów z emigracji zarobkowej? "Połowa polskich pracowników uważa swoje wynagrodzenie za nieadekwatne" To pozycja, która powinna znaleźć się na biurku każdego menedżera dbającego o swój zespół oraz każdego pracownika 7 oznak wypalenia zawodowego: jak rozpoznać i działać? Tytuł prezesa nie wystarcza, by mieć autorytet. Czas na zmianę Praca, która ma sens. O dobrostanie, granicach i transformacji świata pracy. Ta książka jest kompendium wiedzy dla nowoczesnych menadżerów zainteresowanych poprawą dobrostanu swoich pracowników, jak również dla pracowników szukających szczęścia w życiu zawodowym. Oparta jest na najnowszych badaniach z polskiego i światowego rynku pracy, a także na bogatym doświadczeniu zawodowym autorki pracującej w Polsce, Wielkiej Brytanii i Indiach. Zawiera cenne praktyczne porady ekspertów w dziedzinie biznesu, medycyny, edukacji i mediów. Kilkanaście testów do diagnozowania sytuacji w pracy pomoże w rozpoznaniu częstych problemów, takich jak stresory, wypalenie zawodowe, mobbing, poczucie braku sensu pracy, złe dopasowanie pracownika do pracy, toksyczne środowisko w pracy, pracocentryczność. Dziś, gdy praca przestała być jedynie źródłem dochodu, młode pokolenia sygnalizują coraz większą potrzebę sensu pracy, wspólnotowości w organizacjach, samorealizacji, jak również lepszej relacji pomiędzy pracą a życiem. Autorka zachęca do przemyślenia modelu "pracowitej mrówki". Proponuje tworzenie jakościowych miejsc pracy o płaskich strukturach, które są bardziej wspierające dla pracowników niż tradycyjne, hierarchiczne konstrukcje mrowiska. Z książki dowiesz się: Jak stworzyć jakościowe miejsce pracy o charakterze demokratycznej wspólnoty, a nie hierarchicznej struktury, aby zmniejszyć rotację pracowników w firmie Jak skracać czas pracy, a jednocześnie nie tracić na efektywności i produktywności (czterodniowy tydzień, praca rotacyjna, nowe tryby pracy) Jak zwiększać lojalność pracowników poprzez wspieranie ich rozwoju, redukowanie wypalenia zawodowego, stresu i toksycznych warunków pracy Jak zadbać o dobrostan cyfrowy, efektywność w pracy, zdrowy sen i dopasowanie pracy do indywidualnych uwarunkowań pracowników

250
Ebook

Beria. Oprawca bez skazy

Françoise Thom, Françoise Thom

W historii Związku Radzieckiego nie ma okresu równie pasjonującego jak ten, który nastąpił bezpośrednio po śmierci Stalina, i mało jest spraw równie tajemniczych, jak śmierć Ławrientija Berii, odsuniętego od władzy wskutek spisku Chruszczowa, Malenkowa i Mołotowa i straconego w 1953 r. Odpowiedzialny za cierpienia i śmierć niezliczonych ofiar sowieckiego komunizmu, także Polaków, w szczególności zaś za śmierć polskich oficerów w Katyniu, Beria w pełni zasłużył na miano największego stalinowskiego zbrodniarza, sadystycznego kata, diabolicznej bestii niezmierzonych osobistych ambicjach. Jednak upadek Związku Sowieckiego i otwarcie archiwów niespodziewanie ukazało jeszcze jeden, paradoksalny wymiar jego wizerunku. Po śmierci Stalina, Beria snuł szeroko zakrojone plany głębokich ustrojowych reform, plany które bez wątpienia stały się bezpośrednią przyczyną jego upadku. W swojej monumentalnej biografii Berii, francuska sowietolożka Françoise Thom przedstawia pełną sprzeczności i paradoksów postać człowieka, którego Stalin uważał za sowiecki odpowiednik Heinricha Himmlera.   Thom stworzyła monumentalne dzieło, opisujące losy jednego człowieka i całą historię komunizmu.  Le Figaro Françoise Thom jest francuską historyczką i wybitną sowietolożką, wykłada historię nowożytną na Sorbonie. Autorka książek, poświęconych historii Związku Sowieckiego, m.in. Le Moment Gorbatchev, Les Fins du communisme oraz opracowania wspomnień syna Berii Beria, mon pere: au cur du pouvoir stalinien.

251
Ebook

Kultura monastyczna w późnośredniowiecznej Bułgarii. Byzantina Lodziensia XXX

Jan Mikołaj Wolski

Mnisi i anachoreci odgrywali różnorakie role w społeczeństwie późnośredniowiecznej Bułgarii. Klasztory i pustelnie były "przystanią zbawienia", zapewniały odpowiednie warunki do prowadzenia prawdziwie chrześcijańskiego życia. Mnisi - najbliżsi Bogu spośród ludzi ("ziemscy aniołowie i niebiańscy ludzie") - sprawowali modlitewną opiekę nad chrześcijańską ekumeną. Ich orędownictwu wierni powierzali swoje codzienne troski, a władcy - losy kraju. Środowiska klasztorne ze swoimi skryptoriami jawią się nam jako najaktywniejsze ośrodki kulturotwórcze. Znajomość podstaw kultury mniszej jest niezbędna dla zrozumienia wielu zagadnień związanych z życiem ówczesnych Bułgarów. Niniejsza monografia daje przegląd tych aspektów życia mnichów i eremitów, które przesądziły o ich odrębności. Analizie poddany został system norm i wartości oraz struktura tej grupy, a także jej znaczenie jako instytucji społecznej. Dokonana przez autora metodyczna selekcja źródeł zaowocowała świeżym spojrzeniem na wiele zagadnień aktualnych dla filologów i historyków. Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej, przygotowywanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Mirosława J. Leszki w Katedrze Historii Bizancjum i obronionej w lipcu 2017 r. "Na podstawie solidnej analizy źródłowej rozprawa przedstawia ówczesne ideały życia ascetycznego, dotyczące celu życia mnichów, hierarchii ideałów i poszczególnych wzorców, jak i sposobu ich realizacji, jak kseniteia, wyobcowanie i wyrzeczenie się świata i siebie, pokuta czy modlitwa. Dobrze wydobywa z tekstów źródłowych napięcia, jakie istniały między wysokimi ideałami a słabością ludzką przejawiająca się w mniszej codzienności. Właściwie także przedstawia różne formy życia monastycznego: wspólnotowe, pustelnicze czy półpustelnicze, a także relacje społeczne, które były udziałem ówczesnych mnichów. Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa

252
Ebook

Autopromocja, autoprezentacja, wizerunek w mediach masowych. T. 3

red. Aleksandra Kalisz, red. Ewelina Tyc

Kolejny – trzeci – tom z serii autopromocyjnej pt. Autopromocja, autoprezentacja, wizerunek w mediach masowych stanowi zbiór artykułów, które tym razem strategii kreowania wizerunku poszukują właśnie w mediach masowych. W tej niezwykle chłonnej przestrzeni dojrzeć można bowiem realizacje rozmaitych strategii autopromocyjnych przyjmowanych przez tych, którzy wszelkimi możliwymi sposobami próbują zaistnieć w świadomości czytelnika, słuchacza czy widza. Przywołane taktyki są zatem nie tylko asumptem do podjęcia refleksji nad rozmaitymi jednostkami czy grupami społecznymi wykorzystującymi przestrzeń publiczną w celu promowania własnego wizerunku, lecz także doskonałym punktem wyjścia do analizy obranej przestrzeni medialnej, w której za sprawą słowa i obrazu dokonuje się prezentacja określonych postaw. Mamy nadzieję, że teksty, które oddajemy w Państwa ręce zainteresują, pobudzą do refleksji i będą inspiracją do odkrywania dyskursu autopromocyjnego.

253
Ebook

Im Schmiedefeuer

Georg Ebers

Georg Ebers (1837-1898) war ein deutscher Ägyptologe und Schriftsteller. Die Themen der Romane wählte er teilweise aus dem Umfeld seiner wissenschaftlichen Arbeit, also der ägyptischen Geschichte, aber auch aus anderen Epochen. Neben populärwissenschaftlichen Büchern, schrieb Ebers auch historische Romane. Im Schmiedefeuer ist eine historische Romanze aus Nürnberg. Dieser Roman handelt von den Schwestern Eva und Els Ortlieb und einer spätmittelalterlichen Romanze in Nürnberg.

254
Ebook

Czas w przestrzeni miasta. Przykład Łodzi

Paulina Tobiasz-Lis

W publikacji autorka zajęła się czasem wyznaczającym specyficzny rytm, ciągłość i przemijanie kolejnych pokoleń, ich relacji społecznych odłożonych w przestrzeni. Zawarte w książce analizy pozwalają lepiej zrozumieć nie tylko jej mieszkańców, tożsamość struktury miejskiej, ale także czynniki kształtujące wyobrażenia osób o danym miejscu, w tym wypadku Łodzi. Problem podjęty w pracy jest ważny zarówno z poznawczej, jak i praktycznej perspektywy związanej z odpowiednim kształtowaniem przestrzeni miasta - nowoczesnego, a jednocześnie niewykorzenionego z tradycji i tożsamości danego miejsca, w którym ludzie czuliby się dobrze, mogąc odnaleźć punkty odniesienia do przeszłości i do przyszłości. Publikacja powinna zainteresować naukowców zajmujących się problematyką miejską, studentów geografii, gospodarki przestrzennej, architektury, pracowników biur promocji miast oraz łodzian.

255
Ebook

Katolik talibem?

Zbigniew Kaliszuk

Związki partnerskie, eutanazja, aborcja, in vitro czy katolik może mieć na ich temat własne zdanie? A jeśli zdanie to zbiega się ze stanowiskiem Kościoła? Czy to znaczy, że nie potrafi myśleć samodzielnie? W książce tej, będącej kontynuacją świetnie przyjętych dwóch pierwszych tomów (Katolik frajerem?, Katolik ofiarą?), znajdziesz zapis gorących dyskusji o sprawach, które poruszają opinię publiczną i wywołują największe emocje. O prawach homoseksualistów, kobiet, księży, nienarodzonych dzieci i osób cierpiących rozmawiają m.in. Przemysław Babiarz, Krzysztof Ziemiec, Teresa Tomeo, Marek Jurek, Tomasz Terlikowski, Bronisław Wildstein, Wojciech Sadurski, Izabela Jaruga-Nowacka czy Szymon Grzelak. Jak trafić do ludzi, którzy nie widzą różnicy między talibem a katolikiem? Jak odmienić serce tych, którzy uważają Jezusa za przestarzały obciach? Ta książka w dużym stopniu pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie. A jest ono fundamentalne dla przyszłości chrześcijaństwa Łukasz Adamski, publicysta tygodnika Sieci, redaktor naczelny portalu wNas.pl. Bardzo dobra, rzeczowa dyskusja dotycząca tematów seksu, aborcji, in vitro, eutanazji przedstawiona z różnej perspektywy światopoglądowej. Tę książkę powinien przeczytać każdy katolik i nie katolik - Michał Chorosiński aktor.

256
Ebook

Między Berlinem a Pekinem

Łukasz Warzecha

Czy Rosja ulegnie rozpadowi? Czy może raczej zaatakuje Zachód? Czego obawiają się Skandynawowie? Dlaczego analizy polityki zagranicznej najlepiej robić za publiczne pieniądze? Czemu Niemcy chcą, żeby wszyscy byli do nich podobni? Czy islam ma w sobie pierwiastek agresji? Dlaczego premier Erdogan bez problemu trzyma Turcję w garści? Co śpiewają Ukraińcy w ogródku piwnym? Czy na ulicach w Dagestanie jest bezpiecznie? Między Berlinem a Pekinem przyniesie odpowiedź na te i wiele innych pytań. Rozmowy Łukasza Warzechy z ekspertami Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia prestiżowego think-tanku o 25-letniej tradycji zaciekawią i laika, i specjalistę w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Są też swoistym kompendium wiedzy o obszarach leżących w kręgu zainteresowania OSW, a przedstawiona w nich strategiczna perspektywa sprawi, że nie stracą na aktualności. Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych bliższym i dalszym sąsiedztwem Polski szczególnie w czasach, gdy świat jest coraz mniej uporządkowany.