Verleger: Wydawnictwo Borgis
Gdy mówimy o Wydawnictwie Borgis, jego tradycjach i historii, warto choć na chwilę przenieść się do piętnastowiecznej Francji, do małego miasteczka Bourges. Właśnie wtedy w tej znanej już na cały kraj drukarni, do druku niewielkich, lecz cennych książek, zaczęto po raz pierwszy używać czcionki nieco mniejszej niż standardowa. W ówczesnym świecie wydawniczym została ona uznana za niezwykle przyjazną dla oka, subtelną i zarazem elegancką. Szybko zyskała popularność w innych krajach, nazwano ją zaś na cześć miejsca narodzin – „bourges”. W Polsce pojawił się termin już nieco zmodyfikowany –„borgis”. I właśnie od niego pochodzi nazwa naszej firmy, która w 2020 roku obchodzi swoje trzydziestolecie.
33
E-book

Garść pełna uczuć

Anna Michałowicz

"Garść pełna uczuć" to zbiór wierszy poświęconych miłości, przepełniony poetycką wrażliwością. W swych utworach Anna Michałowicz przedstawia różne oblicza tego uczucia - miłość szczęśliwą, spełnioną, odwzajemnioną, jak również miłość odrzuconą, miłość bez wzajemności czy też miłość, która już przeminęła. Autorka nie zapomina także o miłości fizycznej, przedstawiając jej piękno w subtelnych erotykach. Poetka zabiera czytelnika w podróż po najsilniejszych ludzkich emocjach związanych ze szczęściem, samotnością oraz tęsknotą.

34
E-book

Ewangelickie duszpasterstwo Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1939-1949

Krzysztof Jan Rej

Po wybuchu II wojny światowej niektórzy kapelani ewangeliccy dostali się do obozów internowania, a następnie oflagów. Kilku zginęło, reszta musiała się ukrywać. Naczelny kapelan po zwolnieniu z internowania pozostał w Warszawie, pozbawiony przez Niemców mieszkania i możliwości wykonywania stałej pracy duszpasterskiej. Wojskowa ewangelicka służba duszpasterska odrodziła się w 1941 roku w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Kapelanem ewangelickim został mianowany ks. Wilhelm Edward Wallner, pełniący w latach 1943-1945 obowiązki naczelnego kapelana. W powstaniu warszawskim zginął ewangelicki kapelan Armii Krajowej, ks. Zygmunt Kuźwa. Z dniem 1 maja 1945 roku nastąpiła zmiana na stanowisku naczelnego kapelana Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Został nim ks. dr Andrzej Wantuła, który piastował tę funkcję do końca listopada 1947 roku, przekazując ją swemu następcy, z powodu osobistej decyzji powrotu do Polski. Obowiązki jego przejął ks. Władysław Fierla. Z wyjątkiem ks. dr. A. Wantuły, który powrócił do kraju, wszyscy kapelani ewangeliccy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po zakończeniu wojny wstąpili do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia (PKPR), kończąc służbę kapelanów w 1949 roku i osiedlając się w krajach zachodnich. Towarzyszyli oni jako duszpasterze emigrującym współwyznawcom - byłym żołnierzom i cywilnym uchodźcom polskim, tworząc wspólnie zręby poszczególnych parafii i Kościoła na obczyźnie. Oprócz działalności ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego i losów kapelanów wojskowych PSZ na Zachodzie, niniejsza publikacja ukazuje także złożone problemy mniejszości wyznaniowej walczącej o wolność Ojczyzny, jak również stającej w obliczu demobilizacji i emigracji. Notatka o Autorze: Ks. dr Krzysztof Jan Rej Jest duchownym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej i nauczycielem mianowanym religii ewangelickiej. Pracował w parafiach ewangelickich w Kaliszu, Sopocie, Mikołajkach i Piszu, ostatnio jako proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (1976 r.). W roku akademickim 1993/1994 ukończył dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie przygotowania katechetyczno-pedagogicznego, a 6 czerwca 2002 roku, na podstawie rozprawy pt.: "Ewangelickie duszpasterstwo w Wojsku Polskim w latach 1919-2000" uzyskał w macierzystej uczelni stopień naukowy doktora nauk teologicznych teologii historycznej. Ks. dr Krzysztof Jan Rej jest autorem wielu artykułów na temat ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego oraz książek: Ewangelicka służba duszpasterska w Wojsku Polskim 1919-1950 wydanej w 2000 roku przez Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe w Warszawie oraz Ewangelickie duszpasterstwo wojskowe II Rzeczypospolitej 1919-1939 opublikowanej w 2021 roku przez Wydawnictwo Borgis.

35
E-book

Władza seksu

Krzysztof Łaziński

"Temat seksu nie powinien być tematem TABU" Oto odpowiedź na wszystkie nadęte poradniki, na nudne rozprawy medyczne dotyczące fizjologii oraz na przestarzałe książki dawnych autorytetów! Krzysztof Łaziński dzieli się z czytelnikiem mądrością życiową bez wchodzenia na piedestał. Mówi jako zwykły człowiek do zwykłych ludzi i walczy z przekonaniem, że seks jest czymś wstydliwym. Jednocześnie nie sprowadza seksu do roli narzędzia reprodukcji. Stawia na pierwszym miejscu dbałość o relację i partnera. W końcu za udany seks odpowiedzialne są nie tylko popęd i atrakcyjność fizyczna. "Przestańmy wszyscy być niezadowoleni, zrzędliwi i zabierzmy się za pielęgnację siebie i swoich związków..." Całości szczególnej barwy nadają zabawne anegdoty z życia erotycznego autora oraz język, w którym roi się od łóżkowej pikanterii. Te dwa elementy tworzą wystrzałową całość - książkę, którą połykamy w jeden dzień, a później mamy ochotę wskoczyć do łóżka, żeby sprawdzić, czy autor miał rację... Oddajemy w Wasze ręce książkę obowiązkową dla miłośników seksu w każdym wieku!

36
E-book

Poezja naszych dni, tom 2

Antologia

Poezja naszych dni to zbiór wierszy opublikowanych przez Wydawnictwo Borgis w ramach projektu, którego celem było stworzenie antologii poezji współczesnej podejmującej tematy bliskie człowiekowi XXI wieku. W książce znalazło się 165 utworów 34 poetów – są to teksty zarówno debiutantów, jak i pisarzy mogących pochwalić się sporym dorobkiem literackim. Autorzy reprezentują różne pokolenia, wykonują różne zawody, pochodzą z różnych zakątków Polski, więc spojrzenie każdego z nich na otaczającą nas rzeczywistość jest inne i niepowtarzalne. Różnorodna jest również tematyka wierszy – mówią one o miłości i rozmaitych jej obliczach, opiewają piękno natury, ale też pokazują kruchość naszej egzystencji. Kilka z nich nawiązuje do życia w cieniu pandemii koronawirusa oraz szukania swego miejsca w postpandemicznej rzeczywistości. Pomimo swej odmienności wszystkie teksty opublikowane w drugim tomie antologii Poezja naszych dni składają się na portret świata, w którym żyjemy, gdzie problemy codzienności są równie ważne jak ponadczasowe uczucia i wartości.

37
E-book

Fenomen daty

Joanna Zimowska

Fenomen daty to doskonały kryminał psychologiczny, którego Czytelnik nie tylko strona po stronie zbliża się do poznania odpowiedzi na pytanie „Kto zabił?”, ale również jest zapraszany do refleksji nad złożonym motywem zbrodni oraz kwestią winy – czy wina leży wyłącznie po stronie mordercy, czy odpowiedzialność ponoszą również ci, którzy w porę nie dostrzegli niepokojących sygnałów wysyłanych przez zabójcę. Małgorzata Derch zostaje bestialsko zamordowana tuż przed swoim ślubem. Ze znalezionego w pokoju kobiety listu wynika, że jej śmierć miała być zemstą na jej narzeczonym Michale, który przed poznaniem Gosi bezwzględnie bawił się uczuciami zakochanych w nim kobiet. Kto stoi za tą potworną zbrodnią? Któraś z opuszczonych rywalek, prowadząca dochodzenie policjantka Joanna – kiedyś sama porzucona przez Michała przed ołtarzem, a może sam Michał, który zrozumiał, że Gosia nie do końca jest tą osobą, za którą się podawała?

38
E-book

List do Świętego Mikołaja

Mariola Smolska

Czy Święty Mikołaj naprawdę istnieje? Oczywiście! Wiedzą o tym przede wszystkim dzieci, do których święty przychodzi co roku, przynosząc wspaniałe prezenty. O wielkiej przyjaźni dzieci i Świętego Mikołaja opowiada historia małego Jakuba Collinsona – chłopca pochodzącego z ubogiej wiejskiej rodziny. Jakub na co dzień opiekuje się zwierzętami w gospodarstwie i nie ma czasu na zabawę. Dlatego jego największym marzeniem jest spotkanie Świętego Mikołaja, który przyniesie całej jego rodzinie wyjątkowe prezenty. Czy Mikołaj zawita do maleńkiej wioski? Czy uszczęśliwi chłopca o wielkim, dobrym sercu? Oto pełna ciepła opowieść o wyjątkowej chwili w roku, w której spełniają się wszystkie życzenia.

39
E-book

Nowe wzory ojcostwa w Polsce

Marta Magdalena Bierca

Książka Marty Biercy została oparta na pracy doktorskiej z dziedziny socjologii, którą autorka broniła na Uniwersytecie SWPS. I mimo że są to głównie badania, to po książkę może sięgnąć każdy, ponieważ napisana została w sposób przystępny nawet dla tych, którzy nie są specjalistami w tej tematyce. „Nowe wzory ojcostwa w Polsce” to książka charakteryzująca współczesnych ojców, którzy realizują model rodzicielstwa znacznie różniący się od tego, jaki znany był wcześniejszym pokoleniom, a jednocześnie czerpiący z tradycyjnego modelu wychowania.

40
E-book

Kosmiczny ratunek

Anna Rataj

Czy prezent-niespodzianka może stać się początkiem kosmicznej przygody? Czy babcia i wnuczka zdołają uratować wyjątkową planetę? I kto im pomoże w tej nieziemskiej akcji ratunkowej? „Kosmiczny ratunek” to wyprawa w kosmos z dziewczynką Elaną, starszą panią Alulą i z pewną znaną wszystkim dzieciom postacią!   Siedmioletnia Elana w liście do Świętego Mikołaja nie zażyczyła sobie lalki, klocków czy zestawu koralików – poprosiła o… niespodziankę. Nie spodziewała się jednak, że 6 grudnia otrzyma prezent, o którym nawet nie marzyła i dzięki któremu wyruszy na kosmiczną akcję ratunkową, aby pomóc najbardziej niezwykłej planecie w całym wszechświecie! Nie sądziła również, że w tej podróży towarzyszyć jej będzie babcia i ktoś jeszcze…   Kto? Przeczytajcie sami lub z opiekunami! Czeka na Was prawdziwie kosmiczna wyprawa!