Видавець: 3
3865
Eлектронна книга

Jarzmo wielkości Francji. Francuscy intelektualiści o wyzwaniach XXI wieku

Marcin Darmas, Agaton Koziński

Pascal Bruckner, Pierre Rosanvallon,  Chantal Delsol,  Pierre Manent, Philippe Raynaud,  Georges Mink, Rémi Brague,  Michel Wieviorka,  Éric Fassin,  Gilles Kepel, Olivier Roy,  Anne-Marie Pel-letier,  Olivier Mongin,  Roger Chartier,  Andrzej Żuławski,  Dominique Wolton,  Annette Wieviorka,  François Godement, Yves Cohen,  Alain Besançon – francuscy intelektualiści i wybitni przedstawiciele nauki, kultury i sztuki − w rozmowach z Marcinem Darmasem i Agatonem Kozińskim kreślą rozległy, skomplikowany i niepokojący obraz wyzwań stojących obecnie przed Francją, Europą i światem. Odwołując się do dziedzin, w których są ekspertami – historii, filozofii, socjologii, nauk politycznych, lingwistyki, mediów, literatury − stawiają niełatwe diagnozy dotyczące polityki Francji, kryzysu Europy i jej struktur, modelu państwa, zamachów terrorystycznych, obecności i roli religii, wolności wypowiedzi, stosunku do historii, nowych metod komunikacji, geopolityki, w tym roli Rosji czy Chin… Każda z dwudziestu fascynujących rozmów nie tylko mówi wiele o problemach współczesnego świata, ale też daje wgląd w różnorodność francuskiego życia intelektualnego oraz panujące w nim nastroje.  Część zaprezentowanych rozmów powstała w ramach cyklu "Myśl Francuska XXI wieku", zorganizowanego przez Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Francuski i Ambasadę Francji w Polsce. Agaton Koziński - absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor dziennika „Polska The Times”, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Nasza Historia”. Wcześniej pracował w redakcji zagranicznej Polskiej Agencji Prasowej (PAP) oraz dziale Świat tygodnika „Wprost”. Były redaktor naczelny „Almanachu Energetycznego” i „Monitora Unii Europejskiej”. Marcin Darmas - socjolog kultury i dziennikarz. Adiunkt w Ośrodku Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW. Opublikował wiele prac o literaturze Michela Houellebecqa, m.in. w „Odrze”, „Znaku” oraz „Rzeczpospolitej”. Pracę doktorską poświęcił etosowi rycerskiemu. W 2014 r. wydał Obywatela rycerza. Zarys socjologii filmu nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pisze książkę na temat boksu.

3866
Eлектронна книга

POLSKI C2. MEGATEST. Polish in Exercises

Stanisław Mędak

MEGATEST to znany i doceniony przez czytelników uniwersalny zestaw testów, ćwiczeń i zadań gramatyczno-leksykalnych dla obcokrajowców uczących się języka polskiego lub osób przygotowujących się do zdobycia certyfikatu dla zaawansowanych. To również znakomite kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy chcą utrwalić i poszerzyć znajomość języka polskiego. MEGATEST zawiera: - wybór testów dla poziomu C2 - ponad 200 zadań testowych z kluczem obejmujących normę oficjalną i potoczną - 25 bloków zagadnień gramatycznych i składniowych - indeks pojęć Znasz dobrze język polski? Przygotowujesz się do zdobycia certyfikatu dla zaawansowanych? Megatest Wydawnictwa LINGO to pierwsza tego typu publikacja na rynku polskim na odpowiednim dla Ciebie poziomie! Książka obejmuje poziom C2 zgodnie z klasyfikacją Rady Europy Would you like to test your Polish at C2 level? You’re looking for a single book which will answer all your questions on grammar, vocabulary and syntax? In that case, MEGATEST from LINGO publishers is for you! It is new edition of the first truly comprehensive collection of grammar and vocabulary tests, exercises and tasks for learners of Polish as a foreign language and for all those who are preparing for language exams. It is also the perfect textbook for all those who wish to consolidate and deepen their knowledge of the Polish language. MEGATEST comprises: - more than 200 tests, including official and colloquial forms - 25 sections with grammar and vocabulary tasks - index of terms MEGATEST covers level C2, as defined in the Common European Framework of eference for Languages (CEFRL) of the Council of Europe.

3867
Eлектронна книга

Śluby panieńskie

Aleksander Fredro

„Śluby panieńskie” to komediowy utwór dramatyczny Aleksandra Fredry z 1832 roku, napisany wierszem.  Fabuła komedii opowiada historię dwóch panienek Anieli i Klary, które postanawiają nigdy nie wychodzić za mąż i dręczyć mężczyzn swą obojętnością. Zakochany Albin od razu zostaje odrzucony przez Klarę, Aniela również jest obojętna na zaloty Gustawa, który z początku nie mógł uwierzyć w owe przysięgi dziewcząt. W końcu wymyśla on intrygę w celu zdobycia ukochanej i pomocy płaczącemu z rozpaczy Albinowi.

3868
Eлектронна книга

Angielski. Rozmówki. Powiedz to!

Agnieszka Szymczak-Deptuła

Śmiało! Powiedz to! Z rozmówek LINGO z serii "Powiedz to!" korzysta się bardzo prosto, a ich zawartość jest aktualna i sprawdzona w praktyce. Znajdziesz w nich wszystkie najpotrzebniejsze zwroty i wyrażenia od rozmów o pogodzie do wysyłania e-maili. Rozmówki "Powiedz to!" pomogą Ci kiedy: podróżujesz po Anglii, Ameryce i całym świecie, wybierasz się w interesach, szukasz pracy, rezerwujesz hotel, robisz zakupy, korzystasz z Internetu, potrzebujesz pomocy w nagłym wypadku. Tak mówią rodowici Anglicy. Nie bój się po nich powtarzać! Ebook zawiera dodatkowe materiały w formacie mp3

3869
Eлектронна книга

Fanshawe

Nathaniel Hawthorne

Hawthornes use of the language is magnificent, and the premise was interesting. We get acquainted with the love triangle between the heiress of Ellen, the immature student Edward and the painful scientist Fanshaw, and everything starts to go south after the villain enters. The pacing of this novel goes beyond the strange and not in a good way. After the first half of the novel, all expectations disappeared, even the idea that the search for the abducted girl had just begun.

3870
Eлектронна книга

Lysbeth. A Tale of the Dutch

H. Rider Haggard

Lysbeth: A Tale of the Dutch an exciting historical adventure novel. The action takes place during the Spanish Inquisition and describes some of the horrors that occurred, giving you an idea of?? what it was like to live during this time period. Follow Lysbeth, a young Dutch girl who struggles through life, experiencing times of hardship and peace, sadness and happiness, war and love. This heartbreaking story will remind you of the values?? of religious freedom.

3871
Eлектронна книга

"Studia Etnologiczne i Antropologiczne" 2016. T. 16

red. Michał Rauszer, red. Grzegorz Studnicki

Za każdym razem, kiedy żegnamy się z jakimś paradygmatem, obszarem badawczym, warunkiem praktykowania antropologii czy w ogóle z historią, szybko okazuje się, że wraca to w innej, nowej formie i niekoniecznie jako farsa, jak powiedziałby klasyk myśli społecznej. Wraz z osławionym „końcem historii” Francisa Fukuyamy mieliśmy oto przejść do pozbawionego społecznych tarć społeczeństwa liberalnego, kształtowanego przez odniesienie do indywiduum, jako punktu wyjścia polityki i społecznego zarządzania. Choć polityka i ekonomia nadal są oparte na tym indywidualistycznym paradygmacie, to można dostrzec symptomy próby budowania wspólnotowości na nowo. Próby te dodatkowo są wzmacniane przez permanentny już kryzys finansowy, który rozpoczął się w 2008 roku, czy trzaskający w szwach uniwersalizm europejski. Tutaj z punktu widzenia antropologa pojawia się pierwsza kwestia, a mianowicie: jak powiązać te globalne procesy z lokalnymi formami wytwarzania tożsamości czy wspólnotowości? Trudno doszukiwać się bezpośredniego oddziaływania transakcji finansowych dokonywanych tysiące kilometrów od Polski na swoistą wspólnotowość użytkowników ogródków działkowych i walki o ich utrzymanie. To, co łączy oba procesy, to wpisanie w globalne przemiany wzajemnego splotu ekonomii, kultury i ideologii, dla których punktem odniesienia jest „rentowność”. Pojawia się tutaj oczywiście problem zaangażowania antropologa w badania, a jest to problem nie tyle etyki badawczej, ile etyki badających, a więc tego, jaki zbiór wartości będą oni podzielać. Tak zwany zwrot zaangażowany w antropologii i badaniach etnograficznych został już w Polsce zasygnalizowany i coraz częściej traktuje się go jako podstawowy paradygmat. W niniejszej publikacji proponujemy przyjrzeć się tej zmianie między innymi od strony próby zaprzęgnięcia do badań etnograficznych praktyk artystycznych oraz animacyjnych. Takie analizy, uzupełnione o przegląd teorii dotyczących metodyki tego typu badań, stanowią próbę rozpoznania „stopnia zero” praktykowania antropologii.   Od Redakcji (fragment)

3872
Eлектронна книга

Inna miłość?

Kajetan Kiping

Głównym tematem tej pracy jest kwestia seksualności ukazywana w polskiej prozie po 1989 roku. W składających się na tę pracę trzech rozdziałach zostały zanalizowane wybrane dzieła literatury współczesnej pod względem sposobów ukazywania seksualności. Najistotniejszym tematem książki stała się inna miłość, przez którą należy rozumieć obecne w najnowszej prozie obrazy odmienności seksualnych homoseksualizm i biseksualizm.Pierwszy rozdział został poświęcony tematyce homoerotycznej w polskiej literaturze XX wieku, począwszy od pierwszych utworów o tej tematyce 622 upadki Bunga (Stanisława Ignacego Witkiewicza 1919), a skończywszy na tekstach najnowszych, m.in. takich twórców, jak Michał Witkowski, Bartosz Żurawiecki, Ewa Schilling czy Marcin Szczygielski. Istotnym uzupełnieniem przedstawionych rozważań stała się prezentacja funkcjonujących w badaniach teorii poświęconych kwestiom homoseksualizmu i feminizmu gender i queer theroy.    Kolejny rozdział przedstawia typologię postaci przedstawianych w powieściach i opowiadaniach o tematyce traktującej o odmiennościach seksualnych. Istotnym nośnikiem treści aksjologicznych, pozwalających na ocenę i postaci, i całego świata przedstawionego, są wyszczególnione przeze mnie kategorie zauważalne w utworach o tejże problematyce, tj. zdrada, grzech i upadek oraz kara za odmienność. Ostatni problem, jaki został poruszony w tej rozprawie w rozdziale trzecim, dotyczy próby określenia przyczyn i celów działań bohaterów oddających się "innej  miłości". W tym kontekście istotna dla rozważań okazała się kwestia stereotypu homoseksualności, jaki odnajdujemy i w kulturze, i w literaturze homoerotycznej.Książka, mimo iż o charakterze naukowym, zawiera ciekawe spojrzenie na współczesną literaturę popularną. Napisana z odwagą, wbrew obowiązującym konwenansom. Geje, lesbijki, "transy" czy to faktycznie "inna miłość"?Wstęp    5Rozdział I    8Kwestia seksualności w literaturze polskiej po 1989 roku    81. Tematyka homoerotyczna w literaturze polskiej XX wieku    82. Od gender po queer theory    123. Seksualność tradycyjna i homoseksualna w literaturze polskiej po 1989 roku    154. Literacki obraz postaci a problem seksualności    205. Obraz świata heteroseksualistów w prozie o tematyce homoseksualnej    23Rozdział II    27Różne modele życia seksualnego w literaturze polskiej po 1989 roku    271. Podział literatury traktującej o odmiennej seksualności    272. Typy postaw bohaterów w prozie o tematyce homoerotycznej    322.1 "Romantycy"    322.2 "Cwele i cioty"    382.3 "Wyzwoleni seksualnie"    412.3.1 "Wyzwoleni realnie"    412.3.2 "Wyzwoleni rzekomo"    432.4 Utrzymankowie    432.5 Bohaterowie patologiczni    442.6 Postaci maskujące swoją odmienną seksualność    453. Kategoria zdrady literaturze o tematyce seksualnej    474. Kategoria kary za odmienność    495. Kwestia grzechu i upadku    516. Kategoria przestrzeni    547. Sposoby pisania o odmienności    56Rozdział III    57Inna miłość? O ambiwalentnym traktowaniu seksualności w literaturze polskiej po 1989 roku    571. W poszukiwaniu normalności    572. W poszukiwaniu zaspokojenia seksualnego    623. Dwoistość pragnień    664. Różne drogi, jeden cel    675. Stereotyp a ukazywanie homoseksualizmu w literaturze    68Zakończenie    73Bibliografia    75