Verleger: Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska to najstarsza i największa uczelnia w regionie, która rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska w Częstochowie. Kształciła wtedy studentów na jednym wydziale – Wydziale Mechanicznym, obecnie uczelnia posiada sześć wydziałów, oferując studentom kilkadziesiąt kierunków i specjalności dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku i oczekiwań młodych ludzi. Politechnika Częstochowska to przyjazna i otwarta uczelnia, pełna ludzi z pasją ─ wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej i międzynarodowego środowiska studenckiego. Kształci specjalistów nauk technicznych i ekonomicznych, którzy kształtują polską gospodarkę opartą na wiedzy, wykorzystującą innowacje technologiczne, realizującą założenia zrównoważonego rozwoju. Jest uczelnią, która z powodzeniem odnajduje się na wymagającym rynku edukacyjnym, a jej działalność naukowo-badawcza przynosi wymierne korzyści w różnych obszarach działalności gospodarczej i społecznej.
49
E-book

Internacjonalizacja przedsiębiorstwa. Strategia zarządzanie pomiar

Piotr Kuraś

Procesy internacjonalizacji i globalizacji nie są zjawiskami nowymi. Właściwie ich początków można się doszukiwać od momentu, kiedy ludzie tworzyli pierwsze systemy wytwórcze, a następnie zaczęli się przemieszczać w celu pozyskiwania potrzebnych surowców i innych zasobów oraz ich wymiany. Z czasem, stopniowo, w celu ułatwienia takiej ekspansji zaczęto tworzyć różne udogodnienia, na przykład infrastrukturalne, które z jednej strony ją umożliwiały, a z drugiej strony stawały się jej akceleratorem. Procesy te przybrały na sile, na niespotykaną dotąd skalę, w latach 80. XX w. Stały się wówczas przedmiotem zainteresowania zarówno praktyków, jak i teoretyków zarządzania. Celem monografii jest rekapitulacja dorobku naukowego (zewnętrznego oraz badań własnych) w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz chęć ukazania złożoności i wielowymiarowości tego procesu, jego przyczyn i konsekwencji oraz zalet i wad. Nowatorstwo podejścia badawczego zastosowanego w pracy polega na rozpatrywaniu internacjonalizacji przedsiębiorstwa w perspektywie trzech wymiarów w zintegrowanym układzie. Do tych wymiarów zaliczone zostały: strategia, zarządzanie, pomiar. Internacjonalizacja rozpatrywana jest w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw (korporacji) produkcyjnych. Zagadnienia teoretyczne ilustrowane są licznymi przykładami z sektora samochodowego (samochodów osobowych). Praca w założeniu miała mieć charakter uniwersalny i raczej opisywać wielowymiarowy i złożony proces internacjonalizacji przedsiębiorstw produkcyjnych, aniżeli stanowić diagnozę sektora samochodowego.

50
E-book

Potencjał innowacyjny w inżynierii materiałowej i zarządzaniu produkcją

Agata Dudek, Ewa Staniewska (red.)

W monografii przedstawiono różnorodne zagadnienia z dyscypliny inżynierii materiałowej oraz zarządzania produkcją i usługami, które zostały omówione na 44. Studenckiej Konferencji Naukowej. Materiał badawczy opiera się na pracach studentów, członków kół naukowych oraz doktorantów z polskich uczelni. Teksty zawarte w monografii skupiają się na istotnych i aktualnych zagadnieniach oraz problemach, ze szczególnym uwzględnieniem idei zrównoważonego rozwoju. W pierwszej części tej publikacji skoncentrowano się na innowacjach w inżynierii materiałowej, omawiając różne tematy, takie jak np. analiza mikrostruktury, właściwości użytkowe czy zużycie materiałów inżynierskich. W drugiej części uwzględniono zagadnienia dotyczące zarządzania i inżynierii produkcji, których podstawowym obszarem rozważań jest zapewnienie wysokiego poziomu efektywności podejmowanych działań. Znaczna część prezentowanej monografii obejmuje niezwykle istotne zagadnienia dotyczące innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, optymalizacji materiałowej, odnawialnych źródeł energii oraz efektywnego gospodarowania odpadami.

51
E-book

Szkic rysunkowy w procesie budowania obrazu malarskiego

Jacek Sztuka

„Jacek Sztuka odsłania w monografii warsztat dochodzenia twórcy do ostatecznej wersji dzieła. (…) Z jednej strony prezentowane szkice są niejako scenopisami przyszłych realizacji, z drugiej anektują uczestnika by wraz z poszukującym rozwiązań autorem stał się „pielgrzymem” spełniającym się w drodze poszukiwań. Dr hab. Janusz Pacuda, (fragmenty recenzji). (…) otwarcie nowej karty szkicownika nie oznacza wcale zaczynania czegoś „od początku”. (…) Nowy szkic to tak jak powrót do jakiegoś świata, w którym ukonstytuowały się już właściwie wszystkie konkretne zależności i uwarunkowania. Pewne ścieżki w tym labiryncie kresek okazały się prowadzić „do nikąd”. Określone formy stały się już jakby oswojone czy „sprawdzone”, inne ulubione lub nawet powtarzalne. „Bohaterowie” zostali już wybrani i grają swoje role, a któryś z nich gra już rolę główną, a inni stanowią tło. Jacek Sztuka, (fragmenty monografii)

52
E-book

Budowanie marki w wirtualnych społecznościach. Wybrane przykłady z branży gier wideo

Maciej Sobociński

Wirtualne społeczności stanowią istotny element w branży gier wideo, a te, same w sobie, mogą stanowić dla nich „platformę”. Na przestrzeni lat znaczenie wirtualnych społeczności w branży było coraz bardziej dostrzegalne: tworzono wirtualne fankluby, fora, na których omawiano tematy związane z grami, wymieniano się poradami i doświadczeniami. Dzisiejsze tytuły, oprócz rywalizacji i kooperacji graczy, umożliwiają dzielenie się różnymi rodzajami treści ze znajomymi, a funkcje społecznościowe stanowią integralny element współczesnych konsol. Głównym celem publikacji jest opracowanie modelu zaangażowania wirtualnych społeczności w proces budowania marki w branży gier wideo. Dokonano analizy genezy zjawiska marki, a także zestawienia jej definicji. Przeprowadzono analizę literatury reprezentującej kolejne perspektywy badawcze ukierunkowane na markę. Podjęto rozważania nad rozróżnieniem pojęć tworzenia, kształtowania i budowania marki, a także zarządzania marką w kontekście kapitału marki. Omówiono zjawisko wirtualnych społeczności marki. Przeanalizowano ewolucję pojęcia społeczności, a także kategorię społeczności konsumpcji i społeczności marki. Rozpatrzono rozwój zjawiska społeczności wirtualnych w perspektywie ideologii Web 2.0. Omówiono również wskazywane w literaturze obszary oddziaływania poszczególnych rodzajów społeczności na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Scharakteryzowano branżę gier wideo, głównie w oparciu o dane wtórne pochodzące z raportów i opracowań analityków rynku, a także literaturę branżową. Przedstawiono strukturę branży oraz omówiono tradycyjny układ relacji między podmiotami w niej działającymi, jak również główne zmiany, jakie wystąpiły w branży w ostatnich latach, i potencjalne kierunki jej rozwoju. Zaprezentowano przebieg konstrukcji modelu zaangażowania wirtualnych społeczności w proces budowania marki. Praca w podsumowaniu zawiera streszczenie przebiegu przeprowadzonych na potrzeby pracy badań, a także najważniejsze wnioski i spostrzeżenia.

53
E-book

Rachunkowość finansowa. Wydanie trzecie uzupełnione i poprawione

Jolanta Chluska (red.)

Podręcznik akademicki przybliża podstawowe zagadnienia rachunkowości finansowej, których poznanie stanowi niezbędny warunek zrozumienia zasad prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwie i informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych, w tym skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych grup kapitałowych. W poszczególnych rozdziałach omówiono podstawowe definicje kategorii rachunkowych, źródła prawa, udokumentowanie operacji gospodarczych, wycenę aktywów, pasywów, kosztów i przychodów zarówno na moment ich początkowego ujęcia w księgach rachunkowych, jak i na dzień bilansowy. Każdy rozdział kończą pytania testowe oraz zadania sprawdzające wiedzę i umiejętności. Wersja trzecia podręcznika została zaktualizowana o bieżące akty prawne oraz uzupełniona rozdziałem poświęconym gospodarce aktywami obrotowymi, w tym towarami i wyrobami gotowymi.

54
E-book

Podstawy eurologistyki

Iga Kott, Katarzyna Sukiennik, Aleksandra Belof

Znajomość podstawowych pojęć i narzędzi logistycznych jest podstawą do zrozumienia procesu logistycznego na rynkach krajowych i międzynarodowych. Niniejszy skrypt przedstawia problematykę dotyczącą eurologistyki opartej na strategii obsługi klienta w przedsiębiorstwach międzynarodowych, a także restrukturyzacji przedsiębiorstw w kontekście rozwoju usług logistyki globalnej oraz barier na drodze realizacji procesów logistycznych w skali międzynarodowej. Opracowanie ma charakter kompleksowy w badanym obszarze. Można w nim znaleźć zarówno informacje teoretyczne, jak i praktyczne z zakresu eurologistyki. Skrypt adresowany jest do studentów kierunku logistyka. Może również posłużyć wszystkim tym, którzy interesują się omawianą tematyką w sferze praktyki zawodowej. Zagadnienia teoretyczne uzupełnione są przykładami, zestawami pytań, zadaniami oraz analizą przypadków wraz z rozwiązaniami. W skrypcie omówiono: istotę logistyki i eurologistyki; podstawy teoretyczne i praktyczne obsługi klienta oraz rodzaje strategii logistycznej obsługi klienta w odniesieniu do przedsiębiorstw międzynarodowych; restrukturyzację przedsiębiorstw w kontekście rozwoju usług logistyki globalnej; centra logistyczne jako ważne ogniwa w realizacji usług logistyki globalnej; systemy informacyjne w procesie restrukturyzacji przedsiębiorstwa; przebieg procesu restrukturyzacji koncernu motoryzacyjnego; bariery powstające podczas realizacji procesów logistycznych; genezę oraz istotę procesu logistycznego, a także koncepcje łańcucha wartości według różnych autorów; rodzaje procesów; znaczenie właściciela procesu oraz atrybuty procesu wraz z parametrami i zachodzącymi między nimi związkami; kompleksowe podejście operatorów logistycznych oraz działania, których podjęcie pomaga w optymalizacji procesu.  

55
E-book

Zarządzanie wizerunkiem szpitala. Zagadnienia wybrane

Bogusława Ziółkowska, Dorota Szmit

Uwzględniając przesłanki, które wyznaczają zadania dla zarządu w zakresie kształtowania pozytywnego wizerunku szpitala, w monografii przeprowadzono pogłębioną analizę zagadnień dotyczących skuteczności zarządzania w wybranych obszarach funkcjonalnych szpitala, a zwłaszcza zarządzania przez kompetencje zwiększającego skuteczność pracy personelu pielęgniarskiego. Autorki zdefiniowały wizerunek szpitala jako niematerialny obraz placówki postrzegany przez otoczenie zewnętrzne i wewnętrzne, kształtowany przez warunki pracy i poziom jakości świadczonych usług medycznych. Jakość świadczeń medycznych szpitala przedstawiły jako wypadkową wyposażenia w sprzęt diagnostyczny, terapeutyczny, rehabilitacyjny itp. (aspekt materialny) oraz wiedzę, umiejętności, kompetencje i zaangażowanie personelu (aspekt niematerialny). Monografia, dzieło o charakterze teoretyczno-empirycznym, składa się z czterech rozdziałów, których kolejność i zakres zostały dostosowane do poruszanego tematu i zakresu wybranych zagadnień. W rozdziale pierwszym omówiono zadania i rodzaje zakładów opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki szpitali, specyfiki ich funkcjonowania jako podmiotów publicznych i niepublicznych, celów ich tworzenia oraz aktów prawnych, co do których przestrzegania są zobowiązane. W dalszej części tego rozdziału omówione zostały kwestie związane z wizerunkiem organizacji. Wyróżniono elementy składowe wizerunku organizacji, sposoby jego kształtowania i znaczenia w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Wskazano na marketingowe znaczenie wizerunku placówki medycznej funkcjonującej w warunkach rynku konkurencyjnego. Rozdział drugi został poświęcony zagadnieniom związanym z pozyskiwaniem wartościowego, dobrze wykwalifikowanego i kompetentnego personelu do pracy w szpitalu. Scharakteryzowano również przebieg procesu zarządzania wizerunkiem szpitala, jak należy go tworzyć i z jakimi zagrożeniami trzeba się mierzyć. W rozdziale trzecim scharakteryzowano kompetencje pracownicze jako obiekt zarządzania. Przedstawiono kompetencje przypisywane personelowi pielęgniarskiemu. Porównano sytuację kompetencji personelu pielęgniarskiego w innych krajach, by móc je skonfrontować z kompetencjami personelu pielęgniarskiego w Polsce. W rozdziale czwartym dokonano prezentacji koncepcji badawczej oraz wyników własnych badań empirycznych. Wyniki przeprowadzonych badań ukazują różnorodność spojrzeń na wizerunek szpitala przez poszczególne grupy badanych pacjentów. Z przeprowadzonych badań uzyskano wskazówki pomocne dla kadry zarządzającej dotyczące badanych obszarów: bezpieczeństwo, niezawodność, empatia, kompetencje oraz reakcja na oczekiwania pacjenta. Przyczyniły się one do powstania modelu zrównoważonego zarządzania wizerunkiem szpitala w wymiarze jakościowym.

56
E-book

Placówki ochrony zdrowia oraz kadra lekarska w Częstochowie i powiecie częstochowskim w latach 1918-1939

Juliusz Sętowski

Monografia Juliusza Sętowskiego pt. Placówki ochrony zdrowia oraz kadra lekarska w Częstochowie i powiecie częstochowskim w latach 1918-1939 w sposób kompleksowy omawia funkcjonowanie służby zdrowia w czasach II Rzeczypospolitej. Należy podkreślić, że do tej pory brak było tak całościowego spojrzenia na te kwestie, co czyni tę pozycję wyjątkowo interesującą i zapełniającą lukę na rynku wydawniczym. Autor omówił powstanie, funkcjonowanie i świadczone usługi dla ludności szpitali miejskich, tj. Szpitala Najświętszej Maryi Panny, Szpitala Miejskiego dla Chorych Zakaźnych, Szpitala Miejskiego dla Chorych Wewnętrznych oraz Szpitala dla Chorych Kobiet Wenerycznie, a także Szpitala Powszechnego Miejskiego, Szpitala Towarzystwa Dobroczynności dla Żydów, Szpitala Powiatowej Kasy Chorych. Zasygnalizowano też rolę i znaczenie funkcjonowania szpitalnictwa wojskowego, tak istotnego podczas powstań śląskich oraz wojny polsko-bolszewickiej. Autor pokusił się także o przedstawienie funkcjonowania placówek zdrowia - szpitali, przychodni i ośrodków zdrowia - w miejscowościach powiatu częstochowskiego, podkreślając rolę i znaczenie tamtejszego personelu w podnoszeniu stanu zdrowotnego ludności. Istotną część monografii stanowią biogramy lekarek i lekarzy Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Biogramy przedstawiają jednostkowe losy tej grupy zawodowej. Na podkreślenie zasługuje bogata bibliografia, zawierająca zwłaszcza wybór źródeł z czasów dwudziestolecia międzywojennego.