Verleger: CoJaNaTo
Wydawnictwo CoJaNaTo powstało spontanicznie, w 2010 roku, z mojej osobistej potrzeby podjęcia pracy dającej poczucie sensu, celu i przepływu. Decyzja o wydaniu pierwszych książek przyszła wraz z doświadczeniami, które przewartościowały w moim życiu niemal wszystko, a także wraz z ludźmi, którzy pojawili się wtedy wokół, by pomóc mi przejść przez te ważne zmiany. Jestem im za to bardzo wdzięczna. A także sobie, za odwagę i upór. Zaczęło się od książek związanych z kobiecością – bo przecież głębokie zmiany w życiu kobiety prawie zawsze wymagają od niej pochylenia się nad tym aspektem. W moim przypadku były to aspekty macierzyństwa i duchowości. Stąd pierwszymi tytułami, jakie ukazały się w księgarniach z logo CoJaNaTo były „Poród naturalny” Iny May Gaskin i „13 Pierwotych Matek Klanowych” Jamie Sams. Rozwój osobisty jest w centrum zainteresowań CoJaNaTo do dziś, ale od 2014 roku wydawnictwo skupia się głównie na rodzicach i dzieciach, podejmując między innymi tematy alternatywnej edukacji, wychowania nowych pokoleń w empatii i z uważnością, w zrozumieniu siebie i drugiego człowieka, na ludzi kierujących się szacunkiem do innych i do Ziemi, żyjących w zgodzie z prawami naturalnymi rządzącymi naszymi ciałami, umysłami i relacjami. Zgodnie z tezą, że jeśli chcemy lepszego świata, musimy wychować dzieci na lepszych dorosłych.
1
E-book

Kobieta na wolności

Dagny Agasz

Dagny Agasz ma talent wypowiadania tego, co u większości kobiet pozostaje niemą tęsknotą, niezdefiniowaną frustracją albo też przeczuciem jakiejś ukrytej w nich Mocy. Kobieta na wolności to kobieta, która widzi i akceptuje CAŁĄ swoją naturę, staje ze sobą twarzą w twarz, wbrew nakazom i zakazom kultury, w jakiej żyje. Autorka mówi wprawdzie o sobie, ale w tajemniczy sposób jej słowa rezonują echem prawd, które są wspólne być może wszystkim kobietom, bez względu na wiek i miejsce urodzenia. O ciele, o seksie, o walczących ze sobą pragnieniach, o życiu wewnętrznym Kobiety, bez „psychologicznego fotoszopa” i bez eufemizmów Autorka o książce: Ta książka to moja wewnętrzna podróż, podróż kobiety nie dbającej o konwenanse, bezkompromisowo poszukującej własnej prawdy i wolności. To historia intymna o gubieniu i odnajdowaniu drogi, a także o wszystkich odcieniach samotności. To dialog ze mną – kobietą, ze mną – zwierzęciem i z moim wewnętrznym mężczyzną. To najszczersza, czasem brutalnie bolesna, rozmowa ze sobą… To opowieść o nagości, tej zewnętrznej i wewnętrznej. Oswojonej bardziej niż ubranie. To książka o seksie i relacjach, o lękach i o ich przezwyciężaniu. To nie tylko moje słowa, to również moje fotografie, kolaże, rysunki… To obnażone bardziej, niż się to zwykło robić, doświadczenie kobiety, która bez względu na cenę stara się pozostać sobą, niczego nie udając.

2
E-book

Pozytywna dyscyplina

Jane Nelsen

Rodzice, którzy korzystają z POZYTYWNEJ DYSCYPLINY, mówią o niej tak: „Proste, logiczne i intuicyjne metody dla rodziców dzieci w każdym wieku.” „Bardzo ciekawa metoda budowania więzi z dziećmi i w całej rodzinie, a nie kolejna ściema.” „Nowy sposób komunikacji z dzieckiem i jego upodmiotowienia.” „Bardzo rozwojowe, porządkujące rodzinę podejście.” „Nareszcie książka, która wyjaśnia wszystko, co dotyczy relacji międzyludzkich i w sposób praktyczny pomaga zbudować z dziećmi relacje oparte na miłości, szacunku i tolerancji.” POZYTYWNA DYSCYPLINA to klasyczna metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku wywodząca się z nurtu psychologii indywidualnej Alfreda Adlera. Polskie wydanie książki ukazuje się  dzięki pomocy finansowej setek rodziców, którzy przekonawszy się o skuteczności metody, wsparli ten projekt na drodze  crowdfundingu Na jej kartach znajdziesz odpowiedzi na wiele rodzicielskich pytań: Co mam robić, gdy nie mogę się dogadać z dzieckiem? Jak mam mówić, żeby dziecko mnie słyszało i częściej słuchało? Jak stworzyć warunki do współpracy z dzieckiem? Jak wspierać dziecko bez rozpieszczania? Jak wyznaczać granice, ustalać i egzekwować umowy i dzielić się z dzieckiem obowiązkami? Jak pomóc rodzeństwu dogadać się ze sobą? Jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości? Jak wzmacniać jego zaufanie do siebie? Dlaczego dzieci różnią się od siebie w zależności od kolejności urodzenia? Jak sprawić, żeby bycie rodzicem było łatwiejsze? Autorka, Jane Nelsen,  to doktor psychologii i pełen pokory praktyk. Od ponad 30 lat  tworzy Pozytywną Dyscyplinę i szkoli jej trenerów. Ma siódemkę dzieci, dwadzieścia dwoje wnucząt i siedmioro prawnucząt. Wie, czym są poranne trudności z wyjściem z domu, obrażanie się i problemy z obowiązkami. Dzieli się nie tylko swoim doświadczeniem, ale przede wszystkim wiedzą oraz sprawdzonymi metodami, które sprawią, że twoja codzienność będzie pełna frajdy. O wiele lepiej zrozumiesz siebie i swoje dziecko i chyba już nigdy nie zadasz sobie pytania: „i co ja jeszcze mogę zrobić?”. Już w trakcie lektury pierwszego rozdziału przekonasz się, że zawarte w książce podejście jest intuicyjne i jednocześnie racjonalne. Czego więcej chcieć od książki o wychowywaniu dzieci?  

3
E-book

Prawa naturalne dziecka. Rewolucja w edukacji dla rodziców i pedagogów

Céline Alvarez

Książka Céline Alvarez stała się we Francji bestsellerem już w dniu premiery. Do dnia dzisiejszego setki tysięcy rodziców i pedagogów odetchnęło z ulgą, znajdując w niej odpowiedź na nurtujące ich pytania o wychowanie i naukę. Dlaczego system edukacji zbyt często podcina dzieciom skrzydła? Dlaczego tak wielu nauczycieli doświadcza wypalenia zawodowego, a tak wielu rodziców niepokoi się, widząc zniechęcanie szkołą swoich dzieci? Już tysiące francuskich nauczycieli zarzuciło bezpowrotnie dotychczasowe metody dydaktyczne na korzyść „naturalnych praw dziecka” i odzyskało radość z pracy z dziećmi. Miliony internautów zainspirowało się już szczegółowymi opisami zajęć oraz filmami instruktażowymi dostępnymi dla wszystkich na stronie autorki www.celinealvarez.org Dziecko rodzi się zaprogramowane do nauki i kochania. Neuronauka codziennie odkrywa nowe elementy niesamowitego potencjału dzieci. A jednak, w wyniku naszej niewiedzy, narzucamy dziecku zupełnie do niego nieprzystosowany system edukacyjny, który hamuje u niego proces uczenia się i nie wspiera jego wrodzonej pozytywnej postawy. Ponad 40% naszych dzieci kończy szkołę podstawową z brakami, które nieodwracalnie zaburzają ich dalszą edukację. Céline Alvarez przeprowadziła eksperyment w oddziałach przedszkolnych szkoły znajdującej się w tak zwanej trudnej dzielnicy pewnej podparyskiej gminy, polegający na zastosowaniu nauczania respektującego „naturalne prawa dziecka”. Tylko tyle i aż tyle. Efekty były zdumiewające. Po dwóch latach 100% pięciolatków i 90% czterolatków umiało czytać i wykazywało ponadprzeciętne zdolności w liczeniu. W dodatku rozwinęły się u nich nieprzeciętne umiejętności społeczne i cechy moralne. Książka Prawa naturalne dziecka autorstwa Céline Alvarez ukazuje inne spojrzenie na dziecko i jego edukację, zarówno w szkole, jak i w domu. Autorka w jasny, prosty sposób tłumaczy podstawowe, udowodnione naukowo, zasady rządzące procesem uczenia się i rozwoju dziecka. Dzieli się swoim doświadczeniem i warsztatem, przedstawiając rozmaite ćwiczenia i zajęcia, które pomagają dzieciom rozwinąć ich potencjał i nabywać umiejętności potrzebne w dorosłym życiu. Rewolucja w edukacji jest nie tylko możliwa, ale i nieunikniona.

4
E-book

Uważność i spokój żabki

Eline Snel

Gdyby każdego ośmiolatka na tej planecie nauczono medytacji, wyeliminowalibyśmy przemoc na świecie w ciągu jednego pokolenia. – Dalaj Lama Pierwsza książka o medytacji (świeckiej) dla dzieci. Ta prosta, przyjazna i skuteczna metoda zyskała entuzjastyczne opinie setek tysięcy rodziców, dzieci i pedagogów na całym świecie. W Holandii niemal w każdej szkole podstawowej jest przeszkolony nauczyciel, który codziennie prowadzi z uczniami kilkunastominutowe ćwiczenie uważności. W wielu szkołach odbywa się ono jednocześnie dla wszystkich uczniów i w tych właśnie placówkach efekty, w postaci poprawy dobrostanu dzieci, ich zdolności koncentracji i poziomu wzajemnej życzliwości są najbardziej uderzające. Same dzieci przepadają za tymi chwilami wyciszenia i spokoju. Nauczywszy się je wykonywać, same chętnie sięgają po to narzędzie, kiedy ogarniają je trudne emocje. Opanowanie tej sztuki to ogromny kapitał, który procentuje im przez całe życie. Książce towarzyszy 11 ćwiczeń (czas trwania całości – 1 godzina), do których głosu użyczyła Agnieszka Marszałek – certyfikowany nauczyciel uważności MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i trener rozwoju osobistego, nauczycielka i muzykolog, a nade wszystko niezwykle ciepła osoba ze wspaniałym, aksamitnym głosem. Współczesne dzieci są często wewnętrznie zestresowane, rozdygotane, mają trudności ze skupieniem uwagi. Jak pomóc im opanować sztukę koncentracji? Świecka medytacja jest narzędziem prostym i skutecznym. Nadaje się dla dzieci znakomicie i przynosi niemal natychmiastowe rezultaty. Ta oryginalna, pełna humoru i czaru książka, proponuje krótkie ćwiczenia do stosowania na co dzień. Przeznaczona jest dla dzieci od 5 do 12 lat i ich rodziców. Na wskroś praktyczna, książka Eline Snel powstała na bazie jej doświadczeń w pracy z dziećmi. Przez kolejne rozdziały przewija się wiele historii, często poruszających, jej małych podopiecznych i tego jak proste ćwiczenia uważności pomogły rozwiązać ich dziecięce problemy. Autorka pisze w sposób przystępny dla każdego, zarówno pedagoga czy psychologa jak i rodzica, jednocześnie przejawiając ogromna wrażliwość i czułość dla małych i dużych odbiorców jej metody. W każdym przypadku zachęca ona do zaakceptowania swojego stanu i swoich uczuć, do potraktowania siebie z troską i łagodnością oraz do wykonywania tego, co w danej chwili jest dla nas komfortowe i dostępne.  

5
E-book

Daj przestrzeń i bądź blisko. Mindfulness dla rodziców i ich nastolatków

Eline Snel

Nastolatki bywają nieprzewidywalne, bardzo wrażliwe, często po prostu trudne. Domagają się autonomii, której nie umieją osiągnąć. Odpychają dorosłych, jednocześnie bardzo ich potrzebując. Oscylują między kompletnym brakiem motywacji a nadmiernym stresem. Jednego dnia są prowokujące, a drugiego cierpią z powodu lęku. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Praktyka uważności pomaga rodzicom unikać reakcji impulsywnych, dających efekt odwrotny do zamierzonego. Nastolatkom pozwala radzić sobie ze stresem i sięgnąć po to, co w nich najlepsze, łącząc witalność ze spokojem serca i umysłu. Eline Snel uczy uważności dzieci, nastolatki i rodziców. Czerpie ze swojego długiego doświadczenia jako matki i terapeutki. Poprzez ćwiczenia audio pomaga dorosłym i młodzieży odnaleźć pogodę ducha wobec życiowych turbulencji. Do ksiażki dołączono bogaty wybór ćwiczeń uważności: 13 ćwiczeń dla dorosłych i 5 ćwiczeń dla nastolatków (wszystkie w formacie mp3, również do pobrania za pomocą kodów QR podanych na końcu książki).

6
E-book

Spokojna głowa! Czyli jak nie dać się stresowi

David Keefe

Oparty o mindfulness poradnik dla młodego człowieka (wiek 15-25 lat) Czy chcesz czuć więcej szczęścia w życiu? Czy nachodzą cię czasem różne wątpliwości? Czy nerwy nie pozwalają ci często zrobić czegoś, co by ci sprawiło przyjemność? A może chciałabyś/ chciałbyś umieć lepiej się koncentrować? Jeśli tak, to ta książka jest dla ciebie! Nawet trzy minuty dziennie wystarczą, aby nauczyć się czuć więcej spokoju i szczęścia, być bardziej skupionym na celach i… osiągać je: zdać egzamin, wygrać mecz, poprawić wyniki w sporcie albo choćby zaprosić na randkę tę sąsiadkę, która od dawna ci się podoba! Dobra wiadomość: nie ma w tym nic trudnego. No to na co czekasz? Czas na spokój w twojej głowie! Nauczyciel kładzie przed tobą kartkę z testem, a ty zaczynasz się stresować. Masz tylko kilka minut, żeby wziąć się w garść… Jak zachować spokój? Jesteś na imprezie. Ktoś, kto bardzo ci się podoba, idzie w twoim kierunku. Taki rodzaj kontaktów zawsze powoduje u ciebie przyśpieszone bicie serca. Co zatem powinnaś/powinieneś zrobić, żeby zachować spokój i się nie skompromitować? Zawody. Twoi rywale urządzają pojedynek na spojrzenia i próbują cię wystraszyć pewnym siebie wzrokiem. Jak w tej sytuacji zachować koncentrację i być ponad tym? Masz dosyć ciągłego denerwowania się i swojej nieśmiałości? Zastanawiasz się, czy kiedykolwiek zaczniesz być pewna/pewny siebie i poczujesz się dobrze sama/sam ze sobą? Rozpiera cię energia, by robić nowe rzeczy… ale paraliżują cię twoje własne nerwy i wątpliwości? Jeśli którekolwiek z powyższych brzmi znajomo, to znaczy, że ta niewielka książeczka jest właśnie dla ciebie. Mówi o sztuce relaksu, stawania się świadomie „wyluzowanym” tu i teraz – po to, by opanować stres. Mam dla ciebie dobrą wiadomość: to nic trudnego!

7
E-book

Jaguar w ciele, motyl w sercu

Ya’Acov Darling Khan

Jaguar w ciele, motyl w sercu. Współczesny szaman w codziennym życiu Ya'Acov Darling Khan, autor Szamana, powraca w opowieści o swojej własnej drodze ku uzdrowieniu i zapomnianej mądrości. Szamanizm - czyli pośredniczenie między światem duchowym a światem natury - to na Zachodzie wyświechtane słowo, którego znaczenie całkiem się zatarło. Szaman czy szamanka nie jest tytułem, który można sobie wybrać lub nadać; w społeczeństwach rdzennych szamanką lub szamanem trzeba się urodzić. Ya'Acov Darling Khan jest jedną z niewielu osób spoza społeczności rdzennych, która została uznana za szamana przez starszyznę i nauczycieli. Po tym, jak przeżył uderzenie pioruna, Ya'Acov przez trzydzieści lat wędrował ku sercu szamanizmu, szukając uzdrowienia dla siebie oraz wiedzy, w jaki sposób może służyć innym ludziom swoim doświadczeniem na tej drodze. Zgłębiał nauki u boku nauczycieli z koła podbiegunowego, Ameryki Północnej i Południowej. Brał udział w ceremoniach w walijskich jaskiniach i głęboko w amazońskiej puszczy. Obecnie ciągle szuka wiedzy i regularnie odwiedza ludy Achuar i Zaparo w Ekwadorze. Przez tysiące lat szamani i szamanki pomagali członkom swoich społeczności utrzymywać zarówno wewnętrzną równowagę, jak i harmonijne relacje z innymi ludźmi i bytami w świecie przyrody i w świecie duchowym. Ta pięknie napisana książka to nie tylko autobiografia - mocna w swojej szczerości, pełna humoru i inspirująca - ale też przewodnik dla wszystkich osób, pochodzących z najróżniejszych kultur, których pragnieniem jest wrócić do swoich rdzennych korzeni i przywrócić światu bardziej łagodną ludzką obecność - by stworzyć nowy sen o życiu na Ziemi. Jaguar w ciele, motyl w sercu to opowieść o niesamowitej przygodzie, która niczym strzała trafia prosto w sedno tego, co to znaczy być świadomą istotą ludzką. Opowiedziana ze skromnością i szczerością, ma moc uzdrowienia osoby, która po nią sięgnie, i przypomnienia nam wszystkim, kim i czym naprawdę jesteśmy. - dr Christiane Northrup, autorka książki Ciało kobiety, mądrość kobiety YA'ACOV DARLING KHAN jest współczesnym szamanem (uzdrowicielem w duchu rdzennej tradycji), który praktykował u wielu wybitnych szamanów i szamanek z całego świata. Został uznany za szamana przez starszyznę Saamów (tradycja europejska) oraz amazońskich ludów Achuar i Zaparo. Jest jednym z najsłynniejszych nauczycieli ucieleśnionej świadomości na świecie i współzałożycielem Movement Medicine Contemporary Shamanism - nurtu, w którym osobiście naucza.

8
E-book

Epidemie: prawdziwe zagrożenia i fałszywe alarmy. Od ptasiej grypy po COVID-19

prof. Didier Raoult

Prof. Didier Raoult, wybitny specjalista w dziedzinie mikrobiologii i chorób zakaźnych, omawia w książce przyczyny wirusa i sposób jego rozprzestrzeniania się. Zwraca uwagę na uprzedzenia, które wywołały ten ogromny „pożar informacyjny” oraz kwestionuje mit o zabójczej chorobie, przywołując znane nam epidemie, jak i te, o których media nie informowały zbyt obszernie. W książce Epidemie: prawdziwe zagrożenia i fałszywe alarmy prowadzi czytelnika przez historię kilku ostatnich epidemii – w tym budzących lęk ptasich gryp, SARS, Eboli i Zika – pokazując, które metody walki z nimi były skuteczne, a które okazały się ślepymi uliczkami prowadzącymi jedynie do niepotrzebnego chaosu; służącymi bardziej budowaniu politycznego kapitału niż opartej o osiągnięcia nauki trosce o zdrowie publiczne. Powołując się na swoje wieloletnie doświadczenie jako osoby działającej na pierwszych frontach walk z wieloma epidemiami na całym świecie, uspokaja i przekonuje, że zamiast wróżyć z niepełnych danych i dawać się ogarniać zbiorowemu lękowi, powinniśmy podejść do problemu nowego koronawirusa racjonalnie i oprzeć się na doświadczeniu epidemiologów. W ciągu ostatnich kilku tygodni koronawirus wywrócił świat do góry nogami. Strach przed nowym patogenem nie jest zaskakujący. Czy jednak wirus rzeczywiście stanowi tak wielkie zagrożenie, jak twierdzą prognozy ogłaszane w mediach? Przyjrzyjmy się faktom. Wskaźnik śmiertelności COVID-19 jest taki sam jak w przypadku zapalenia płuc: 2%. Każdego roku sezonowe grypy zabijają we Francji 10 tys. osób. A wypadki we własnym domu powodują rocznie 20 tys. zgonów. Skąd więc ten ogromny strach wywołany przez wirusa? Czy jest to spowodowane nadmierną reaktywnością mediów społecznościowych, przesadą tradycyjnych mediów, a może perspektywą zysków finansowych? Prof. Didier Raoult, wybitny specjalista w dziedzinie mikrobiologii i chorób zakaźnych, omawia w książce przyczyny wirusa i sposób jego rozprzestrzeniania się. Zwraca uwagę na uprzedzenia, które wywołały ten ogromny „pożar informacyjny” oraz kwestionuje mit o zabójczej chorobie. Prowadzi czytelnika przez historię kilku ostatnich epidemii – w tym budzących lęk ptasich gryp, SARS, Eboli i Zika – pokazując, które metody walki z nimi były skuteczne, a które okazały się ślepymi uliczkami prowadzącymi jedynie do niepotrzebnego chaosu; służącymi bardziej budowaniu politycznego kapitału niż opartej o osiągnięcia nauki trosce o zdrowie publiczne. Powołując się na swoje wieloletnie doświadczenie jako osoby działającej na pierwszych frontach walk z wieloma epidemiami na całym świecie, uspokaja i przekonuje, że zamiast wróżyć z niepełnych danych i dawać się ogarniać zbiorowemu lękowi, powinniśmy podejść do problemu nowego koronawirusa racjonalnie i oprzeć się na doświadczeniu epidemiologów.