Verleger: Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska to najstarsza i największa uczelnia w regionie, która rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska w Częstochowie. Kształciła wtedy studentów na jednym wydziale – Wydziale Mechanicznym, obecnie uczelnia posiada sześć wydziałów, oferując studentom kilkadziesiąt kierunków i specjalności dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku i oczekiwań młodych ludzi. Politechnika Częstochowska to przyjazna i otwarta uczelnia, pełna ludzi z pasją ─ wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej i międzynarodowego środowiska studenckiego. Kształci specjalistów nauk technicznych i ekonomicznych, którzy kształtują polską gospodarkę opartą na wiedzy, wykorzystującą innowacje technologiczne, realizującą założenia zrównoważonego rozwoju. Jest uczelnią, która z powodzeniem odnajduje się na wymagającym rynku edukacyjnym, a jej działalność naukowo-badawcza przynosi wymierne korzyści w różnych obszarach działalności gospodarczej i społecznej.
33
E-book

Czysta energia i środowisko

Artur Błaszczuk, Izabela Majchrzak-Kucęba

Transformacja energetyczna Polski stała się faktem w obliczu spełnienia nie tylko wymogów związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej przez technologie i systemy energetyczne, ale również zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Naukowcy wraz z przedstawicielami przemysłu energetycznego realizują liczne projekty badawczo-rozwojowe oraz prowadzą prace naukowe, aby sprostać wyżej wymienionym wyzwaniom. Aktualnie główny nurt prowadzonych prac naukowych ukierunkowany jest na neutralność klimatyczną technologii wytwarzania energii. Czysta "zielona" energia jest wszechobecna w środowisku, pozostaje jedynie kwestia jej umiejętnego zagospodarowania i efektywnego wykorzystania, zarówno w dużej skali technicznej w postaci systemów/układów energetycznych, jak i małej skali na przykładzie przydomowych instalacji, jako sposób na walkę z globalnym ociepleniem klimatu. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie dotyczące optymalizacji istniejących systemów i technologii energetycznych pod kątem poprawy ich efektywności energetycznej oraz zaproponowania alternatywnego rozwiązania w zakresie magazynowania energii. Takie podejście ma istotne znaczenie z punktu widzenia osiągnięcia efektu synergii między czystymi "zielonymi" technologiami energetycznymi a otaczającym nas środowiskiem naturalnym. W rezultacie zainteresowanie się rozwiązaniami niskoemisyjnymi przełoży się na efekt finansowy zarówno dla konsumenta, jak i wytwórcy energii. Niemniej jednak, bez rozwoju w zakresie perspektywicznych układów i technologii energetycznych w oparciu o wydajne i intuicyjne narzędzia do modelowania występujących w nich zjawisk/ procesów, w tym również prognozowania optymalnych warunków wymiany ciepła oraz wskaźników środowiskowych na zasadzie wybranych przypadków, czy też zaproponowania modelowych technologii magazynowania energii w znacznym stopniu utrudni osiągnięcie celów i korzyści Europejskiego Zielonego Ładu. Stąd też niniejsza monografia kładzie duży nacisk na aspekt praktyczny prowadzonych badań i analiz przez autorów poszczególnych rozdziałów.

34
E-book

Zarządzanie projektami w dobie cyfrowej globalizacji

Piotr Pachura, Agnieszka Ociepa-Kubicka (red.)

Monografia jest pracą zbiorową, zawiera kilkanaście rozdziałów, których treść skupia się wokół problematyki zarządzania projektami. Autorki i Autorzy poszczególnych rozdziałów to przede wszystkim kadra naukowa i dydaktyczna Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. W pracy przedstawiony jest szeroki zakres zagadnień dotyczących strategicznych i operacyjnych instrumentów zarządzania projektami. Szczególny nacisk położony został na kwestie praktyczne związane z metodami, systemami informatycznymi, efektywnością procesów, budżetowaniem oraz kontrolą realizacji projektów. We wszystkich przedsiębiorstwach bez względu na branżę realizowane są różne projekty. Aby wszystko funkcjonowało prawidłowo i jednocześnie można było osiągnąć jak największą wydajność czy nieco zaoszczędzić, konieczne jest umiejętne zarządzanie projektami. Metodologie prowadzenia projektów są różne, dlatego też należy dobrać odpowiednią stosownie do potrzeb danej organizacji. Przejście od tradycyjnych metod zarządzania do wykorzystania zaawansowanych technologicznie narzędzi oznacza nie tylko zmianę narzędzi, ale również podejścia do pracy, komunikacji i rozwiązywania problemów w projektach. Warto podkreślić, iż era cyfrowa i postęp technologiczny przynoszą wiele dobrego, ale też niosą za sobą nowe zagrożenia, o których nie należy zapominać. Sprawne zarządzanie projektami jest szczególnie ważne w branżach takich jak: produkcja, IT, outsourcing usług, bankowość, ubezpieczenia, produkcja czy konsulting, w których zarządzanie projektem pomaga stworzyć strategiczny łańcuch wartości. Jednak bez względu na branżę znajomość podstaw zarządzania projektami i wprowadzenie kilku podstawowych narzędzi i metod przynosi zawsze wiele korzyści, zarówno dla organizacji, jak i dla zespołu. Celem niniejszej publikacji jest prezentacja wiedzy w zakresie problematyki zarządzania projektami w warunkach gospodarki epoki cyfrowej globalizacji. Treści przedstawione w kolejnych rozdziałach mają na celu przede wszystkim zaznajomienie Czytelników z aktualnym stanem wiedzy na temat zarządzania projektami oraz z konkretnymi metodami i narzędziami możliwymi do zastosowania w praktyce. Niniejsza publikacja stanowi wkład do obszaru wiedzy z zakresu zarządzania projektami, skierowana jest do wszystkich, którzy chcą poszerzyć wiedzę teoretyczną i praktyczną, szczególnie do studentów i doktorantów oraz nauczycieli akademickich.

35
E-book

Otoczenie współczesnych organizacji - szanse i wyzwania nowej normalności gospodarczej

Agnieszka Puto (red.)

"Nowa normalność gospodarcza" to termin używany do opisania środowiska gospodarczego i społecznego po pandemii COVID-19, w którym wszystkie aspekty życia społecznego, gospodarczego i indywidualnego wymagają nowych sposobów działania. Oznacza to, że wszystkie organizacje stanęły przed koniecznością dostosowania się do nowych wyzwań i zmieniających się warunków rynkowych, by zapewnić sobie przetrwanie. Nowa normalność może obejmować zmiany w zakresie działalności, w tym wprowadzenie nowych produktów lub usług, zmiany w kontaktach z klientami i pracownikami, a także wprowadzenie nowych technologii i procesów. Monografia została przygotowana przez pracowników naukowych Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu - stanowi zatem przykład twórczej współpracy autorów wywodzących się z różnych ośrodków naukowych. W monografii poruszono zagadnienia dotyczące złożonych uwarunkowań zarządzania współczesnymi organizacjami, odnoszące się do zarządzania zasobami ludzkimi, metod i instrumentów zarządzania, strategii zarządzania oraz oceny efektywności funkcjonowania i rozwoju różnych organizacji.

36
E-book

Metody badania wybranych właściwości mechanicznych materiałów metalowych i ich złączy spawanych

Grzegorz Golański, Agata Merda, Paweł Wieczorek, Klaudia Klimaszewska

Materiały metaliczne są najpowszechniej stosowanymi w technice tworzywami konstrukcyjnymi. Podobnie proces spawania jest równie popularnym sposobem łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych. Zarówno od materiałów metalicznych, jak i ich złączy spawanych wymaga się m.in. spełnienia określonych właściwości mechanicznych. Określenie właściwości mechanicznych materiałów metalicznych i ich złączy spawanych jest niezbędne przy doborze tworzyw konstrukcyjnych na wszelkiego rodzaju elementy konstrukcyjne oraz części maszyn i urządzeń. Badanie właściwości mechanicznych materiałów i ich złączy prowadzi się w sposób znormalizowany, tj. zgodnie z wytycznymi zawartymi w przedmiotowych normach, co umożliwia porównywanie wyników i odnoszenie ich do wymagań normatywnych. Tekst poszczególnych rozdziałów uzupełniony został o rysunki, schematy i tabele, jak również wzory do wyliczenia określonych wartości związanych z omawianymi zagadnieniami. Publikacja posiada także bogaty zestaw załączników w postaci tabel oraz wykaz norm. Książka przeznaczona jest dla kadry inżynierskiej, studentów kierunków technicznych wyższych uczelni, słuchaczy studiów podyplomowych oraz studentów studiów III stopnia (doktorantów). Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

37
E-book

Podstawy rachunkowości. Wyd. 4

Jolanta Chluska

W podręczniku przedstawiono podstawowe, wstępne zagadnienia rachunkowości przedsiębiorstw. Wskazano w nim istotę i znaczenie rachunkowości w jednostkach gospodarczych. Opracowanie ma charakter kompleksowy w zakresie prezentowania wiadomości z podstaw rachunkowości – od znaczenia rachunkowości poczynając, poprzez charakterystykę bilansu, zasady funkcjonowania kont księgowych, istotę i ewidencję podstawowych operacji bilansowych i wynikowych, po zakładowe zasady rachunkowości. Publikacja stanowi niezbędny zasób wiedzy teoretycznej, a jednocześnie zbliża do rozwiązań stosowanych w praktyce rachunkowości. Zagadnienia teoretyczne uzupełnione są przykładami, zestawem pytań, zadaniami, testami powtórzeniowymi oraz rozwiązaniami testów i wybranych zadań.

38
E-book

Innowacje społeczne w zarządzaniu przedsiębiorstwami komercyjnymi

Aleksander Pabian

Współczesnym przedsiębiorstwom przychodzi działać w coraz bardziej złożonych warunkach, w świecie zmienności i niepewności, natłoku danych i informacji, nieprzewidywalności zjawisk (co najlepiej pokazała pandemia COVID-19), a także dynamizmu procesów społeczno-ekonomicznych oraz silnej konkurencji. Niestabilność i nieprzewidywalność to główne cechy współczesnego otoczenia. Ważnym czynnikiem konkurencyjności przedsiębiorstw, regionów i gospodarek w obecnych warunkach jest innowacyjność. Dla wielu polskich przedsiębiorstw staje się ona warunkiem sine qua non poprawy bądź wręcz utrzymania pozycji rynkowej. W dzisiejszych czasach troska o interesy ekonomiczne musi być powiązana z dbałością o przestrzeganie etycznych zasad odpowiedzialności względem społeczeństwa. Jednocześnie procesy działalności innowacyjnej, w szczególności te nakierowane na społeczeństwo, pozostają nadal niewystarczająco zoperacjonalizowane i podbudowane metodologicznie, zwłaszcza w kontekście decyzyjnym. Podstawowym celem monografii jest próba teoretycznej i empirycznej refleksji nad złożoną problematyką innowacji społecznych w zrównoważonym rozwoju organizacji na przykładzie przedsiębiorstw działających na obszarze województwa śląskiego. Monografia podzielona jest na dwie zasadnicze części. Pierwsza posiada charakter teoretyczny, druga  integruje w sobie cechy wywodu teoretycznego oraz praktycznego, posiada także walor ilustrujący, szkoleniowy i inspirujący. Służy zrozumieniu okoliczności i ścieżek decyzyjnych w konkretnych przedsiębiorstwach i w określonych okolicznościach. Dzięki analogii część ta może zainspirować Czytelników do zaprojektowania ich własnych działań. Książka pozwoli mniej doświadczonym menedżerom zrozumieć istotę i docenić rolę innowacji społecznych, zaś doświadczonych praktyków zmobilizuje do prowadzenia odpowiedzialnej działalności gospodarczej oraz poszukiwania dalszych rozwiązań zarządczych, które będą korzystne zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i społeczeństwa.   W książce m.in. omówiono: źródła oraz istotę innowacji; zasadnicze aspekty teoretyczne zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwach; charakterystykę województwa śląskiego z punktu widzenia cech społeczno-demograficznych oraz gospodarczych; kondycję współczesnego otoczenia społecznego i przyrodniczego; doświadczenia praktyczne firm, które już stosują praktyki nakierowane na wzrost jakości życia w swoim otoczeniu; gotowe rozwiązania modelowe doskonalenia procesów zarządzania, które mogą pozwolić przedsiębiorstwom na tworzenie i wprowadzanie rozwiązań sprzyjających rozwojowi otoczenia społecznego oraz zachowanie niezmienionego stanu otoczenia przyrodniczego; zalecenia i rekomendacje praktyczne dotyczące zasad prowadzenia działalności gospodarczej i sposobów zarzadzania zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju i corporate social responsibility oraz prowadzących do osiągnięcia wartościowych celów społecznych i środowiskowych.

39
E-book

Marketing kreatywny - sztuka czy manipulacja?

Anna Niedzielska, Joanna Pikuła-Małachowska (red.)

Oddajemy w Państwa ręce podręcznik traktujący o trudnej sztuce marketingu. Przede wszystkim dlatego, że marketing cały czas ewoluuje. Przyczyniają się do tego zmiany zachodzące w zachowaniach odbiorców, postęp technologiczny, rozwój mediów oraz ewolucja sposobu zarządzania przedsiębiorstwami. Narzędzia marketingowe z jednej strony pozwalają skutecznie komunikować się z odbiorcami, z drugiej zaś umożliwiają im przekazywanie informacji zwrotnej. Pozwalają poznawać konsumentów i oferować im wartościowe produkty i usługi. Coraz częściej umożliwiają także dbanie o dobro społeczne i sprzyjają ochronie środowiska. Naturalnie marketing ma także wady, gdyby jednak ich nie miał, nosiłby znamiona sztuczności. Czy marketing jest sztuką kreacji czy sztuką manipulacji? Genialnym dzieckiem rynku czy nastawioną na zysk machiną wpływu na decyzje konsumentów? Przygotowując ten podręcznik, staraliśmy się spojrzeć na problem bardzo szeroko, pokazać genezę marketingu oraz to, jak zmieniał się na przestrzeni lat, zwrócić uwagę na jego współczesne, często niekonwencjonalne, narzędzia, odnieść się do tego, jakie kreatywne rozwiązania ze sobą niesie, pokazać, że kreacja ta oparta jest na przemyślanym zarządzaniu. W książce umieszczono sporo informacji praktycznych oraz ciekawostki związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Liczne odniesienia do literatury przedmiotu mają na celu spojrzenie na problem z rożnych punktów widzenia, by pozycja stała się najbardziej interesująca dla Czytelnika oraz by przekazać istotę wiedzy na temat marketingu. Z uwagi na to, że mają Państwo przed sobą podręcznik akademicki, to znajdują się w nim także ważne definicje wraz z legendą informującą, na których stronach ich szukać. Zachęcamy do zapoznania się z pozycją.

40
E-book

Potencjał innowacyjny w inżynierii materiałowej i zarządzaniu produkcją

Agata Dudek, Ewa Staniewska (red.)

W monografii przedstawiono różnorodne zagadnienia z dyscypliny inżynierii materiałowej oraz zarządzania produkcją i usługami, które zostały omówione na 44. Studenckiej Konferencji Naukowej. Materiał badawczy opiera się na pracach studentów, członków kół naukowych oraz doktorantów z polskich uczelni. Teksty zawarte w monografii skupiają się na istotnych i aktualnych zagadnieniach oraz problemach, ze szczególnym uwzględnieniem idei zrównoważonego rozwoju. W pierwszej części tej publikacji skoncentrowano się na innowacjach w inżynierii materiałowej, omawiając różne tematy, takie jak np. analiza mikrostruktury, właściwości użytkowe czy zużycie materiałów inżynierskich. W drugiej części uwzględniono zagadnienia dotyczące zarządzania i inżynierii produkcji, których podstawowym obszarem rozważań jest zapewnienie wysokiego poziomu efektywności podejmowanych działań. Znaczna część prezentowanej monografii obejmuje niezwykle istotne zagadnienia dotyczące innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, optymalizacji materiałowej, odnawialnych źródeł energii oraz efektywnego gospodarowania odpadami.