Pozostałe

1
Ebook

Atak królewsko-indyjski

Jerzy Konikowski

Nie ma żadnych wątpliwości, że podstawą sukcesu w każdej partii szachowej jest pomyślny start. Po słabo rozegranym debiucie przeciwnik może uzyskać przewagę materialną lub pozycyjną, którą trudno będzie zniwelować. Wniosek jest logiczny: bez poprawnej gry w początkowym stadium partii szachów nie można liczyć na sukcesy sportowe! Dlatego warto sięgnąć po atak królewsko-indyjski.   Atak królewsko-indyjski już od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród światowej elity szachów. Znalazł miejsce w repertuarze debiutowym takich mistrzów jak Botwinnik, Petrosjan, Smysłow, Kasparow, ale jego największym znawcą był Robert Fischer. Czytelnik będzie miał możliwość prześledzenia w książce twórczości legendarnego arcymistrza w tym zakresie. Także we współczesnej praktyce turniejowej wielu znakomitych szachistów stosuje omawiane otwarcie, na przykład Karjakin, Aronian, Nakamura, Adams, Swidler, Navara, Mamedjarow, Bołogan, Moroziewicz oraz obecny mistrz świata Magnus Carlsen.   Ta książka repertuarowa adresowana jest do tych sympatyków królewskiej gry, którzy chcą w szybkim tempie poznać otwarcie umożliwiające im rozpoczęcie partii szachowej i odniesienie pierwszego sukcesu!     Jerzy Konikowski jest mistrzem szachowym i doświadczonym szkoleniowcem I klasy. W latach 1978–1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobiet zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe książki oraz artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Czechach, Luksemburgu i Danii.

2
Ebook

Był sobie piłkarz cz. II. Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet

Antoni Bugajski

Oto druga odsłona intrygujących opowieści o polskich piłkarzach, którzy podbijali serca kibiców, a na co dzień nierzadko zmagali się z problemami trudniejszymi niż boiskowy przeciwnik. Nie jest to prosta książkowa kontynuacja. Każdy rozdział to zamknięta opowieść, więc po lekturze drugiej części można i warto sięgnąć po część pierwszą. Bohaterami są zawodnicy z różnych piłkarskich epok, od czasów przedwojennych aż po okres wolnej Polski. I znowu mamy czterdzieści dynamicznych narracji. Nie ma miejsca na dłuższy oddech, bo każda historia toczy się w tempie godnym energetycznego meczu, od którego nie wolno odrywać wzroku. Nie ma również mowy o powielaniu schematu historie się różnią, ponieważ stoją za nimi nieprzeciętni sportowcy oraz ludzie z wadami i zaletami. Nie wszyscy brylowali w reprezentacji Polski, ale mieli lojalną publiczność, dla której byli ważni i rozpalali emocje. Każdy zasłużył na to swoim talentem i pasją do futbolu, choć zwykle droga na własny piłkarski szczyt była kręta i wysypana ostrymi kamieniami. Każdy piłkarz to historia zasługująca na osobną interesującą książkę. Tutaj mamy czterdzieści wciągających, skondensowanych, a przez to jeszcze bardziej zdynamizowanych futbolowych opowieści. Jest jak w dobrym piłkarskim meczu akcja goni akcję! Dobór piłkarzy nie był oczywisty, tak jak nieoczywiste są ich kariery. Jest tu miejsce dla medalistów mistrzostw świata, mistrzów olimpijskich, ale także dla zawodników, którzy w najlepszym wypadku ledwie otarli się o kadrę narodową. Ich piłkarskie losy fascynująco łączyły się z ważnymi życiowymi decyzjami, nierzadko dramatycznymi i nieodwołalnymi. Opisywani zawodnicy reprezentują kluby rozsiane po całej Polsce i pochodzą z różnych epok - od czasów przedwojennych, aż do momentu, kiedy upadał mur berliński. Wszyscy mają wspólny mianownik ich historie są warte poznania lub odkrycia w innym wymiarze. Autor z wieloma bohaterami rozmawiał osobiście, a gdy było to niemożliwe, próbował kontaktować się z ludźmi, którzy na ich temat mieli coś ważnego do powiedzenia, analizował ważne fakty z biografii i starał się je na nowo interpretować.

3
Ebook

Był sobie piłkarz... (cz. III). Był sobie piłkarz cz. III

Antoni Bugajski

Wracamy z trzecią odsłoną cyklu Był sobie piłkarz. Tworzą go opowieści o polskich piłkarzach z różnych czasów. Świętujących sukcesy, przeżywających porażki, zmagających się z problemami na boisku, w szatni i w prywatnym życiu. Jeszcze raz jest o nich głośno, jak wtedy, gdy byli oklaskiwani, a czasem wygwizdywani przez kibiców. Nie zawsze doskakiwali do reprezentacyjnego poziomu, lecz wszystkich łączyły piłkarskie sprawy, nierzadko decydujące o najważniejszych życiowych wyborach. Autorowi w najmniejszym stopniu nie zależało na podążaniu wydeptanymi reporterskimi ścieżkami, odpytywaniem tylko wielkich piłkarzy. Jeżeli więc bohaterami rozdziałów są Podolski i Klose, nie chodzi o mistrzów świata z reprezentacją Niemiec, lecz o ich ojców, którzy wychowali się w Polsce i byli polskimi ligowcami, zanim postanowili na zawsze wyjechać na Zachód. Jest też Lubański, ale ten już mało komu znany, choć kiedyś był wartościowym piłkarzem ŁKS. Bardzo dawno temu przeprowadził się do Kanady i do ojczyzny już nigdy nawet nie zajrzał. A teraz opowiada czytelnikom niesamowitą historię życia, wraca do zapomnianych i nieznanych faktów. W czterdziestu piłkarskich rozdziałach tak samo jak w dwóch poprzednich książkach mamy opowieści o ludziach, dla których futbol był szansą, przygodą, drogą do sukcesu, a czasem trudnym przeznaczeniem.

4
Ebook

Chwila z. Rozmowy ważniejsze od futbolu

Izabela Koprowiak

O najważniejszych i najmocniejszych doświadczeniach ludzie z piłkarskiego świecznika opowiadają właśnie w tych wywiadach. Kilkugodzinna rozmowa powoli rozłupuje skorupy, pokazuje wnętrze piłkarzy, trenerów osób, dla których piłka nożna jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Takie od początku jest założenie Chwili z, cyklu wywiadów, który ukazuje się na łamach Przeglądu Sportowego od lipca 2015 roku. W tej książce autorka wybrała rozmowy, które poruszyły ją najmocniej. Robert Lewandowski najlepszy napastnik na świecie wspomina, jak wielką pustkę odczuwał po śmierci ojca. Paweł Kryszałowicz opowiada o swojej walce z rakiem, Radosław Kałużny wspomina, jak przez ponad 30 lat ukrywał, że ojciec bił go w młodości. 25 rozmów Izabeli Koprowiak z ludźmi ze świata piłki nożnej to długa i głęboka podróż do ich wnętrz, na końcu której widać, jak wiele doświadczeń łączy ludzi z pozoru tak różnych.

5
Ebook

Dietetyk na talerzu

Agata Lewandowska

Do życia i diety warto podchodzić z dystansem (i humorem), a w sprawach żywieniowych odpuścić nieco sobie i swojemu otoczeniu. Książka, którą trzymasz w ręku, nie jest typowym poradnikiem o diecie czy o odchudzaniu, tylko… powieścią obyczajową. Nie znajdziesz w niej wypunktowanych rad ani zestawu niskokalorycznych przepisów, a jednak, jeśli dokładnie się wczytasz, dowiesz się, co robić  – a czego zdecydowanie nie – żeby schudnąć i czuć się lepiej. Judyta, młoda dietetyk z kilkuletnim stażem pracy w korporacji, właśnie otworzyła własny gabinet. Pomysły, wymagania i potrzeby niektórych pacjentów nieustannie ją zaskakują. Stara się, jak może, ale czy będzie w stanie pomóc schudnąć osobom, które chyba wcale nie chcą się odchudzać? Czy sprosta oczekiwaniom, poradzi sobie z życiowymi zawirowaniami i osiągnie zawodowy sukces? Tym bardziej, że jej silna wola jest równie słaba, co niektórych z jej podopiecznych... Agata Lewandowska, dietetyk i autorka wielu poradników dietetycznych, w tym wydanego niedawno Schudnij bez diety (Wydawnictwo RM 2019), tym razem zaprasza do świata literackiej fikcji, żeby z przymrużeniem oka opowiedzieć o głównych trudnościach w odchudzaniu się: o przerzucaniu odpowiedzialności za swoje żywienie na dietetyka, o odkładaniu wszystkiego na później, oszukiwaniu samego siebie, sile utrwalonych nawyków, braku samoakceptacji, lęku przed porażką i szukaniu dróg na skróty. 

6
Ebook

Domowe sposoby na bezsenność i zmęczenie

Praca zbiorowa

Masz kłopoty z zasypianiem? Nie możesz się wyspać? Budzisz się zmęczony, a zależy Ci na zdrowym oraz głębokim śnie? Sprawdź, jak efektywnie przesypiać przynajmniej 7-8h dziennie! Z naszym poradnikiem dowiesz się: - Gdzie szukać przyczyn i jak sobie radzić z przewlekłym zmęczeniem oraz brakiem regeneracji podczas snu; - Co sprawia, że źle sypiasz - poznasz 9 przyczyn bezsenności; - Jakie są przyczyny i objawy zaburzenia snu u diabetyków; - Jakie są skutki uboczne leków na bezsenność; - O ziołach, które wspomogą Twój głęboki sen.

7
Ebook

Fabryka Mistrzów. Mentalne i motoryczne przygotowanie sportowców

Szymon Kurowski

Dojście na szczyt kariery sportowej wymaga poświęceń. Trzeba ogromnej determinacji, by każdego dnia wspinać się na wyżyny swoich umiejętności. To nie jest łatwa droga i każda trenująca osoba doskonale o tym wie. Samo pojawienie się na treningu nie zagwarantuje Ci sukcesu. Gdyby tak było, to wszystkim udawałoby się zdobywać trofea, a wiemy, że mogą tego dostąpić tylko nieliczni. Zatem co zrobić, by nie zostawić przypadkowi swojej kariery sportowej i świadomie pracować na wymarzony sukces? Książka została napisana, by pomagać młodym sportowcom odnaleźć swoje powołanie i pomóc osiągnąć postawiony cel. Tylko dzięki odpowiedniej wiedzy i umiejętnościom nie zostawiasz swojej kariery sportowej przypadkowi. Znajdziesz tutaj wszystko, co potrzebne do wygrywania z rywalami. Strefa mentalna to niezbędna wiedza do przekraczania barier psychicznych, zmiany nastawienia i budowy świadomego zawodnika. Strefa motoryczna to podstawowa wiedza treningowa, dzięki której poprawisz fizyczne braki i podniesiesz swoje umiejętności.

8
Ebook

Jak być fit i nie zwariować?

Magda Foeller

Ból pleców można pokonać. Sprawdź, jakie ćwiczenia rozluźniające proponuje trenerka >> Zobacz! Jak być fit i nie zwariować – recenzja >> Pamiętaj - to Ty ustalasz reguły! W XXI wieku bycie fit to niemal obowiązek. Żyjemy w kulturze obrazkowej, propagującej określony kanon urody, bezustannie jesteśmy atakowani hasłami motywacyjnymi, reklamami sprzyjających ciału produktów. Błyskawiczne plany treningowe, szamańskie suplementy, diety cud ? co chwila napotykamy wezwania do bycia fit, na każdym kroku natykamy się na niezawodne recepty na sukces. Zewsząd słychać: wystarczy tylko wstać z kanapy, żeby po kilku dniach wyglądać jak gwiazda filmowa. Łatwo zgubić się w gąszczu informacji, łatwo poddać się frustracji, kiedy wychodzi na jaw, że kilka dni nie wystarczy, by mieć ciało modelki z Instagrama, łatwo zmienić przyjemne ćwiczenia i sprzyjającą zdrowiu dietę w przykrą konieczność przez poddawanie się nieustannemu reżimowi i restrykcyjnej kontroli. Stop! To nie tak. Być fit to znaczy mieć dobre samopoczucie. Podobać się sobie. Dysponować takim zapasem energii, by móc bez przeszkód cieszyć się życiem. Bez popadania w skrajności. Bo o naszym zdrowiu decyduje nie tylko zdrowe ciało, ale i zdrowy umysł. Taki, który nie pogubił się na krętej drodze do ideału. Żeby tak się nie stało, przyda się przewodnik. Ten, który właśnie trzymasz w ręce. Pamiętaj o najważniejszym zaleceniu autorki: Dystans, dystans i jeszcze raz dystans, bo inaczej umrzemy!